Gmina Police

Odnaleźli przedwojenne nagrobki znajdujące się przy linii brzegowej Odry w Jasienicy

„Mieliśmy pojechać po kilka nowych fragmentów, które odsłoniła woda, jak zwykle skończyło się to inaczej. Łącznie odnaleźliśmy fragmenty 31 nowych nagrobków, które przewieźliśmy do lapidarium w Jasienicy.” – mówi Marek Łuczak z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego.

Opublikowane

w dniu

Znaleziono m.in. płytę kamieniarza Karla Loske, który urodził się 4 marca 1862 roku w Policach (Pölitz). Był synem tokarza Hermanna Andreasa Gottlieba Loske i Laury Ulrike Mathilde Loske z d. Koplin. 8 lipca 1886 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Niemierzynie Carl ożenił się z Marie Emilie Charlotte Wirth (ur. 21 kwietnia 1863 roku w Bałdynku (Bollinken Kreis Randow), która była córką mistrza rzeźniczego Augusta Wirtha i Christine Wirth z d. Scherping z Krzekowa. Mieli córkę Elisabeth (ur. 3 lipca 1897 roku, 19 października 1922 roku wyszła za mąż za Ernsta Dieckhoff, zm. 25 listopada 1970 roku w Bad Nenndorf). Rodzina Loske mieszkała przy ul. Wojska Polskiego 99 w Policach. Karl Loske zmarł 29 października 1906 roku w Policach.

Na odwrocie nagrobka Karla Loske, umieszczono nazwisko jego teściowej Christine Scherping. Christine urodziła się 1 grudnia 1835 roku w Menkin (obecnie część Brüssow w Mecklenburgii-Vorpommern). Wyszła za mąż za robotnika Johanna Augusta Wirtha z Blankenfelde. Mieli dzieci: Gustava Augusta Wilhelma (ur. 1859), Friedricha Wilhelma Franza (ur. 1861), Marie Emilie Charlotte (ur. 1863, wyszła za mąż za Carla Hermanna Juliusa Loske, zm. 4 lutego 1945 roku), Hermanna Friedricha Wilhelma (ur. 1866), Richarda Augusta Wilhelma (ur. 1870) i Emila Roberta Wilhelma (ur. 1872). Christine mieszkała u swojej córki Marii Loske przy ul. Wojska Polskiego 99 w Policach, zmarła 8 stycznia 1907 roku w Policach.
Odnaleziono  również fragment płyty małżeństwa Berthy Luise Meyer z d. Kuglin (1876-1940), oraz Karla Alberta Gustava Meyera. Bertha Kuglin urodziła się 21 maja 1876 roku w Jastrowiu (Jastrow Kreis Deutsch Krone). Była córką mistrza garncarskiego Karla Kuglina i Henriette Kuglin z d. Lenz z Jastrowia. 23 stycznia 1897 roku w Jastrowiu wyszła za mąż za robotnika Karla Alberta Gustava Meyera. Bertha mieszkała w Mierzynie przy ul. Weleckiej 57 (Dorfstraße 57). Zmarła 19 listopada 1940 roku w Szpitalu Bethanii przy ul. Wawrzyniaka 7 (Alleestraße 7) w Szczecinie z powodu niewydolności serca.
Pozostałe płyty są wciąż w opracowaniu, na pewno zajmie to kilka dni – dodaje Marek Łuczak. Dziękuję wszystkim obecnym za pracę i za ocalenie fragmentów historii. Zwróciliśmy nagrobki na cmentarz, by zachować godność dawnych mieszkańców powiatu polickiego. W przyszłości na pewno będziemy kontrolować ten pas nabrzeża Odry, czy woda nie odsłoni kolejnych fragmentów.

Reklama

Gmina Police

„Wszystkie śmieci są Nasze”  akcja „Sprzątania Świata-Polska 2022”

W dniach 19-26 września br. zostanie przeprowadzona akcja  „Sprzątanie Świata -Polska 2022”. „Wszystkie śmieci są Nasze”  pod takim hasłem rusza tegoroczna akcja „Sprzątania Świata-Polska 2022”. Koordynatorem akcji jest Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Policach.

Opublikowane

w dniu

Sprzątanie przeprowadzone będzie w dniach 19-26 września br. Zgłoszenia (druk w załączeniu) należy przesłać do 19.09.2019 r., na email srodowisko@ug.police.pl

W wyjątkowych sytuacjach termin uczestnictwa w akcji może być inny, o czym prosimy poinformować Wydział Ochrony Środowiska.

Ponadto proszę o składowanie odpadów w workach we wskazanych miejscach (tj. miejsca złożenia worków).O odbiorze  worków oraz miejscach ich składowania proszę informować  P.U.P. Trans Net S.A. do godz. 15.00  tel.  91 312- 11-20, wew. 36, od godz. 15.00 – 18.00 tel. 600 426 439.

Prosimy, by osoby prowadzące akcję (w szkołach, radach osiedla, sołectwach lub innych grupach mieszkańców naszej gminy) zapewniły pełne bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom sprzątania.

Urząd Miejski  w Policach wszystkim biorącym udział w akcji przekaże nieodpłatnie worki foliowe
i rękawice jednorazowe, które można  odbierać  od 15 września  do 21 września br. w  pokoju nr 3 b lub pokoju nr 3.

Proponujemy, aby sprzątanie było połączone z edukacją ekologiczną dzieci i młodzieży. Proszę w pogadankach ekologicznych uwzględnić tegoroczne hasło sprzątania-  ” Wszystkie śmieci są Nasze”

Uczestnictwo w sprzątaniu naszej gminy w ramach „Sprzątania Świata -Polska 2022” jest jedną
z form proekologicznego wychowania – zapraszamy do licznego udziału !

druk zgłoszenia (PDF)

Czytaj dalej

Gmina Police

Warsztaty wokalne z Damianem Rybickim już od września w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach!

W nowym roku szkolnym Miejski Ośrodek Kultury w Policach proponuje wszystkim zainteresowanym nauką śpiewu i rozwinięciem potencjału swojego głosu zajęcia z Damianem Rybickim, półfinalistą siódmej edycji The Voice of Poland. Warsztaty wokalne, kierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych, prowadzone będą indywidualnie lub w grupach, w zależności od personalnych preferencji uczestników.

Opublikowane

w dniu

Instruktor zaprasza do udziału zarówno tych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w świecie muzyki, jak i tych, którzy kontynuują swoją przygodę ze śpiewem.

Wokalne Konsultacje Twórcze to propozycja dla tych, którzy pragną poznać możliwości swojego głosu i wyrazić siebie poprzez muzykę. To również szansa na napisanie własnego tekstu, który z pomocą instruktora zmieni się w utwór muzyczny. Podczas zajęć nauczyciel pomoże otworzyć się na nowe interpretacje, dopasowane do indywidualnych cech i potrzeb uczestników.

W Studiu Rozwoju Wokalnego, w którym spotkania będą odbywać się w większych grupach, uczestnicy nauczą się przede wszystkim słuchać siebie nawzajem, by z powodzeniem śpiewać w wielogłosie. Będą pracować na repertuarze współczesnej muzyki rozrywkowej, które po odpowiednim przygotowaniu będą mogli zaprezentować na wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury.

Uczestnicy chętni do udziału w zajęciach będą trenowali z wykwalifikowanym instruktorem, doświadczonym pedagogiem, który na swoim koncie ma liczne sukcesy o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest m.in. zdobywcą Grand Prix na Warsaw Gospel Days w 2006 roku, wyróżnienia dla najlepszego zespołu z regionu zachodniopomorskiego na festiwalu GRAMY 2009 i najwyższego lauru na festiwalu SMAK w Myśliborzu 2009 z zespołem So Cool Band, który współtworzył w latach 2008-2011.

Wszystkich zainteresowanych nauką śpiewu zapraszamy do zapisów poprzez portal strefazajec.pl na stronie Miejskiego Ośrodka Kultury w Policach.

Czytaj dalej

Gmina Police

Jarmark Odpustowy w Niekłończycy. Po dwóch latach przerwy

Po dwuletniej przerwie Jarmark Odpustowy w Niekłończycy ponownie się odbędzie. Jarmark zaplanowano na niedzielę 11 września br.

Opublikowane

w dniu

Tradycyjnie Jarmark Odpustowy współtworzą sołectwa wchodzące w skład Parafii w Niekłończycy.
Jeśli więc jesteś lokalnym przedsiębiorcą, rzemieślnikiem czy też wytwórcą ekologicznym lub producentem innych niezwykłych rzeczy i chciałbyś dołączyć do wystawców Jarmarku Odpustowego – zgłoś się.
Mam niewątpliwą przyjemność nawigować organizacyjnie tym przedsięwzięciem i zapraszam do współpracy – mówi Karina Mazurkiewicz, sołtys Niekłończycy. Zainteresowanych proszę o kontakt: Karina Mazurkiewicz, sołtys Niekłończycy – tel. 603 11 90 97, mail: karina.mazurkiewicz@gmail.com

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie