Gmina Police

Odnaleźli przedwojenne nagrobki znajdujące się przy linii brzegowej Odry w Jasienicy

„Mieliśmy pojechać po kilka nowych fragmentów, które odsłoniła woda, jak zwykle skończyło się to inaczej. Łącznie odnaleźliśmy fragmenty 31 nowych nagrobków, które przewieźliśmy do lapidarium w Jasienicy.” – mówi Marek Łuczak z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego.

Opublikowane

w dniu

Znaleziono m.in. płytę kamieniarza Karla Loske, który urodził się 4 marca 1862 roku w Policach (Pölitz). Był synem tokarza Hermanna Andreasa Gottlieba Loske i Laury Ulrike Mathilde Loske z d. Koplin. 8 lipca 1886 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Niemierzynie Carl ożenił się z Marie Emilie Charlotte Wirth (ur. 21 kwietnia 1863 roku w Bałdynku (Bollinken Kreis Randow), która była córką mistrza rzeźniczego Augusta Wirtha i Christine Wirth z d. Scherping z Krzekowa. Mieli córkę Elisabeth (ur. 3 lipca 1897 roku, 19 października 1922 roku wyszła za mąż za Ernsta Dieckhoff, zm. 25 listopada 1970 roku w Bad Nenndorf). Rodzina Loske mieszkała przy ul. Wojska Polskiego 99 w Policach. Karl Loske zmarł 29 października 1906 roku w Policach.

Na odwrocie nagrobka Karla Loske, umieszczono nazwisko jego teściowej Christine Scherping. Christine urodziła się 1 grudnia 1835 roku w Menkin (obecnie część Brüssow w Mecklenburgii-Vorpommern). Wyszła za mąż za robotnika Johanna Augusta Wirtha z Blankenfelde. Mieli dzieci: Gustava Augusta Wilhelma (ur. 1859), Friedricha Wilhelma Franza (ur. 1861), Marie Emilie Charlotte (ur. 1863, wyszła za mąż za Carla Hermanna Juliusa Loske, zm. 4 lutego 1945 roku), Hermanna Friedricha Wilhelma (ur. 1866), Richarda Augusta Wilhelma (ur. 1870) i Emila Roberta Wilhelma (ur. 1872). Christine mieszkała u swojej córki Marii Loske przy ul. Wojska Polskiego 99 w Policach, zmarła 8 stycznia 1907 roku w Policach.
Odnaleziono  również fragment płyty małżeństwa Berthy Luise Meyer z d. Kuglin (1876-1940), oraz Karla Alberta Gustava Meyera. Bertha Kuglin urodziła się 21 maja 1876 roku w Jastrowiu (Jastrow Kreis Deutsch Krone). Była córką mistrza garncarskiego Karla Kuglina i Henriette Kuglin z d. Lenz z Jastrowia. 23 stycznia 1897 roku w Jastrowiu wyszła za mąż za robotnika Karla Alberta Gustava Meyera. Bertha mieszkała w Mierzynie przy ul. Weleckiej 57 (Dorfstraße 57). Zmarła 19 listopada 1940 roku w Szpitalu Bethanii przy ul. Wawrzyniaka 7 (Alleestraße 7) w Szczecinie z powodu niewydolności serca.
Pozostałe płyty są wciąż w opracowaniu, na pewno zajmie to kilka dni – dodaje Marek Łuczak. Dziękuję wszystkim obecnym za pracę i za ocalenie fragmentów historii. Zwróciliśmy nagrobki na cmentarz, by zachować godność dawnych mieszkańców powiatu polickiego. W przyszłości na pewno będziemy kontrolować ten pas nabrzeża Odry, czy woda nie odsłoni kolejnych fragmentów.

Reklama

Gmina Police

Nowi wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Policach wybrani. Ufniarz i Sosnowska zastępcami burmistrza Kowalewskiego

Podczas drugiej sesji Rady Miejskiej w Policach, która miała miejsce w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego, dokonano ważnego wyboru dotyczącego struktury władzy lokalnej. Radni zgłaszali kandydatury do poszczególnych komisji, co jest istotnym elementem organizacji pracy rady. W samej radzie szykują się duże zmiany, bowiem po rezygnacji z mandatów radnych przez Walczaka i Pisańskiego, z mandatów zrezygnowali również Ufniarz i Sosnowska, powołani na zastępców burmistrza.

Opublikowane

w dniu

W obecnej kadencji w Radzie Miejskiej w Policach działają cztery kluby radnych: Projekt Police (3), Nasze Police (3), Prawo i Sprawiedliwość (4), a także Koalicja Obywatelska, która ma najliczniejszą reprezentację (7 radnych). Wspólnota Samorządowa Gryf XXI nie utworzyła jeszcze oficjalnego klubu radnych i dysponuje czterema głosami w radzie. Jednak skład tego ugrupowania uległ zmianie, gdyż radna Małgorzata Siemianowska przeszła do Koalicji Obywatelskiej.

Podczas wspomnianej sesji radni wybrali również nowych wiceprzewodniczących Rady Miejskiej. W głosowaniu uczestniczyło 35 radnych. Na stanowisko te wybrano Jadwigę Molendę reprezentującą Koalicję Obywatelską, która zdobyła 18 głosów oraz Tomasza Tokarczyka z Prawa i Sprawiedliwości, popartego przez 17 radnych.

Sesję zakończył burmistrz Polic Krystian Kowalewski, informując obecnych o wyborze swoich zastępców. Na te stanowiska powołani zostali Grzegorz Ufniarz z ugrupowania Nasze Police oraz Magdalena Sosnowska reprezentująca Koalicję Obywatelską.

Czytaj dalej

Gmina Police

Popołudnie z Artystami i Poetami Podgrodzkimi – wydarzenie kulturalne w Podgrodziu

Już w najbliższą niedzielę, 19 maja, o godzinie 16:00 mieszkańcy powiatu polickiego oraz miłośnicy kultury będą mieli niepowtarzalną okazję do wzięcia udziału w wyjątkowym wydarzeniu, które odbędzie się w Podgrodziu. „Popołudnie z Artystami i Poetami Podgrodzkimi” to inicjatywa, mająca na celu zintegrowanie społeczności lokalnej wokół twórczości regionalnych artystów i poetów.

Opublikowane

w dniu

Impreza zorganizowana będzie przez miejscowe stowarzyszenia kulturalne, a jej celem jest promocja lokalnej twórczości oraz stworzenie platformy dla artystów i poetów do prezentacji swoich prac. Spotkanie będzie również doskonałą okazją do dyskusji na temat roli sztuki i literatury w życiu codziennym społeczności.

Organizatorzy zapowiadają występy na żywo, czytania poezji oraz pokazy sztuki wizualnej. Wydarzenie to pozwoli uczestnikom na bliższe poznanie dorobku twórców z ich okolicy, a także zaoferuje możliwość nawiązania nowych znajomości i kontaktów. Wstęp na wydarzenie jest wolny, a wszelkie informacje dotyczące szczegółów programu mogą zostać znalezione na lokalnych afiszach oraz mediach społecznościowych.

Czytaj dalej

Gmina Police

Odsłonięcie Skwerku Misia Wojtka w Tanowie – dzieło harcerzy z RAROGI

W sobotę, 11 maja br., w Tanowie odbyła się uroczystość nadania nowego imienia lokalnemu skwerkowi. Zaszczyt ten przypadł w udziale harcerkom i harcerzom z 1 TDSH RAROGI im. Misia Wojtka, którzy zaangażowali się w projekt „Wspólnie zróbmy Skwerek Misia Wojtka w Tanowie”. Przy wsparciu finansowym pozyskanym z Programu Społecznik, młodzież zrealizowała szereg zadań, by uhonorować słynnego niedźwiedzia Wojtka – maskotkę 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii, która służyła w latach II wojny światowej.

Opublikowane

w dniu

Zaangażowanie i prace obejmowały stworzenie sprawności harcerskiej Misia Wojtka, kompozycję piosenki, zaprojektowanie odznaki oraz specjalnego biegu kwalifikacyjnego dla członków drużyny. Kulminacją projektu było nadanie imienia Misia Wojtka skwerkowi oraz ustawienie drewnianej rzeźby niedźwiedzia, autorstwa Andrzeja Zawadzkiego. Ponadto, harcerze zadbali o przestrzeń wokół, tworząc rabatę kwiatową, porządkując teren, a także instalując tablicę informacyjną, której materiałem były recyklingowane skrzynie wojskowe.

Działania te nie tylko upiększyły skwerek, ale również przyczyniły się do upamiętnienia historii Misia Wojtka, który stał się żywym symbolem odwagi, przyjaźni oraz historii Polski podczas wojny.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie