Gmina Police

Odnaleźli przedwojenne nagrobki znajdujące się przy linii brzegowej Odry w Jasienicy

„Mieliśmy pojechać po kilka nowych fragmentów, które odsłoniła woda, jak zwykle skończyło się to inaczej. Łącznie odnaleźliśmy fragmenty 31 nowych nagrobków, które przewieźliśmy do lapidarium w Jasienicy.” – mówi Marek Łuczak z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego.

Opublikowane

w dniu

Znaleziono m.in. płytę kamieniarza Karla Loske, który urodził się 4 marca 1862 roku w Policach (Pölitz). Był synem tokarza Hermanna Andreasa Gottlieba Loske i Laury Ulrike Mathilde Loske z d. Koplin. 8 lipca 1886 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Niemierzynie Carl ożenił się z Marie Emilie Charlotte Wirth (ur. 21 kwietnia 1863 roku w Bałdynku (Bollinken Kreis Randow), która była córką mistrza rzeźniczego Augusta Wirtha i Christine Wirth z d. Scherping z Krzekowa. Mieli córkę Elisabeth (ur. 3 lipca 1897 roku, 19 października 1922 roku wyszła za mąż za Ernsta Dieckhoff, zm. 25 listopada 1970 roku w Bad Nenndorf). Rodzina Loske mieszkała przy ul. Wojska Polskiego 99 w Policach. Karl Loske zmarł 29 października 1906 roku w Policach.

Na odwrocie nagrobka Karla Loske, umieszczono nazwisko jego teściowej Christine Scherping. Christine urodziła się 1 grudnia 1835 roku w Menkin (obecnie część Brüssow w Mecklenburgii-Vorpommern). Wyszła za mąż za robotnika Johanna Augusta Wirtha z Blankenfelde. Mieli dzieci: Gustava Augusta Wilhelma (ur. 1859), Friedricha Wilhelma Franza (ur. 1861), Marie Emilie Charlotte (ur. 1863, wyszła za mąż za Carla Hermanna Juliusa Loske, zm. 4 lutego 1945 roku), Hermanna Friedricha Wilhelma (ur. 1866), Richarda Augusta Wilhelma (ur. 1870) i Emila Roberta Wilhelma (ur. 1872). Christine mieszkała u swojej córki Marii Loske przy ul. Wojska Polskiego 99 w Policach, zmarła 8 stycznia 1907 roku w Policach.
Odnaleziono  również fragment płyty małżeństwa Berthy Luise Meyer z d. Kuglin (1876-1940), oraz Karla Alberta Gustava Meyera. Bertha Kuglin urodziła się 21 maja 1876 roku w Jastrowiu (Jastrow Kreis Deutsch Krone). Była córką mistrza garncarskiego Karla Kuglina i Henriette Kuglin z d. Lenz z Jastrowia. 23 stycznia 1897 roku w Jastrowiu wyszła za mąż za robotnika Karla Alberta Gustava Meyera. Bertha mieszkała w Mierzynie przy ul. Weleckiej 57 (Dorfstraße 57). Zmarła 19 listopada 1940 roku w Szpitalu Bethanii przy ul. Wawrzyniaka 7 (Alleestraße 7) w Szczecinie z powodu niewydolności serca.
Pozostałe płyty są wciąż w opracowaniu, na pewno zajmie to kilka dni – dodaje Marek Łuczak. Dziękuję wszystkim obecnym za pracę i za ocalenie fragmentów historii. Zwróciliśmy nagrobki na cmentarz, by zachować godność dawnych mieszkańców powiatu polickiego. W przyszłości na pewno będziemy kontrolować ten pas nabrzeża Odry, czy woda nie odsłoni kolejnych fragmentów.

Reklama

Gmina Police

Uroczyste otwarcie terenów wypoczynkowych nad Łarpią

We wtorek 18 lipca burmistrz Polic wraz z zaproszonymi gośćmi uroczyście otworzył tereny rekreacyjne nad Łarpią.

Opublikowane

w dniu

W bezpośrednim sąsiedztwie starówki ze zrewitalizowaną zabudową zabytkową rozbudowano i zagospodarowano tereny nadwodne z miejscami cumowania kajaków. Atrakcyjne przyrodniczo tereny z dostępem do wody, połączono ciągami pieszymi i rowerowymi wraz z miejscami rekreacji w sposób zapewniający integracyjne miejsca wypoczynku i rekreacji, organizacji wspólnych imprez zarówno dla najmłodszych, jak i seniorów.

Obiekt, który dzisiaj oficjalnie otwieramy, jest kolejnym etapem realizacji rewitalizacji Starego Miasta oraz zwieńczeniem ponad 20-letniej współpracy z miastem Pasewalk – powiedział burmistrz Polic Władysław Diakun.

Czytaj dalej

Gmina Police

Od wtorku zmiany na liniach 109, 110, 111

W związku z pracami przy budowie węzła przesiadkowego SKM Police od wtorku 16 maja nastąpi wstrzymanie ruchu w ciągu ulic Batorego i Szkolnej w Policach. Spowoduje to zmianę trasy linii 109, 110 i 111.

Opublikowane

w dniu

1.       Pomiędzy przystankami „Police Rynek” a „Police Mazurska Kościół” autobusy ww. linii kursować będą ulicami Grunwaldzką i Kołłątaja, z pominięciem ulic Batorego i Szkolnej.

2.       Przystanki „Police Grunwaldzka” i „Police Szkolna” nie będą przez ww. linie obsługiwane.

3.       Uruchomiony zostanie dla ww. linii tymczasowy przystanek „Police Kołłątaja” (nr 53522) w kierunku pętli „Police Rynek”, zlokalizowany w ciągu ul. Kołłątaja przed skrzyżowaniem z ul. Szkolną (na wysokości przystanku w przeciwnym kierunku).

Czytaj dalej

Gmina Police

Kolorowy bal z MOK

Zapraszamy wszystkie dzieci od szóstego roku życia na wyjątkowy, kolorowy BAL !

Opublikowane

w dniu

Uwielbiamy świętować, a najbardziej razem z Wami, dlatego wykorzystujemy do tego każdą możliwą okazję!
Za oknem kolorów coraz więcej, co zainspirowało nas do tego wyjątkowego spotkania.

ZAPRASZAMY NA KOLOROWĄ ZABAWĘ!

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie