Gmina Kołbaskowo

Nagroda dla Gminy Kołbaskowo za Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa

Nagrodę dla Gminy Kołbaskowo za Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Zachodniopomorskiego odebrała wójt Małgorzata Schwarz z rąk marszałka Olgierd Geblewicz. A chodzi o Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu. Pani wójt mówiła też o planach rozwoju obiektu.

Opublikowane

w dniu

Uroczystość wręczenia okolicznościowej statuetki miała miejsce 18 listopada 2021 roku w siedzibie GOKSiR.

To wspaniały wielofunkcyjny obiekt. Znam go już doskonale, byłem na kilku wydarzeniach i jestem pod wrażeniem. Można śmiało powiedzieć, że teraz kulturalne centrum Szczecina przeniosło się do Przecławia – powiedział Olgierd Geblewicz.

Potrzebujemy takich miejsc

Marszałek zauważył, że obiekt w Przecławiu oddziałuje nie tylko na Gminę Kołbaskowo, ale też na sąsiednie.

Doceniamy jak obiekty zmieniają życie społeczne w skali mikro i makro. Tego typu miejsc bardzo brakuje. Zmieniają się nasze miasta, miejsca do życia i my się zmieniamy. Potrzebujemy takich miejsc, gdzie możemy spotkać się z kulturą czy rozwijać swoje pasje. Tym większe uznanie dla Gminy Kołbaskowo i pani wójt Małgorzaty Schwarz oraz całej Rady Gminy, że taki obiekt tutaj stanął, i co warto podkreślić, w całości z budżetu gminy. Obiekt stanął, ale dodam, został oddany w ręce ludzi którzy w sposób kompetentny i kreatywny powodują, że to miejsce żyje od świtu do nocy. To wielki sukces i gratulacje dla tych, którzy to miejsce na co dzień ożywiają.

Basen otwarty

To kolejne wyróżnienie dla naszego domu kultury.

Bardzo się cieszymy, że kapituła konkursu dostrzegła nasz obiekt – powiedziała Małgorzata Schwarz. – Chcę podkreślić, obiekt to nie tylko mury i wyposażenie, to przede wszystkim ludzie. Tutaj ukłony dla wszystkich pracowników GOKSiR, że tworzą atmosferę tego miejsca.

Przy okazji pani wójt zdradziła plany rozwoju domu kultury.

Nie ukrywam, że od dawna chcemy, aby w pobliżu powstał basen odkryty. Jesteśmy na etapie negocjowania z KOWR-em (Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa – red.) zakupu gruntu w sąsiedztwie, żeby stworzyć dla mieszkańców dodatkowo odkryty teren rekreacyjny – dodała pani wójt.

GOKSiR inspiruje

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu inspiruje. Odwiedzają go włodarze innych gmin. Ostatnio pojawiła się delegacja z Serocka, 15-tysięcznego miasteczka w Mazowieckiem. Jak mówił burmistrz Artur Borkowski, chcą u siebie zbudować obiekt podobny do tego w Przecławiu.

Oglądaliśmy wiele ośrodków kultury w Polsce, ale GOKSiR spodobał nam się najbardziej. To cudowny obiekt, który łączy wiele funkcji, dlatego przyjechaliśmy tutaj, żeby na miejscu zobaczyć, jak wygląda. Nasz projekt będzie podobny – mówił.

Towarzyszył mu zastępca, skarbnik oraz pracownik odpowiedzialny w Serocku za kulturę. Wcześniej Przecław odwiedzali m.in. włodarze Węgorzyna czy Gminy Słupsk oraz innych miast i gmin.

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu to jedna z najnowocześniejszych i najmłodszych instytucji kultury Pomorza Zachodniego. Oficjalne otwarcie nastąpiło 16 września 2019 roku. Oprócz przepięknej sali koncertowej, z nowoczesną sceną, z bogatym zapleczem techniczno-estradowym i garderobami, nasi goście mają do dyspozycji również cztery multifunkcjonalne sale szkoleniowo-dydaktyczne, restaurację, kino, basen, jacuzzi, siłownię, salę fitness, boiska sportowe, korty tenisowe, place zabaw, skatepark, ścieżki biegowo-rowerowe oraz 150 miejsc parkingowych. Budowa obiektu kosztowała ok. 30 mln zł.

Reklama

Gmina Kołbaskowo

Wystawa „Ludowy z przyszłością” w Przecławiu – połączenie tradycji z nowoczesnością

W Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji (GOKSiR) w Przecławiu miłośnicy sztuki będą mieli okazję podziwiać niecodzienną wystawę zatytułowaną „Ludowy z przyszłością”. To unikalne wydarzenie połączy w sobie elementy kultury ludowej z nowoczesną sztuką użytkową.

Opublikowane

w dniu

Ekspozycja, która swą premierę ma dzisiaj, przemieni hol GOKSiR w prawdziwą galerię, prezentującą dzieła pięciu talentowanych projektantek: Anny Kaźmierczak-Kornicz, Karoliny Pańczuk, kuratorki Beaty Kuracińskiej, Marii Bąk oraz Anny Molskiej. Każda z artystek wykorzystała technologię druku 3D do reinterpretacji klasycznych wzorów ludowych, przez co tradycyjne motywy zyskały zupełnie nowe oblicze.

Oficjalne otwarcie wystawy zaplanowano na piątek, 29 listopada, jednak już od dziś zainteresowani będą mogli oglądać pierwsze eksponaty. Ekspozycja będzie dostępna w GOKSiR przez cały kolejny miesiąc, dając odwiedzającym możliwość zanurzenia się w niezwykłym połączeniu przeszłości z przyszłością.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Nowa droga Będargowo – Rajkowo coraz bliżej realizacji

Gmina Kołbaskowo po wielu zapytaniach i zainteresowaniu ze strony potencjalnych wykonawców, przesunęła termin otwarcia ofert na budowę nowej dróg gminnej Będargowo – Rajkowo na dzień 22 listopada. Źródła bliskie projektowi informują, że jest to ostateczny termin.

Opublikowane

w dniu

Inwestycja ta zakłada stworzenie około 2,3 kilometrowej trasy, łączącej miejscowości Będargowo z Rajkowem. Projekt ten podzielony zostanie na dwa kluczowe etapy – pierwszy odcinek drogi o długości 0,5 km połączy drogę powiatową Będargowo – Stobno z węzłem „Będargowo”, integracyjnym z planowaną Zachodnią Obwodnicą Szczecina, a drugi, dłuższy odcinek o długości 1,8 km połączy bezpośrednio miejscowości Będargowo z Rajkowem.

Istotnym aspektem wyżej wspomnianego projektu jest dodanie ścieżki rowerowej wzdłuż drugiego odcinka, promujące alternatywne formy transportu i dbałość o zdrowie mieszkańców oraz turystów. Komunikacja pomiędzy Rajkowem a Będargowem ulegnie znaczącej poprawie dzięki zastosowaniu rozwiązań, takich jak małe ronda, które zapewnią płynność ruchu oraz bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Wybrany wykonawca zostanie zobowiązany do ukończenia prac w ciągu 12 miesięcy od momentu zawarcia umowy. Podkreślić należy, że realizowany obecnie projekt jest kolejnym krokiem w kierunku poprawy infrastruktury drogowej gminy. Wcześniej zakończono prace nad drogą gminną Ostoja – Szczecin, która również została wyposażona w ścieżkę rowerową i stanowi dodatkowy wjazd do Szczecina oraz element przyszłej obwodnicy.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Nowe schronisko dla dzikich zwierząt „Jeżykowo” w Kurowie

W Kurowie powstało „Jeżykowo”, prywatne zimowisko dla jeży oraz innych dzikich zwierząt, które wymagają opieki lub rehabilitacji. Twórczynią i siłą napędową projektu jest Marzena Białowolska-Barnyk, założycielka „Fundacji Dzikich Zwierząt Marzena Białowolska”. W wywiadzie dla lokalnych mediów, pani Marzena wyraziła swoje zadowolenie z realizacji długoletniego marzenia, które dzięki wsparciu finansowemu ze strony społeczności udało się przekształcić w rzeczywistość.

Opublikowane

w dniu

W Jeżykowie zamieszkać mogą nie tylko jeże, ale także sowy, kaczki, wiewiórki i zające. Cała przestrzeń rehabilitacyjna, licząca ponad trzy tysiące metrów kwadratowych, jest dostosowana do potrzeb mieszkających tam zwierząt, z myślą o ich powrocie do naturalnego środowiska.

Na terenie ośrodka można zobaczyć pracowników fundacji, którzy zajmują się budową wolier dla ptaków oraz przygotowaniem dzikiego ogrodu, wyposażonego tak, aby zwierzęta mogły bez trudu znaleźć pożywienie w każdych warunkach pogodowych.

Marzena Białowolska-Barnyk apeluje do lokalnej społeczności o wsparcie w postaci dostarczenia słomy dla podopiecznych, a także gałęzi i konarów, które mają być naturalnym elementem wystroju wolier. Troska o zwierzęta w Jeżykowie to ważny krok w kierunku ochrony dzikiej fauny regionu.

Zdjęcia: Urząd Gminy w Kołbaskowie

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie