Region

Morskie Centrum Nauki tworzy się! Symboliczny moment

Opublikowane

w dniu

[lead]Zmieni oblicze szczecińskiej Łasztowni i zaznaczy związek z morzem Pomorza Zachodniego. Morskie Centrum Nauki w Szczecinie tworzy się! W poniedziałek 7 października odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod budynek oraz podpisanie aktu erekcyjnego.[/lead]

Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha będzie multimedialną placówką naukowo–edukacyjną poświęconą m.in żegludze i szkutnictwu oraz jego historii na Bałtyku. Budynek swoim kształtem będzie przypominać bryłę statku o wysokości 14 metrów, z tarasem widokowym na dachu.

– Dziś wysyłamy jasny sygnał mieszkańcom Szczecina – już ruszyliśmy. Budujemy coś naprawdę wspaniałego. Pamiętam, jak wmurowywaliśmy kamień pod Filharmonię i Centrum Dialogu Szczecina. Dziś są wizytówkami nowoczesnego Szczecina. Wierzę, że kolejną z nich będzie Morskie Centrum Nauki, które zostawimy dla następnych pokoleń, aby mogły się rozkochiwać w nauce – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

Wiceprezydent miasta Krzysztof Soska podkreślał, że to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji Szczecina – To spektakularny obiekt, który stanie się ikoną naszego miasta.

Podpisano akt erekcyjny, który trafił następnie do kapsuły czasu, w której umieszczono również gazety z artykułami na temat Morskiego Centrum Nauki, nagranie audycji radiowej z profesorem Jerzym Stelmachem, książkę Haliny Stelmach „Wspomnienie o moim mężu” oraz zdjęcia. Kapsuła została wmurowana w miejscu, gdzie stanie gmach centrum.

W MCN łącznie na ok. 8 tys. m2 znajdą się przestrzenie wystawiennicze, laboratoria oraz ogólnoużytkowa przestrzeń socjalna. Wystawę stałą wypełni ponad 200 eksponatów związanych z wodą i morską historią Pomorza Zachodniego. Wśród nich m.in. symulator sztormu czy nawigacji. Goście zobaczą, jak żegluje się pod wiatr, będą też mieli szansę spróbować swoich sił w robieniu węzłów ratowniczych.

W budynku znajdzie się planetarium, a na dachu taras, który będzie zupełnie nowym, wyjątkowym punktem widokowym na Wały Chrobrego i Odrę. Budowa zostanie sfinansowana z pomocą Regionalnego Programu Operacyjnego WZ na lata 2014-2020. Całkowity koszt postawienia budynku to ponad 90 mln zł – na tyle opiewała oferta firmy Erbud, wykonawcy inwestycji.

[subtitle]Wiele lat starań[/subtitle]

Aby doszło do etapu budowy, trzeba było lat przygotowań. W 2010 roku o rozpoczęciu starań, których zwieńczeniem miało być muzeum morskie zdecydował Zarząd Województwa. W 2011 roku przeprowadzony został konkurs architektoniczny na bryłę budynku. Autorem zwycięskiego projektu został Piotr Płaskowicki z pracowni Płaskowicki + Partnerzy Architekci: PPA.

W 2016 roku marszałek Olgierd Geblewicz podjął decyzję o budowie centrum nauki, które połączy nowoczesne funkcje z formułą muzeum o tematyce morskiej. Dzięki temu możliwe było uzyskanie wsparcia unijnego na budowę MCN i rozpoczęcie całej inwestycji.

Również w 2016 roku zachodniopomorskie uczelnie podpisały list intencyjny, w którym uznały Morskie Centrum Nauki za wspólne wyzwanie i rozpoczęły współpracę z województwem i muzeum. W 2017 decyzją sejmiku utworzona została odrębna, samodzielna instytucja kultury województwa zachodniopomorskiego, Morskie Centrum Nauki w Szczecinie.

Na początku marca 2018 roku inwestycja otrzymała pozwolenie na budowę i zatwierdzenie projektu budowlanego. Pod koniec kwietnia br. wybrano inżyniera kontraktu. Przetarg wygrała szczecińska firma PM Services Poland sp. z o.o.,

W lipcu 2019 podpisano umowę z głównym wykonawcą inwestycji. Wygrała firma Erbud.

Zakończenie budowy oraz prac związanych z wyposażeniem planowane jest na 2021 rok.

Reklama

Region

Bezpieczeństwo w drodze na ferie zimowe – policja wzmacnia kontrole autobusów

W związku z nadchodzącymi feriami zimowymi, policja w całym kraju przystępuje do intensyfikacji działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa podróży. Szczególną uwagę funkcjonariusze ruchu drogowego zwrócą na autobusy przewożące dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek.

Opublikowane

w dniu

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji opracowało szczegółowy wykaz punktów kontrolnych, gdzie kierowcy autobusów mogą poddać swoje pojazdy inspekcji. Lista ta zawiera lokalizacje kontroli wraz z numerami kontaktowymi, umożliwiając organizatorom wycieczek i przewoźnikom zaplanowanie kontroli i tym samym uniknięcie nieprzewidzianych opóźnień w podróży.

Podczas kontroli funkcjonariusze oceniają przede wszystkim stan techniczny pojazdu, sprawdzając jego wyposażenie, poprawność dokumentów i uprawnienia kierowcy, a także jego stan trzeźwości i kondycję psychofizyczną.

Dla usprawnienia procedury, policja zaleca, aby organizatorzy podróży informowali odpowiedni oddział o planowanej dacie wyjazdu z kilkudniowym wyprzedzeniem. To ułatwi synchronizację z harmonogramem patroli i pozwoli na sprawne przeprowadzenie niezbędnych kontroli bez zbędnego opóźniania autobusów.

Jednocześnie informujemy, że na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.

WYKAZ  PUNKTOW_KONTROLI_AUTOBUSOW_-_FERIE_2025

Czytaj dalej

Region

Spotkanie Zespołu Zarządzania Kryzysowego w obliczu wyzwań meteorologicznych i zagrożenia pryszczycą

W sobotę odbyło się w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim specjalne posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które zwołał wicewojewoda Bartosz Brożyński. Uczestnicy, wśród których znaleźli się samorządowcy, w tym Starosta Policki Shivan Fate, a także przedstawiciele inspekcji i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, omówili trudne warunki meteorologiczne oraz kwestię wykrycia ogniska pryszczycy w powiecie Maerkisch-Oderland w Niemczech.

Opublikowane

w dniu

W wyniku wykrycia choroby w hobbystycznej hodowli pod Berlinem podjęto działania zapobiegawcze, w tym likwidację zakażonych zwierząt oraz ustanowienie strefy ochronnej wokół ogniska pryszczycy. Jest to choroba dotykająca zwierzęta parzystokopytne i nie stanowiąca zagrożenia dla ludzi.

W ramach działań zapobiegawczych w województwie zachodniopomorskim zdecydowano o wprowadzeniu specjalnego nadzoru nad transportami zwierząt z Niemiec. Od sobotniego wieczoru transporty bydła, trzody chlewnej i owiec podlegają kontroli na polsko-niemieckiej granicy. Kontrole mają charakter prewencyjny i będą prowadzone do odwołania.

Za nadzór nad transportami odpowiadać będą Straż Graniczna w porozumieniu z Policją, Inspekcją Transportu Drogowego, Izbą Administracji Skarbowej oraz Powiatowymi Inspekcjami Weterynaryjnymi. Za ewentualne nieprawidłowości odpowiedzialność będzie spoczywać na Zachodniopomorskim Wojewódzkim Lekarzu Weterynarii, z uprawnieniami do zawracania niezgodnych z normami transportów zwierząt.

 

Czytaj dalej

Region

Przedłużone kontrole na granicy polsko-niemieckiej – wyzwanie dla branży TSL

W obliczu zwiększającej się presji w obszarze bezpieczeństwa międzynarodowego, niemieckie władze podjęły decyzję o przedłużeniu kontroli granicznych z Polską, które miały zakończyć się 25 marca bieżącego roku. Kontrole te, realizowane w punkcie przejściowym w Kołbaskowie, są odpowiedzią na rosnące napięcie geopolityczne w Europie i stanowią wyzwanie dla branży transportowej, logistycznej i spedycyjnej.

Opublikowane

w dniu

Codzienne zatory składające się z setek tirów nie tylko skutkują znacznymi opóźnieniami w dostawach towarów do odbiorców, ale również generują zwiększone koszty operacyjne. Fakt ten dotyka przede wszystkim lokalnych przedsiębiorców, którzy zmagają się z rosnącymi wydatkami na paliwo, wynagrodzenia kierowców oraz amortyzację pojazdów.

Eksperci z branży TSL wskazują, że zagadnienie kontroli granicznych nabiera szczególnego znaczenia w okresie przedwyborczym zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Dyskusja na temat nielegalnej imigracji staje się wówczas bardziej intensywna, co prowadzi do decyzji o dalszym utrzymywaniu oraz wzmacnianiu kontroli na granicach.

Przedsiębiorcy oraz związki branżowe apelują o podjęcie rozmów na szczeblu międzynarodowym w celu znalezienia rozwiązania, które z jednej strony zabezpieczałoby wymogi bezpieczeństwa, a z drugiej umożliwiło by płynny przepływ towarów niezbędnych dla utrzymania dynamiki europejskiego rynku.[

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie