[lead]Zmieni oblicze szczecińskiej Łasztowni i zaznaczy związek z morzem Pomorza Zachodniego. Morskie Centrum Nauki w Szczecinie tworzy się! W poniedziałek 7 października odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod budynek oraz podpisanie aktu erekcyjnego.[/lead]
Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego
Stelmacha będzie multimedialną placówką naukowo–edukacyjną
poświęconą m.in żegludze i szkutnictwu oraz jego historii na
Bałtyku. Budynek swoim kształtem będzie przypominać bryłę
statku o wysokości 14 metrów, z tarasem widokowym na dachu.
– Dziś wysyłamy jasny sygnał
mieszkańcom Szczecina – już ruszyliśmy. Budujemy coś naprawdę
wspaniałego. Pamiętam, jak wmurowywaliśmy kamień pod Filharmonię
i Centrum Dialogu Szczecina. Dziś są wizytówkami nowoczesnego
Szczecina. Wierzę, że kolejną z nich będzie Morskie Centrum
Nauki, które zostawimy dla następnych pokoleń, aby mogły się
rozkochiwać w nauce – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.
Wiceprezydent miasta Krzysztof Soska
podkreślał, że to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji
Szczecina – To spektakularny obiekt, który stanie się ikoną
naszego miasta.
Podpisano akt erekcyjny, który trafił następnie do kapsuły czasu, w której umieszczono również gazety z artykułami na temat Morskiego Centrum Nauki, nagranie audycji radiowej z profesorem Jerzym Stelmachem, książkę Haliny Stelmach „Wspomnienie o moim mężu” oraz zdjęcia. Kapsuła została wmurowana w miejscu, gdzie stanie gmach centrum.
W MCN łącznie na ok. 8 tys. m2 znajdą
się przestrzenie wystawiennicze, laboratoria oraz ogólnoużytkowa
przestrzeń socjalna. Wystawę stałą wypełni ponad 200 eksponatów
związanych z wodą i morską historią Pomorza Zachodniego. Wśród
nich m.in. symulator sztormu czy nawigacji. Goście zobaczą, jak
żegluje się pod wiatr, będą też mieli szansę spróbować swoich
sił w robieniu węzłów ratowniczych.
W budynku znajdzie się planetarium, a
na dachu taras, który będzie zupełnie nowym, wyjątkowym punktem
widokowym na Wały Chrobrego i Odrę. Budowa zostanie sfinansowana z
pomocą Regionalnego Programu Operacyjnego WZ na lata 2014-2020.
Całkowity koszt postawienia budynku to ponad 90 mln zł – na tyle
opiewała oferta firmy Erbud, wykonawcy inwestycji.
[subtitle]Wiele lat starań[/subtitle]
Aby doszło do etapu budowy, trzeba
było lat przygotowań. W 2010 roku o rozpoczęciu starań, których
zwieńczeniem miało być muzeum morskie zdecydował Zarząd
Województwa. W 2011 roku przeprowadzony został konkurs
architektoniczny na bryłę budynku. Autorem zwycięskiego projektu
został Piotr Płaskowicki z pracowni Płaskowicki + Partnerzy
Architekci: PPA.
W 2016 roku marszałek Olgierd
Geblewicz podjął decyzję o budowie centrum nauki, które połączy
nowoczesne funkcje z formułą muzeum o tematyce morskiej. Dzięki
temu możliwe było uzyskanie wsparcia unijnego na budowę MCN i
rozpoczęcie całej inwestycji.
Również w 2016 roku
zachodniopomorskie uczelnie podpisały list intencyjny, w którym
uznały Morskie Centrum Nauki za wspólne wyzwanie i rozpoczęły
współpracę z województwem i muzeum. W 2017 decyzją sejmiku
utworzona została odrębna, samodzielna instytucja kultury
województwa zachodniopomorskiego, Morskie Centrum Nauki w
Szczecinie.
Na początku marca 2018 roku inwestycja
otrzymała pozwolenie na budowę i zatwierdzenie projektu
budowlanego. Pod koniec kwietnia br. wybrano inżyniera kontraktu.
Przetarg wygrała szczecińska firma PM Services Poland sp. z o.o.,
W lipcu 2019 podpisano umowę z głównym
wykonawcą inwestycji. Wygrała firma Erbud.
Zakończenie budowy oraz prac związanych z wyposażeniem planowane jest na 2021 rok.
Festiwal Orkiestr Dętych o Puchar Prezydenta Miasta Szczecin na dobre wpisał się już w harmonogram żeglarskich wydarzeń. W dniach 19-21 ponownie będziemy mogli podziwiać umiejętności goszczących w naszym mieście artystów.
Niezwykłe święto muzyki i niecodzienne połączenie artystyczne. Od dzieci po osoby bardzo dojrzałe, przez klarnety i puzony, kolorowe musztry paradne i dyrygentów stojących przed kilkudziesięcioosobowym składem – to wszystko przez trzy dni w kilku miejscach Szczecina.
Do naszego miasta przyjedzie osiem grup z całej Polski. Artyści pokonają setki kilometrów. Zaprezentują się dzięki temu na najbardziej barwnym i pozytywnym żeglarskim święcie. To już stały punkt naszego programu, a wykonawców co roku oklaskują i podziwiają tłumy turystów i mieszkańców Szczecina.
Konkurs został podzielony na występy estradowe i pokaz musztry orkiestrowej.
Festiwal rozpocznie się w piątek 19 sierpnia o godzinie 18:00 wykonanym wspólnie na placu Solidarności hejnałem miasta. Tutaj także odbędzie się konkurs oraz pokaz musztry estradowej. Będzie to bardzo widowiskowa część wydarzenia. Uczestnicy pokazów przygotowują się niemal cały rok i regularnie, za swoją ciężką pracę, nagradzani są gromkimi brawami.
W sobotę o godzinie 11:00 będzie można podziwiać prezentacje zespołów na Wałach Chrobrego.
Na rozdanie nagród przeniesiemy się do najpiękniejszego amfiteatru w Polsce. Od 16:30 odbywać się będą tam koncerty orkiestr i ogłoszenie zwycięzców. Będzie to okazja nie tylko do zobaczenia kto zwyciężył w konkursie, ale również obejrzenia w pełnej okazałości Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec.
W niedzielę o godzinie 11:00 przeniesiemy się już na Łasztownię, gdzie drużyny zaprezentują się raz jeszcze – tym razem przy wizytówce Szczecina: dźwigozaurach.
Już 14 sierpnia, w różnych punktach Szczecina pojawią się przepiękne iluminacje. Część z nich będzie miała swoją premierę. Już teraz warto zarezerwować sobie czas, naładować aparaty fotograficzne i uprzedzić dzieci, że tej nocy, jeśli uda im się nie zasnąć, przeniosą się do iście bajkowej krainy.
Przed nami czwarta już, bez wątpienia najbardziej wyjątkowa i widowiskowa, edycja Iluminacji Szczecin. Oprócz świetlnych niespodzianek i wyjątkowych aranżacji zaplanowanych zostało sporo różnych atrakcji.
Największą areną tego wydarzenia będzie Park Żeromskiego, gdzie będą królowały światło i muzyka. Podświetlone zostaną alejki, drzewa i różne, często niezauważalne podczas spacerów dla nas miejsca. Łącznie znajdzie się tam 10 instalacji, m.in. bajkowa polana, strefa vintage, płaczące drzewo, plac zabaw, disco, wodny świat, czy kolorowy zagajnik. Powstanie strefa gastronomiczna, gdzie będzie można odpocząć na leżakach popijając zimne napoje i kosztując różnego rodzaju smakołyki.
Konkursowe pokazy: jakie, gdzie i o której godzinie
Iluminacje Szczecin to jednak nie tylko Park Żeromskiego. W tym roku zaproszeni do współpracy zostali lokalni artyści i light designerzy, którzy w ramach konkursu mogli zgłosić swoje pomysły na instalacje świetlne. Pięć z tych pomysłów zostanie zrealizowanych właśnie tej nocy.
Tuż za Pomnikiem Marynarza, przy Alei Fontann, zobaczymy i usłyszymy projekt audio-wizualny „Pianino setki kolorów”. To instrument, którego 88 klawiszy połączone z instalacją świetlną, umieszczoną w basenie pobliskiej fontanny, zareaguje kolorem na graną muzykę. Pianino dostępne będzie dla każdego. Autorem pomysłu jest Piotr Krężel z firmy 24fps.
Szczecińska pracownia florystyczna Pod Żółtą Różą – Floral Concept Store, zajmująca się, nie po raz pierwszy, działaniami artystycznymi wychodzącymi poza drzwi kwiaciarni przygotowała instalację dźwiękowo-świetlną zapraszając naturę w sam środek głośnego miasta. Instalacja wyrośnie na pl. Żołnierza, u zbiegu alei Wyzwolenia i Papieża Jana Pawła II. Realizowany projekt nazywa się „Po leśnej stronie rzeczy. Kobieta z natury idealna”.
Przy zegarze słonecznym, na końcu Alei Kwiatowej, będziemy mogli podziwiać Świetlną Sambę. Jest to projekt Rafała Krzanowskiego. Barwne widowisko świetlno – muzyczne w wykonaniu porywającej do tańca sambowej grupy perkusyjnej Bloco Pomerania obejrzymy w godzinach 22:00, 22:30, 23:00, 23:30, 24:00. Zespół zapaleńców brazylijskiej perkusji wykorzystuje sztuki performatywne, łączące system podświetlonych bębnów oraz wybranych części garderoby by jeszcze bardziej uatrakcyjnić swój występ.
Karolina Breguła, artystka i wykładowczyni Akademii Sztuki w Szczecinie, od niedawna jest szczecinianką. Przygotowała w ramach festiwalu Iluminacje dwa wydarzenia. Pierwszym z nich jest Miasto Lampionów. To instalacja z wiszących lampionów wykonana z niewykorzystanych gazet. Część lampionów powstała podczas warsztatów z dziecięcymi mieszkańcami miasta podczas imprez Bulwarove i Rajski dzień na Rayskiego. Instalacja zawiśnie wśród zieleni na jednym z dziedzińców przy ul. Mariackiej 25, na tyłach ZBiLKu.
Drugim projektem Karoliny Breguły jest interaktywna instalacja z neonem napędzanym siłą mięśni: „Kino свобода”. Neon nawiązuje do świecących szyldów zawieszonych na fasadach budynków kin. To partycypacyjny projekt realizowany we współpracy z Grupą Filmową Kino Svoboda. Na przeciwko neonu stanie podłużny stół z rzędem krzeseł po jednej ze stron oraz kilkoma generatorami prądu na korbkę. Widzowie uruchomią instalację kręcąc korbkami. Kiedy nikt nie wytworzy prądu neon Kino свобода nie zaświeci świeci. Korbami będzie można kręcić i podziwiać jego świecące litery na pasie zieleni trasy Zamkowej u wylotu ul. Farnej.
Dodatkowe atrakcje
Dla tych, co będą szukali dodatkowych wrażeń, podświetlony zostanie Deptak Bogusława. Projekt „Deptak Bogusława – łączy nas kolor” realizowany jest od dwóch lat. Imprezowe miejsce Szczecina zaskoczy po raz kolejny barwami i światłem.
Nikt chyba nie wyobraża sobie Iluminacji Szczecin bez podświetlonej dumy Szczecina – Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec. O godz. 22:00 odbędzie się kilkuminutowy pokaz Iluminacji dachu teatru, który zabłyśnie kolorową aranżacją. Do Teatru Letniego zapraszamy także 12.08, na wydarzenie towarzyszące zapowiadające Iluminacje, czyli wielkie multimedialne widowisko – „Odyssea” Henriego Seroki. Szczegóły na stronie www.teatrletni.pl.
Tego jeszcze nie było. Po mieście będzie można jeździć… podświetlonymi rowerami Bike_S. 10 jednośladów będzie dostępnych od godziny 21 na stacji Pomnik Mickiewicza – Szczerbcowa. Wypożyczyć je będzie mógł każdy zgodnie z cennikiem roweru miejskiego.
Wiemy już, jakie jednostki zacumują wstępnie przy naszych nabrzeżach podczas sierpniowego żeglarskiego święta „Żagle 2022”. Wydarzenie będzie okazją nie tylko do zrobienia pamiątkowego zdjęcia, czy porozmawiania z załogami żaglowców, ale również do zwiedzenia pokładów.
W dniach 19-21 sierpnia w Szczecinie będziemy gościli blisko 20 jednostek różnego tupu: żaglowych, motorowych itp. Mówiliśmy już o ORP Iskra oraz Gorch Focku. To jednak nie jedyne gwiazdy, które zacumują czy to u stóp Wałów Chrobrego, czy też przy Łasztowni. Na liście zadeklarowanych żaglowców mamy przykładowo piękną Bonawenturę, jedną z najstarszych jednostek pływających pod biało-czerwoną banderą. Wybudowana została w 1948 roku i początkowo pełniła funkcję kutra rybackiego, a później holownika. W 1992 roku przebudowana została na żaglowiec. To oczywiście nie jedyna perełka.
W Szczecinie zobaczymy również
ORP Iskra
Gorch Fock
ORP Toruń
Joanna Saturna
Brabander
Bonawentura
Generał Zaruski
Bryza H
Baltic Beauty
Olander
Lodołamacze
Planeta
Galaktyka
Kattenturm
Victoria
Amanda
Opisy wszystkich jednostek można znaleźć na oficjalnej stronie wydarzenia: www.zagle.szczecin.eu
Przypomnijmy, że Żagle 2022 to również szereg imprezy towarzyszących. Podczas wydarzenia na scenie zobaczymy największe gwiazdy polskiej estrady: Patrycję Markowską, Viki Gabor czy Grzegorza Hyżego. Weźmiemy udział w Jarmarku pod Żaglami, czy też V Festiwalu Orkiestr Dętych w Szczecinie. Będzie to również okazja do odwiedzenia Strefy Piw Kraftowych przy ulicy Admiralskiej oraz wielu innych.
Serwis używa plików cookie aby zachować jego pełne funkcjonowanie. Pliki cookie skategoryzowane jako konieczne do funkcjonowania serwisu przechowywane są w historii Twojej przeglądarki. Korzystamy również z plików cookie firm trzecich (Google, Facebook), informacje te pomagają nam dostarczać najlepsze rozwiązania w celu zapewnienia funkcjonowania serwisu.
Niezbędne pliki cookies są absolutnym minimum potrzebnym do funkcjonowania tego serwisu. Ta kategoria zawiera jedynie pliki cookies potrzebne do podstawowego funkcjonowania serwisu oraz rozwiązań zabezpieczających. Te pliki nie przechowują żadnych prywatnych informacji o użytkowniku.