Gmina Nowe Warpno

Zbierali śmieci, które w lesie zostawili turyści

Opublikowane

w dniu

Mieszkańcy Nowego Warpna zainaugurowali akcję #sprzątaMY, która jest organizowana przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Akcję sprzątania koordynowali leśnicy, którzy dobrze znają okolicę. Miejscem zbiórki był początek drogi rowerowej do niemieckiego Reith przed Nowym Warpnem.

Kilkadziesiąt osób, przede wszystkim z Nowego Warpna wzięło udział w ubiegłotygodniowym sprzątaniu lasu. W akcję sprzątania włączyli również przedstawiciele nowowarpieńśkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Dziwię się, że ludzie w ogóle nie maja kultury. Nawet papierki od cukierków i czekolady – mówi uczestniczka akcji.

SONY DSC

Do akcji sprzątania lasów dołączyła również Małgorzata Jacyna-Witt, radna wojewódzka i kandydatka na senatora.

Bardzo potrzebna jest edukacja, szczególnie wśród ludzi młodych i dzieci. Bo jeżeli dziecko przyjedzie do lasu z rodzicami, a będzie wyedukowane, że nie wolno wyrzucać śmieci i trzeba je sprzątać, to tej mamie, tacie, babci czy dziadkowi powie: zabierz ze sobą tę plastikową butelkę, która rzuciłaś gdzieś tam w kąt – mówi Małgorzata Jacyna-Witt, radna sejmiku województwa z klubu Prawa i Sprawiedliwości.

SONY DSC

Najwięcej jest śmieci takich bytowo-turystycznych. Czyli niestety pseudo turyści, którzy idą do lasu i wyrzucają śmieci tam gdzie popadnie. Tu przy ścieżce rowerowej, wszyscy którzy jeżdżą i używają rowerów, zamiast zabierać swoje śmieci to wyrzucają je do lasu – mówi Tomasz Kulesza z nadleśnictwa Trzebież.

Każdego roku leśnicy usuwają śmieci, które wypełniłyby ponad tysiąc wagonów kolejowych. Sprzątanie z odpadów kosztuje Lasy Państwowe blisko 20 milionów złotych rocznie.

Reklama

Gmina Nowe Warpno

OSP Nowe Warpno zaprasza na zajęcia Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej

Jeśli chcesz zostać strażakiem, dzięki OSP Nowe Warpno to możliwe! Strażacy z Nowego Warpna zapraszają młodzież w wieku od 11 lat z całej gminy do udziału w zajęciach Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Szczegóły na załączonym plakacie

Opublikowane

w dniu

Czytaj dalej

Gmina Nowe Warpno

Sprzęt medyczny dla OSP Trzebież

Burmistrz Nowego Warpna Jarosław Burba przekazał Prezesowi OSP Trzebież Grzegorzowi Miśkiw nowo zakupiony sprzęt medyczny, który będzie stanowił wyposażenie ambulansu. Przekazano – unieruchomienie pediatryczne Pedi Pac 78, Pompę infuzyjną Medima s/DSA2, SSAK OB 1000 z akcesoriami.

Opublikowane

w dniu

Jednostka OSP Trzebież jest dysponowana w systemie ratownictwa również do przypadków medycznych na terenie Gminy Nowe Warpno. Jest to bardzo istotne wsparcie i pomoc w ochronie życia i zdrowia naszych mieszkańców, czym wzmacnia poczucie bezpieczeństwa.

Czytaj dalej

Gmina Nowe Warpno

Od owieczki do niteczki. Obróbka wełny dla dzieci

Słowiański Park Historyczny w Podgrodziu zaprasza  na 2 edycję warsztatów dla dzieci i młodzieży „Od owieczki do niteczki”. Podczas warsztatów przybliżony będzie temat obróbki wełny i lnu z wykorzystaniem metod używanych we wczesnym średniowieczu.

Opublikowane

w dniu

25.07.2022 r. (poniedziałek)
14:00-17:00
Przybliżenie tematu obróbki wełny: od gręplowania i czesania, do przędzenia wełny z wykorzystaniem starych metod. Nauka wykonywania krajek na bardkach i tabliczkach. Wykorzystanie replik takich sprzętów jak kądziel, przęślica, wrzeciono.
Zdrowy poczęstunek oraz zabawa i gry na powietrzu w przerwie.
W razie niepogody dawne gry planszowe.
26.07.2022 r. (wtorek)
14:00-17:00
Zapoznanie uczestników z różnymi formami tkackimi: m.in. nauka tkania na krosnach, zabawy wełną czesankową, filcowanie, motanie. Uczestnicy wykonają samodzielnie ozdoby z przędzy na lucecie.
miejsce:
Słowiański Park Historyczny PODGRODZIE
ul. Podgrodzie 99, 72-022 Nowe Warpno
Zapisy: do 22.07.2022 r.
Zgłoszenie uczestnictwa prosimy wysyłać na adres email:
fundacja.knieja@gmail.com lub tel. 781 590 151
(Imię i nazwisko uczestnika)
UDZIAŁ- BEZPŁATNY
Wydarzenie jest realizowane w ramach ” Programu Społecznik 2022- 2024. Program zainicjowany przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego”.
Zachęcamy też do wzięcia udziału w innych wydarzeniach Parku. Wszystkie informacje znajdują się na funpage Słowiańskiego Parku Historycznego PODGRODZIE.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie