Region

Atakują mnie z powodu mojego bezkompromisowego działania

Opublikowane

w dniu

[lead]Wywiad z Dariuszem Matecki, kandydatem do Sejmu, numerem 15 na liście Prawa i Sprawiedliwości.[/lead]

Panie Dariuszu, jest Pan najbardziej atakowanym kandydatem w tych wyborach, dlaczego?

Wydaję mi się, że to z powodu mojego bezkompromisowego działania. Uważam, że polityk nie powinien poddawać się politycznej poprawności, zgniłym kompromisom, czy działać jedynie dla powszechnego poklasku. Wiele moich działań jest stanowczych, lewicowym mediom bardzo nie spodobała się moja obrona Kościoła Katolickiego i księży przed atakiem rozwrzeszczanych feministek, twarde stanowisko w sprawie obrony życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci, czy sprawa, o którą walczę od wielu miesięcy: likwidacja nazwy „Plac im. Pawła Adamowicza”, który zastąpił fragment Alei Jana Pawła II w Szczecinie.

Jestem radnym Szczecina i bardzo często pokazuje liczne minusy rządów Piotra Krzystka w naszym mieście, zawsze staram się być blisko mieszkańców, np. przychodząc do nich do ich mieszkań komunalnych i pokazując opinii publicznej w jakich warunkach żyją, często są to warunki urągające ludzkiej godności. W XXI wieku ludzie żyją bez toalet w mieszkaniach. Takie działania zdecydowanie nie podobają się otoczeniu Prezydenta Krzystka, bo burzą jego wykreowany wśród mieszkańców wizerunek.

Pomimo tych ataków jest Pan popierany przez polityków z pierwszych stron gazet.

Tak, w tych wyborach startuję z poparciem Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, Ministra ds. pomocy humanitarnej Michała Wosia, wiceministrów Michała Wójcika i Adama Andruszkiewicza, europosłów Patryka Jakiego i Beaty Kempy oraz posła Tadeusza Cymańskiego. Bardzo im wszystkim dziękuję – to są ludzie, których znam, z którymi współpracowałem (m.in. podczas mojej pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości) i którzy wiedzą, że w sprawy dla mnie istotne angażuję się na 101%. Poświęcali czas, aby do nas przyjechać i oficjalnie wyrazić swoje wsparcie dla mojej kandydatury. Jeśli uda mi się zostać posłem, to te kontakty chciałbym wykorzystać, aby lepiej pracować dla naszego regionu.

No właśnie, czym chce się Pan zajmować, jeśli uda się Panu zostać posłem?

Tematów jest bardzo wiele – przede wszystkim, wsparciem dla przedsiębiorców – sam prowadzę działalność gospodarczą i wiem ile czasu trzeba poświęcić na „walkę” z biurokracją. Polacy są ograniczani w swojej pomysłowości i przebojowości ponieważ toną w papierach z urzędów, zamiast móc realnie działać na rynku.

Kolejna sprawa to ochrona polskich dzieci przed deprawacją, w Szczecinie – na kilka dni po zostaniu radnym miasta, udało mi się zatrzymać tzw. „tęczowy piątek”, pod przykrywką walki z nietolerancją, organizacje związane z ideologią LGBT próbują wchodzić do polskich szkół i prowadzić lekcje, o których rodzice dzieci bardzo często nie mają nawet pojęcia. Sprawa uświadamiania rodziców, że bez ich zgody tego typu skrajne organizacje nie mają prawa do działalności na terenie szkół, to również mój priorytet – nie tylko jako radnego, czy może posła ale jako osoby zaangażowanej społecznie. Jeśli nie będziemy przeciwstawiać się osobom o skrajnie lewicowych przekonaniach, to w Polsce, śladem Warszawy zarządzanej przez Rafała Trzaskowskiego, będzie dochodzić do prób wprowadzenia „Deklaracji LGBT”, które odwołują się do wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, które wprowadzają skrajną seksualizację dzieci – temu trzeba powiedzieć stanowcze „NIE”. Nie ma zgody na deprawację dzieci i nie ma zgody na przenikanie ideologii LGBT do systemu oświaty.

[subtitle]Kolejna sprawa to tożsamość, walka o prawdę historyczną jest niezwykle ważna.[/subtitle]

Podczas sesji Rady Miasta wielokrotnie zabierał Pan głos w sprawach tożsamościowych, historycznych. Co powinno się zmienić w polskiej polityce historycznej?

Żyjemy w czasach, w których media kreują rzeczywistość i relatywizują prawdę – świetnym przykładem jest Henryka Krzywonos, postać, której nie znajdziemy w opracowaniach historycznych dotyczących „Solidarności”, a która została wykreowana na bohaterkę na potrzeby wyborcze dzisiejszej opozycji.

W ciągu ostatnich czterech lat rząd Prawa i Sprawiedliwości zrobił bardzo wiele, ze Szczecina i Stargardu zniknęły, po kilkudziesięciu latach, symbole sowieckiej okupacji, wielkie, radzieckie pomniki. Funkcjonariuszom komunistycznych służb zabrano wysokie emerytury. Musimy jeszcze doprowadzić do skazania zbrodniarzy takich jak Stefan Michnik – w tę sprawę angażowałem się już osobiście, organizując akcję pisania listów do szwedzkich parlamentarzystów i mediów. Musimy z jeszcze większą troską dbać o ostatnich już weteranów II wojny światowej – żołnierzy wyklętych, powstańców warszawskich, uczestników kampanii wrześniowej, żołnierzy gen. Andersa, to są ostatni żywi świadkowie historii, którzy u kresy swojego życia powinni czuć wdzięczność nie tylko ze strony Państwa Polskiego ale również ze strony zwykłych ludzi.

Musimy też walczyć o lokalną, polską tożsamość – niedawno w mediach pojawiła się informacja, że toczą się rozmowy z niemieckimi politykami nad utworzeniem ze Szczecina polsko-niemieckiej aglomeracji. Mówię stanowczo: Szczecin jest polskim miastem i nie pozwolę, aby robić z niego „niemiecką aglomerację”. Uważam, że nasza lokalna, polska tożsamość – całego Pomorza Zachodniego – powinna opierać się na antykomunistycznych, robotniczych zrywach lat ’70 i ’80. Mogę się pochwalić, że doprowadziłem do rozpoczęcia ekshumacji jednej z ofiar grudnia ’70 – śp. Stanisława Nadratowskiego, żołnierza, który odmówił strzelania do robotników i prawdopodobnie został za to zabity…

Reklama

Region

Bezpieczeństwo nad wodą – klucz do udanych wakacji

Wysokie temperatury i malownicze plaże przyciągają tłumy spragnionych słońca i odpoczynku nad wodą. Lato w pełni, a mieszkańców i turystów kuszą plaże i woda. Niech relaks nad wodą pozostanie bezpieczny – to przesłanie, które nie traci na ważności w sezonie letnim.

Opublikowane

w dniu

W trosce o bezpieczeństwo nad wodą, warto przypomnieć sobie i bliskim zasady bezpieczeństwa. Pamiętajmy, aby nie przeceniać swoich umiejętności pływackich i nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu. Rodzicom przypominamy o konieczności stałego nadzoru nad swoimi pociechami. Niech nasza czujność i odpowiedzialne zachowanie staną się gwarancją wakacyjnych wspomnień wzmacnianych wyłącznie pozytywnymi przeżyciami.

Pamiętajmy! Żadne działania nie zastąpią rozsądku osób korzystających z kąpieli.

Aby zminimalizować ryzyko utonięcia, stosuj się do kilku zasad bezpiecznej kąpieli:

 • Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik wodny. Informują o tym znaki i tablice;
 • Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz;
 • Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika;
 • Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, pachwiny i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi;
 • Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”;
 • Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań (agresji, rywalizacji i wygłupów, np.: „podtapianie”, spychanie do wody z pomostów, z materacy innych osób korzystających z kąpieliska);
 • Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło;
 • Kąpiąc się na kąpieliskach, zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc, to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach, to zawiadom inne osoby;
 • Nie pływaj na czczo i bezpośrednio po posiłku – wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm, zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może skutkować poważnymi konsekwencjami;
 • Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby lub zaopatrz się w bojkę na szelkach;
 • Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50 m), gdy wieje porywisty wiatr;
 • Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy;
 • Nie pływaj na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
 • Wybierając się nad wodę, pamiętajmy o numerach alarmowych:

112 – numer alarmowy, bezpłatny i dostępny na terenie całej Unii Europejskiej zarówno z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Numer ten można wybrać w telefonie nieposiadającym karty SIM;
601 100 100 – numer alarmowy Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR).

Odwiedź serwis kąpieliskowy i sprawdź, jakie warunki zastaniesz na miejscu.

Ostrzeżenia oraz porady ratowników to drogowskaz bezpiecznego wypoczynku. Korzystajmy z niestrzeżonych kąpielisk wyłącznie w ostateczności i zawsze z rozwagą. Nie lekceważmy siły natury, a słońce i woda dadzą nam to, co w lecie najlepsze – zdrowie, radość i niezapomniane momenty. Nie pozwólmy, aby brawura zamieniła sielankę w tragedię. To lato może być pełne uśmiechu pod warunkiem, że bezpieczeństwo stanowi fundament naszego wakacyjnego wypoczynku.

Czytaj dalej

Region

W Szczecinie powstanie nowoczesna powierzchnia produkcyjno-usługowa. LemonTree rusza ze swoją kolejną inwestycją

Deweloper LemonTree rozpoczyna realizację kolejnej inwestycji, tym razem zlokalizowanej w stolicy Pomorza Zachodniego. WestSide Szczecin dostarczy na rynek niemal 31 tys. mkw. najwyższej jakości powierzchni magazynowej i biurowej, wyposażonej w rozwiązania zmniejszające wpływ obiektu na środowisko. Oddanie do użytku zaplanowane jest na luty 2025.

Opublikowane

w dniu

Nowy obiekt LemonTree powstaje w południowo-zachodniej części Szczecina, obok bezpośredniego zjazdu na nowo wybudowaną obwodnicę Przecławia (DK13). W ciągu kilku minut można dostać się stąd na autostradę A6 i do centrum, a ok. 15 minut dzieli inwestycję od portu morskiego Szczecin-Świnoujście. W bezpośrednim sąsiedztwie obiektu znajduje się również centrum handlowe ze sklepami i licznymi punktami usługowymi.

Dobrze rozwinięta infrastruktura, w tym bliskość portu morskiego, liczne uczelnie i instytucje badawcze, a także wysoko wykwalifikowani eksperci – to wszystko sprawia, że Szczecin jest niezwykle atrakcyjną lokalizacją z punktu widzenia najemców oraz inwestorów. Miejsce z tak dużym potencjałem biznesowym wykazuje jednocześnie stałe zapotrzebowanie na powierzchnie produkcyjno-logistyczne najwyższej jakości, szczególnie na lewobrzeżu Szczecina, gdzie do tej pory nie powstało zbyt wielu obiektów tego typu – mówi Maciej Krawiecki, COO, Head of Development and Leasing w LemonTree. – WestSide Szczecin to nasza odpowiedź na te potrzeby. W obliczu dynamicznych zmian na rynku, dajemy naszym partnerom możliwość rozwijania biznesu w komfortowych, dostosowanych do dzisiejszych realiów warunkach – dodaje Maciej Krawiecki.

Powierzchnia magazynowa w ramach inwestycji WestSide Szczecin została zaprojektowana z myślą o wymaganiach firm z różnych branż i sektorów. Obiekt został podzielony tak, by móc wydzielić minimalny moduł na poziomie 3,2 tys. metrów kwadratowych, do którego dostęp zapewniać będą co najmniej 3 doki przeładunkowe oraz brama z poziomu 0. Aby zwiększyć bezpieczeństwo pracowników obiektu, ruch ciężki został oddzielony od ruchu osobowego, zapewniając przy tym większy komfort pracy w biurowcach, pod którymi nie będzie odbywać się ruch aut ciężarowych.

Inwestycja LemonTree będzie wyposażona w szereg rozwiązań technologicznych, zmniejszających jej wpływ na środowisko naturalne oraz pozwalających zoptymalizować operacje klientów. Zamiast tradycyjnych rozwiązań, jak promienniki gazowe czy wentylatory dachowe, znajdą się tu m.in. pompy ciepła wraz z nawiewno-wywiewnymi centralami wentylacyjnymi. Połączenie tego systemu z instalacją PV na dachu pozwoli zmniejszyć zapotrzebowanie na energię, a to przełoży się na bardzo wymierne korzyści w postaci oszczędności szacowanych na 450 tys. zł. rocznie z tytułu rachunków za prąd.

W ramach procesu budowlanego zostanie wykorzystana również zielona stal, pochodząca w minimum 80% z recyklingu. Będzie ona wypiekana w piecach zasilanych energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych, co w znacznym stopniu obniży ślad węglowy już na początku tej inwestycji.

LemonTree działa w oparciu o zrównoważony model biznesowy. To fundament naszej działalności i przewaga rynkowa, która nie tylko ma przysłużyć się środowisku, ale zapewnia również długoterminowe korzyści ekonomiczne dla wszystkich interesariuszy – mówi Bartłomiej Krawiecki, CEO LemonTree. – W tym duchu chcemy realizować nasze projekty, w tym także WestSide Szczecin. Jestem przekonany, że będzie to dla naszych najemców idealne miejsce do prowadzenia działalności – dodaje Bartłomiej Krawiecki.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Projekt ZULovy WŁĄCZNIK – współpraca na rzecz aktywizacji gmin zachodniopomorskich

W ramach działań na rzecz promowania obywatelskiego zaangażowania i współpracy pomiędzy organizacjami pozarządowymi oraz instytucjami samorządowymi, wystartował projekt „ZULovy WŁĄCZNIK”. Jego celem jest wyłonienie czterech gmin z województwa zachodniopomorskiego, które będą partycypować w inicjatywie mającej na celu zwiększenie społecznego zaangażowania mieszkańców oraz budowanie konstruktywnej współpracy lokalnych podmiotów.

Opublikowane

w dniu

Projekt „ZULovy WŁĄCZNIK”, trwający od 1 marca 2024 roku do 31 grudnia 2025 roku, kieruje swoje działania w sposób szczególny do gmin znajdujących się na terenach Specjalnych Stref Włączenia. Priorytetowo, trzy z czterech beneficjentów muszą spełniać kryterium położenia w wyznaczonych strefach przez Urząd Marszałkowski.

Inicjatywa zakłada szereg działań, takich jak obywatelskie warsztaty partycypacyjne, które umożliwią diagnozę potencjałów i wyzwań gmin. Organizowane będą również szkolenia dla przedstawicieli Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST), organizacji pozarządowych (NGO) oraz społeczników, co będzie sprzyjać profesjonalizacji ich kompetencji w zakresie działalności publicznej.

Dodatkowo zaplanowano warsztaty edukacyjne dla mieszkańców, realizację mikroinicjatyw i innowacji lokalnych w każdej z uczestniczących gmin oraz przygotowanie broszury edukacyjnej „Podręcznik budowania wspólnotowości”, prezentującej dobre praktyki. Projekt zostanie uwieńczony galą obywatelską i podpisaniem porozumień o partnerstwie na rzecz dobra wspólnego i rozwoju.

Projekt „ZULovy WŁĄCZNIK” stanowi realną szansę na wzmocnienie zdolności gmin do samodzielnej poprawy jakości życia ich mieszkańców oraz pobudzenie obywatelskiej aktywności na terenach Specjalnych Stref Włączenia. Gminy z powiatów: polickiego, gryfińskiego, pyrzyckiego, stargardzkiego, myśliborskiego i choszczeńskiego zachęcamy do zgłaszania swojego uczestnictwa.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie