Gmina Police

Masowiec „Solidarność” został uroczyście ochrzczony

Opublikowane

w dniu

[lead]W porcie w Policach odbył się chrzest masowca Polskiej Żeglugi Morskiej. Statek otrzymał imię „Solidarność”. To drugi z serii masowców wybudowanych w chińskiej stoczni Yangfan. Matką chrzestną jednostki została Joanna Kościk, żona przewodniczącego Krajowej Sekcji Morskiej Marynarzy i Rybaków NSZZ „Solidarność”. [/lead]

Port Police jest jednym z trzech dużych portów Pomorza Zachodniego, a w Polsce zajmuje pod względem przeładowywanej masy towarowej, czwarte miejsce. Rocznie przeładowywanych jest tu około 2 mln ton ładunków towarów masowych (fosforyty, apatyty, ruda ilmenitowa, sól potasowa, nawozy, amoniak i kwas siarkowy). Na Port Police składają się cztery terminale przeładunkowe: Morski, Barkowy, Mijanka oraz Jasienica. W 2019 roku do Portu Morskiego weszło 14 statków PŻM z których rozładowano łącznie 330 000 ton fosforytów z Algierii i Maroka. Statki PŻM są to masowce z ładowniami typu „box” łatwe do rozładunku i do trymowania.

M/s Solidarność jest 15-tym statkiem PŻM, który zacumował w tym roku w Porcie Morskim. Na statku jest 29 190 ton fosforytów z Algierii. Rozładunek potrwa 4 doby.

Chrzest „Solidarności” w Policach to kontynuacja tradycji organizowania tych uroczystości przez PŻM w polskich portach. M/s Solidarność jest drugim statkiem, którego chrzest odbywa się w Porcie w Policach. W grudniu ubiegłego roku odbył się chrzest M/s Gardno.

– Jeszcze trzy lata temu walczyliśmy – w zasadzie błagając wszystkie banki – o to, żeby nie wyprzedawały PŻM-u. Odziedziczyliśmy go z ogromnym długiem. Nie przypuszczałem, że trzy lata później będzie nam dane chrzcić statek dla Polskiej Żeglugi Morskiej, w 39. rocznicę obchodów podpisania porozumień „Solidarności” – mówi Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i śródlądowej.

– Przede wszystkim chciałem podziękować pani Joannie Kościk, że zgodziła sie zostać matką chrzestną. Jest to zaszczyt, ale też moralny obowiązek. Od dzisiaj załoga statku będzie cały czas czuła tę więź z panią – mówi Paweł Brzezicki, komisarz PŻM.

M/s „Solidarność” to masowiec o nośności 39 tys. ton. Jego długość wynosi 180 metrów, a szerokość 30 metrów. Pierwsze wyjście statku w morze nastąpiło 17 października 2018 roku. Do polickiego portu statek przywiózł 29 tys. ton fosforytów z Algieru.

Reklama

Gmina Police

Nowi wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Policach wybrani. Ufniarz i Sosnowska zastępcami burmistrza Kowalewskiego

Podczas drugiej sesji Rady Miejskiej w Policach, która miała miejsce w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego, dokonano ważnego wyboru dotyczącego struktury władzy lokalnej. Radni zgłaszali kandydatury do poszczególnych komisji, co jest istotnym elementem organizacji pracy rady. W samej radzie szykują się duże zmiany, bowiem po rezygnacji z mandatów radnych przez Walczaka i Pisańskiego, z mandatów zrezygnowali również Ufniarz i Sosnowska, powołani na zastępców burmistrza.

Opublikowane

w dniu

W obecnej kadencji w Radzie Miejskiej w Policach działają cztery kluby radnych: Projekt Police (3), Nasze Police (3), Prawo i Sprawiedliwość (4), a także Koalicja Obywatelska, która ma najliczniejszą reprezentację (7 radnych). Wspólnota Samorządowa Gryf XXI nie utworzyła jeszcze oficjalnego klubu radnych i dysponuje czterema głosami w radzie. Jednak skład tego ugrupowania uległ zmianie, gdyż radna Małgorzata Siemianowska przeszła do Koalicji Obywatelskiej.

Podczas wspomnianej sesji radni wybrali również nowych wiceprzewodniczących Rady Miejskiej. W głosowaniu uczestniczyło 35 radnych. Na stanowisko te wybrano Jadwigę Molendę reprezentującą Koalicję Obywatelską, która zdobyła 18 głosów oraz Tomasza Tokarczyka z Prawa i Sprawiedliwości, popartego przez 17 radnych.

Sesję zakończył burmistrz Polic Krystian Kowalewski, informując obecnych o wyborze swoich zastępców. Na te stanowiska powołani zostali Grzegorz Ufniarz z ugrupowania Nasze Police oraz Magdalena Sosnowska reprezentująca Koalicję Obywatelską.

Czytaj dalej

Gmina Police

Popołudnie z Artystami i Poetami Podgrodzkimi – wydarzenie kulturalne w Podgrodziu

Już w najbliższą niedzielę, 19 maja, o godzinie 16:00 mieszkańcy powiatu polickiego oraz miłośnicy kultury będą mieli niepowtarzalną okazję do wzięcia udziału w wyjątkowym wydarzeniu, które odbędzie się w Podgrodziu. „Popołudnie z Artystami i Poetami Podgrodzkimi” to inicjatywa, mająca na celu zintegrowanie społeczności lokalnej wokół twórczości regionalnych artystów i poetów.

Opublikowane

w dniu

Impreza zorganizowana będzie przez miejscowe stowarzyszenia kulturalne, a jej celem jest promocja lokalnej twórczości oraz stworzenie platformy dla artystów i poetów do prezentacji swoich prac. Spotkanie będzie również doskonałą okazją do dyskusji na temat roli sztuki i literatury w życiu codziennym społeczności.

Organizatorzy zapowiadają występy na żywo, czytania poezji oraz pokazy sztuki wizualnej. Wydarzenie to pozwoli uczestnikom na bliższe poznanie dorobku twórców z ich okolicy, a także zaoferuje możliwość nawiązania nowych znajomości i kontaktów. Wstęp na wydarzenie jest wolny, a wszelkie informacje dotyczące szczegółów programu mogą zostać znalezione na lokalnych afiszach oraz mediach społecznościowych.

Czytaj dalej

Gmina Police

Odsłonięcie Skwerku Misia Wojtka w Tanowie – dzieło harcerzy z RAROGI

W sobotę, 11 maja br., w Tanowie odbyła się uroczystość nadania nowego imienia lokalnemu skwerkowi. Zaszczyt ten przypadł w udziale harcerkom i harcerzom z 1 TDSH RAROGI im. Misia Wojtka, którzy zaangażowali się w projekt „Wspólnie zróbmy Skwerek Misia Wojtka w Tanowie”. Przy wsparciu finansowym pozyskanym z Programu Społecznik, młodzież zrealizowała szereg zadań, by uhonorować słynnego niedźwiedzia Wojtka – maskotkę 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii, która służyła w latach II wojny światowej.

Opublikowane

w dniu

Zaangażowanie i prace obejmowały stworzenie sprawności harcerskiej Misia Wojtka, kompozycję piosenki, zaprojektowanie odznaki oraz specjalnego biegu kwalifikacyjnego dla członków drużyny. Kulminacją projektu było nadanie imienia Misia Wojtka skwerkowi oraz ustawienie drewnianej rzeźby niedźwiedzia, autorstwa Andrzeja Zawadzkiego. Ponadto, harcerze zadbali o przestrzeń wokół, tworząc rabatę kwiatową, porządkując teren, a także instalując tablicę informacyjną, której materiałem były recyklingowane skrzynie wojskowe.

Działania te nie tylko upiększyły skwerek, ale również przyczyniły się do upamiętnienia historii Misia Wojtka, który stał się żywym symbolem odwagi, przyjaźni oraz historii Polski podczas wojny.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie