Gmina Police

Starosta Bednarek: przez Przęsocin pojadą jego mieszkańcy, autobusy, taksówki

Opublikowane

w dniu

[lead]W połowie września zmieni się organizacja ruchu na remontowanym odcinku drogi między Mścięcinem a Przęsocinem. Rozważane jest ograniczenie przejazdu tylko dla autobusów i służb ratunkowych. Przepustki dostaną też mieszkańcy Przęsocina, zapowiada starosta policki, Andrzej Bednarek, dodając, że pozostały ruch będzie kierowany przez ul. Cisową, Nadbrzeżną, Skolwin, Stołczyn. Zaskoczenia słowami starosty Bednarka nie ukrywają mieszkańcy… Skolwina i Stołczyna. Którzy piszą do prezydenta Szczecina, Piotra Krzyska petycję w tej sprawie.[/lead]

Zmiana organizacji ruchu na remontowanym odcinku drogi Mścięcino-Przęsocin spowodowana jest przede wszystkim skargami mieszkańców Przęsocina na tworzące się kolejki przy wahadle. Dojazd wydłuża się w godzinach szczytu nawet do pół godziny.

– Utrzymanie dotychczasowej organizacji ruchu na tej remontowanej drodze nie jest możliwe – powiedział starosta Andrzej Bednarek. – Trwają uzgodnienia z policją i władzami Szczecina – dojdzie do zmiany. Tym odcinkiem będą mogły przejeżdżać autobusy, pojazdy uprzywilejowane, służby miejskie, taksówki i mieszkańcy Przęsocina. Cały pozostały ruch będzie kierowany przez ul. Cisową, Nadbrzeżną, Skolwin, Stołczyn. Jest to kłopot, ale nie ma innego wyjścia. Bo opóźnienia autobusów i koszty dla powiatu polickiego mogłyby być ogromne – trzeba by uruchamiać linie zastępcze, a to bardzo poważne obciążenia finansowe.

Zaskoczenia słowami starosty Bednarka nie ukrywają mieszkańcy… Skolwina i Stołczyna. „Rada Osiedla Skolwin pragnie wyrazić swoje zaniepokojenie wypowiedzią Starosty Powiatu Polickiego, Andrzeja Bednarka, który powołując się na uzgodnienia z władzami Szczecina, poinformował o planowanym przekierowaniu ruchu pojazdów osobowych i ciężarowych na trasie Szczecin-Police, ulicami Cisową i Nadbrzeżną w Policach oraz ulicą Stołczyńską w Szczecinie.” – czytamy w stanowisku radnych osiedlowych przesłanym prezydentowi Krzystkowi. Osiedlowcy ze Skolwina zaniepokojeni są bezpieczeństwem uczniów szkoły podstawowej nr 44 oraz stanem technicznym mostu w ciągu ulicy Stołczyńskiej, na którym obecnie obowiązuje ograniczenie wjazdu samochodów do 20 t.

Co ciekawe, mieszkańcy Skolwina i Stołczyna już zgłaszają problem ewentualnych opóźnień autobusów linii numer 102 i 63. Na trasie proponowanego przekierowania ruchu pojazdó ciężarowych i osobowych znajduje się bowiem „wąskie gardło” pod wiaduktem, gdzie ruch ograniczony światłami, a pojazdy przejeżdżają wahadłowo.

– Opóźnienia takie występować będą na pewno – mówią radni osiedlowi ze Skolwina. Po zmianach w organizacji ruchu zwiększy się bowiem ruch pojazdów przede wszystkim ciężarowych. „Czy w związku z powyższym, planowane jest wprowadzenie korekty w rozkładach jazdy tych linii autobusowych.” – dopytują radni ze Skolwina, prezydenta Krzystka.

– Rozważana jest możliwość ograniczenia w połowie września przejazdu przez ten remontowany odcinek drogi – przyznaje starosta policki Andrzej Bednarek. Zasadnym też będzie, żeby mieszkańcy Przęsocina dostali przepustki.

[subtitle]Nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie wspomniane ograniczenia zaczną obowiązywać.[/subtitle]

–To odbędzie się w połowie, najpóźniej do końca września – deklaruje starosta. I dodaje, że z władzami gminy ustalane są sposoby zapewnienia bezpieczeństwa uczniom Szkoły Podstawowej nr 2, która jest przy ulicy, na którą miałby zostać skierowany niemal cały ruch samochodów.
Zanim zostałaby wprowadzona nowa organizacja ruchu, na ul. Nadbrzeżnej muszą zostać zrobione naprawy nawierzchni.
– I musimy też zabezpieczyć Szkołę Podstawową nr 2. Bo może tam być potrzebne wyłączenie sygnalizacji świetlnej – dodaje starosta.

Starosta poinformował również, że wstrzymanie prac na dwa tygodnie z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie powinno mieć wpływu na terminowe zakończenie inwestycji. Wiemy już, że przestój był chwilowy. Prace zostały wznowione, będą jednak o pół miliona droższe.

– Nastąpiło zatrzymanie inwestycji, bo w trakcie robienia podbudowy pod drogę, przedstawiciele firmy Strabag uznali, po swoich wstępnych badaniach, że założenia przyjęte w projekcie są bardzo optymistyczne – mówi Andrzej Bednarek. – Na zlecenie powiatu przeprowadziliśmy gruntowne badania geologiczne. Rzeczywiście potwierdza się, że musi tam być zwiększona grubość podbudowy. Prezydent Szczecina, który jest tu naszym partnerem, zdaje sobie sprawę, że to będzie kosztowało pół miliona więcej.

Reklama

Gmina Police

60. Etapowe Regaty Turystyczne – Trzebież w rytmie szant

Już w najbliższy piątek, 19 lipca, w malowniczej Trzebieży rozpoczną się wyjątkowe 60. Etapowe Regaty Turystyczne. Ceremonia otwarcia zaplanowana jest na godzinę 11 przy głównym maszcie trzebieskiej mariny, a wśród uczestników znajdzie się blisko 270 żeglarzy na 76 jachtach. Uczniów tętniącego życiem wolnym harmonogramem weekendu będzie koncert szantowy w sobotni wieczór oraz uroczyste zakończenie regat w niedzielę.

Opublikowane

w dniu

Konkurencja startuje w Trzebieży, a pierwszy etap zakończy się w Nowym Warpnie. Podczas regat żeglarze przemierzą wody Zalewu Szczecińskiego, docierając do Stepskich z metą w Trzebieży 27 lipca, gdzie na triumfatorów czekać będzie Puchar Burmistrza Polic. Trasa zarysowuje malowniczą pętlę po zalewie, co sprawia, iż zawody te stają się prawdziwym testem nawigacyjnym i żeglarskim.

Gmina Police tradycyjnie wspiera wydarzenie, co dodatkowo podkreśla lokalny patriotyzm i zaangażowanie w rozwój sportów wodnych. Wieczorem po zmaganiach, atmosferę podgrzeje koncert szanty, w czasie którego usłyszymy znane i lubiane „Ryczące Dwudziestki”, a także „4 Refy” oraz „Zemsta Księżnej Anny”.

Z racji jubileuszu, szczególnym punktem programu będzie odsłonięcie pamiątkowej tablicy, upamiętniającej kapitana Andrzeja Mendygrała. Uroczystość nabierze wyjątkowego charakteru dzięki pamięci tego wybitnego żeglarza i pedagoga.

Organizatorzy, w tym Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski, przygotowali kompleksową agendę zarówno dla zawodników, jak i dopingujących kibiców. Szerokie żagle, słońce nad horyzontem i szanty w tle – to wszystko czeka na uczestników i sympatyków żeglarstwa podczas 60. Etapowych Regat Turystycznych w powiecie polickim.

Fot. Piotr Jurszo

Czytaj dalej

Gmina Police

Wielomilionowe dofinansowanie dla Polic od marszałka województwa

Kilka dni temu doszło do spotkania pomiędzy burmistrzem Polic, Krystianem Kowalewskim, a marszałkiem województwa zachodniopomorskiego, Olgierdem Geblewiczem. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim kwestii form współpracy między władzami lokalnymi a samorządem wojewódzkim, co zaowocowało podpisaniem ważnych umów.

Opublikowane

w dniu

Podczas oficjalnej wizyty, zapadły decyzje o unijnym dofinansowaniu, które zostaną przeznaczone na modernizację infrastruktury edukacyjnej. Gminne przedszkola w Tanowie oraz Trzebieży otrzymają środki na niezbędne prace remontowe i modernizacyjne, jak również na wyposażenie gabinetów terapeutycznych. Kwota przeznaczona na te cele to niemalże 2 miliony złotych.

Dodatkowo, w ramach wsparcia dla ekologicznej edukacji, Police otrzymają dofinansowanie na organizację warsztatów i gier terenowych dla uczniów, mających na celu podniesienie świadomości ekologicznej najmłodszych mieszkańców. Programowo przedsięwzięcie ma zachęcać do lepszego zrozumienia wpływu, jaki człowiek ma na środowisko naturalne.

Spotkaniu obok burmistrza Polic i marszałka województwa towarzyszyła również Magdalena Sosnowska, zastępca burmistrza Polic, co podkreśla wagę i formalność owego wydarzenia.

Inwestycje te wpisują się w szeroko zakrojone działania samorządu na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców oraz edukacji, z uwzględnieniem aspektów ekologicznych.

 

Czytaj dalej

Gmina Police

Kobiecy trening taneczny w gorących rytmach Salsation

Daj się porwać energetycznej muzyce i uwolnij swoje emocje poprzez ruch! Przyłącz się do wspólnego treningu tanecznego w gorących, kobiecych rytmach i poczuj radość, jaką daje taniec! Dołączając do naszego spotkania, masz gwarancję znakomitej zabawy i czasu spędzonego w gronie inspirujących kobiet. Przy tym wcale nie musisz mieć umiejętności tanecznych – liczy się zabawa, a dobry humor i pozytywna energia to wszystko, czego potrzebujesz na nasze spotkanie.

Opublikowane

w dniu

Swobodny trening na świeżym powietrzu będzie nie tylko okazją do aktywności, która przyniesie Ci mnóstwo satysfakcji, ale też do przyjemnego spędzenia czasu wśród kobiet o podobnych zainteresowaniach. Po treningu będzie można usiąść wygodnie na leżaku i przy dźwiękach muzyki zrelaksować się podczas rozmów w swobodnej, serdecznej atmosferze.

Weź ze sobą koleżanki i razem czerpcie radość z muzyki i tańca! Wydarzenie jest bezpłatne, wstęp wolny dla wszystkich Pań, które podzielają pasję do tańca lub chcą rozpocząć zupełnie nową przygodę.

Trening odbędzie się w ramach Akademii Kreatywnych Kobiet, a poprowadzi go Aleksandra Sarnicka – certyfikowana instruktorka Salsation®, wulkan pozytywnej energii i dobrych wibracji, która z tańcem związana jest od 3. roku życia. Kilka lat temu trafiła na zajęcia Salsation®, które stało się jej pasją. Od tego czasu dzieli się nią z innymi, zaraża miłością do tańca, muzyki, do siebie samego i ludzi wokół.

Kiedy i gdzie? 23 lipca 2024 (wtorek), godz. 20:00, teren lodowiska przy Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza

Czego potrzebujesz? Wygodnego obuwia i stroju niekrępującego ruchów

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie