Gmina Police

Masowiec „Solidarność” został uroczyście ochrzczony

Opublikowane

w dniu

[lead]W porcie w Policach odbył się chrzest masowca Polskiej Żeglugi Morskiej. Statek otrzymał imię „Solidarność”. To drugi z serii masowców wybudowanych w chińskiej stoczni Yangfan. Matką chrzestną jednostki została Joanna Kościk, żona przewodniczącego Krajowej Sekcji Morskiej Marynarzy i Rybaków NSZZ „Solidarność”. [/lead]

Port Police jest jednym z trzech dużych portów Pomorza Zachodniego, a w Polsce zajmuje pod względem przeładowywanej masy towarowej, czwarte miejsce. Rocznie przeładowywanych jest tu około 2 mln ton ładunków towarów masowych (fosforyty, apatyty, ruda ilmenitowa, sól potasowa, nawozy, amoniak i kwas siarkowy). Na Port Police składają się cztery terminale przeładunkowe: Morski, Barkowy, Mijanka oraz Jasienica. W 2019 roku do Portu Morskiego weszło 14 statków PŻM z których rozładowano łącznie 330 000 ton fosforytów z Algierii i Maroka. Statki PŻM są to masowce z ładowniami typu „box” łatwe do rozładunku i do trymowania.

M/s Solidarność jest 15-tym statkiem PŻM, który zacumował w tym roku w Porcie Morskim. Na statku jest 29 190 ton fosforytów z Algierii. Rozładunek potrwa 4 doby.

Chrzest „Solidarności” w Policach to kontynuacja tradycji organizowania tych uroczystości przez PŻM w polskich portach. M/s Solidarność jest drugim statkiem, którego chrzest odbywa się w Porcie w Policach. W grudniu ubiegłego roku odbył się chrzest M/s Gardno.

– Jeszcze trzy lata temu walczyliśmy – w zasadzie błagając wszystkie banki – o to, żeby nie wyprzedawały PŻM-u. Odziedziczyliśmy go z ogromnym długiem. Nie przypuszczałem, że trzy lata później będzie nam dane chrzcić statek dla Polskiej Żeglugi Morskiej, w 39. rocznicę obchodów podpisania porozumień „Solidarności” – mówi Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i śródlądowej.

– Przede wszystkim chciałem podziękować pani Joannie Kościk, że zgodziła sie zostać matką chrzestną. Jest to zaszczyt, ale też moralny obowiązek. Od dzisiaj załoga statku będzie cały czas czuła tę więź z panią – mówi Paweł Brzezicki, komisarz PŻM.

M/s „Solidarność” to masowiec o nośności 39 tys. ton. Jego długość wynosi 180 metrów, a szerokość 30 metrów. Pierwsze wyjście statku w morze nastąpiło 17 października 2018 roku. Do polickiego portu statek przywiózł 29 tys. ton fosforytów z Algieru.

Reklama

Gmina Police

Od wtorku zmiany na liniach 109, 110, 111

W związku z pracami przy budowie węzła przesiadkowego SKM Police od wtorku 16 maja nastąpi wstrzymanie ruchu w ciągu ulic Batorego i Szkolnej w Policach. Spowoduje to zmianę trasy linii 109, 110 i 111.

Opublikowane

w dniu

1.       Pomiędzy przystankami „Police Rynek” a „Police Mazurska Kościół” autobusy ww. linii kursować będą ulicami Grunwaldzką i Kołłątaja, z pominięciem ulic Batorego i Szkolnej.

2.       Przystanki „Police Grunwaldzka” i „Police Szkolna” nie będą przez ww. linie obsługiwane.

3.       Uruchomiony zostanie dla ww. linii tymczasowy przystanek „Police Kołłątaja” (nr 53522) w kierunku pętli „Police Rynek”, zlokalizowany w ciągu ul. Kołłątaja przed skrzyżowaniem z ul. Szkolną (na wysokości przystanku w przeciwnym kierunku).

Czytaj dalej

Gmina Police

Kolorowy bal z MOK

Zapraszamy wszystkie dzieci od szóstego roku życia na wyjątkowy, kolorowy BAL !

Opublikowane

w dniu

Uwielbiamy świętować, a najbardziej razem z Wami, dlatego wykorzystujemy do tego każdą możliwą okazję!
Za oknem kolorów coraz więcej, co zainspirowało nas do tego wyjątkowego spotkania.

ZAPRASZAMY NA KOLOROWĄ ZABAWĘ!

Czytaj dalej

Gmina Police

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na zajęcia sensoplastyki

Sensoplastyka to zajęcia plastyczne, podczas których wykorzystuje się produkty spożywcze wszelkiego rodzaju kolorów, faktur, konsystencji, a nawet smaków i zapachów. Poprzez swobodną i nieco brudną zabawę zajęcia z zakresu sensoplastyki wspierają kreatywność, samodzielność, decyzyjność oraz ogólny rozwój małych uczestników.

Opublikowane

w dniu

Na najbliższe zajęcia – prowadzone przez Justynę Gajdziel – MOK zaprasza już 16 maja oraz 6 czerwca o 10:00. Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku od 7 miesięcy do 4 lat oraz ich opiekunów. Zabawa może być brudna, więc koniecznie trzeba przygotować ubranie na zmianę zarówno dla dzieci, jak i dla opiekunów.

Cena: 20 zł

Zapisy przez strefę zajęć www.mokpolice.pl

Więcej informacji na stronie internetowej www.mokpolice.pl

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie