Miasto

Kolejna dotacja z Ministerstwa Obrony Narodowej

Kolejna dotacja z Ministerstwa Obrony Narodowej dla uczniów Oddziału Przygotowania Wojskowego w Zespole Szkół w Policach

Opublikowane

w dniu

Powiat Policki podpisał kolejną już umowę z Ministerstwem Obrony Narodowej, na mocy której otrzymał dotację w wysokości 12.800,00 zł na zakup kurtek dla uczniów w ramach wyposażenia specjalistycznego dla Oddziału Przygotowania Wojskowego funkcjonującego w Zespole Szkół w Policach. 

Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 21 maja 2020 r. w sprawie szkolenia w oddziale przygotowania wojskowego stanowi, iż szkoły ponadpodstawowe mają możliwość wystąpienia do Ministra Obrony Narodowej z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na utworzenie oddziałów przygotowania wojskowego.

Możliwość taką dała nowelizacja ustawy Prawo oświatowe i ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, na podstawie której w Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach powstał Oddział Przygotowania Wojskowego (OPW), który planowo wspierany jest za pomocą dotacji celowych, jak również zwiększonej subwencji oświatowej.

Tekst: Marta Szczepańska/Zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji i Kultury

Miasto

Parkingowiec przy ul. Roweckiego

SM „Chemik” informuje, że na działce przy ul. Roweckiego planowana jest budowa wielopoziomowego i wielostanowiskowego parkingowca. Inwestycja będzie posiadała cztery kondygnacje naziemne, na których znajdować się będzie 257 miejsc postojowych.

Opublikowane

w dniu

Koszty budowy stanowisk postojowych w garażu wielostanowiskowym pokrywane będą w całości ze środków własnych członków Spółdzielni, którzy zawrą umowę o budowę na zasadach nabycia ułamkowego udziału w prawie własności garażu wielostanowiskowego, połączonego z prawem do wyłącznego korzystania z określonego miejsca postojowego. Z chwilą zawarcia pisemnej umowy powstanie roszczenie o przeniesienie ułamkowego udziału we współwłasności garażu wielostanowiskowego, zwane ekspektatywą prawa, która jest zbywalna, podlega spadkobraniu i egzekucji. 

Prawo do miejsca postojowego w formie udziału w prawie własności nieruchomości będzie prawem dającym możliwość swobodnego nim dysponowania (np.: podnajmu, sprzedaży). Wszyscy nabywcy miejsc postojowych będą współwłaścicielami parkingowca. Zarząd nad parkingowcem prowadzony będzie przez Spółdzielni.

Orientacyjny koszt budowy jednego miejsca postojowego wynosi 39.000, zł. Umowa zawierana z osobą ubiegającą się o nabycie miejsca postojowego, będzie zawierała zobowiązanie nabywcy do wniesienia wkładu budowlanego, pokrywającego całość kosztów budowy, w tym wartości udziału w gruncie. Ostateczny koszt budowy zostanie rozliczony w terminie 3 miesięcy od dnia oddania budynku do użytkowania.

„Jeżeli są Państwo zainteresowani planowaną inwestycją prosimy o złożenie wstępnej deklaracji o przystąpieniu do niej w terminie do 30.06.2021r.. Wzór druku wstępnej deklaracji o przystąpieniu do przedmiotowej inwestycji możecie pobrać w siedzibie Spółdzielni. Po otrzymaniu deklaracji i ich analizie, planowane będą dalsze działania związane z przedmiotową inwestycją.” – czytamy na stronie Spółdzielni Mieszkaniowej.

Czytaj dalej

Miasto

Łarpia dostępna dla jachtów

Zakończyło się instalowanie boi służących oznaczeniu nowego szlaku na rzece Łarpia. Co najważniejsze obietnicę udało się to osiągnąć jeszcze przed rozpoczęciem sezonu żeglarskiego a wdrożenie takiego rozwiązaniu to kluczowy element uzgodnień pomiędzy Spółką Hyundai Engineering a stroną społeczną.

Opublikowane

w dniu

Pozwoli to jednostkom na swobodne i przede wszystkim świadome oraz bezpieczne przemieszczanie się z przystani w kierunku rzeki Odry. Warto podkreślić, iż w ramach przedsięwzięcia na odcinku 1200 m ułożono siedem par boi. W ten sposób wyznaczono ponad 20-metrowy szlak, którego głębokość na całym odcinku odpowiada wartościom wskazywanym w opracowaniu projektowym. Wszelkie działania na akwenie zostały poprzedzone wykonaniem stosownych pomiarów batymetrycznych, które z kolei posłużyły zespołowi projektowemu do precyzyjnego wytypowania właściwej trajektorii i pozycjonowania ułożenia par boi. Montaż znaczników wykonano z najwyższą troską o jak najłagodniejsze i zupełnie bezkolizyjne pokonywania nowego duktu żeglarskiego.

Po zainstalowaniu boi wykonano pomiary z wykorzystaniem jednostki pływającej wyposażonej w specjalistyczną aparaturę umożliwiającą właściwą ocenę sytuacji w miejscu wyznaczenia nowego szlaku żeglarskiego.

Co niezwykle budujące, nowy szlaku został już skutecznie przetestowany przez jednostki o zanurzeniu 1,6m.

Czytaj dalej

Miasto

Spowodował kolizję i odjechał. Miał cofnięte uprawnienia i podrobione prawo jazdy

Opublikowane

w dniu

Tego dnia funkcjonariusze z polickiej komendy dostali zgłoszenie o kolizji drogowej na jednym z osiedli w Policach. Na miejscu okazało się, że kierujący samochodem marki VW zaczepił lusterkiem o zaparkowanego Citroena i odjechał. Sprawca miał jednak pecha. W Citroenie siedział kierujący, który zapamiętał numery rejestracyjne VW i poinformował policję. Mundurowi szybko ustalili sprawcę zdarzenia. Okazał się nim być 48 letni mężczyzna, który miał cofnięte uprawnienia do kierowania. 

Przeczytaj też: Zapomnieli zapłacić za paliwo

Ku zdziwieniu policjantów, mężczyzna okazał im swoje prawo jazdy i przyznał, że otarł lusterkiem o zaparkowanego na osiedlu Citroena. Prawo jazdy sprawdzone zostało w policyjnych systemach, jednak taki dokument w ogóle tam nie figurował. Podejrzenia policjantów wzbudził też wygląd dokumentu ze względu na nieprawidłową czcionkę, a także brak wymaganych hologramów.

Mężczyzna na pytania funkcjonariuszy dotyczące okazanego blankietu cały czas powtarzał, że zdał egzamin, a prawo jazdy otrzymał legalnie. Mundurowi zatrzymali podrobiony dokument, a mężczyzna usłyszał zarzuty niestosowania się do wydanej decyzji o cofnięciu uprawnień oraz posługiwania się podrobionym dokumentem.

Za spowodowanie kolizji drogowej mężczyzna został ukarany mandatem karnym, a za popełnione przestępstwa odpowie teraz przed sądem. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

mł.asp. Katarzyna Leśnicka

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie