Powiat Policki

Kiedyś kolej, teraz rowery. Jest dofinansowanie

Opublikowane

w dniu

[lead]Coraz bliżej realizacji jest jeden z ciekawszych projektów ostatnich lat. Ścieżka rowerowa po dawnej trasie kolejki wąskotorowej CPO otrzymała 2,3 mln euro z programu Interreg V A.[/lead]

To bardzo dobra wiadomość. Dotarła do nas w grudniu – cieszy się Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo. – Ta inicjatywa świetnie wpisuje się w plany budowy tras rowerowych w naszej gminie. Nasz projekt otrzymał dokładnie 2,289 mln euro dofinansowania z Programu Współpracy INTERREG V A Brandenburgia – Polska. Przetarg będzie ogłoszony w systemie zaprojektuj i wybuduj. Myślę, że budowa mogłaby się zacząć w 2019 roku.

[subtitle]Kołbaskowo liderem[/subtitle]

Temat budowy ścieżki rowerowej po trasie dawnej kolejki wąskotorowej CPO (Casekow-Penkun-Oder) pojawił się rok temu. Polsko-niemieckie rozmowy na ten temat rozpoczęły się w listopadzie 2017 roku. Wiosną tego roku Gmina Kołbaskowo podpisała porozumienie z włodarzami niemieckich gmin Casekow, Penkun, Grambow i Krackow. Gmina Kołbaskowo została liderem projektu. Ostatnie spotkanie miało miejsce w poniedziałek, 26 listopada 2018 roku, w Kołbaskowie, co odnotował Pasewalker Zeitung w artykule zatytułowanym „Dieses trio will mehr als nur visionen!” (Ta trójka chce więcej niż wizji). Małgorzata Schwarz spotkała się z Gerdem Sauderem, burmistrzem miejscowości Krackow. Dziennikarz podkreśla dobrą współpracę oraz otwartość polskiej strony na projekt. ”Małgorzata Schwarz jest więcej niż otwarta na plany realizacji ścieżki” – napisał.

Budujemy, kiedy otrzymujemy dofinansowanie ze środków zewnętrznych. Wielu mieszkańców zastanawia się, dlaczego budujemy ścieżkę rowerową, a nie remontujemy drogę. Budowa czy remont drogi, podobnie jak budowa ścieżki rowerowej, to ogromny wydatek, dlatego staramy się o dofinansowania. Bardzo dbamy o drogi gminne, są one w dobrym stanie. W ostatnim czasie wyremontowaliśmy drogi gminne w Siadle Dolnym, Barnisławiu, Moczyłach czy Karwowie. W tym roku planujemy remont w Przylepie. Niestety, inaczej wygląda sprawa z drogami powiatowymi, takimi np. jak Ustowo – Siadło, Kołbaskowo – Stobno czy Stobno – Szczecin, są w fatalnym stanie. Wspieramy finansowo Starostwo Powiatowe w Policach, co przekłada się na remonty dróg Smętowice – Siadło Górne czy „ulicówka” w Przecławiu, jednak to są drogi powiatowe. Gminy nie stać na przejęcie inwestycji za powiat. Dofinansowanie ze środków zewnętrznych gmina może uzyskać tylko na zadania własne – tłumaczy Małgorzata Schwarz.

[subtitle]Trochę historii[/subtitle]

Linia CPO powstała w 1899 roku, miała 42 km. Rozpoczynała się na dworcu w Casekow, skąd przebiegała w kierunku północnym docierając do miasta Penkun. Dalej tory biegły przez Krackow oraz Ladenthin, w którego pobliżu przebiega dziś granica państwowa. Na teren Polski, dzisiejszej gminy Kołbaskowo, kolejki wjeżdżały w rejonie Barnisławia, i dalej przez stacje Warnik, Karwowo, Będargowo, Warzymice dojeżdżały do stacji Szczecin Gumieńce, natomiast stacją końcową były Pomorzany Wąsk. w Szczecinie. Przykładowo, w 1935 roku kolejką przewieziono 93 tys. pasażerów oraz 125 tys. ton towarów. Po dawnej linii dziś nie ma śladu, tory zostały po wojnie rozebrane, a stacyjki zniszczone. Podobnie jest po stronie niemieckiej. Zostały tylko nasypy pod tory, dziś miejscami zarośnięte. W rejonie Karwowa zachował się nasyp, który przeciął duży akwen. Dodajmy, że przebieg linii bardzo dobrze widać na internetowej mapie Google. Nowa ścieżka po śladzie CPO w gminie Kołbaskowo miałaby około 9-10 km. Od granicy państwa do Będargowa można ją zbudować dokładnie po śladzie dawnej kolejki. W rejonie Warzymic musiałaby jednak nieco odbiec od dawnego przebiegu CPO, m.in. dlatego, że wąskotorówka w tej miejscowości biegła tuż obok dzisiejszej linii normalnotorowej Szczecin – Berlin, a także, by nową drogę włączyć w istniejącą ścieżkę rowerową w Warzymicach, przy dk nr 13.

[signature]Jarosław Dworzyński
UG Kołbaskowo[/signature]

Reklama
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat Policki

Alarmujące upały: Policja ostrzega przed pozostawianiem dzieci i zwierząt w samochodach!

Opublikowane

w dniu

Zaparkowane pojazdy w szczytowym momencie letnich temperatur zamieniają się w śmiertelne pułapki. Wnikliwe obserwacje ujawniają, że nawet lekko uchylone okno nie jest w stanie obniżyć temperatury do bezpiecznego poziomu. Rodzice oraz właściciele zwierząt nierzadko sądzą, że na „krótką chwilę” nic złego się nie wydarzy. Policja podkreśla, że to błędne przekonanie może prowadzić do dramatu.

Niebagatelne znaczenie ma postawa świadków, którzy zauważą dziecko lub zwierzę zamknięte w nagrzanym pojeździe. Każda minuta jest na wagę życia, dlatego też konieczne jest natychmiastowe wezwanie pomocy. Policja przypomina o karze, która grozi za taki czyn i apeluje o odpowiedzialność oraz czujność społeczną.

Każdego roku, pomimo nieustannych apeli policji dochodzi do podobnych sytuacji. Wysokie temperatury, jak wynika z prognoz nie szybko nas opuszczą dlatego przypominamy:

  • W upalne dni pamiętajmy o naszych pociechach i planujmy nasze zajęcia tak, aby najbliższe nam osoby i zwierzęta były bezpieczne. Nawet krótkie zakupy planujmy rozważnie. Poprośmy aby ktoś zaufany zaopiekował się naszym dzieckiem, a kiedy nie ma takiej możliwości zabierzmy dziecko na zakupy ze sobą. Być może zajmie to trochę więcej czasu, mamy jednak wówczas pewność, że nasza pociecha jest bezpieczna.
  • Poruszając się po parkingach przy sklepach lub innych obiektach nie pozostawajmy obojętni i zwracajmy uwagę, czy w zaparkowanym pojeździe, obok którego przechodzimy nie znajduje się dziecko lub zwierzę. Nie bójmy się zareagować. Gdy dziecko jest spocone, mokre lub zaniepokojone natychmiast wezwijmy służby ratunkowe, Policję i Pogotowie Ratunkowe. Nasza szybka reakcja i zdecydowane działanie może w konsekwencji uratować czyjeś życie.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Przetarg na przebudowę drogi powiatowej Stobno-Mierzyn

W odpowiedzi na ogłoszenie przetargu na przebudowę odcinka drogi powiatowej Stobno – Mierzyn, napłynęły dwie oferty od znanych przedsiębiorstw budowlanych. Przetarg, który został ogłoszony 7 czerwca br., przyciągnął uwagę firm Strabag oraz Eurovia.

Opublikowane

w dniu

Strabag, międzynarodowa korporacja z sektora budowlanego, wyceniła realizację zadania na 2,3 miliona złotych. Druga oferta, przedstawiona przez konkurencyjną firmę Eurovia, zakłada wykonanie prac za 1,9 miliona złotych. Kwota przeznaczona na inwestycję, ustalona przez zamawiającego, wynosi 2,1 miliona złotych brutto.

Obecnie komisja przetargowa dokonuje analizy przedstawionych ofert. Zgodnie z przewidywaniami, prace mają rozpocząć się jeszcze w trzecim kwartale bieżącego roku. Zadanie obejmuje wykonanie nakładki bitumicznej na długości około 930 metrów drogi oraz częściową budowę nowej konstrukcji drogowej. Plan zakłada ułożenie dwóch warstw mas bitumicznych, wzmocnionych siatką z włókien szklanych i węglowych, wraz z niezbędnymi robotami towarzyszącymi.

Inwestycja wpisuje się w długoterminowy program modernizacji infrastruktury drogowej w powiecie polickim. W ostatnim czasie gmina Police zakończyła kompleksową przebudowę dróg Stobno – Szczecin i Stobno – Dołuje, a aktualnie prowadzone są prace przy przebudowie drogi przebiegającej przez Stobno. Ponadto, w fazie projektowej znajduje się przebudowa drogi łączącej Stobno z miejscowością Będargowo.

 

Czytaj dalej

Powiat Policki

Opracowywanie Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Powiatu Polickiego na lata 2025-2030

Władze Powiatu Polickiego rozpoczęły proces tworzenia nowej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych, która będzie obowiązywała w latach 2025-2030. Dokument ten ma kluczowe znaczenie dla przyszłości regionu, gdyż określa priorytety i kierunki działań w obszarze problemów społecznych.

Opublikowane

w dniu

Aktualnie trwają prace nad wstępnym etapem opracowywania strategii, w którym to mieszkańcy Powiatu Polickiego odgrywają główną rolę. Władze lokalne zachęcają obywateli do wzięcia udziału w anonimowej ankiecie, której celem jest zebranie opinii na temat warunków życia w regionie oraz zidentyfikowanie najważniejszych wyzwań społecznych, przed którymi stoi powiat.

Ankieta jest dostępna online oraz w wersji papierowej w wybranych punktach na terenie powiatu. Każda opinia jest cenna i zostanie wykorzystana do lepszego zrozumienia sytuacji społecznej mieszkańców oraz do stworzenia skutecznych rozwiązań odpowiadających na ich potrzeby.

Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych jest dokumentem niezwykle ważnym, ponieważ opiera się na rzeczywistych doświadczeniach i oczekiwaniach ludzi, którzy na co dzień tworzą i rozwijają Powiat Policki. Jest to przestrzeń dla mieszkańców, by mieć wpływ na przyszłe działania samorządu i współkształtować środowisko, w którym żyją.

Wszyscy mieszkańcy powiatu, którzy chcieliby wziąć udział w ankiecie i wyrazić swoje zdanie na temat lokalnych problemów społecznych, mogą to zrobić do końca bieżącego miesiąca.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie