Gmina Police

Jasienica: Odnaleźli łącznie 120 nagrobków

Za zgodą Urzędu Morskiego w Szczecinie Markowi Łuczakowi z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego wraz z wolontariuszami, udało się wydobyć płyty lub fragmenty płyt, łącznie 120 nagrobków, które były zatopione przy linii brzegowej Odry. Fragmenty te przewieziono do lapidarium przy ul. Jana Kazimierza w Jasienicy.

Opublikowane

w dniu

Nagrobki pochodzą z terenu całego powiatu polickiego. Odnaleźliśmy fragment krzyża dziecka Rudolpha Ernsta Bagemühl, który urodził się 26 lutego 1875 roku w Ustowie. Był synem rolnika Christiana Friedricha Bagemühl i Marie Therese z d. Krause. Rudolf zm. 31 sierpnia 1876 roku w Ustowie, gdzie został pochowany. Znaleziono również nagrobek restauratora z Wąwelnicy – Michaela Mandelkow, który urodził się 8 lutego 1819 roku w Wąwelnicy (Wamlitz). Był synem gospodarza Johann Mandelkow i Christine z d. Hohnke, ożenił się z Elisabeth Schröder. Michael zmarł w Wąwelnicy 2 października 1884 roku.

Kompletna płyta nagrobna odnaleziona w Odrze należy do Bernharda Machera, ur. 10 września 1822 roku w Wolinie, zm. 12 maja 1890 roku w Mścięcinie. Bernhardt był restauratorem i cukiernikiem z Mścięcina, ożenił się z Auguste Simon z Mścięcina. Kolejny nagrobek należał do Dorothei Luise Kersten z d. Jesniter z Kurowa. Urodziła się ona w 1810 roku w Hoff-Damm. Była córką robotnika Michaela Jesnitera z Kurowa. Wyszła za maż za Johanna Kerstena z Kurowa. Dorothea Luise zmarła 23 lutego 1897 roku w Kurowie, pochowano ją na cmentarzu przykościelnym.

Foto: FB/Marek Łuczak

Odnaleziono również mnóstwo fragmentów płyt. Dzięki nieocenionej Christiane Karweik udało się z fragmentów zapisów zidentyfikować konkretne osoby. Wiemy na przykład, że fragment z inskrypcją: …rau u… / …mine Ru… / eb. Gollnow / 28. 11. 18…, należy do Anny Sophie Wilhelmine Rubbert z d. Gollnow. Wilhelmine urodziła się 28 listopada 1860 roku w Wołczkowie. Była córką restauratora Christiana Gollnowa i Wilhelmine Gollnow z d. Bröcker z Wołczkowa. 17 listopada 1887 roku w Grzepnicy (Armenheide) wyszła za mąż za handlarza mlekiem z Wołczkowa Friedricha Wilhelma Ferdinanda Rubberta (ur. 2 września 1858 roku w Neuhaus Kreis Randow, był synem budnika Carla Ludwiga Rubberta i Marie Christine Franziski Rubbert z d. Hondorf z Neuhaus Kreis Randow). Wilhelmine Rubbert zmarła 6 marca 1918 roku w Wołczkowie.
Brzeg Odry chcemy jeszcze sprawdzić kontrolnie przy niższym stanie wody, chociaż myślę, ze 80 procent wszystkich fragmentów z napisami udało się nam odnaleźć i zabrać do lapidarium – mówi Marek Łuczak z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego. Pozostawione przy linii brzegowej kamienie to elementy konstrukcyjne kwater i podstawy bez inskrypcji. Wiele fragmentów będziemy jeszcze analizować, dzisiaj pracowaliśmy w wyjątkowo trudnych warunkach.

Foto: FB/Marek Łuczak

Cieszy fakt, że przenosząc te kamienie z Odry do lapidarium zachowujemy pamięć o dawnych mieszkańcach tych ziem, za każdym razem wiemy też o nich dużo więcej.

Wielu mieszkańców Jasienicy dziękowało za nasza pracę, ale myślę że to minimum, które my Polacy możemy zrobić, by okazać szacunek zmarłym niemieckim mieszkańcom tych ziem, skoro tego samego oczekujemy wobec polskich nagrobków na Litwie, Ukrainie i Białorusi – dodaje Marek Łuczak.

Gmina Police

Modernizacja ulic Nadbrzeżnej i Cisowej w Policach

W ramach realizowanych działań remontowych na ulicach Nadbrzeżnej i Cisowej w powiecie polickim, trwają prace związane z tzw. zamulaniem kostki brukowej. Proces ten polega na uszczelnianiu przestrzeni między kostkami za pomocą specjalnie dobranej fugi, w tym przypadku wykorzystywany jest piasek.

Opublikowane

w dniu

Na jednej stronie ulic, prace przy chodnikach oraz zjazdach do posesji zostały zakończone. Aktualnie trwa wyznaczanie przebiegu krawężnika na przeciwległym pasie. Nieoczekiwane opóźnienia, jakie miały miejsce na początku roku spowodowane koniecznością wymiany przyłączy wodociągowych, a także komplikacje wynikające z kolizji z istniejącą infrastrukturą techniczną, doprowadziły do przesunięcia terminu zakończenia inwestycji. Szacuje się, iż prace zostaną zakończone w maju 2025 roku.

 

Czytaj dalej

Gmina Police

Rozpoczęcie XVII roku akademickiego Polickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

W czwartek, 3 października, miało miejsce uroczyste rozpoczęcie XVII roku akademickiego Polickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wydarzenie to stanowi znaczący moment w życiu społeczności seniorów, którzy chcą kontynuować edukację i poszerzać swoje horyzonty.

Opublikowane

w dniu

Policki Uniwersytet Trzeciego Wieku jest znany z promowania aktywnego trybu życia wśród osób starszych, a także z możliwości rozwijania zainteresowań, zdobywania wiedzy oraz spełniania marzeń. Inauguracja była czasem świętowania i odnotowania dynamiki, z jaką Uniwersytet wkracza w nowy rok akademicki.

Uroczystości inauguracji były prestiżowe dzięki obecności honorowych gości, w tym Przewodniczącej Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Teresy Kaliny, Starosty Polickiego Shivana Fate, Przewodniczącego Rady Powiatu w Policach Janusza Szwyda, Wicestarosty Polickiego Damiana Walczaka, Burmistrza Polic Krystiana Kowalewskiego oraz jego Zastępczyni Magdaleny Sosnowskiej.

W bieżącym roku akademickim w zajęciach uczestniczyć będzie ponad pięciuset słuchaczy. Jest to dowód na to, że lokalna społeczność seniorów wykazuje ogromne zainteresowanie ciągłym rozwojem i edukacją.

W imieniu organizacji życzymy wszystkim uczestnikom zdrowia, realizacji marzeń i wielu sukcesów. Oczekuje się, że nadchodzący rok akademicki przyniesie wiele radości oraz będzie źródłem nowych doświadczeń i osobistej satysfakcji dla słuchaczy.

 

Czytaj dalej

Gmina Police

Trwa zbiórka dla powodzian w Policach – zapotrzebowanie na materiały budowlane i wyposażenie

Akcja wsparcia ofiar niedawnej powodzie nie ustaje. Organizatorzy zbiórki informują, że na chwilę obecną największe zapotrzebowanie istnieje na artykuły, które przyczynią się do odbudowy i remontu uszkodzonych mieszkań i domów. Pilnie potrzebne są między innymi osuszacze, pianki montażowe, zaprawy tynkarskie i murarskie, środki gruntujące, impregnaty oraz farby. Poza materiałami budowlanymi, niezbędnymi okazują się także narzędzia takie jak przecinaki, młotki, a także elementy konstrukcyjne – płyty OSB, kołki rozporowe, rygle drzwiowe oraz zawiasy.

Opublikowane

w dniu

Zbiórka obejmuje także przedmioty, które pomogą poszkodowanym w codziennym funkcjonowaniu podczas odbudowy ich życia. Na liście wymieniono śpiwory, materace, koce, pościel, kołdry, poduszki oraz rękawice ochronne gumowe. Dużym zainteresowaniem cieszą się również duże worki na śmieci oraz koce termiczne, które mogą być przydatne w nadchodzących, chłodniejszych miesiącach.

Ważnym komunikatem jest również informacja o artykułach, których powodzianie w tej chwili nie potrzebują. Organizatorzy podkreślają, że nie ma potrzeby dostarczania odzieży, artykułów spożywczych oraz wody.

Dobroczynne działania organizowane w Policach mają na celu możliwie najszybsze przywrócenie normalnych warunków życia tym, którzy utracili dobytek w wyniku żywiołu. Osoby oraz firmy pragnące wesprzeć akcję mogą dostarczyć wymienione artykuły do punktu zbiórki, który został wyznaczony przez lokalne władze oraz organizacje wspierające poszkodowanych.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie