Gmina Police

Jasienica: Odnaleźli łącznie 120 nagrobków

Za zgodą Urzędu Morskiego w Szczecinie Markowi Łuczakowi z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego wraz z wolontariuszami, udało się wydobyć płyty lub fragmenty płyt, łącznie 120 nagrobków, które były zatopione przy linii brzegowej Odry. Fragmenty te przewieziono do lapidarium przy ul. Jana Kazimierza w Jasienicy.

Opublikowane

w dniu

Nagrobki pochodzą z terenu całego powiatu polickiego. Odnaleźliśmy fragment krzyża dziecka Rudolpha Ernsta Bagemühl, który urodził się 26 lutego 1875 roku w Ustowie. Był synem rolnika Christiana Friedricha Bagemühl i Marie Therese z d. Krause. Rudolf zm. 31 sierpnia 1876 roku w Ustowie, gdzie został pochowany. Znaleziono również nagrobek restauratora z Wąwelnicy – Michaela Mandelkow, który urodził się 8 lutego 1819 roku w Wąwelnicy (Wamlitz). Był synem gospodarza Johann Mandelkow i Christine z d. Hohnke, ożenił się z Elisabeth Schröder. Michael zmarł w Wąwelnicy 2 października 1884 roku.

Kompletna płyta nagrobna odnaleziona w Odrze należy do Bernharda Machera, ur. 10 września 1822 roku w Wolinie, zm. 12 maja 1890 roku w Mścięcinie. Bernhardt był restauratorem i cukiernikiem z Mścięcina, ożenił się z Auguste Simon z Mścięcina. Kolejny nagrobek należał do Dorothei Luise Kersten z d. Jesniter z Kurowa. Urodziła się ona w 1810 roku w Hoff-Damm. Była córką robotnika Michaela Jesnitera z Kurowa. Wyszła za maż za Johanna Kerstena z Kurowa. Dorothea Luise zmarła 23 lutego 1897 roku w Kurowie, pochowano ją na cmentarzu przykościelnym.

Foto: FB/Marek Łuczak

Odnaleziono również mnóstwo fragmentów płyt. Dzięki nieocenionej Christiane Karweik udało się z fragmentów zapisów zidentyfikować konkretne osoby. Wiemy na przykład, że fragment z inskrypcją: …rau u… / …mine Ru… / eb. Gollnow / 28. 11. 18…, należy do Anny Sophie Wilhelmine Rubbert z d. Gollnow. Wilhelmine urodziła się 28 listopada 1860 roku w Wołczkowie. Była córką restauratora Christiana Gollnowa i Wilhelmine Gollnow z d. Bröcker z Wołczkowa. 17 listopada 1887 roku w Grzepnicy (Armenheide) wyszła za mąż za handlarza mlekiem z Wołczkowa Friedricha Wilhelma Ferdinanda Rubberta (ur. 2 września 1858 roku w Neuhaus Kreis Randow, był synem budnika Carla Ludwiga Rubberta i Marie Christine Franziski Rubbert z d. Hondorf z Neuhaus Kreis Randow). Wilhelmine Rubbert zmarła 6 marca 1918 roku w Wołczkowie.
Brzeg Odry chcemy jeszcze sprawdzić kontrolnie przy niższym stanie wody, chociaż myślę, ze 80 procent wszystkich fragmentów z napisami udało się nam odnaleźć i zabrać do lapidarium – mówi Marek Łuczak z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego. Pozostawione przy linii brzegowej kamienie to elementy konstrukcyjne kwater i podstawy bez inskrypcji. Wiele fragmentów będziemy jeszcze analizować, dzisiaj pracowaliśmy w wyjątkowo trudnych warunkach.

Foto: FB/Marek Łuczak

Cieszy fakt, że przenosząc te kamienie z Odry do lapidarium zachowujemy pamięć o dawnych mieszkańcach tych ziem, za każdym razem wiemy też o nich dużo więcej.

Wielu mieszkańców Jasienicy dziękowało za nasza pracę, ale myślę że to minimum, które my Polacy możemy zrobić, by okazać szacunek zmarłym niemieckim mieszkańcom tych ziem, skoro tego samego oczekujemy wobec polskich nagrobków na Litwie, Ukrainie i Białorusi – dodaje Marek Łuczak.

Gmina Police

Uroczyste otwarcie terenów wypoczynkowych nad Łarpią

We wtorek 18 lipca burmistrz Polic wraz z zaproszonymi gośćmi uroczyście otworzył tereny rekreacyjne nad Łarpią.

Opublikowane

w dniu

W bezpośrednim sąsiedztwie starówki ze zrewitalizowaną zabudową zabytkową rozbudowano i zagospodarowano tereny nadwodne z miejscami cumowania kajaków. Atrakcyjne przyrodniczo tereny z dostępem do wody, połączono ciągami pieszymi i rowerowymi wraz z miejscami rekreacji w sposób zapewniający integracyjne miejsca wypoczynku i rekreacji, organizacji wspólnych imprez zarówno dla najmłodszych, jak i seniorów.

Obiekt, który dzisiaj oficjalnie otwieramy, jest kolejnym etapem realizacji rewitalizacji Starego Miasta oraz zwieńczeniem ponad 20-letniej współpracy z miastem Pasewalk – powiedział burmistrz Polic Władysław Diakun.

Czytaj dalej

Gmina Police

Od wtorku zmiany na liniach 109, 110, 111

W związku z pracami przy budowie węzła przesiadkowego SKM Police od wtorku 16 maja nastąpi wstrzymanie ruchu w ciągu ulic Batorego i Szkolnej w Policach. Spowoduje to zmianę trasy linii 109, 110 i 111.

Opublikowane

w dniu

1.       Pomiędzy przystankami „Police Rynek” a „Police Mazurska Kościół” autobusy ww. linii kursować będą ulicami Grunwaldzką i Kołłątaja, z pominięciem ulic Batorego i Szkolnej.

2.       Przystanki „Police Grunwaldzka” i „Police Szkolna” nie będą przez ww. linie obsługiwane.

3.       Uruchomiony zostanie dla ww. linii tymczasowy przystanek „Police Kołłątaja” (nr 53522) w kierunku pętli „Police Rynek”, zlokalizowany w ciągu ul. Kołłątaja przed skrzyżowaniem z ul. Szkolną (na wysokości przystanku w przeciwnym kierunku).

Czytaj dalej

Gmina Police

Kolorowy bal z MOK

Zapraszamy wszystkie dzieci od szóstego roku życia na wyjątkowy, kolorowy BAL !

Opublikowane

w dniu

Uwielbiamy świętować, a najbardziej razem z Wami, dlatego wykorzystujemy do tego każdą możliwą okazję!
Za oknem kolorów coraz więcej, co zainspirowało nas do tego wyjątkowego spotkania.

ZAPRASZAMY NA KOLOROWĄ ZABAWĘ!

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie