Gmina Police

Jasienica: Odnaleźli łącznie 120 nagrobków

Za zgodą Urzędu Morskiego w Szczecinie Markowi Łuczakowi z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego wraz z wolontariuszami, udało się wydobyć płyty lub fragmenty płyt, łącznie 120 nagrobków, które były zatopione przy linii brzegowej Odry. Fragmenty te przewieziono do lapidarium przy ul. Jana Kazimierza w Jasienicy.

Opublikowane

w dniu

Nagrobki pochodzą z terenu całego powiatu polickiego. Odnaleźliśmy fragment krzyża dziecka Rudolpha Ernsta Bagemühl, który urodził się 26 lutego 1875 roku w Ustowie. Był synem rolnika Christiana Friedricha Bagemühl i Marie Therese z d. Krause. Rudolf zm. 31 sierpnia 1876 roku w Ustowie, gdzie został pochowany. Znaleziono również nagrobek restauratora z Wąwelnicy – Michaela Mandelkow, który urodził się 8 lutego 1819 roku w Wąwelnicy (Wamlitz). Był synem gospodarza Johann Mandelkow i Christine z d. Hohnke, ożenił się z Elisabeth Schröder. Michael zmarł w Wąwelnicy 2 października 1884 roku.

Kompletna płyta nagrobna odnaleziona w Odrze należy do Bernharda Machera, ur. 10 września 1822 roku w Wolinie, zm. 12 maja 1890 roku w Mścięcinie. Bernhardt był restauratorem i cukiernikiem z Mścięcina, ożenił się z Auguste Simon z Mścięcina. Kolejny nagrobek należał do Dorothei Luise Kersten z d. Jesniter z Kurowa. Urodziła się ona w 1810 roku w Hoff-Damm. Była córką robotnika Michaela Jesnitera z Kurowa. Wyszła za maż za Johanna Kerstena z Kurowa. Dorothea Luise zmarła 23 lutego 1897 roku w Kurowie, pochowano ją na cmentarzu przykościelnym.

Foto: FB/Marek Łuczak

Odnaleziono również mnóstwo fragmentów płyt. Dzięki nieocenionej Christiane Karweik udało się z fragmentów zapisów zidentyfikować konkretne osoby. Wiemy na przykład, że fragment z inskrypcją: …rau u… / …mine Ru… / eb. Gollnow / 28. 11. 18…, należy do Anny Sophie Wilhelmine Rubbert z d. Gollnow. Wilhelmine urodziła się 28 listopada 1860 roku w Wołczkowie. Była córką restauratora Christiana Gollnowa i Wilhelmine Gollnow z d. Bröcker z Wołczkowa. 17 listopada 1887 roku w Grzepnicy (Armenheide) wyszła za mąż za handlarza mlekiem z Wołczkowa Friedricha Wilhelma Ferdinanda Rubberta (ur. 2 września 1858 roku w Neuhaus Kreis Randow, był synem budnika Carla Ludwiga Rubberta i Marie Christine Franziski Rubbert z d. Hondorf z Neuhaus Kreis Randow). Wilhelmine Rubbert zmarła 6 marca 1918 roku w Wołczkowie.
Brzeg Odry chcemy jeszcze sprawdzić kontrolnie przy niższym stanie wody, chociaż myślę, ze 80 procent wszystkich fragmentów z napisami udało się nam odnaleźć i zabrać do lapidarium – mówi Marek Łuczak z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego. Pozostawione przy linii brzegowej kamienie to elementy konstrukcyjne kwater i podstawy bez inskrypcji. Wiele fragmentów będziemy jeszcze analizować, dzisiaj pracowaliśmy w wyjątkowo trudnych warunkach.

Foto: FB/Marek Łuczak

Cieszy fakt, że przenosząc te kamienie z Odry do lapidarium zachowujemy pamięć o dawnych mieszkańcach tych ziem, za każdym razem wiemy też o nich dużo więcej.

Wielu mieszkańców Jasienicy dziękowało za nasza pracę, ale myślę że to minimum, które my Polacy możemy zrobić, by okazać szacunek zmarłym niemieckim mieszkańcom tych ziem, skoro tego samego oczekujemy wobec polskich nagrobków na Litwie, Ukrainie i Białorusi – dodaje Marek Łuczak.

Gmina Police

Szczeciński Rower Miejski w gminie Police – Pilchowo na liście nowych lokalizacji

Szczeciński system roweru miejskiego, nazywany BikeS, sukcesywnie rozszerza swoją ofertę o nowe gminy. Po dołączeniu do sieci Dobrej i Kołbaskowa, najnowszym planem jest uruchomienie pierwszej stacji rowerowej w miejscowości Pilchowo, leżącej w gminie Police, jednakże po stronie administracyjnej Szczecina. Zastępca burmistrza Polic, Damian Walczak, potwierdza, że plany te są w fazie konsultacji.

Opublikowane

w dniu

W chwili obecnej gmina Police oczekuje na oficjalną odpowiedź ze strony Szczecina w kwestii realizacji projektu. Do dyskusji została na razie wprowadzona propozycja jednej stacji. Jeśli plany zostaną zrealizowane, szczeciński samorząd będzie odpowiedzialny za pokrycie kosztów inwestycji. Walczak nie wyklucza przyszłych rozmów na temat rozbudowy sieci na terenie Polic.

Warto przypomnieć, że rower miejski BikeS świętował niedawno swoje dwunaste urodziny. W ciągu ponad dekady działalności odnotowano 3,5 miliona przejazdów, przy obecnej liczbie 26 tysięcy użytkowników systemu. Nowa wersja IV generacji rowerów jest wyposażona w siedem biegów oraz GPS i autonomiczne zamki. Stacje dokujące zostały zastąpione przez stojaki rowerowe z oznaczeniami „Strefa Postoju”, zwiększając liczbę punktów postoju z 87 do 100. BikeS dostępny jest przez cały rok, co jest zmianą w stosunku do wcześniejszego systemu funkcjonującego od marca do listopada.

Czytaj dalej

Gmina Police

Uczniowie ze szkół podstawowych tworzą domki dla owadów

W ramach inicjatywy ekologicznej, uczniowie klas trzecich szkół podstawowych z terenu gminy Police włączyli się w projekt tworzenia domków dla owadów zapylających. Wsparciem technicznym i organizacyjnym akcję objął Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Policach. Prace odbyły się w dwóch turach: 9 kwietnia i 16 kwietnia 2024 roku.

Opublikowane

w dniu

Zajęcia praktyczne połączono z lekcjami o znaczeniu owadów zapylających w ekosystemie. Realizowana akcja ma nie tylko wymiar edukacyjny, ale również praktyczny – domki dla owadów mają stanowić schronienie dla pszczół, trzmieli i innych pożytecznych insektów.

Klasa 3B Szkoły Podstawowej w Trzebieży przygotowała domek, który został zainstalowany przy ul. Spacerowej, na ciągu pieszym przy skateparku. Natomiast uczniowie z klas 3A i 3B Szkoły Podstawowej nr 1 w Policach swe dzieła umieścili w Parku Staromiejskim na terenie Polic, dekorując lipy.

Domki te stanowią część większego przedsięwzięcia mającego na celu zachowanie bioróżnorodności oraz edukację lokalnej społeczności odnośnie roli owadów zapylających. Wizualnie przykuwają uwagę, są również przykładem zaangażowania najmłodszych na rzecz środowiska naturalnego.

Czytaj dalej

Gmina Police

Do drugiej tury wyborów na burmistrza Polic przeszli Kowalewski i Diakun

Wynik pierwszej tury wyborów na burmistrza Gminy Police nierozstrzygnięty. Do drugiej tury przeszli Krystian Kowalewski oraz dotychczasowy burmistrz Władysław Diakun. To spora niespodzianka, bowiem Diakun rządzi gminą od ponad 20 lat.

Opublikowane

w dniu

Mieszkańcy Polic podjęli swoją decyzję w niedzielne wyborcze popołudnie, oddając łącznie 13 906 ważnych głosów.

Krystian Kowalewski, reprezentujący Komitet Wyborczy Projekt Police, zyskał największe uznanie wśród wyborców, zdobywając 5 047 głosów. Władysław Diakun, dążący do kolejnej reelekcji, zajął drugie miejsce z wynikiem 4 778 głosów. Grzegorz Ufniarz, będący trzecim w kolejności kandydatem, uzyskał poparcie 4 081 głosujących osób.

Wyniki te zapowiadają zaciętą rywalizację w drugiej turze wyborów, która wyłoni ostatecznego zwycięzcę i przyszłego burmistrza.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie