Powiat Policki

Gryfus zaprasza na rodzinne rajdy rowerowe po Mierzynie i do Rezerwatu Świdwie

Po deszczowym końcu sierpnia, początek września to piękna słoneczna pogoda. Wróciło lato a z nim chęć aktywnego spędzania wolnego czasu. Jedną z forma aktywnego wypoczynku są rajdy rowerowe. Fundacja Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus zaprasza mieszkańców Szczecina i Pomorza Zachodniego na rodzinne rajdy rowerowe, które odbędą się już w najbliższy weekend. Udział w obydwu wydarzeniach jest bezpłatny, ale z racji obostrzeń wynikających z trwającej pandemii wymaga wcześniejszej rejestracji.

Opublikowane

w dniu

W sobotę (tj. 4 września) odbędzie się VI Mierzyński Rodzinny Rajd Rowerowy. Gryfus do współpracy przy projekcie zaprosił Rowerowy Mierzyn, Sołectwo Mierzyn oraz mierzyńskie organizacje pozarządowe: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Mierzyn oraz My w Gminie Dobra. Głównym sponsorem wydarzenia jest Centrum Handlowe Ster, które ufundowało medale oraz odblaskowe kamizelki rowerowe dla uczestników rajdu.

Rowerzyści w bardzo spokojnym tempie (około 10km/h) pokonają dystans 15 kilometrów jadąc uroczymi ulicami Mierzyna i podziwiając najciekawsze miejsca położone w tej miejscowości (w tym zabytkowy wiatrak, który jest symbolem Mierzyna). Nad bezpieczeństwem uczestników rajdu będą czuwali policjanci z Mierzyna, Polic oraz Szczecina. Po dotarciu do patio Centrum Handlowego Ster rowerzyści otrzymają pamiątkowe medale oraz poczęstunek. Następnie wolontariusze Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus poprowadzą konkursy dla dzieci i młodzieży. Szkolenie z bezpieczeństwa o ruchu drogowym poprowadzą policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie, a policjanci z komisariatu Szczecin – Pogodno będą znakować chętnym rowery.

Poprzednie edycje tego wydarzenia gromadziły nawet 400 rowerzystów, ale ze względu na trwającą epidemią spowodowaną przez koronawirusa SARS-CoV-2 zgodnie z aktualnym rozporządzeniem Rady Ministrów w tegorocznej edycji maksymalnie będzie mogło wziąć udział 150 osób. Uczestnicy rajdu będą zobowiązani do zachowania innych ograniczeń wynikających z tego rozporządzenia o których informuje organizator wydarzenia. Zapisy na rajd prowadzi portal Mierzyn.pl na stronie: https:/mierzyn.pl/gryfus

Wydarzenie adresowane jest do całych rodzin, w tym dzieci, które są w stanie w tempie około 10km/h pokonać dystans 15 kilometrów. Uczestnictwo dzieci dozwolone WYŁĄCZNIE pod opieką rodziców lub opiekunów prawnych. Organizatorzy przypominają, że na gryfusowych wydarzeniach wymagana jest jazda w kaskach zarówno dzieci jak i osób dorosłych. Bezpieczeństwo uczestników jest priorytetem.

W niedzielę (tj. 5 września) odbędzie się VI Rodzinny Rajd Rowerowy „Do Rezerwatu Świdwie z Gryfusem”. Niedzielny rajd ma dwukrotnie dłuższy dystans niż sobotnie wydarzenie. Uczestnicy pokonają około 30 kilometrów (15 km w drodze do Rezerwatu Świdwie oraz 15km w drodze powrotnej nad jezioro Głębokie). Trasa tradycyjnie będzie przebiegać na terenie trzech gmin: Gmina Szczecin, Gmina Police oraz Gmina Dobra.

Organizatorzy w sposób szczególny zapraszają dzieci z opiekunami stąd tempo przejazdu będzie bardzo spokojne (prędkość na poziomie 10 km/h). Dodatkowo co kilka kilometrów będą robione przerwy, aby także najmłodsi uczestnicy wyprawy dali radę pokonać cały dystans. Na drogach publicznych uczestników rajdu będą zabezpieczali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie oraz policjanci z Polic i Mierzyna. Uczestnicy rajdu otrzymają na starcie mapki z trasą rajdu.

Udział w rajdzie tradycyjnie jest bezpłatny, ale ze względu na trwającą pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 organizator wprowadził OBOWIĄZKOWE ZAPISY, aby nie przekroczyć limitu uczestników jaki aktualnie obowiązuje przy organizacji tego typu wydarzeń. Link do zapisów TUTAJ

Fundacja Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus pozyskała środki na zakup medali i kamizelek dla uczestników rajdu od firmy NCDC, Starostwa Powiatowego w Policach i Nadleśnictwa Trzebież. Partnerem Ekologicznym Rajdu jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Rezerwat przyrody Świdwie to unikatowy w skali europejskiej rezerwat ptactwa wodnego i błotnego. Jest usytuowany w sercu polskiej części Puszczy Wkrzańskiej. To piękny, dziki teren. Czasem ptaki można dostrzec wśród zarośli rozlewiska . Można je również obserwować przez lunetę ustawioną na wieży obserwacyjnej. Przez Świdwie przepływa 32-kilometrowa Gunica, mająca swoje źródło w okolicy wioski Łęgi po południe od jeziora.

Szczegółowe informacje na temat obydwu rajdów organizatorzy zamieszczają na bieżąco na swoim profilu na stronie: www.facebook.com/gryfus.szczecin

Powiat Policki

Nowe władze Rady Powiatu w Policach. Shivan Fate nowym starostą polickim

W dniu 7 maja odbyła się inauguracyjna sesja Rady Powiatu w Policach, rozpoczynająca nową kadencję na lata 2024-2029. Uroczyste otwarcie pierwszego spotkania prowadził Janusz Szwyd, pełniący funkcję Radnego Seniora. W pierwszej kolejności nowo wybrani radni odebrali zaświadczenia potwierdzające ich wybór oraz złożyli ślubowanie.

Opublikowane

w dniu

W dalszej części obrad skoncentrowano się na formowaniu składu organów rady, rozpoczynając od wyboru przewodniczącego. Do tego stanowiska jednomyślnie wybrany został Janusz Szwyd, który w poprzedniej kadencji zajmował stanowisko wiceprzewodniczącego. Kandydaturę przewodniczącego poparło 18 członków rady w trakcie tajnego głosowania.

Kolejnym punktem sesji było wyłonienie wiceprzewodniczących. Po zgłoszeniu trzech kandydatów – Danuty Chylewskiej-Kęsy, Adama Pacholika i Jolanty Pisarskiej – mandat wiceprzewodniczących uzyskali Danuta Chylewska-Kęsy oraz Adam Pacholik, co zostało ustalone w rezultacie tajnego głosowania.

I sesja Rady Powiatu w Policach przyniosła również wybór Zarządu Powiatu. Na urząd Starosty Polickiego z jedną zgłoszoną kandydaturą Shivana Fate, zgromadzenie poparło kandydata 17 głosami. Tym samym Shivana Fate została nowym Starostą Polickim.

Dodatkowo, na posiedzeniu zatwierdzono skład pozostałych członków zarządu. Damian Walczak otrzymał nominację na stanowisko Wicestarosty Polickiego, otrzymując 17 głosów ZA i jednocześnie 1 głos PRZECIW. Natomiast Jacek Fabisiak został wybrany na Członka Zarządu Powiatu w Policach z wynikiem 15 głosów ZA przy 2 głosach PRZECIW. Obydwa wybory były przeprowadzone przez zgromadzenie radnych metodą tajnego głosowania.

Czytaj dalej

Powiat Policki

XVII edycja „Wierszomanii” wzbudziła emocje wśród najmłodszych

W czwartkowy dzień, 18 kwietnia, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Policach była świadkiem kreatywności i entuzjazmu, jaki wzbudziła XVII edycja „Wierszomanii”. Impreza zgromadziła młodych pasjonatów poezji pod hasłem „Z ust dziecięcych radość płynie – Wierszomania z tego słynie”, stając się świętem słowa mówionego w wykonaniu najmłodszych.

Opublikowane

w dniu

Wydarzenie objęte było honorowym patronatem Starosty Polickiego oraz Kuratorium Oświaty w Szczecinie, co podkreśliło znaczenie konkursu na kulturalnej mapie regionu. Nagrody i wyróżnienia wręczali Członek Zarządu Powiatu w Policach, Beata Chmielewska, oraz Przewodnicząca Komisji Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego, Danuta Chylewska-Kęsy.

Do udziału w „Wierszomanii” stanęły dzieci z 21 lokalnych przedszkoli, w tym placówek w Przecławiu, Tanowie, Trzebieży oraz Szkół Podstawowych nr 6 i w Dołujach. Szczególne wrażenie zrobili na zgromadzonej publiczności młodzi recytatorzy z SOSW nr 1 w Policach, Colin Przybyła i Ernest Stankiewicz, którzy gościnnie zaprezentowali swoje umiejętności.

Jury konkursowe kierowane przez przewodniczącą Tamarę Wacholc, złożone z doświadczonych ekspertów w dziedzinie literatury i logopedii, miało niełatwe zadanie wyłonić najlepszych młodych poetów. W składzie jury znaleźli się Małgorzata Hrycaj – ceniona szczecińska poetka, Anna Pasierb – inicjatorka „Wierszomanii” oraz Renata Gniewosz – logopeda z poradni.

Dodatkową atrakcją było wystąpienie Klauna – Andzi Kuleczki i jej towarzysza Dziczka, którzy swoimi zabawami i dowcipami sprawili, że na twarzach dzieci pojawiły się uśmiechy, a trema przed występem została pokonana.

Małgorzata Hrycaj, chwaląc uczestników, podkreśliła, jak ważne są tego typu wydarzenia dla rozwoju dzieci, ich wyobraźni i umiejętności wyrażania siebie poprzez sztukę.

Laureaci „Wierszomanii” odebrali nagrody za pierwsze trzy miejsca oraz liczne wyróżnienia, a doniosłość wydarzenia zaznaczyła obecność ważnych osobistości lokalnej sceny edukacyjnej i kulturalnej.

Oto zwycięzcy XVII edycji „Wierszomanii”:
I miejsce zajęły ex aequo:
  • Maria Szafran z Przedszkola Publicznego nr 5 w Policach
  • Marcelina Cybak z Przedszkola Publicznego nr 10 w Policach
II miejsce zdobyli ex aequo:
  • Emilia Łagódka z Przedszkola Publicznego nr 8 w Policach
  • Miłosz Jędrzejewski z Przedszkola Publicznego nr 5 w Policach
III miejsce zajęła:
  • Aniela Chełminiak z Przedszkola Publicznego nr 9 w Policach
Wyróżnienia zdobyli:
  • Izabela Grocholewska z Przedszkola Publicznego w Trzebieży
  • Łucja Czeszejko z Przedszkola Publicznego nr 9 w Policach
  • Borys Borkowski z Przedszkola Publicznego nr 10 w Policach
Nagrodę szczególną, dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Policach Haliny Michalak, otrzymała Emilia Łagódka za recytację wiersza „Czekoladki dla sąsiadki” Doroty Gellner. Nagrodą tą był bon o wartości 300 zł przeznaczony na lody dla całej grupy przedszkolnej Emilii.
Zdjęcie: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Policach

Czytaj dalej

Powiat Policki

Kaliscy uczniowie zwyciężają w Zachodniopomorskim Przeglądzie Musztry Klas Mundurowych w Policach

W Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach odbył się kolejny, emocjonujący Zachodniopomorski Przegląd Musztry Klas Mundurowych. Inicjatywa, zorganizowana przez Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty w Szczecinie oraz Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji w Szczecinie, zgromadziła dziewięć drużyn reprezentujących szkoły z różnych miast regionu.

Opublikowane

w dniu

Na przegląd zjechali uczniowie ze Szczecina, Polic, Gościna, Kalisza Pomorskiego, Trzebiatowa, Chojny oraz Nowogardu. Wszystkie drużyny rywalizowały w dwóch głównych kategoriach: prezentacji musztry zespołowej, zgodnej z regulaminem musztry Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, oraz w programie dowolnym, który umożliwił poszczególnym drużynom wykazanie się kreatywnością.

Zmagania oceniało jury składające się z ekspertów w dziedzinie musztry i kształcenia mundurowego, biorąc pod uwagę precyzję ruchów, synchroniczność zespołu i ogólny poziom wykonania. Najwyższym podium cieszyć mogli się tegoroczni laureaci – uczniowie Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim. Drugie miejsce przypadło gospodarzom przeglądu, czyli uczniom Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach, zaś na trzecim stopniu podium stanęli reprezentanci Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie.

Wydarzenie to nie tylko pokaz kompetencji uczniów w dziedzinie musztry wojskowej, ale także istotna okazja do promowania wartości patriotycznych oraz dyscypliny wśród młodzieży, a także umożliwienie spotkania z kulturą i tradycją wojskową Polski.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie