Gmina Police

Druhowie się szkolą

Opublikowane

w dniu

[lead]W dniach 15-17 lutego br. dh Aleksander Kolmas, dh Przemysław Miśkiw oraz dh Sławomir Miśkiw uczestniczyli w Warsztatach Ratownictwa Lodowego WOPR województwa Zachodniopomorskiego, które odbyły się w Białym Borze.[/lead]

Jak czytamy na stronie na Facebooku OSP Trzebież, dzięki uprzejmości organizatorów jednostki OSP również mogły zgłębiać wiedzę z zakresu ratownictwa lodowego z ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. – Była to świetna okazja, aby poznać techniki działań na lodzie ludzi, którzy znają ten temat od podszewki i nie raz brali oni udział w działaniach ratowniczych związanym z lodem. Mieliśmy możliwość ćwiczenia oraz realizowania scenariuszy ratowniczych na różnego rodzaju wyspecjalizowanym sprzęcie ratownictwa lodowego – mówią zgodnie druhowie z OSP Trzebież. 

Warsztaty obejmowały ćwiczenia z ewakuacji i udzielania pomocy w trudnych warunkach pogodowych i wykorzystanie specjalistycznego sprzętu do ratownictwa lodowego. Nie zabrakło również technik samoratownictwa, aby samemu wydostać się z przerębla. 
W sobotę po godzinie 18:00 wszyscy uczestnicy warsztatów zostali zadysponowani do poszukiwań 12-letniego Maćka, który zaginął w okolicy jeziora Łobez. Niezwłocznie wszystkie grupy interwencyjne WOPR, jak również strażacy z Ochotniczej Staży Pożarnej w Trzebieży, udały się na miejsce zbiórki na plaży. Po ubraniu się w suche kombinezony i zaopatrzeniu się w sprzęt niezbędny do poszukiwań – druhowie ruszyli na poszukiwania chłopca. – Dołożyliśmy wszelkich starań, aby 12-latek odnalazł się cały i zdrowy. Po około 2 godzinach poszukiwań udało się odnaleźć chłopca, który okazał się być manekinem, a poszukiwania były ćwiczeniami – bardzo realistycznymi ćwiczeniami, gdzie dopiero przy odnalezieniu manekina wyszło na jaw, że braliśmy udział w ćwiczeniach, a nie w prawdziwej akcji poszukiwawczej – mówią druhowie. – Była to świetna okazja, aby zobaczyć co należy poprawić, w co należy się przygotować w razie wystąpienia takiej sytuacji – dodają.

W niedzielę po porannych ćwiczeniach na lodzie, 18 osób odważyło się sprawdzić, co czują ludzie, pod którymi załamał się lód i wpadli do lodowatej wody. Bez przygotowania, rozgrzewania się wskoczyliśmy do wody – po 5 minutach próbowaliśmy złapać linę ratowniczą, która została nam rzucona z pomostu. Nie było to jednak łatwe. Sprawność ruchowa po 5 minutach – tylko 5 minutach – w lodowatej wodzie, była na tyle niska, że mocne przytrzymanie liny było wielkim wyzwaniem dla osoby która była w wodzie. – Jest to dla nas doświadczenie pokazujące, że w sytuacji wpadnięcia osoby do lodowatej wody liczy się każda chwila – kontynuują druhowie.

Około godziny 13 odbył się pokaz ratownictwa lodowego w wykonaniu ratowników WOPR , a o godzinie 14 odbyło się X jubileuszowe Zimowe Zanurzenie, w którym brało udział prawie 150 morsów! 
Druhowie informują, że podczas warsztatów mogli bardziej zintegrować się z lokalną Grupą Interwencyjną WOPR Police. – Możliwe, że zdarzy nam się wspólnie podejmować działania ratownicze, przez co pójdą one sprawniej na korzyść osoby poszkodowanej. Mamy nadzieję, że nasza współpraca będzie się rozwijała – kończą strażacy z OSP Trzebież. 

[signature]AB/Źródło: OSP Trzebież[/signature]

Reklama

Gmina Dobra

Zmiany w Dobrej i Policach. Zagrodzka wygrywa z Napiwodzką, Kowalewski z Diakunem

W zakończonych w niedzielę  drugich turach wyborów samorządowych Magdalena Zagrodzka z Wspólnoty Samorządowej Gminy Dobra odniosła zwycięstwo nad kandydatką Koalicji Obywatelskiej, Joanną Napiwodzką. Zagrodzka zwyciężyła zdecydowaną większością głosów, uzyskując 5 478 głosów, co stanowi 64,52% poparcia, w porównaniu do 3 013 głosów (35,48%) zdobytych przez Napiwodzką, co oznacza, że to Zagrodzka obejmie urząd wójta gminy Dobra na następne pięć lat.

Opublikowane

w dniu

Frekwencja wyborcza w Gminie Dobra podczas drugiej tury wyniosła 42,39%, co pokazuje średni udział mieszkańców w procesie decydowania o lokalnych władzach.

W wyścigu o fotel burmistrza Polic, Krystian Kowalewski z Projektu Police pokonał urzędującego Władysława Diakuna. Kowalewski zdobył 7 701 głosów, co dało mu poparcie na poziomie 61,91%, podczas gdy Diakun otrzymał 4 738 głosów, czyli 38,09% głosujących. Warto dodać, że wpływ na wyniki wyborów mógł mieć apel Grzegorza Ufniarza z komitetu Nasze Police o oddanie głosów na Kowalewskiego.

Czytaj dalej

Gmina Police

Nowa inwestycja mieszkaniowa w Policach nabiera kształtów

W Policach przy ulicy Niedziałkowskiego trwają prace nad nową inwestycją, która ma na celu zwiększenie liczby dostępnych mieszkań komunalnych. Obecnie w trakcie budowy jest budynek 3-klatkowy, który będzie zawierał 35 mieszkań, w tym 4 lokale dostosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Co istotne, budynek niedawno otrzymał elewację, co jest znaczącym krokiem w postępie prac.

Opublikowane

w dniu

Zakończenie budowy zaplanowano na czerwiec 2024 roku, a szacowany koszt realizacji inwestycji wynosi około 12 milionów złotych. Dodatkowo, do końca bieżącego roku zaplanowano projektowanie kolejnego budynku wielorodzinnego, który ma powstać u zbiegu ulic Piłsudskiego i Wyszyńskiego.

W ramach dalszych działań, samorząd planuje aktywnie poszukiwać źródeł dofinansowania, aby zrealizować kompleksową przebudowę zwolnionych lokali komunalnych. Pomoc ta będzie kierowana przede wszystkim do mieszkańców, którzy nie mają wystarczających środków finansowych, aby na własną rękę znaleźć adekwatne mieszkania.

Dodatkowo, kontynuowany będzie program „Mieszkanie za remont”, który umożliwia mieszkańcom zdobycie własnego lokum w zamian za własną pracę i środki finansowe włożone w odnowienie komunalnych pomieszczeń. Ta inicjatywa ma na celu nie tylko pomoc osobom w potrzebie, ale również przyczynia się do poprawy stanu mieszkaniowego w regionie.

Czytaj dalej

Gmina Police

Szczeciński Rower Miejski w gminie Police – Pilchowo na liście nowych lokalizacji

Szczeciński system roweru miejskiego, nazywany BikeS, sukcesywnie rozszerza swoją ofertę o nowe gminy. Po dołączeniu do sieci Dobrej i Kołbaskowa, najnowszym planem jest uruchomienie pierwszej stacji rowerowej w miejscowości Pilchowo, leżącej w gminie Police, jednakże po stronie administracyjnej Szczecina. Zastępca burmistrza Polic, Damian Walczak, potwierdza, że plany te są w fazie konsultacji.

Opublikowane

w dniu

W chwili obecnej gmina Police oczekuje na oficjalną odpowiedź ze strony Szczecina w kwestii realizacji projektu. Do dyskusji została na razie wprowadzona propozycja jednej stacji. Jeśli plany zostaną zrealizowane, szczeciński samorząd będzie odpowiedzialny za pokrycie kosztów inwestycji. Walczak nie wyklucza przyszłych rozmów na temat rozbudowy sieci na terenie Polic.

Warto przypomnieć, że rower miejski BikeS świętował niedawno swoje dwunaste urodziny. W ciągu ponad dekady działalności odnotowano 3,5 miliona przejazdów, przy obecnej liczbie 26 tysięcy użytkowników systemu. Nowa wersja IV generacji rowerów jest wyposażona w siedem biegów oraz GPS i autonomiczne zamki. Stacje dokujące zostały zastąpione przez stojaki rowerowe z oznaczeniami „Strefa Postoju”, zwiększając liczbę punktów postoju z 87 do 100. BikeS dostępny jest przez cały rok, co jest zmianą w stosunku do wcześniejszego systemu funkcjonującego od marca do listopada.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie