Gmina Police

CBA w Urzędzie Miejskim w Policach

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zajęli dokumentację przebudowy wiaduktu drogowo-kolejowego, przy ulicy Kuźnickiej, znajdującą się w Urzędzie Miejskim w Policach. Rozpoczęta pod koniec 2017 roku inwestycja przebudowy wiaduktu, miała być skończona niespełna rok później. Wiadukt oddano do eksploatacji dopiero pod koniec roku 2019.

Opublikowane

w dniu

Wykonawcą przebudowy była firma Energopol, która w połowie 2019 roku zeszła jednak z placu budowy. Później spółka wpadła w kłopoty, ostatecznie ogłaszając upadłość. 

28 czerwca 2019 roku Zarząd Energopol-Szczecin S.A. złożył do Sądu Rejonowego Szczecin Centrum wniosek o ogłoszenie upadłości. Powodem złożenia wniosku było wystąpienie w miesiącu czerwcu zdarzeń mających negatywny skutek na kondycję finansową spółki, co może mieć wpływ na możliwość dalszego prowadzenia podstawowej działalności w sposób niezakłócony oraz możliwość dokonywania terminowych spłat wierzycieli. – informował wówczas w oświadczeniu Zarząd Energopolu. 

Jak powiedziała kilka dni temu Radiu Szczecin rzecznik prokuratury Alicja Macugowska-Kyszka, postępowanie prowadzone jest w sprawie niedopełnienia obowiązku i działania na szkodę Gminy Police w związku z inwestycją przebudowy wiaduktu w ciągu ulicy Kuźnickiej. Chodzi o artykuł 231. paragraf 1. Kodeksu Karnego. Za ten czyn grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.

– W toku prowadzonego postępowania uzyskano między innymi dokumentację sądową w związku z podmiotem, który tę inwestycję realizuje, również uzyskano dokumentację z Urzędu Miejskiego w Policach – informowała Macugowska-Kyszka. 

Dotychczas przesłuchano również świadków, a samo postępowanie aktualnie znajduje się w toku, jest gromadzony materiał dowodowy.

Diakun: Energopol – Spółka znana i renomowana

Zanim jednak inwestycję rozpoczęto burmistrz Polic w superlatywach mówił o inwestycji jak i o firmie, która miała wiadukt wykonać w niespełna rok. 

– To była inwestycja, która trwała w przygotowaniach dosyć dużo – mówił kilka lat temu burmistrz Polic, Władysław Diakun. Niektórzy nawet wątpili czy inwestycja dojdzie do skutku i czy samorząd sobie z tym poradzi. Pokonaliśmy wszelkie trudności i dzisiaj podpisujemy umowę z dobrą firmą. Firmą renomowaną, którą znam osobiście.

Zdaniem burmistrza Polic, Energopol z tak trudnym zadaniem na pewno sobie poradzi. Jak widać niekoniecznie okazało się prawdą, a samą umowę prześwietla obecnie Centralne Biuro Antykorupcyjne. 

Gmina Police

Nowi wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Policach wybrani. Ufniarz i Sosnowska zastępcami burmistrza Kowalewskiego

Podczas drugiej sesji Rady Miejskiej w Policach, która miała miejsce w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego, dokonano ważnego wyboru dotyczącego struktury władzy lokalnej. Radni zgłaszali kandydatury do poszczególnych komisji, co jest istotnym elementem organizacji pracy rady. W samej radzie szykują się duże zmiany, bowiem po rezygnacji z mandatów radnych przez Walczaka i Pisańskiego, z mandatów zrezygnowali również Ufniarz i Sosnowska, powołani na zastępców burmistrza.

Opublikowane

w dniu

W obecnej kadencji w Radzie Miejskiej w Policach działają cztery kluby radnych: Projekt Police (3), Nasze Police (3), Prawo i Sprawiedliwość (4), a także Koalicja Obywatelska, która ma najliczniejszą reprezentację (7 radnych). Wspólnota Samorządowa Gryf XXI nie utworzyła jeszcze oficjalnego klubu radnych i dysponuje czterema głosami w radzie. Jednak skład tego ugrupowania uległ zmianie, gdyż radna Małgorzata Siemianowska przeszła do Koalicji Obywatelskiej.

Podczas wspomnianej sesji radni wybrali również nowych wiceprzewodniczących Rady Miejskiej. W głosowaniu uczestniczyło 35 radnych. Na stanowisko te wybrano Jadwigę Molendę reprezentującą Koalicję Obywatelską, która zdobyła 18 głosów oraz Tomasza Tokarczyka z Prawa i Sprawiedliwości, popartego przez 17 radnych.

Sesję zakończył burmistrz Polic Krystian Kowalewski, informując obecnych o wyborze swoich zastępców. Na te stanowiska powołani zostali Grzegorz Ufniarz z ugrupowania Nasze Police oraz Magdalena Sosnowska reprezentująca Koalicję Obywatelską.

Czytaj dalej

Gmina Police

Popołudnie z Artystami i Poetami Podgrodzkimi – wydarzenie kulturalne w Podgrodziu

Już w najbliższą niedzielę, 19 maja, o godzinie 16:00 mieszkańcy powiatu polickiego oraz miłośnicy kultury będą mieli niepowtarzalną okazję do wzięcia udziału w wyjątkowym wydarzeniu, które odbędzie się w Podgrodziu. „Popołudnie z Artystami i Poetami Podgrodzkimi” to inicjatywa, mająca na celu zintegrowanie społeczności lokalnej wokół twórczości regionalnych artystów i poetów.

Opublikowane

w dniu

Impreza zorganizowana będzie przez miejscowe stowarzyszenia kulturalne, a jej celem jest promocja lokalnej twórczości oraz stworzenie platformy dla artystów i poetów do prezentacji swoich prac. Spotkanie będzie również doskonałą okazją do dyskusji na temat roli sztuki i literatury w życiu codziennym społeczności.

Organizatorzy zapowiadają występy na żywo, czytania poezji oraz pokazy sztuki wizualnej. Wydarzenie to pozwoli uczestnikom na bliższe poznanie dorobku twórców z ich okolicy, a także zaoferuje możliwość nawiązania nowych znajomości i kontaktów. Wstęp na wydarzenie jest wolny, a wszelkie informacje dotyczące szczegółów programu mogą zostać znalezione na lokalnych afiszach oraz mediach społecznościowych.

Czytaj dalej

Gmina Police

Odsłonięcie Skwerku Misia Wojtka w Tanowie – dzieło harcerzy z RAROGI

W sobotę, 11 maja br., w Tanowie odbyła się uroczystość nadania nowego imienia lokalnemu skwerkowi. Zaszczyt ten przypadł w udziale harcerkom i harcerzom z 1 TDSH RAROGI im. Misia Wojtka, którzy zaangażowali się w projekt „Wspólnie zróbmy Skwerek Misia Wojtka w Tanowie”. Przy wsparciu finansowym pozyskanym z Programu Społecznik, młodzież zrealizowała szereg zadań, by uhonorować słynnego niedźwiedzia Wojtka – maskotkę 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii, która służyła w latach II wojny światowej.

Opublikowane

w dniu

Zaangażowanie i prace obejmowały stworzenie sprawności harcerskiej Misia Wojtka, kompozycję piosenki, zaprojektowanie odznaki oraz specjalnego biegu kwalifikacyjnego dla członków drużyny. Kulminacją projektu było nadanie imienia Misia Wojtka skwerkowi oraz ustawienie drewnianej rzeźby niedźwiedzia, autorstwa Andrzeja Zawadzkiego. Ponadto, harcerze zadbali o przestrzeń wokół, tworząc rabatę kwiatową, porządkując teren, a także instalując tablicę informacyjną, której materiałem były recyklingowane skrzynie wojskowe.

Działania te nie tylko upiększyły skwerek, ale również przyczyniły się do upamiętnienia historii Misia Wojtka, który stał się żywym symbolem odwagi, przyjaźni oraz historii Polski podczas wojny.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie