Zachodniopomorskie

Bezpieczniej nad wodą dzięki wsparciu wojewody i Funduszu

Łodzie ratownicze, skuter, quady i dron do poszukiwań pod wodą o łącznej wartości prawie 840 tys. zł trafiły do szczecińskiego oraz zachodniopomorskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zakup był możliwy dzięki ponad 100 tys. zł dofinansowania z budżetu wojewody oraz 400 tys. zł dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie w ramach Ogólnopolskiego Programu Finansowania Służb Ratowniczych.

Opublikowane

w dniu

Ponad 800 tys. zł to środki jakie trafiły do zachodniopomorskiego i szczecińskiego WOPR m.in. na zakup dronów, łodzi ratunkowych, skuterów i quadów tj. sprzętu, który ma ratować ludzkie zdrowie i życie. Pozwoli ratownikom skuteczniej czuwać nad bezpieczeństwem mieszkańców naszego województwa i turystów – powiedział wojewoda Zbigniew Bogucki oraz dodał: Jednak nawet najlepszy sprzęt nie zastąpi dobrze wyszkolonych ratowników. Część dotacji, którą przekazałem w 2021 r. została wykorzystana na szkolenie i podnoszenie kwalifikacji zespołów ratowniczych.

Pojazdy i sprzęt, które będą służyć na zachodniopomorskich kąpieliskach, przekazali we wtorek, 28 grudnia 2021 r. Czesław Hoc – poseł na Sejm RP, Zbigniew Bogucki – wojewoda zachodniopomorski i Marek Subocz – prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie.

Ten sprzęt to dla Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Zachodniopomorskiego i Szczecińskiego WOPR gwarancja jeszcze sprawniejszych działań nad wodą, gdzie o skutecznym ratowaniu zdrowia i życia decydują sekundy – mówi Marek Subocz – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie, który dodaje, że efektem zakupu będzie poprawa bezpieczeństwa w miejscach cennych przyrodniczo: – Pomorze Zachodnie słynie z pięknych i czystych jezior i rzek, sprzyjających aktywnemu wypoczynkowi w kajaku czy pod żaglami. WOPR, chcąc skutecznie dbać o bezpieczeństwo w tych miejscach, musi dysponować nowoczesnym i niezawodnym sprzętem.

Zestaw ratowniczy do poszukiwań dla WOPR WZ

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Zachodniopomorskiego dzięki ponad 352 tys. zł dotacji z budżetu wojewody zachodniopomorskiego oraz środków WFOŚiGW w Szczecinie kupiło sprzęt do działań poszukiwawczych i ratowniczych nad wodą i w trudnym terenie. To dron do poszukiwań podwodnych, 3 quady z napędem 4×4, łódź z przyczepą, skuter ratowniczy, 8 łodzi wiosłowych i 2 zestawy do działań nurkowych. Zakup wyposażenia dla Grup Interwencyjnych kosztował ponad pół miliona zł.

Nowoczesna łódź dla szczecińskiego WOPR

Szczeciński WOPR, by jeszcze skuteczniej działań na rzecz bezpieczeństwa nad wodą, kupił specjalistyczną łódź motorową do ratownictwa wodnego, wyposażoną w zestaw sonarowy, sprzęt indywidualnej ochrony członków załogi i przyczepę. Koszt to 320 tys. zł, w tym 160 tys. zł to dotacja, przyznana przez WFOŚiGW w Szczecinie.

Wsparcie dla WOPR i jednostek OSP

W 2021 r. z wojewoda przekazał 400 tyś. zł dofinansowania dla WOPR i jednostek OSP na zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców i turystów na obszarach wodnych województwa zachodniopomorskiego. W ramach tej kwotowy 240 tys. zł trafiło do zachodniopomorskiego WOPR na wyszkolenie ratowników i wzmocnienie załóg oraz zakup nowoczesnego i innowacyjnego sprzętu takiego jak dron do patrolowania kąpielisk z powietrza.

Z kolei Fundusz dofinansował zakup wyposażenia dla WOPR w ramach Ogólnopolskiego Programu Finansowania Służb Ratowniczych, który wspiera także Ochotnicze Straże Pożarne w zakupie nowych wozów ratowniczo-gaśniczych. W tegorocznej edycji – oprócz WOPR – z dofinansowania skorzystało 8 jednostek OSP: Biały Bór, Iwięcino, Płotno, Wiekowice, Międzyzdroje, Przybiernów, Ińsko oraz Kukinia. Dofinansowanie ze środków Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie to dotacja w wysokości do 50% kosztów przedsięwzięcia. Koszt całkowity zakupu 8 wozów w ramach tegorocznej edycji to 2,69 mln zł, w tym 2,19 mln zł – środki NFOŚiGW, a 0,5 mln zł – WFOŚiGW w Szczecinie. Dzięki wsparciu szczecińskiego Funduszu w ramach 3 poprzednich edycji programu jednostki OSP kupiły 45 nowych wozów ratowniczo-gaśniczych i 3 łodzie ratownicze o łącznej wartości 35 mln zł.

Zachodniopomorskie

Gryfy Zachodniopomorskie dla środowiska medycznego. Odznaczenia za aktywność w czasie pandemii

Lekarze, pielęgniarki, dyrektorzy placówek medycznych i urzędnicy odpowiedzialni za ochronę zdrowia odebrali z rąk marszałka Olgierda Geblewicza Odznaczenia Honorowe Gryfa Zachodniopomorskiego. Wyróżnienia przyznano za wyjątkową aktywność w czasie pandemii koronawirusa. Trafiły do 11 osób, m.in. do prof. Miłosza Parczewskiego, Małgorzaty Usielskiej i Magdy Wiśniewskiej.

Opublikowane

w dniu

Trwająca ponad dwa lata pandemia koronawirusa całkowicie zmieniła organizację służby zdrowia. Placówki medyczne zmuszone były do zapewnienia warunków, które umożliwiały hospitalizację i leczenie coraz większej liczby pacjentów zakażonych COViD-19. W krótkim czasie w szpitalach potrzebne były nie tylko oddzielne sale dla chorych, dodatkowe łózka, tomografy czy respiratory, ale także kadra medyczna, punkty szczepień oraz miejsca do diagnostyki. Wszystko to wiązało się z zapewnieniem ciągłości udzielania bieżących świadczeń medycznych dla mieszkańców regionu.

To ogromna przyjemność i honor, by móc Państwa działalność wyróżnić. W imieniu mieszkańców Pomorza Zachodniego chcemy podziękować lekarkom, lekarzom, pielęgniarkom, pielęgniarzom, ratownikom medycznym i personelowi pomocniczemu za to, że w tym niezwykle trudnym czasie potrafiliście z wielką odpowiedzialnością i poświęceniem ratować ludzkie życie. Wykonaliście kawał znakomitej pracy. Chylimy przed Wami nasze czoła – podkreślił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Oznaczenia przyznano w sumie 11 osobom. To 5 złotych i 6 srebrnych Odznak Honorowych Gryfa Zachodniopomorskiego.

Złote Odznaki otrzymali:

1/ prof. Miłosz Parczewski – naczelny lekarz COViD-19 i specjalista chorób zakaźnych,

2/ Beata Karakiewicz – dyrektor Szczecińskiego Centrum Zdrowia SPZOZ w Szczecinie, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego,

3/ Małgorzata Usielska – dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie,

4/ Magda Wiśniewska – kierownik Szpitala Tymczasowego w Szczecinie,

5/ Andrzej Kondaszewski – dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie.

Srebrne Odznaki otrzymali:

1/ Grzegorz Jagielski – lekarz kierujący Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym i Izbą Przyjęć SPSK nr 1 PUM przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie,

2/ Izabela Napieracz-Trzosek – pielęgniarka naczelna SPSK nr 2 PUM przy ul. Powstańców Wielkopolskich w Szczecinie,

3/ Jacek Wróblewski – koordynator Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie,

4/ Dorota Łabinowicz – dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego,

5/ Justyna Borzym – dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego,

6/ Justyna Łyjak – pełnomocnik Wojewody Zachodniopomorskiego ds. szczepień przeciwko COViD-19.

Odznaczenia regionalne są najważniejsze, bo tutaj wszyscy się znamy i wiemy, jak kto pracuje. Dlatego to dla nas zaszczyt i honor. Reprezentujemy wszystkich pracowników szpitali, od lekarzy, przez administrację po personel sprzątający, często pomijany w podziękowaniach. Wszyscy doświadczyliśmy bezpośredniego wpływu choroby wirusowej na ludzi. Za nami kilka fal pandemii, każda inna i za każdym razem wirus nas zaskakiwał. Większość z nas chorowała przynajmniej raz. Czy zachorujemy ponownie? Być może. Czy jesienią będzie gorzej? Na pewno. Musimy być gotowi już nie na sezony grypowe, lecz sezony covidowe – powiedział prof. Miłosz Parczewski.

Uroczystość wręczania odznaczeń odbyła się 26 maja 2022 roku podczas XXXIV sesji zachodniopomorskiego sejmiku.

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Rowerzyści muszą ustępować pierwszeństwa pieszym

Rowerzyście, który nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu, grozi mandat w wysokości ponad 1000 złotych. Od połowy ubiegłego roku przepisy stanowią jasno. „Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem”. Rower to też pojazd, zatem rowerzysta również ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszemu.

Opublikowane

w dniu

Rowerzyści, którzy sami zarzucają kierowcom wymuszanie, nie zawsze stosują się do nowych przepisów. Zgodnie z nimi, pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo. Tymczasem wielokrotnie na przejściach, rowerzysta przejeżdża nie zważający na pieszych.

Pasy wyznaczone na ścieżce rowerowej należy traktować dokładnie tak samo jak przejście dla pieszych na jezdni – mówi Autokult.pl asp. sztab. Marzanna Boratyńska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. –   Osoba jadąca rowerem po ścieżce ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i zwolnić przed przejściem, jeśli mogłoby to narazić na niebezpieczeństwo wchodzących na przejście lub na nim przebywających. Należy też ustąpić pierwszeństwa osobie wchodzącej na przejście i już się na nim znajdującej – dodaje policjantka.

Policja od lat stara się zwrócić uwagę na niechronionych uczestników ruchu drogowego, do których nie należą tylko i wyłącznie piesi. To również rowerzyści, motorowerzyści, użytkownicy hulajnóg elektrycznych, motocykliści – wszyscy ci, którzy nie są chronieni nadwoziem pojazdu, lecz narażeni są na spotkanie z jadącym samochodem. W takim natłoku trzeba myśleć nie tylko „za siebie”, ale również mieć oczy dookoła głowy i przewidywać zagrożenie z każdej strony.

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w ścisłej czołówce szpitali w Polsce

Po raz piąty Zachodniopomorskie Centrum Onkologii pomyślnie przeszło proces akredytacyjny, prowadzony przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, jednostkę działającą przy Ministerstwie Zdrowia. Akredytacja zakończyła się wynikiem 92 %, co plasuje ZCO na trzecim miejscu w kraju wśród wszystkich akredytowanych w Polsce szpitali. Certyfikaty akredytacyjne przyznawane są na okres trzech lat.

Opublikowane

w dniu

Przyznana akredytacja potwierdza stały, wysoki poziom jakości świadczeń medycznych realizowanych w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii, co znajduje potwierdzenie w różnych ogólnopolskich rankingach – mówi Olgierd Geblewicz, marszałek województwa. – Otrzymany certyfikat jest zasługą całego personelu szpitala, który na kolejne akredytacje ciężko pracuje. Za to mu serdecznie dziękuję – dodaje.

Szpitalowi przyznano akredytację już po raz piąty.

Minione 2 lata wymagały od nas przemodelowania wielu procesów, dostosowania się do zupełnie nowych warunków funkcjonowania. Był to czas wyjątkowo wytężonej pracy. To, że zespołowi udało się w tak trudnym okresie nie tylko utrzymać, ale i podnieść poziom jakości, jest osiągnięciem wyjątkowym, świadczącym o dużej aktywności i wielkim zaangażowaniu w pracę na rzecz naszych pacjentów – mówi Adrian Sikorski, dyrektor ZCO w Szczecnie.

Certyfikat akredytacyjny to obiektywna, mierzalna ocena.

Kompleksowej oceny akredytacyjnej dokonują profesjonaliści, w oparciu o ściśle określone, mierzalne kryteria. Właśnie dlatego akredytacja ma również niebywałą wartość informacyjną dla pacjentów, którzy poszukują obiektywnej wiedzy na temat jakości ośrodka – podkreśla dyrektor placówki.

Przyznany certyfikat obowiązuje do maja 2025 roku.

Wśród zewnętrznych metod zapewnienia wysokiej jakości świadczeń akredytacja jest najszerzej sprawdzoną na świecie i najskuteczniejszą. Jej rola we współczesnych systemach zdrowotnych polega głównie na wyszukiwaniu zagadnień, które w największym stopniu wpływają na poziom świadczeń i bezpieczeństwo pacjentów. W tych obszarach tworzone są mierzalne kryteria oceny placówek opieki zdrowotnej określonego typu np. szpitali, lecznictwa otwartego, czy zakładów opieki długoterminowej, zwane standardami akredytacyjnymi. Standardy te mają charakter dynamiczny, podlegają okresowej modyfikacji, zależnie od szybkości wywoływania pożądanych efektów. Dzięki temu spełnione jest założenie akredytacji polegające na stałym stymulowaniu do osiągania poziomu optimum, jaki wyznaczają standardy akredytacyjne. Każdorazowo wymogi standardów muszą być na poziomie możliwie wysokim, a przy tym jednak realnie osiągalnym – czytamy na stronie Centrum Monitorowania Jakości.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie