Zachodniopomorskie

Bezpieczniej nad wodą dzięki wsparciu wojewody i Funduszu

Łodzie ratownicze, skuter, quady i dron do poszukiwań pod wodą o łącznej wartości prawie 840 tys. zł trafiły do szczecińskiego oraz zachodniopomorskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zakup był możliwy dzięki ponad 100 tys. zł dofinansowania z budżetu wojewody oraz 400 tys. zł dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie w ramach Ogólnopolskiego Programu Finansowania Służb Ratowniczych.

Opublikowane

w dniu

Ponad 800 tys. zł to środki jakie trafiły do zachodniopomorskiego i szczecińskiego WOPR m.in. na zakup dronów, łodzi ratunkowych, skuterów i quadów tj. sprzętu, który ma ratować ludzkie zdrowie i życie. Pozwoli ratownikom skuteczniej czuwać nad bezpieczeństwem mieszkańców naszego województwa i turystów – powiedział wojewoda Zbigniew Bogucki oraz dodał: Jednak nawet najlepszy sprzęt nie zastąpi dobrze wyszkolonych ratowników. Część dotacji, którą przekazałem w 2021 r. została wykorzystana na szkolenie i podnoszenie kwalifikacji zespołów ratowniczych.

Pojazdy i sprzęt, które będą służyć na zachodniopomorskich kąpieliskach, przekazali we wtorek, 28 grudnia 2021 r. Czesław Hoc – poseł na Sejm RP, Zbigniew Bogucki – wojewoda zachodniopomorski i Marek Subocz – prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie.

Ten sprzęt to dla Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Zachodniopomorskiego i Szczecińskiego WOPR gwarancja jeszcze sprawniejszych działań nad wodą, gdzie o skutecznym ratowaniu zdrowia i życia decydują sekundy – mówi Marek Subocz – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie, który dodaje, że efektem zakupu będzie poprawa bezpieczeństwa w miejscach cennych przyrodniczo: – Pomorze Zachodnie słynie z pięknych i czystych jezior i rzek, sprzyjających aktywnemu wypoczynkowi w kajaku czy pod żaglami. WOPR, chcąc skutecznie dbać o bezpieczeństwo w tych miejscach, musi dysponować nowoczesnym i niezawodnym sprzętem.

Zestaw ratowniczy do poszukiwań dla WOPR WZ

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Zachodniopomorskiego dzięki ponad 352 tys. zł dotacji z budżetu wojewody zachodniopomorskiego oraz środków WFOŚiGW w Szczecinie kupiło sprzęt do działań poszukiwawczych i ratowniczych nad wodą i w trudnym terenie. To dron do poszukiwań podwodnych, 3 quady z napędem 4×4, łódź z przyczepą, skuter ratowniczy, 8 łodzi wiosłowych i 2 zestawy do działań nurkowych. Zakup wyposażenia dla Grup Interwencyjnych kosztował ponad pół miliona zł.

Nowoczesna łódź dla szczecińskiego WOPR

Szczeciński WOPR, by jeszcze skuteczniej działań na rzecz bezpieczeństwa nad wodą, kupił specjalistyczną łódź motorową do ratownictwa wodnego, wyposażoną w zestaw sonarowy, sprzęt indywidualnej ochrony członków załogi i przyczepę. Koszt to 320 tys. zł, w tym 160 tys. zł to dotacja, przyznana przez WFOŚiGW w Szczecinie.

Wsparcie dla WOPR i jednostek OSP

W 2021 r. z wojewoda przekazał 400 tyś. zł dofinansowania dla WOPR i jednostek OSP na zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców i turystów na obszarach wodnych województwa zachodniopomorskiego. W ramach tej kwotowy 240 tys. zł trafiło do zachodniopomorskiego WOPR na wyszkolenie ratowników i wzmocnienie załóg oraz zakup nowoczesnego i innowacyjnego sprzętu takiego jak dron do patrolowania kąpielisk z powietrza.

Z kolei Fundusz dofinansował zakup wyposażenia dla WOPR w ramach Ogólnopolskiego Programu Finansowania Służb Ratowniczych, który wspiera także Ochotnicze Straże Pożarne w zakupie nowych wozów ratowniczo-gaśniczych. W tegorocznej edycji – oprócz WOPR – z dofinansowania skorzystało 8 jednostek OSP: Biały Bór, Iwięcino, Płotno, Wiekowice, Międzyzdroje, Przybiernów, Ińsko oraz Kukinia. Dofinansowanie ze środków Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie to dotacja w wysokości do 50% kosztów przedsięwzięcia. Koszt całkowity zakupu 8 wozów w ramach tegorocznej edycji to 2,69 mln zł, w tym 2,19 mln zł – środki NFOŚiGW, a 0,5 mln zł – WFOŚiGW w Szczecinie. Dzięki wsparciu szczecińskiego Funduszu w ramach 3 poprzednich edycji programu jednostki OSP kupiły 45 nowych wozów ratowniczo-gaśniczych i 3 łodzie ratownicze o łącznej wartości 35 mln zł.

Zachodniopomorskie

Paszporty bez kolejek

Luty, to dobry czas na wyrobienie paszportu bez kolejek. Na wizytę nie musimy rezerwować terminu przez Internet. Sprawy paszportowe w ZUW w Szczecinie możemy załatwić od ręki bez wcześniejszego umawiania się – wystarczy przyjść i pobrać numerek przy informacji znajdującej się w holu głównym.

Opublikowane

w dniu

Za paszport możemy zapłacić w znajdującej się w urzędzie kasie kartą lub gotówką. Pamiętajmy, że do wyrobienia paszportu musimy mieć ze sobą zdjęcie, ważny paszport, a jeśli go nie mamy, to ważny dowód osobisty oraz dokument potwierdzający nasze prawo do zniżek w opłatach. Na miejscu nie wypełniamy żadnego wniosku – wszystkie dane podajemy urzędnikowi w punkcie paszportowym.

Więcej informacji znajdziemy na stronie: https://www.gov.pl/web/uw-zachodniopomorski/sprawy-paszportowe.

Teraz w urzędzie mile widziane są również czworonogi. Jak przebiega taka wizyta informuje wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski: – Nasz urząd jest przyjazny dla zwierząt. Jeśli ktoś ma do załatwienia ważną sprawę, a nie chce zostawiać pupila samego w domu, może zabrać go ze sobą. Należy pamiętać przy tym o smyczy i innych środkach bezpieczeństwa, by nie przeszkadzał pracownikom i innym klientom.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Przypominamy o obowiązku utrzymywania drobiu w zamknięciu i zgłaszanie podejrzenia grypy ptaków

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Szczecinie informuje o niekorzystnej sytuacji epizodycznej w zakresie grypy ptaków. Mając na względzie wysokie zagrożenie wystąpienia tej choroby u drobiu, przypomina się o obowiązku rygorystycznego przestrzegania przy utrzymywaniu drobiu obowiązujących przepisów prawnych.

Opublikowane

w dniu

Na podstawie rozporządzenia Wojewody Zachodniopomorskiego cały powiat policki został określony jako obszar, na którym występuje zagrożenie wystąpienia wysoce zjadliwiej grypy ptaków, z obowiązkiem utrzymywania drobiu w odosobnieniu, w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych lub w innym zamkniętym miejscu w gospodarstwie, karmienie i pojenie drobiu w zamknięciu.

Przypominamy także o obowiązku natychmiastowego zgłaszania do Powiatowego Lekarza Weterynarii każdego przypadku:

1. wystąpienia drobiu objawów nasuwających podejrzenie ptasiej grypy;

2. znalezienia chorych lub padłych ptaków dzikich.

Telefon kontaktowy:

PIW Szczecin tel. stacjonarny w godzinach pracy:              91 432 41 00

Powiatowy Lekarz Weterynarii w szczecinie:                      501 462 107

Z-ca Powiatowego Lekarza Weterynarii w szczecinie:          507 055 025.

Wszelkie informacje odnośnie ptasiej grypy (HPAI) dostępne są na stronie GIW

https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/objawy-ai-i-zgloszenie-podejrzenia

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Klastry Energii z Polski w Niechorzu dyskutowały o bezpieczeństwie energetycznym

Gryficki Klaster Energii jest liderem dyskusji o zmianach w branży energetycznej. Spotkania dotyczą bezpieczeństwa energetycznego, zarządzania energią w samorządach, budowy sieci energetycznych oraz wykorzystania potencjału energii wiatrowej na morzu oraz wodoru do rozwoju firm w zachodniej części Polski. Każde spotkanie to czas na merytoryczną rozmowę osób z różnych środowisk. Teraz w Niechorzu w Puchacz SPA przedstawiciele środowisk energetycznych dyskutowali o budowie potencjału gospodarczego poprzez klastry energii. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele instytucji z Polski i Kanady. 

Opublikowane

w dniu

Na przestrzeni lat sposób patrzenia na energię się zmieniał. Od 1989 roku kiedy założyłem firmę w Gryficach do dziś dzieli nas niesamowity rozwój. Zakład Elektryczny Gryfice podąża za tymi zmianami. Często oferujemy usługi pojawiające się na rynku jako innowacje. Stąd nasze zaangażowanie w budowę nowoczesnej infrastruktury energetycznej odpowiadającej na potrzeby zielonej energii – mówi Mariusz Sowiński, właściciel ZEG Gryfice.
Joanna Tokarczuk z Wałbrzyskiego Klastra Energii i Wodoru przedstawiła założenia dla transformacji energetycznej na przykładzie Dolnego Śląska. Gospodarka bez zielonej energii nie będzie się rozwijać uważała panelistka. Region Wałbrzycha będzie rozwijała się poprzez nowoczesne technologie. Tomasz Drzał w trakcie łączenia online z Krajowej Izby Klastrów Energii i Odnawialnych Źródeł Energii przedstawił szanse dla klastrów poprzez nowe konkursy ogłoszone przez instytucje rządowe.
Możliwości współpracy pomiędzy Polską a Kanadą są duże. Kanadyjskie firmy pracują w obszarze elektrowni atomowych, wodoru i OZE. Jesteśmy zainteresowani współpracą z polskimi firmami w rozwoju technologii i budowie potencjału – mówił Arkadiusz Wysocki z Ambasady Kandy.
Źródła finansowania inwestycji wskazywał Andrzej Rosiek z ARP SA. Dyrektor biura w Poznaniu przedstawił portal biznesowy utworzony przez tą instytucję. Inny przedstawiciele centralnej instytucji PARP Wojciech Bednarek mówił o założeniach gospodarki obiegu zamkniętego. Magiczny GOZ będzie koniecznym kryterium do spełnienia dla biznesu w niedalekiej przyszłości. Tomasz Aniukszty, ekspert ds. funduszy, mówił o możliwościach regionalnych programów dla firm w drodze ich rozwoju.
Dziś potrzebujemy techników do pracy w branży energetycznej. Do tego muszą dostosować się szkoły wspólnie z przedsiębiorcami. Szkolnictwo zawodowe wchodzi w czas renesansu. Inwestycje offshorowe to dobry czas na budowę potencjału lokalnych firm z całej Polski. Zielona energia może być sposobem na ożywienie gospodarcze miast położonych dalej od aglomeracji jak na przykład Nowogard. Dobrym przykładem rozwoju w tym obszarze jest Wałcz  – mówi Łukasz Szeląg, ekspert do spraw komunikacji w branży oze.
Działalność klastrów to wsparcie w promocji lokalnego biznesu. Winnica DeLewin z Łobza miała możliwość prezentacji swoich pierwszych win wśród uczestników z Polski.
Emocje wśród uczestników wzbudziła dyskusja wykładowców z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie. Doktor Paweł Włoch omawiał szerokie skutki transformacji energetycznej. Wskazywał na potrzebę poszanowania lokalnych społeczności w budowie infrastruktury. Dziekan Wydziału Akademii Nauk Stosowanych ZPBS w Gryficach dr Grażyna Maniak przedstawiała wartości dla firm płynące z tworzenia ekologicznych rozwiązań. Wskazywała na potrzebę podnoszenia kwalifikacji pracowników.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie