Zachodniopomorskie

wP R O Wadzamy zmiany na zachodniopomorskiej wsi 2014-2020

Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego w ramach wdrażania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dofinansowuje projekty z zakresu infrastruktury publicznej na obszarach wiejskich oraz inicjatywy LEADER. W perspektywie finansowej 2014-2020 zachodniopomorscy Marszałkowie podpisali już 1237 umów o przyznanie pomocy na kwotę prawie 400 mln zł. Środki te zostały przeznaczone na unowocześnienie istniejącej infrastruktury technicznej, kulturalnej i rekreacyjnej na wsi, rozbudowę dróg, aktywizację lokalnych społeczności oraz zakładanie bądź rozwijanie własnej działalności gospodarczej. Dzięki tym funduszom w województwie zachodniopomorskim realizowanych jest wiele projektów realnie wpływających na jakość życia mieszkańców wsi oraz zwiększających atrakcyjność i konkurencyjność obszarów wiejskich. Różnorodność działań z dofinansowania PROW 2014-2020 zapewnia zaangażowanie różnych instytucji publicznych, osób fizycznych, przedsiębiorców, stowarzyszeń.

Opublikowane

w dniu

Projekty z zakresu rozwoju infrastruktury technicznej i społeczno – kulturalnej to głównie:

– nowe drogi,

– nowe sieci wodne i kanalizacyjne,

– nowoczesne świetlice,

– place zabaw,

– miejsca rekreacji.

Efekt wdrażania działań PROW 2014-2020 przez Samorząd Województwa to:

143 km dróg lokalnych,

– 234 km sieci wodociągowych i kanalizacyjnych,

– 376 przydomowych oczyszczalni ścieków,

82 obiektów kulturalnych.

Fot. Olgierd Kustosz – Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego

Rok 2021 jest kolejnym, w którym przyszło nam zmagać się z pandemią COVID-19. Mimo to wdrażanie działań w ramach PROW 2014-2020 realizujemy zgodnie z harmonogramem. Dodatkowo okres ten został wydłużony do czerwca 2025 r. W województwie zachodniopomorskim będziemy mieli do dyspozycji dodatkowe środki na realizację działań infrastrukturalnych, w tym: na infrastrukturę drogową ponad 16 mln euro, natomiast na infrastrukturę wodno – kanalizacyjną ponad 21 mln euro. Dodatkowe środki w kwocie ponad 7,5 mln euro otrzymały również Lokalne Grupy Działania na realizację Lokalnych Strategii Rozwoju co wzmocni oddolne inicjatywy społeczności lokalnych.

Liczę, że realizacja zaplanowanych działań w kolejnych latach pozwoli na dalszy, szybki i zrównoważony rozwój obszarów wiejskich naszego województwa – mówi Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Kustosz.

W ramach LEADERA w województwie zachodniopomorskim wsparcie uzyskało 12 Lokalnych Grup Działania (LGD) obejmujących swoim zasięgiem prawie cały obszar regionu. LGD otrzymały środki finansowe na swoje funkcjonowanie i działalność oraz merytoryczne wsparcie dla podmiotów korzystających z środków PROW 2014-2020. Koncepcja LEADER, polegająca na budowie kapitału społecznego poprzez aktywizację mieszkańców i włączeniu LGD w system zarządzania danym regionem, zagwarantowała rozwój obszarów wiejskich przy udziale najbardziej zainteresowanych – mieszkańców wsi i małych miasteczek. LGD opracowały Lokalne Strategie Rozwoju, określając cele i priorytety danego obszaru, tak aby projekty były wybierane zgodnie z wizją rozwoju zawartą w dokumencie strategicznym. Cel zawsze jeden: polepszyć jakość życia na wsi, wesprzeć finansowo lokalne podmioty gospodarcze, podnieść walory turystyczne i inwestycyjne obszarów wiejskich oraz wzmocnić tożsamość społeczności wiejskiej. Dzięki PROW 2014-2020 niewątpliwie cel zostaje osiągnięty.

Foto: Świetlica wiejska Warszyn, gm. Dolice

W ramach inicjatywy LEADER fundusze są ukierunkowane na:

– wsparcie i dofinansowanie przedsiębiorców, którzy podjęli decyzję o rozpoczęciu działalności gospodarczej lub potrzebują dodatkowych środków na rozwój biznesu;

– dofinansowanie różnych imprez, warsztatów i szkoleń dla mieszkańców obszarów wiejskich;

– wsparcie finansowe projektów infrastruktury społecznej.

Bardzo ważnym elementem PROW jest utrzymanie dzięki dotacjom 673 miejsc pracy oraz utworzenie 634 nowych etatów, co w dużej mierze przyczynia się to do ustabilizowania sytuacji mikro i małych przedsiębiorców w naszym województwie w tak trudnym dzisiaj czasie.

Footo: Świetlica wiejska Borzyszewo, gm_Fotor

Niesprzyjające rozwojowi gospodarczemu realia walki z pandemią nie powstrzymały inicjatywy i zaangażowania lokalnych przedsiębiorców, którzy nadal chcą budować silną gospodarczo i atrakcyjną do dalszego inwestowania polską wieś.

Dokonująca się dzięki środkom Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich metamorfoza na obszarach wiejskich to efekt ciężkiej pracy lokalnych władz samorządowych, lokalnych liderów, przedsiębiorców i zwykłych ludzi, którzy włączyli się w proces budowania silnej i atrakcyjnej do życia i pracy polskiej wsi. I choć wiele jest jeszcze do zrobienia, to co dotychczas zostało osiągnięte, w znaczący sposób podniosło komfort i jakość życia na zachodniopomorskiej wsi.

 

Działanie

Wartość podpisanych umów

Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich

263 409 859 zł

w tym:
Budowa lub modernizacja dróg lokalnych

110 149 873

Gospodarka wodno-ściekowa

103 555 170

Targowiska

13 744 744

Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne

30 201 901

Kształtowanie przestrzeni publicznej

4 925 404

Ochrona zabytków i budownictwa tradycyjnego

832 767

Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER

120 190 129 zł

suma

383 599 988

 

Na terenie województwa zachodniopomorskiego trwają lub będą ogłaszane nabory wniosków o przyznanie pomocy. Szczegółowe informacje dotyczące wsparcia oraz dane kontaktowe znajdują się na stronie internetowej: www.prow.wzp.pl

Gmina Dobra

Rusza Letnia Szkoła Muzykowania na Pomorzu Zachodnim – Rozpoczęcie rekrutacji na 2024!

Rozpoczęła się rekrutacja do Letniej Szkoły Muzykowania na Pomorzu Zachodnim w roku 2024. Projekt ten został powołany do życia w celu promowania muzyki i śpiewu ludowego jako części bogatej kultury regionalnej. Serdecznie zapraszamy do udziału dorosłych, seniorów, osoby niepełnosprawne, a także przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych. Liczba dostępnych miejsc została ograniczona do piętnastu, co gwarantuje indywidualne podejście do każdego uczestnika.

Opublikowane

w dniu

Podczas kursu prowadzonego przez Stanisława Mazurka, uczestnicy w trakcie 150 godzin zajęć zdobędą praktyczne umiejętności z zakresu emisji głosu i śpiewu tradycyjnego (120 godzin praktyki) oraz wiedzę teoretyczną na temat muzyki ludowej i historii śpiewu na Pomorzu Zachodnim (30 godzin teorii). Program szkolenia gwarantuje nie tylko rozwój umiejętności muzycznych, ale również pogłębienie świadomości kulturowej.

Kulminacyjnym punktem Letniej Szkoły Muzykowania będzie nagranie płyty CD, na której uczestnicy będą mieli okazję promować kulturowe dziedzictwo regionu. To unikalna okazja do nabycia nie tylko nowych umiejętności, ale i do uczestniczenia w tworzeniu materiału o wartości kulturowej.

Zapisy na kurs ruszyły i zważywszy na ograniczoną liczbę miejsc, zachęcamy zainteresowanych do szybkiego zgłaszania swojej kandydatury. Szkoła będzie się odbywać w trybie weekendowym, a koszt uczestnictwa wynosi 200 złotych za osobę, w cenie zawarty jest nocleg. Nie przegapcie szansy na niezapomniane doświadczenie muzyczne!

Formularz zgłoszeniowy znajduje się tu:
https://forms.gle/GKTrwQNHTA2Wb9Lw6

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Wspólna demonstracja Solidarności rolniczej i pracowniczej – sprzeciw wobec polityki klimatycznej i gospodarczej

Związki zawodowe Solidarność rolnicza i pracownicza zorganizują wspólną demonstrację, która odbędzie się 10 maja w Warszawie. Protest będzie wyrazem sprzeciwu wobec szeregu kwestii aktualnie dotykających Polskę, w tym problemów związanych z niszczeniem krajowego rolnictwa, wzrostem cen w sklepach, podwyżkami cen energii i ogrzewania. Szczególną uwagę protestujący zamierzają poświęcić krytyce wobec polityki klimatycznej znanej jako Zielony Ład.

Opublikowane

w dniu

Mieczysław Jurek, lider zachodniopomorskiej Solidarności, podkreśla, że skutki wprowadzenia obecnych działań klimatycznych dotkną każdego Polaka. Jurek zwraca uwagę na wzrost cen energii i żywności jako kluczowe problemy, które wpłyną na całe społeczeństwo, bez względu na przynależność polityczną czy zawodową.

Udział w demonstracji zapowiedziała również Solidarność Zakładów Chemicznych Police. Przewodniczący NSZZ Solidarność w tej jednostce, Andrzej Malicki, mówi o problemach konkurencyjności na rynku europejskim wynikających z importu nawozów z państw spoza Unii, wysokich cen emisji CO2 oraz innych mediów. Przemysł chemiczny, podobnie jak rolnictwo, jest w kryzysie – największym od wielu lat, według Malickiego.

Dodatkowo, Solidarność planuje działania mające na celu przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie polityki klimatycznej, zakładającego rewizję dotychczasowych rozwiązań pakietu klimatycznego UE.

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Paszporty bez kolejek

Luty, to dobry czas na wyrobienie paszportu bez kolejek. Na wizytę nie musimy rezerwować terminu przez Internet. Sprawy paszportowe w ZUW w Szczecinie możemy załatwić od ręki bez wcześniejszego umawiania się – wystarczy przyjść i pobrać numerek przy informacji znajdującej się w holu głównym.

Opublikowane

w dniu

Za paszport możemy zapłacić w znajdującej się w urzędzie kasie kartą lub gotówką. Pamiętajmy, że do wyrobienia paszportu musimy mieć ze sobą zdjęcie, ważny paszport, a jeśli go nie mamy, to ważny dowód osobisty oraz dokument potwierdzający nasze prawo do zniżek w opłatach. Na miejscu nie wypełniamy żadnego wniosku – wszystkie dane podajemy urzędnikowi w punkcie paszportowym.

Więcej informacji znajdziemy na stronie: https://www.gov.pl/web/uw-zachodniopomorski/sprawy-paszportowe.

Teraz w urzędzie mile widziane są również czworonogi. Jak przebiega taka wizyta informuje wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski: – Nasz urząd jest przyjazny dla zwierząt. Jeśli ktoś ma do załatwienia ważną sprawę, a nie chce zostawiać pupila samego w domu, może zabrać go ze sobą. Należy pamiętać przy tym o smyczy i innych środkach bezpieczeństwa, by nie przeszkadzał pracownikom i innym klientom.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie