Zachodniopomorskie

wP R O Wadzamy zmiany na zachodniopomorskiej wsi 2014-2020

Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego w ramach wdrażania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dofinansowuje projekty z zakresu infrastruktury publicznej na obszarach wiejskich oraz inicjatywy LEADER. W perspektywie finansowej 2014-2020 zachodniopomorscy Marszałkowie podpisali już 1237 umów o przyznanie pomocy na kwotę prawie 400 mln zł. Środki te zostały przeznaczone na unowocześnienie istniejącej infrastruktury technicznej, kulturalnej i rekreacyjnej na wsi, rozbudowę dróg, aktywizację lokalnych społeczności oraz zakładanie bądź rozwijanie własnej działalności gospodarczej. Dzięki tym funduszom w województwie zachodniopomorskim realizowanych jest wiele projektów realnie wpływających na jakość życia mieszkańców wsi oraz zwiększających atrakcyjność i konkurencyjność obszarów wiejskich. Różnorodność działań z dofinansowania PROW 2014-2020 zapewnia zaangażowanie różnych instytucji publicznych, osób fizycznych, przedsiębiorców, stowarzyszeń.

Opublikowane

w dniu

Projekty z zakresu rozwoju infrastruktury technicznej i społeczno – kulturalnej to głównie:

– nowe drogi,

– nowe sieci wodne i kanalizacyjne,

– nowoczesne świetlice,

– place zabaw,

– miejsca rekreacji.

Efekt wdrażania działań PROW 2014-2020 przez Samorząd Województwa to:

143 km dróg lokalnych,

– 234 km sieci wodociągowych i kanalizacyjnych,

– 376 przydomowych oczyszczalni ścieków,

82 obiektów kulturalnych.

Fot. Olgierd Kustosz – Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego

Rok 2021 jest kolejnym, w którym przyszło nam zmagać się z pandemią COVID-19. Mimo to wdrażanie działań w ramach PROW 2014-2020 realizujemy zgodnie z harmonogramem. Dodatkowo okres ten został wydłużony do czerwca 2025 r. W województwie zachodniopomorskim będziemy mieli do dyspozycji dodatkowe środki na realizację działań infrastrukturalnych, w tym: na infrastrukturę drogową ponad 16 mln euro, natomiast na infrastrukturę wodno – kanalizacyjną ponad 21 mln euro. Dodatkowe środki w kwocie ponad 7,5 mln euro otrzymały również Lokalne Grupy Działania na realizację Lokalnych Strategii Rozwoju co wzmocni oddolne inicjatywy społeczności lokalnych.

Liczę, że realizacja zaplanowanych działań w kolejnych latach pozwoli na dalszy, szybki i zrównoważony rozwój obszarów wiejskich naszego województwa – mówi Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Kustosz.

W ramach LEADERA w województwie zachodniopomorskim wsparcie uzyskało 12 Lokalnych Grup Działania (LGD) obejmujących swoim zasięgiem prawie cały obszar regionu. LGD otrzymały środki finansowe na swoje funkcjonowanie i działalność oraz merytoryczne wsparcie dla podmiotów korzystających z środków PROW 2014-2020. Koncepcja LEADER, polegająca na budowie kapitału społecznego poprzez aktywizację mieszkańców i włączeniu LGD w system zarządzania danym regionem, zagwarantowała rozwój obszarów wiejskich przy udziale najbardziej zainteresowanych – mieszkańców wsi i małych miasteczek. LGD opracowały Lokalne Strategie Rozwoju, określając cele i priorytety danego obszaru, tak aby projekty były wybierane zgodnie z wizją rozwoju zawartą w dokumencie strategicznym. Cel zawsze jeden: polepszyć jakość życia na wsi, wesprzeć finansowo lokalne podmioty gospodarcze, podnieść walory turystyczne i inwestycyjne obszarów wiejskich oraz wzmocnić tożsamość społeczności wiejskiej. Dzięki PROW 2014-2020 niewątpliwie cel zostaje osiągnięty.

Foto: Świetlica wiejska Warszyn, gm. Dolice

W ramach inicjatywy LEADER fundusze są ukierunkowane na:

– wsparcie i dofinansowanie przedsiębiorców, którzy podjęli decyzję o rozpoczęciu działalności gospodarczej lub potrzebują dodatkowych środków na rozwój biznesu;

– dofinansowanie różnych imprez, warsztatów i szkoleń dla mieszkańców obszarów wiejskich;

– wsparcie finansowe projektów infrastruktury społecznej.

Bardzo ważnym elementem PROW jest utrzymanie dzięki dotacjom 673 miejsc pracy oraz utworzenie 634 nowych etatów, co w dużej mierze przyczynia się to do ustabilizowania sytuacji mikro i małych przedsiębiorców w naszym województwie w tak trudnym dzisiaj czasie.

Footo: Świetlica wiejska Borzyszewo, gm_Fotor

Niesprzyjające rozwojowi gospodarczemu realia walki z pandemią nie powstrzymały inicjatywy i zaangażowania lokalnych przedsiębiorców, którzy nadal chcą budować silną gospodarczo i atrakcyjną do dalszego inwestowania polską wieś.

Dokonująca się dzięki środkom Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich metamorfoza na obszarach wiejskich to efekt ciężkiej pracy lokalnych władz samorządowych, lokalnych liderów, przedsiębiorców i zwykłych ludzi, którzy włączyli się w proces budowania silnej i atrakcyjnej do życia i pracy polskiej wsi. I choć wiele jest jeszcze do zrobienia, to co dotychczas zostało osiągnięte, w znaczący sposób podniosło komfort i jakość życia na zachodniopomorskiej wsi.

 

Działanie

Wartość podpisanych umów

Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich

263 409 859 zł

w tym:
Budowa lub modernizacja dróg lokalnych

110 149 873

Gospodarka wodno-ściekowa

103 555 170

Targowiska

13 744 744

Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne

30 201 901

Kształtowanie przestrzeni publicznej

4 925 404

Ochrona zabytków i budownictwa tradycyjnego

832 767

Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER

120 190 129 zł

suma

383 599 988

 

Na terenie województwa zachodniopomorskiego trwają lub będą ogłaszane nabory wniosków o przyznanie pomocy. Szczegółowe informacje dotyczące wsparcia oraz dane kontaktowe znajdują się na stronie internetowej: www.prow.wzp.pl

Zachodniopomorskie

Ruszyły zapisy na Ultra Gryfus 2023 – 6. Turystyczny ultramaraton rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego! [FILM]

Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus rozpoczął zapisy na tegoroczną edycję Ultra Gryfusa. Ultra Gryfus 2023, czyli 6. Turystyczny ultramaraton rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego odbędzie się w dniach 2 – 3 września 2023 roku.

Opublikowane

w dniu

Wydarzenie, które odbędzie się już po raz szósty, stało się jednym najważniejszych amatorskich wydarzeń rowerowych i kolarskich na Pomorzu Zachodnim. W rywalizacji może wziąć udział maksymalnie 250 zawodników. Zawody przeprowadzą wolontariusze Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus, a partnerem wydarzenia będzie Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.

Uczestnicy ultramaratonu wystartują z Łasztowni wcześnie rano w sobotę i pokonają około 275 kilometrów jadąc przez Meklemburgię – Pomorze Przednie w Niemczech oraz Pomorze Zachodnie w Polsce. Uczestnicy zawodów będą starowali w grupach 10 osobowych, a na pokonanie dystansu będą mieli limit czasowy 17 godzin dla trasy szosowej oraz 20 godzin dla trasy gravelowej.

Podczas poprzednich edycji zawodów najszybszym kolarzom objechanie Zalewu Szczecińskiego zajmowało około 8 godzin. W ubiegłym roku zawodnikom podczas rywalizacji towarzyszył momentami silny wiatr, który utrudniał jazdję. Ultramaraton sędziowali sędziowie z Zachodniopomorskiego Związku Kolarskiego. Zawody rok temu wygrał mieszkaniec Gminy Dobra – Marek Rupiński, który uzyskał czas 07:40:18 a wśród pań najlepsza była Joanna Balawajder z czasem 08:03:39.

Wyścig odbędzie się pod patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierda Geblewicza oraz prezydenta Szczecina – Piotra Krzystka. Organizatorzy do startu w zawodach zapraszają zarówno regularnie trenujących kolarzy jak i rowerzystów dla których będzie to pierwsza w życiu okazja do przekroczenia magicznej granicy 200 km. Zawody mają na celu popularyzację kolarstwa i turystyki rowerowej oraz promocję Szczecina i Pomorza Zachodniego.

Wydarzenie będzie mogło się odbyć dzięki ogromnemu zaangażowaniu wolontariuszy Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus oraz wsparciu finansowemu od samorządów, instytucji oraz firm.

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

25-lecie aquaparku LAGUNA w Gryfinie

W niedzielę 21 maja aquapark Laguna w Gryfinie będzie obchodzić swoje 25-lecie! Z tej okazji na obiekcie przygotowano szereg atrakcji dla klientów. Impreza urodzinowa odbędzie się w godzinach od 11.00 do 16.00.

Opublikowane

w dniu

Na basenie rekreacyjnym najmłodsi będą mogli wziąć udział w zabawach i animacjach wodnych ze szkołą pływania Aktywnie.

Paraszkółka zaprezentuje jak uczy się pływania niemowlęta i małe dzieci i czym jest aquaterapia watsu.
Na basenie sportowym szkoła pływania Aktywnie zaprosi na Aqua Aerobik, a UKP Marlin Gryfino zrobi pokaz umiejętności pływania, po którym będzie można spróbować własnych sił i zapytać o wskazówki. Będzie można dowiedzieć się czym jest waterpolo, a może nawet samemu spróbować.
GKS DELF przygotuje dla chętnych wspólny trening i ćwiczenia w wodzie.
W tych atrakcjach na basenach można uczestniczyć w ramach promocyjnego w tym dniu BILETU! 2 godziny w cenie jednej godziny!

Ale to nie koniec niespodzianek!

Przed obiektem, na świeżym powietrzu będą kolejne atrakcje na które wstęp jest wolny.
W strefie animacji przygotowane będą zabawy ruchowe i zabawki plenerowe.
Dzieci, jeśli będą chciały, mogą zajrzeć na stanowiska malowania buziek i kreacji balonowych.
Będzie też stanowisko Gryfińskiego Stowarzyszenia Ratowniczego z nauką udzielania pierwszej pomocy.

Chętne osoby, które będą miały ochotę zajrzeć w zakamarki Laguny mogą udać się na zwiedzanie podbasenia!
Zwiedzanie będzie bezpłatne ale obowiązują ZAPISY, które już ruszyły (pod nr telefonu: 789 035 121 lub osobiście w Centrum Informacji Turystycznej na Nabrzeżu Miejskim w Gryfinie, w godzinach 9:00-17:00).
Liczba miejsc ograniczona!

No i najważniejsze! Jak urodziny to musi być TORT! I będzie!
Będzie też basenowa maskotka LAGUŚ! Można szykować aparaty do wspólnych zdjęć i dłonie do przybijania piątek!

Tego dnia wszystkie atrakcje szykują Ci, którzy na co dzień pracują na obiekcie i znają go od podszewki. To okazja by ich poznać!

REGULAMIN imprezy na: https://www.csir.gryfino.pl/images/aktualnosci/2023/2023-05-21_urodziny_laguny/regulamin_imprezy.pdf

Do wspólnego świętowania zaprasza Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino i Dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji w Gryfinie.

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Szczecińscy rowerzyści jadą do Kopenhagi w ramach obchodów Dni Skandynawskich w Szczecinie

W ramach obchodów Dni Skandynawskich w Szczecinie w dniach w dniach 11 – 15 maja 2023 roku odbędzie się na rajd rowerowy do Kopenhagi organizowany przez wolontariuszy Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus. Będzie to już siódma edycja wydarzenia mającego na celu pogłębianie więzi między mieszkańcami Pomorza Zachodniego i Skandynawami. Wyprawa odbędzie się pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Szczecin – Piotra Krzystka oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierda Geblewicza.

Opublikowane

w dniu

Rowerzyści w ciągu pięciu dni pokonają dystans około 500 kilometrów. Uczestnicy rajdu będą delektować się pięknem Skanii, ale także będą mieli także możliwość odwiedzenia najbardziej przyjaznego rowerzystom miasta na świecie – Kopenhagi. Tradycja jazdy na rowerze sięga w tym mieście 100 lat. Stolica Dani jest dobrym przykładem na to, że systematyczne i zaplanowane podnoszenie jakości infrastruktury rowerowej zwiększa proporcjonalnie ilość rowerzystów. Rowerzyści kopenhascy czują się bezpiecznie na ścieżkach rowerowych i uważają, że jazda na rowerze jest również bezpieczna dla ich dzieci. Miasto dba o rowerzystów i interesuje się ich opinią na temat systemu rowerowego. Wyprawa szczecińskich rowerzystą będzie na pewno okazją do szukania rozwiązań, które warto implementować w Szczecinie oraz na Pomorzu Zachodnim.

Celem wyprawy jest promocja Szczecina oraz Pomorza Zachodniego w Skandynawii oraz zaproszenie mieszkańców Skanii i Kopenhagi do odwiedzenia Szczecina oraz naszego regionu. W wyprawie będą uczestniczyć głównie rowerzyści z Pomorza Zachodniego oraz miłośnicy turystyki z innych regionów Polski i Niemiec.

Uczestnicy wyprawy otrzymają dedykowane koszulki kolarskie, które ufundował Partner wydarzenia – przewoźnik promowy do Skandynawii: Unity Line. Organizatorzy ogromnie dziękują za wsparcie wszystkim instytucjom oraz firmom dzięki którym można będzie zorganizować tą wyprawę: Demant Polska, Grupa Gezet oraz Geobike.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie