Zachodniopomorskie

wP R O Wadzamy zmiany na zachodniopomorskiej wsi 2014-2020

Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego w ramach wdrażania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dofinansowuje projekty z zakresu infrastruktury publicznej na obszarach wiejskich oraz inicjatywy LEADER. W perspektywie finansowej 2014-2020 zachodniopomorscy Marszałkowie podpisali już 1237 umów o przyznanie pomocy na kwotę prawie 400 mln zł. Środki te zostały przeznaczone na unowocześnienie istniejącej infrastruktury technicznej, kulturalnej i rekreacyjnej na wsi, rozbudowę dróg, aktywizację lokalnych społeczności oraz zakładanie bądź rozwijanie własnej działalności gospodarczej. Dzięki tym funduszom w województwie zachodniopomorskim realizowanych jest wiele projektów realnie wpływających na jakość życia mieszkańców wsi oraz zwiększających atrakcyjność i konkurencyjność obszarów wiejskich. Różnorodność działań z dofinansowania PROW 2014-2020 zapewnia zaangażowanie różnych instytucji publicznych, osób fizycznych, przedsiębiorców, stowarzyszeń.

Opublikowane

w dniu

Projekty z zakresu rozwoju infrastruktury technicznej i społeczno – kulturalnej to głównie:

– nowe drogi,

– nowe sieci wodne i kanalizacyjne,

– nowoczesne świetlice,

– place zabaw,

– miejsca rekreacji.

Efekt wdrażania działań PROW 2014-2020 przez Samorząd Województwa to:

143 km dróg lokalnych,

– 234 km sieci wodociągowych i kanalizacyjnych,

– 376 przydomowych oczyszczalni ścieków,

82 obiektów kulturalnych.

Fot. Olgierd Kustosz – Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego

Rok 2021 jest kolejnym, w którym przyszło nam zmagać się z pandemią COVID-19. Mimo to wdrażanie działań w ramach PROW 2014-2020 realizujemy zgodnie z harmonogramem. Dodatkowo okres ten został wydłużony do czerwca 2025 r. W województwie zachodniopomorskim będziemy mieli do dyspozycji dodatkowe środki na realizację działań infrastrukturalnych, w tym: na infrastrukturę drogową ponad 16 mln euro, natomiast na infrastrukturę wodno – kanalizacyjną ponad 21 mln euro. Dodatkowe środki w kwocie ponad 7,5 mln euro otrzymały również Lokalne Grupy Działania na realizację Lokalnych Strategii Rozwoju co wzmocni oddolne inicjatywy społeczności lokalnych.

Liczę, że realizacja zaplanowanych działań w kolejnych latach pozwoli na dalszy, szybki i zrównoważony rozwój obszarów wiejskich naszego województwa – mówi Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Kustosz.

W ramach LEADERA w województwie zachodniopomorskim wsparcie uzyskało 12 Lokalnych Grup Działania (LGD) obejmujących swoim zasięgiem prawie cały obszar regionu. LGD otrzymały środki finansowe na swoje funkcjonowanie i działalność oraz merytoryczne wsparcie dla podmiotów korzystających z środków PROW 2014-2020. Koncepcja LEADER, polegająca na budowie kapitału społecznego poprzez aktywizację mieszkańców i włączeniu LGD w system zarządzania danym regionem, zagwarantowała rozwój obszarów wiejskich przy udziale najbardziej zainteresowanych – mieszkańców wsi i małych miasteczek. LGD opracowały Lokalne Strategie Rozwoju, określając cele i priorytety danego obszaru, tak aby projekty były wybierane zgodnie z wizją rozwoju zawartą w dokumencie strategicznym. Cel zawsze jeden: polepszyć jakość życia na wsi, wesprzeć finansowo lokalne podmioty gospodarcze, podnieść walory turystyczne i inwestycyjne obszarów wiejskich oraz wzmocnić tożsamość społeczności wiejskiej. Dzięki PROW 2014-2020 niewątpliwie cel zostaje osiągnięty.

Foto: Świetlica wiejska Warszyn, gm. Dolice

W ramach inicjatywy LEADER fundusze są ukierunkowane na:

– wsparcie i dofinansowanie przedsiębiorców, którzy podjęli decyzję o rozpoczęciu działalności gospodarczej lub potrzebują dodatkowych środków na rozwój biznesu;

– dofinansowanie różnych imprez, warsztatów i szkoleń dla mieszkańców obszarów wiejskich;

– wsparcie finansowe projektów infrastruktury społecznej.

Bardzo ważnym elementem PROW jest utrzymanie dzięki dotacjom 673 miejsc pracy oraz utworzenie 634 nowych etatów, co w dużej mierze przyczynia się to do ustabilizowania sytuacji mikro i małych przedsiębiorców w naszym województwie w tak trudnym dzisiaj czasie.

Footo: Świetlica wiejska Borzyszewo, gm_Fotor

Niesprzyjające rozwojowi gospodarczemu realia walki z pandemią nie powstrzymały inicjatywy i zaangażowania lokalnych przedsiębiorców, którzy nadal chcą budować silną gospodarczo i atrakcyjną do dalszego inwestowania polską wieś.

Dokonująca się dzięki środkom Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich metamorfoza na obszarach wiejskich to efekt ciężkiej pracy lokalnych władz samorządowych, lokalnych liderów, przedsiębiorców i zwykłych ludzi, którzy włączyli się w proces budowania silnej i atrakcyjnej do życia i pracy polskiej wsi. I choć wiele jest jeszcze do zrobienia, to co dotychczas zostało osiągnięte, w znaczący sposób podniosło komfort i jakość życia na zachodniopomorskiej wsi.

 

Działanie

Wartość podpisanych umów

Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich

263 409 859 zł

w tym:
Budowa lub modernizacja dróg lokalnych

110 149 873

Gospodarka wodno-ściekowa

103 555 170

Targowiska

13 744 744

Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne

30 201 901

Kształtowanie przestrzeni publicznej

4 925 404

Ochrona zabytków i budownictwa tradycyjnego

832 767

Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER

120 190 129 zł

suma

383 599 988

 

Na terenie województwa zachodniopomorskiego trwają lub będą ogłaszane nabory wniosków o przyznanie pomocy. Szczegółowe informacje dotyczące wsparcia oraz dane kontaktowe znajdują się na stronie internetowej: www.prow.wzp.pl

Zachodniopomorskie

60 milionów złotych dla gmin na dziennych opiekunów dzieci do lat trzech

Gminy, w których nie ma w tej chwili żadnej instytucji opieki nad dziećmi do lat trzech mogą starać się o dofinansowanie z nowego programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Pierwszy dzienny opiekun w gminie”. Czas na złożenie wniosku mija z końcem sierpnia.

Opublikowane

w dniu

Kim jest dzienny opiekun? To osoba o odpowiednim wykształceniu, np. pedagogicznym, która podejmuje się samodzielnej opieki nad małymi dziećmi. Może mieć pod opieką od pięciorga do ośmiorga dzieci.

– Taka forma jest najbardziej zbliżona do rodzinnej, domowej opieki nad dziećmi – mówi wojewoda Adam Rudawski. – Sprawdzi się przede wszystkim w małych miejscowościach i wsiach, gdzie liczba urodzeń jest nieduża, nie ma więc potrzeby tworzenia w gminie żłobka, dla dużej grupy. Opiekę dla kilkorga maluchów może tam zapewnić właśnie dzienny opiekun. Zachęcam więc naszych samorządowców do sięgania po środki z programu rządowego. To idealna forma aktywizacji zawodowej rodziców, którzy bez obaw o swoją pociechę, będą mogli wrócić do pracy.

W ramach programu „Pierwszy dzienny opiekun w gminie” dostępne jest finansowanie w dwóch filarach. Pierwszy filar pozwala na uzyskanie 300 tys. zł jednorazowej dotacji na dostosowanie obiektu lub obiektów, w których będzie sprawowana opieka nad dziećmi. To może być np. mieszkanie, ale musi ono zostać dostosowane do potrzeb małych dzieci tak, by stworzyć przestrzeń dla dziennego opiekuna.

Drugi filar programu to dofinansowanie opieki dziennego opiekuna wynoszące do 8 tysięcy złotych brutto na funkcjonowanie jednego opiekuna miesięcznie.  Dzięki tym dwóm filarom programu gmina będzie mogła najpierw stworzyć, a potem zapewnić funkcjonowanie nowego miejsca opieki nad dziećmi.

Łączny budżet programu to 60 milionów złotych w 2024 roku, a nabór wniosków trwa do 30 sierpnia.

Szczegóły: https://www.gov.pl/web/rodzina/aktywny-maluch

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Ruszył konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”

Rozpoczęły się kulinarne zmagania o tytuł najlepszego regionalnego produktu. Konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, z wieloletnią tradycją, już po raz kolejny stanie się areną prezentacji lokalnych wyrobów charakterystycznych dla kultury gastronomicznej zachodniopomorskiego.

Opublikowane

w dniu

Zgłoszenia przyjmuje Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego do dnia 8 sierpnia 2024 roku. Konkurs stanowi wyjątkową okazję do promocji tradycyjnych metod produkcji oraz specyficznych smaków, które są nieodłącznym elementem dziedzictwa kulinarnego powiatu polickiego i całego województwa.

Uczestnicy konkursu zostaną podzieleni na cztery główne kategorie: produkty pochodzenia zwierzęcego, pochodzenia roślinnego, napoje regionalne oraz inne produkty regionalne. Każda kategoria zostanie oceniona przez komisję konkursową, mającą na celu wyłonić najwyżej jakościowe produkty, które idealnie oddają charakter określonej lokalności.

Decydująca rozgrywka odbędzie się 31 sierpnia 2024 roku w malowniczej przestrzeni Ogrodów Przelewice. Tamtejsze Zachodniopomorskie Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej stanie się domem dla finału wojewódzkiego, gdzie komisja przyzna główne nagrody w każdej podkategorii, a także wyróżnienia dla dwóch produktów z każdej kategorii. Więcej informacji uzyskać można na stronie internetowej zodr.pl.

 

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Paszportowa sobota – 29 czerwca

Po raz kolejny w tym roku w sobotę. 29 czerwca  w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie i Delegaturze ZUW w Koszalinie będą czynne stanowiska paszportowe od 8:00 do 15:00. Aby złożyć wniosek o paszport lub odebrać gotowy dokument nie musimy rezerwować wizyty.

Opublikowane

w dniu

Wniosek o wydanie paszportu dla osoby pełnoletniej składamy osobiście. Gotowy paszport odbieramy również osobiście. Przy składaniu wniosku o paszport dla dziecka powyżej 5 roku życia konieczna jest również jego obecność.

 

Co należy przygotować

Ważny paszport lub ważny dowód osobisty, kolorowe zdjęcie o wymiarach 3,5×4,5 cm wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy, zgodnie z wymogami zdjęć do paszportu oraz dowód opłaty paszportowej.

Paszport dla dziecka również przez internet

Wniosek o wydanie paszportu dla dziecka do 12 roku życia można złożyć także online: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-paszport-dla-dziecka

Ile kosztuje wyrobienie paszportu

Opłata za paszport dla osoby dorosłej wynosi 140 zł. 50-procentowe ulgi przysługują m.in. uczniom, studentom, emerytom i rencistom, osobom z niepełnosprawnościami, żołnierzom i strażakom ratownikom OSP oraz posiadaczom Karty Dużej Rodziny. Za paszport nie płacą osoby które w dniu złożenia wniosku mają ukończone 70 lat.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie