Gmina Dobra

Autobusowa rewolucja w gminie Dobra

Majówka przywita pasażerów z gminy Dobra nową siecią linii autobusowych. To wynik wniosków mieszkańców i efekt konsultacji społecznych przeprowadzonych przez Gminę.

Opublikowane

w dniu

1 maja br. zmienią się trasy i numery linii autobusowych. Na większości wprowadzony zostanie cykliczny, łatwy do zapamiętania rozkład jazdy, co ułatwi planowanie podróży i przesiadek. Każda linia posiadać będzie połączenie ze szczecińskimi liniami tramwajowymi w jednym z punktów przesiadkowych:

  • Głębokie (linie 221 i 227),
  • Krzekowo (linie 222, 225 i 227),
  • Wernyhory (linie 222, 225 i 227),
  • Gumieńce (linie 223, 224 i 226).

Dzięki temu mieszkańcy gminy Dobra sprawnie dotrą m.in. do centrum Szczecina, unikając zatorów drogowych i opłat za parkowanie.

Linia 221: Głębokie – Sławoszewo (dawna linia 121)

Linia 221 to nowe wcielenie dotychczasowej linii 121. Jej trasa przebiegać będzie od pętli autobusowo-tramwajowej „Głębokie” (przystanek linii tramwajowych 9 i 12 oraz autobusowych 51, 103 i 106) przez ulicę Kupczyka, Wołczkowo, Dobrą i Grzepnicę do Sławoszewa. Nie będzie już kursów skróconych do Grzepnicy. W dni powszednie autobusy odjeżdżać będą co 30 minut w godzinach szczytu i co 60 minut w pozostałym okresie. W weekendy obowiązywać będzie częstotliwość co 60–120 minut.

Linia 222: Kościno – Łukasińskiego Ogrody – Mierzyn Szkoła (dawna linia 122)

Autobusy linii 222 od pętli w Kościnie do ulicy Szkolnej w Bezrzeczu kursować będą trasą dotychczasowej linii 122. Ich bieg nie skończy się jednak w Bezrzeczu – autobusy pojadą ulicami Modrą i Koralową do Krzekowa, gdzie możliwa będzie przesiadka na linie tramwajowe 5 i 7. Dalej trasa przebiegać będzie ulicami Klonowica i Wernyhory (połączenie z liniami 5, 7, 53, 60, 75 i 80), i następnie przez ulicę Łukasińskiego do pętli „Łukasińskiego Ogrody”. W dni nauki w szkołach niektóre kursy będą wydłużone przez ulicę Nasienną w Mierzynie do pętli „Mierzyn Szkoła”. Autobusy we wszystkie dni tygodnia będą kursować co 60 minut.

Linia 223: Gumieńce – Dobra Rondo – Stolec (dawna linia 123)

Linia 223 początek trasy będzie miała na pętli autobusowo-tramwajowej „Gumieńce”, zapewniając połączenie z liniami tramwajowymi 8 i 10, a także autobusowymi 88 i 244. Autobusy pojadą przez Mierzyn, Skarbimierzyce i Dołuje do ronda w Lubieszynie. Na rondzie pojazdy będą zawracać i dalej pojadą przez ulicę Graniczną do ronda w Dobrej. Tam rozpocznie się nowy odcinek trasy – komunikacja miejska wprowadzona zostanie na ulicę Sportową w Dobrej, gdzie utworzone zostaną nowe przystanki:

  • „Dobra Sportowa” na żądanie – przy skrzyżowaniu z ulicą Szczecińską,
  • „Dobra Konwaliowa” na żądanie – przy skrzyżowaniu z ulicą Konwaliową.

Ulicą Sportową autobusy dojadą do Buku, skąd trasa przebiegać będzie identycznie, jak trasa dotychczasowej linii 123 – do Stolca. We wszystkie dni tygodnia autobusy kursować będą co 60 minut, ale w dni powszednie poza godzinami szczytu oraz w weekendy przez cały dzień co drugi kurs będzie jechać na skróconej trasie Gumieńce – Dobra Rondo (a więc do Stolca dotrą co 120 minut). Dodatkowo niektóre kursy podjeżdżać będą do targowiska w Lubieszynie.

Linia 224: Gumieńce – Mierzyn Pod Lipami (dawna linia 124)

Linia 224 to przenumerowana dotychczasowa linia 124. Jej trasa nie ulegnie zmianie – od pętli „Gumieńce” (połączenie z liniami 8, 10, 88 i 244) przebiegać będą ulicami Welecką i Długą w Mierzynie do os. Pod Lipami. Powrót odbywać się będzie ulicami Zeusa, Lubieszyńską i Welecką. Autobusy będą kursować co 30 minut w dni powszednie w godzinach szczytu oraz co 60 minut poza godzinami szczytu i w weekendy.

Linia 225: Klonowica Zajezdnia – Dobra Osiedle (dawna linia 105)

Również linia 225 kursować będzie na dobrze znanej pasażerom trasie – to przenumerowana dotychczasowa linia 105. Jej trasa przebiega od przystanku „Klonowica Zajezdnia” ulicami Wernyhory i Żołnierską (powrót przez ulicę Klonowica), dalej przez Szeroką, Modrą, Koralową, Bezrzecze, Wołczkowo i Dobrą do pętli „Dobra Osiedle”. Na przystanku „Krzekowo” będzie można się przesiąść na linie tramwajowe 5 i 7, natomiast na przystanku „Klonowica Zajezdnia” na linie autobusowe 53, 60, 75 i 80. Autobusy będą kursować co ok. 15 minut w dni powszednie w godzinach szczytu, co 30 minut poza godzinami szczytu i co 60 minut w weekendy.

Linia 226: Gumieńce – Lubieszyn Rondo – Lubieszyn Granica (dawna linia 108)

Linia 226 to przenumerowana dotychczasowa linia 108. Jej trasa nie ulegnie zmianie i przebiegać będzie od pętli „Gumieńce” (połączenie z liniami 8, 10, 88 i 244) przez Mierzyn, Skarbimierzyce i Dołuje do pętli „Lubieszyn Rondo”, z wybranymi kursami wydłużonymi do pętli „Lubieszyn Granica”. Dodatkowo niektóre autobusy podjadą pod targowisko w Lubieszynie. Kursy wykonywane będą co 20–40 minut w dni powszednie w godzinach szczytu oraz co 60 minut poza godzinami szczytu i w weekendy.

Linia 227: Głębokie – Łukasińskiego Ogrody – Mierzyn Szkoła (dawna linia 74)

Linia 227 zapewni mieszkańcom gminy Dobra dodatkowe połączenie z węzłem przesiadkowym „Głębokie” (linie tramwajowe 9 i 12 oraz autobusowe 51, 103 i 106). Od Głębokiego autobusy kursować będą przez ulicę Kupczyka i Wołczkowo (ulica Słoneczna) do Bezrzecza i dalej zgodnie z trasą dotychczasowej linii 74 do pętli „Łukasińskiego Ogrody”. Na Krzekowie możliwa będzie przesiadka na linie tramwajowe 5 i 7, a na przystanku „Klonowica Zajezdnia” na linie autobusowe 53, 60, 75 i 80. W dni nauki w szkołach wybrane kursy będą wydłużone przez ulicę Nasienną w Mierzynie do pętli „Mierzyn Szkoła”. We wszystkie dni tygodnia autobusy kursować będą co 60 minut.

Linia 535: Klonowica Zajezdnia – Stolec

Trasa linii nocnej 535 zostanie częściowo zmieniona – autobusy nie będą już obsługiwać przystanków „Dobra Osiedle”. W zamian skierowane zostaną przez ulicę Sportową w Dobrej. Uruchomione zostaną nowe przystanki, wspólne z linią 223: „Dobra Sportowa”, „Dobra Konwaliowa” i „Łęgi Zachodnia”. Liczba kursów nie ulegnie zmianie.

Częstotliwość kursowania

Linia

Dni powszednie

Soboty, dni świąteczne

Szczyt

Poza szczytem

221

30 min

60 min

60–120 min

222

60 min

60 min

60 min

223

60 min

60 min*

60 min*

224

30 min

60 min

60 min

225

15 min

30 min

60 min

226

20–40 min

60 min

60 min

227

60 min

60 min

60 min

* na odcinku Dobra Rondo – Stolec co 120 min

Zasady korzystania z biletów okresowych na jedną linię do końca ich okresu ważności

  1. Pasażerowie posiadający bilety okresowe na linię 74 uprawnieni są do korzystania z linii 227 i z wszystkich innych linii na odcinkach pokrywających się z trasą linii 227.
  2. Pasażerowie posiadający bilety okresowe na linię 105 uprawnieni są do korzystania z linii 225 i z wszystkich innych linii na odcinkach pokrywających się z trasą linii 225.
  3. Pasażerowie posiadający bilety okresowe na linię 108 uprawnieni są do korzystania z linii 226 i z wszystkich innych linii na odcinkach pokrywających się z trasą linii 226.
  4. Pasażerowie posiadający bilety okresowe na linię 121 uprawnieni są do korzystania z linii 221 i z wszystkich innych linii na odcinkach pokrywających się z trasą linii 221.
  5. Pasażerowie posiadający bilety okresowe na linię 122 uprawnieni są do korzystania z linii 222 na całej trasie, a także z wszystkich innych linii na odcinkach pokrywających się z trasą dotychczasowej linii 122 i nowej linii 222.
  6. Pasażerowie posiadający bilety okresowe na linię 123 uprawnieni są do korzystania z linii 223 na całej trasie, a także z wszystkich innych linii na odcinkach pokrywających się z trasą dotychczasowej linii 123 i nowej linii 223.
  7. Pasażerowie posiadający bilety okresowe na linię 124 uprawnieni są do korzystania z linii 224 i z wszystkich innych linii na odcinkach pokrywających się z trasą linii 224.

Gmina Dobra

Wykład dr Marty Cichockiej o integracji Pomorza Zachodniego w Mierzynie

Mieszkańcy gminy Dobra będą mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę o historię regionu podczas najbliższego wydarzenia z cyklu „Historia w Dobrej”. Spotkanie odbędzie się 22 maja o godzinie 18:00 i będzie miało miejsce w siedzibie Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego w Mierzynie. Prelegentką będzie dr Marta Cichocka, która przedstawi wykład zatytułowany „Polak – Katolik. Procesy integracyjne na Pomorzu Zachodnim po II wojnie światowej”.

Opublikowane

w dniu

Wykład skupi się na analizie procesów integracyjnych ludności polskiej na terenach Pomorza Zachodniego. Dr Cichocka omówi, jak po II wojnie światowej mieszkańcy tej części kraju adaptowali się do nowej rzeczywistości, koncentrując się na rolach społecznych i kulturowych, jakie odegrał katolicyzm w procesie integracyjnym.

Jest to wyjątkowa okazja dla mieszkańców regionu, aby zrozumieć zmiany społeczne jakie miały miejsce w ich najbliższym otoczeniu po zakończeniu konfliktu i w latach, które nastąpiły. Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych historią lokalną i zmianami społecznymi w Polsce po 1945 roku.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną ilość miejsc, organizatorzy sugerują wcześniejsze przybycie.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Nowa platforma dla wydarzeń w Euroregionie Pomerania. Powstaje kalendarz wydarzeń

Wszystkie wydarzenia na terenie Euroregionu Pomerania w jednym miejscu? Takie możliwości da strona internetowa wydarzenia.wzp.pl, która pozwoli przeglądać atrakcje zaplanowane we wszystkich częściach regionu. Aktywny jest już formularz, dzięki któremu można zgłaszać pierwsze imprezy. W pełni z funkcjonalności strony będzie można korzystać od czwartku, 16 maja, a w ciągu kilku tygodni strona zacznie działać także w wersji niemieckojęzycznej.

Opublikowane

w dniu

Mieszkańcy Euroregionu Pomerania, będą mieli niebawem dostęp do nowej strony internetowej wydarzenia.wzp.pl, która ma za zadanie zgromadzić w jednym miejscu informacje o wydarzeniach organizowanych na terenie całego regionu. Platforma, obecnie w fazie uruchamiania formularza zgłoszeń, zostanie oficjalnie uruchomiona 16 maja tego roku. W przyszłości, użytkownicy będą również mogli korzystać z niemieckojęzycznej wersji serwisu.

Formularz zgłoszeń jest otwarty dla szerokiego kręgu organizatorów – od jednostek samorządu terytorialnego po grupy nieformalne. Po weryfikacji zgodności z regulaminem, akceptowane imprezy pojawiają się w Kalendarzu wydarzeń. Platforma ma być miejscem promocji różnorodnych inicjatyw, w tym festynów, wyścigów, seminariów i wystaw, obejmując szeroką gamę kategorii, jak sport, edukacja, kultura czy turystyka.

– Żyjemy na pograniczu, po polskiej i niemieckiej stronie ma miejsce wiele ciekawych wydarzeń. Polacy i Niemcy chętnie się przemieszczają i biorą udział w wydarzeniach po obu stronach Odry. Dzięki Kalendarzowi wydarzeń możliwa będzie promocja ciekawych imprez i wydarzeń odbywających się na terenie całego Euroregionu Pomerania, a także ułatwienie dostępu mieszkańców Euroregionu jak i jego okolic do informacji o organizowanych imprezach i wydarzeniach – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Dodawanie wydarzeń do Kalendarza jest intuicyjne i przebiega za pomocą zakładki „+ Dodaj” na stronie internetowej. Wystarczy wypełnić obowiązkowe dane i załączyć grafikę, aby propozycja imprezy mogła być rozpatrzona przez administratora serwisu.

Projekt Kalendarza jest wspierany przez środki z Programu Interreg VI A Mecklenburg-Vorpommern/Brandenburg/Polska 2021-2027. Ma on nie tylko ułatwić mieszkańcom dostęp do informacji o lokalnych wydarzeniach, ale również przyczynić się do wzmożenia aktywności kulturalnej, społecznej i gospodarczej w regionie.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Dobra już wkrótce

18 maja br., (sobota), tereny sportowe przy ul. Sportowej 7 w Dobrej staną się areną rywalizacji najmłodszych miłośników piłki nożnej. Zainaugurowany zostanie Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Dobra. W zawodach weźmie udział młodzież szkolna, reprezentująca klasy 5-6 oraz 7-8 ze szkół podstawowych zlokalizowanych na terenie gminy.

Opublikowane

w dniu

Zarówno organizatorzy, jak i mieszkańcy, z ogromnym zapałem oczekują na ten dzień, który promować będzie sportową rywalizację oraz zdrowy tryb życia wśród najmłodszych. Turniej rozpocznie się o godzinie 10.00 i zaplanowano, że przebiegać będzie w duchu fair play oraz wzajemnego szacunku.

Osoby, które zawitają na boiska sportowe będą mogły nie tylko kibicować młodym talentom, ale także wziąć udział w dodatkowych atrakcjach przygotowanych z myślą o całych rodzinach. Wstęp na imprezę jest bezpłatny, a emocje sportowe gwarantowane. Zaprasza się zatem wszystkich mieszkańców gminy Dobra do wspierania rozwoju sportowych pasji u najmłodszych i do spędzenia czasu w rodzinnej, sportowej atmosferze.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie