Gmina Police

Doskonały wynik Zbigniewa Pokrzywińskiego w Spartan Race Trifecta

Opublikowane

w dniu

[lead]W weekend 2 i 3 listopada br. odbyły się Mistrzostwa Świata Spartan Race Trifecta w Grecji. Federacja Spartan Race to największa i najbardziej prestiżowa federacja biegów ekstremalnych, która odbywa się w ponad 40 krajach całego Świata. Tegoroczne zawody w historycznej Sparcie były jednak bliższe naszemu sercu, ponieważ mogliśmy śledzić w nich poczynania naszego rodaka, policzanina Zbigniewa Pokrzywińskiego. Pokrzywiński znalazł się wśród prestiżowego grona naszej reprezentacji, która liczyła 18 Polaków. [/lead]

– Sam udział w takiej imprezie jest dla mnie wielkim sukcesem! Jak na swój debiut, jestem bardzo zadowolony i szczęśliwy – mówi Zbigniew Pokrzywiński z Polic.

O swoich wrażeniach z wyjazdu, Zbigniew Pokrzywiński opowiada naszemu Tygodnikowi: „Swoją przygodę z wyjazdem rozpocząłem od lotu z berlińskiego lotniska w dniu 31 października, gdzie na lotnisku w Atenach oczekiwali na mnie inni reprezentanci polski. Wypożyczonym autem udaliśmy się w kierunku Sparty. Docierając późnym wieczorem, nie było widać nic za oknem,ale atmosfera i dreszczyki emocji dopisywały. W piątek porankiem wybrałem się na mały rozruch po miejscowości i okolicach – wtedy poczułem magię tego pięknego miejsca! Znanego każdemu z historii, gdzie wyłonili się najwięksi wojownicy. Powoli w miasteczku zaczęło robić się tłoczno, przywali zawodnicy z ponad 40 stu innych państw! Robiło się kolorowo, flagi reprezentacji było widać na każdym krokiem,a na głównych ulicach stały już przeszkody, kawiarnie zapełniały się licznie.. było czuć zapach pysznej kawy… ale też emocji – bo to przecież jutro odbędą się najważniejsze zawody Mistrzostwa Świata Spartan Race Trifecta 2019!

Wieczorem koło godz. 18.00 rozpoczęła się parada narodów! Było to istne świętowanie! Wszystkie kraję wędrowały ubrane w swoje barwy narodowe, z flagami przez główne ulice miasta. W ciągu dwóch dni Policzanin musiał zmierzyć się z pokonaniem trzech różnych biegów z przeszkodami – 14,5 km, w sprincie na 6,5 km oraz w biegu na 22,7 km.

Już pierwszego dnia o 8:30 debiutował w tak prestiżowej imprezie podczas 14,5km odcinka biegu.. piękne trasy gajami oliwnymi, górami utuczającymi Spartę konkurował z najlepszymi na świecie! Dobiegając do mety był kilka minut za najlepszymi, walczył do ostatniego metra,ale brakło doświadczenia, gdyż nie pokonując przeszkody – a niektóre robił pierwszy raz w życiu otrzymywał karę, gdzie każda z nich to zrobieniu ćwiczenia ( 30 burpees – pompka z wyskokiem) czasowo trwająca koło 3 minut. Tracąc przez to siły i czas zajął 22 miejsce.

– Czasu na odpoczynek było mało około 4h i następny bieg sprint, ale proszę nie pomylić się z nazwą, gdyż dystans miał 6,5km – mówi Pokrzywiński, tutaj biegłem spokojniej, kontrolowałem bieg, starałem się podejść skupiony w 100% do każdej przeszkody i udało się! Nie robiłem żadnej kary do mety dobiegłem na 12 miejscu,ale sił jeszcze dużo zostało.

– Drugiego dnia zawodów było odczuwać zmęczenie organizmu, ale porankiem zmierzałem się z dystansem 23km.. gdzie na trasie były liczne przeszkody i góry Sparty – dodaje Pokrzywiński. Pogoda dopisywała raczej do opalania,a nie ścigania. Wiedziałem, że walczę o dobrą lokatę, jednak o wszystkim decydowały przeszkody. Niestety 7 razy spotkała mnie kara! Już po 3 odpadało się z walki o medal, ale tak duża ilość sprawiała, że traciło się dużo sił i około 30 min. straty czasu do czołówki biegu..

– Jestem bardzo dumny z występu na Mistrzostwach Świata! – kończy Zbyszek. Jest mi ogromnie miło,że mogłem reprezentować nasz kraj i miasto. Nabrałem doświadczenia i wiedzy, którą wykorzystam w przyszłości – zmieniam całkowicie swój rodzaj treningu. W przyszłym roku planuje brać liczny udział w zawodach ekstremalnych i dorównać czołówce, która rocznie ma na swoim koncie 60 startów. Natomiast u mnie było to 12-16 rocznie. Do tego potrzebuję środków pieniężnych, ale już kilku sponsorów wspierających mnie w tym wyjeździe dało sygnał, że mogę liczyć na nich w przyszłym roku. Mam nadzieję, że swoją cegiełkę dołoży również Gmina Police, którą przecież reprezentuję. W przyszłym roku planuje liczne starty i udział w Mistrzostwach Europy (Austria) oraz powrócić do Sparty, aby spełnić swoje marzenia i stanąć na podium po medal w Mistrzostwach Świata.

[subtitle]Zbigniew w swojej kategorii wiekowej zajął 21 miejsce, z czasem ogólnym 5:51:58. W imprezie udział wzięło ponad 2 tysiące zawodników z 40 państw.[/subtitle]

– Chciałbym serdecznie podziękować swoim Sponsorom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do mojego sukcesu i pomogli w realizacji mojego celu! – mówi biegacz z Polic.
Zbigniewa Pokrzywińskiego finansowo wsparli lokalni przedsiębiorcy i firmy (Seaside Park Hotel, Zakład Kamieniarski „Lastrico”, Gabinety Dentystyczne Magnolia, Ecopol, Ampio Smart Home, Stowarzyszenie Razem dla Wszystkich w Jurczycach, Reha Med. Center, Dziki Weekend). Oprócz tego zorganizowana została zrzutka, a także bieg, z których dochód został przeznaczony na pomoc dla Policzanina.

Reklama

Gmina Police

Prezesi Grupy Azoty i Polic o sytuacji spółki i perspektywach współpracy z gminą

Sytuacja finansowa spółki nie jest dobra, ale prowadzimy restrukturyzacje na poziomie grupy i Polic, optymalizujemy koszty produkcji by poprawić sytuację rynkową, zwiększyć sprzedaż i odzyskać klientów – mówił Andrzej Dawidowski, wiceprezes Grupy Azoty i prezes polickiej części korporacji podczas sesji Rady Miejskiej Police. Prezes tłumaczył, że hałasy i łuny ognia związane z uruchamianiem zakładu produkcji polimerów powinny ustać, kiedy instalacja zostanie w pełni uruchomiona. Mówił też o szansach rozwoju terenów portowych, i licznych rozmowach z burmistrzem Polic o wspólnych działaniach w tym obszarze.  

Opublikowane

w dniu

Andrzej Dawidowski, prezes Grupy Azoty Police i wiceprezes całej grupy gościł na sesji rajców Polic. Towarzyszyli mu m.in. przedstawiciele Polyolefins. Prezes przybliżył sytuację Polic. Przyznał, że sytuacja finansowa producenta nawozowego jest trudna. Mają temu zaradzić działania restrukturyzacyjne, optymalizacja kosztów produkcji. Zarząd liczy na zwiększenie sprzedaży i odzyskanie klientów. Dawidowski przyznał, że w ramach restrukturyzacji grupy rozważane jest wyłączenie 22 instalacji. Decyzje będą poprzedzone analizami związanymi z rentownością, uwzględniającymi efekty synergii. Grupa uwzględni też unijną politykę zielonej transformacji, odchodzenia od węgla itd.

Prezes nie ukrywał, że powrót na ścieżkę operacyjnego zysku spółki bardzo utrudnia sytuacja geopolityczna, i zarzucenie naszego rynku tanimi nawozami z Rosji i Białorusi. To nieuczciwa konkurencja, i bez regulacji, odpowiednich ceł nie sposób z nimi cenowo rywalizować. Mają swoje surowce a przede wszystkim gaz.

Szefowie Polic odpowiadali też na pytania radnych dotyczące hałasu, odorów i częstych chmur ognia w fabryce polimerów, na które uskarżają się mieszkańcy. Zapewniali, że kiedy już zakończy się proces rozruchu nowych instalacji i zacznie się pełny cykl produkcyjny, te uciążliwości powinny zniknąć.

Tereny portowe z perspektywą!

Były też pozytywne akcenty spotkania z menadżerami Grupy Azoty Police. Prezes mówił o szansach jakie stwarza rozwój portu i terenów w jego zapleczu, należących do gminy. Rozmowy z włodarzami samorządu dotyczące wspólnych działań prowadzone są już od kilku miesięcy. Dawidowski dodał, że biznesmeni są zainteresowani, dopytują się o możliwości inwestowania. Police dysponuje terenami, których brakuje w gminie Goleniów, Stargard czy otoczeniu Szczecina.

Jesteśmy w pozytywnym sensie skazani na siebie, ta współpraca może przynieść obopólne korzyści – potwierdził burmistrz Krystian Kowalewski. – Inwestycje w zaplecze portowe, firmy logistyczne, magazynowe, przedsięwzięcia związane z ochroną środowiska, oczyszczalnie itd. to przecież nowe miejsca pracy, wzrost dochodów itd. Nie dziwi mnie zainteresowanie. Sprzyjają temu inwestycje w połączenie kolejowe portu, budowa obwodnicy Szczecina i Polic, które finalnie zwiększą atrakcyjność terenów w otoczeniu zakładów i portu.

Czytaj dalej

Gmina Police

Prestiżowe wyróżnienie dla Spółdzielni Socjalnej „Pożyteczni” z Polic

Spółdzielnia Socjalna „Pożyteczni” działająca na terenie powiatu polickiego, została uhonorowana trzecim miejscem w prestiżowym konkursie „Lodołamacze 2024”. Wyróżnienie w kategorii „Otwarty rynek pracy” zostało wręczone podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartek, 17 października, w historycznych murach Zamku Królewskiego w Warszawie.

Opublikowane

w dniu

Konkurs „Lodołamacze” jest wydarzeniem ukierunkowanym na promowanie równych szans w dostępie do rynku pracy oraz wyróżnianie instytucji i inicjatyw, które przyczyniają się do zwiększenia integracji zawodowej osób niepełnosprawnych. Kapituła konkursu zwróciła szczególną uwagę na skuteczne działania Spółdzielni „Pożyteczni” w zakresie aktywizacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Wyróżnienie to stanowi potwierdzenie ważnej roli Spółdzielni „Pożyteczni” w budowaniu otwartego rynku pracy, który jest dostępny dla wszystkich członków społeczeństwa, niezależnie od ich ograniczeń fizycznych czy intelektualnych. Gratulujemy Spółdzielni i zachęcamy do wspierania ich dalszych działań na rzecz integracji społecznej i zawodowej.

 

Czytaj dalej

Gmina Police

Police z inwestycją w przyszłość: poszukiwanie wód termalnych

Gmina Police uzyskała znaczące wsparcie finansowe na przeprowadzenie odwiertów w celu poszukiwania wód geotermalnych. Suma dofinansowania wynosi 18 milionów złotych i pochodzi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Umowę na te prace podpisał burmistrz Police, Krystian Kowalewski, we Wrześni, w obecności wiceprezesa NFOŚiGW, Józefa Matysiaka, i minister klimatu i środowiska Pauliny Henning-Kloski.

Opublikowane

w dniu

Inwestycja stanowi krok w kierunku wykorzystania zasobów naturalnych i zrównoważonego rozwoju, ponieważ energia geotermalna uznawana jest za tańszą i bardziej ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych źródeł ciepła. W ramach projektu w Policach wykonany zostanie otwór wiertniczy na terenie ciepłowni gminnej przy ul. Tanowskiej, aby umożliwić bardziej ekonomiczne wykorzystanie ciepła ziemi.

Prezes polickiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (PEC), Cezary Arciszewski, wskazuje na korzyści finansowe i operacyjne wynikające z potencjalnego wykorzystywania wód termalnych. Szacuje się, że koszt budowy instalacji geotermalnej to około 50-55 milionów złotych, lecz dzięki wsparciu NFOŚiGW suma ta może zostać pomniejszona o 18 milionów złotych.

Gmina Police posiada dużą szansę na efektywne wykorzystanie wód geotermalnych, biorąc pod uwagę położenie nad Niżem Polskim, gdzie wody o wysokiej temperaturze znajdują się na stosunkowo niewielkiej głębokości. Gmina może również liczyć na dalszą pomoc finansową NFOŚiGW oraz niskooprocentowane pożyczki na sfinansowanie całości przedsięwzięcia.

Jeżeli odwierty potwierdzą obecność wód termalnych o parametrach podobnych do tych wykorzystywanych w Stargardzie, instalacja geotermalna w Policach będzie mogła zagwarantować mieszkańcom dostęp do ciepłej wody oraz znacznie przyczynić się do ogrzewania mieszkań. Projekt ma znaczący wpływ na poprawę samowystarczalności cieplnej regionu i wzbogaca portfolio źródeł odnawialnych.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie