Gmina Police

Przeciwdziałają nadwadze u dzieci

Opublikowane

w dniu

[lead]Wzrastająca częstość występowania nadmiernej masy ciała u dzieci uzasadnia potrzebę prowadzenia działań profilaktycznych. Gmina Szczecin realizuje program ,,Odważna ósemka” – Przeciwdziałanie nadwadze i otyłości wśród dzieci w wieku 8 lat uczęszczających do szczecińskich szkół podstawowych. Do programu, od roku, przymierza się również Powiat Policki. – Podczas Forum Samorządowego, omawialiśmy głównie efekty wdrożonego w Szczecinie programu walki z otyłością wśród dzieci – mówi Beata Chmielewska, członek Zarządu Powiatu Polickiego.[/lead]

Podczas wspomnianego Forum, koordynatorki projektu, realizowanego w Szczecinie z ramienia Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, przedstawiły statystyki projektu oraz efekty ich działań po wprowadzeniu działań profilaktycznych na terenie Szczecina.

Blisko 5 tysięcy przebadanych dzieci, 2 lata testów, analiz, obserwacji, 26 specjalistów zaangażowanych w akcję. Tak, w liczbach prezentuje się program „Odważna ósemka”, który ma przeciwdziałać nadwadze i otyłości wśród najmłodszych uczniów. Przez ostatnie da latach zostało zbadanych 4973 dzieci (2459 dziewczynek i 2514 chłopców) ze szczecińskich szkół.

Nadmierną masę ciała (nadwaga i otyłość) zdiagnozowano u 1139 pacjentów, dlatego można stwierdzić, że co czwarte 8-letnie dziecko w Szczecinie cierpi z powodu nadwagi lub otyłości. Poza tym podwyższone ciśnienie tętnicze zdiagnozowano u 563 pacjentów (11,3%). Niepokojąco u szczecińskich dzieci oceniono też wydolność fizyczną – Niemal 40% 8 latków nie jest w stanie wykonać standardowego testu wysiłkowego.

Mimo, że badań takich nie wykonano na terenie Powiatu Polickiego, zdaniem Beaty Chmielewskiej, podobnych wyników nad otyłością dzieci można się spodziewać również u nas.

– Dlatego po zapoznaniu się z wynikami programu, postanowiliśmy, że wspólnie będziemy zmierzali do wprowadzenie tego programu na terenie Powiatu Polickiego- dodaje Chmielewska.

[subtitle]Walka z nadwagą i otyłością[/subtitle]

Do drugiego etapu programu w Szczecinie przystąpiło 765 dzieci z otyłością. Dzieci te zostały objęte roczną, interdyscyplinarną opieką lekarza, dietetyka, psychologa i specjalisty aktywności fizycznej – przeprowadzono co kwartał wizyty u każdego specjalisty. Równolegle całe rodziny były edukowane, przeprowadzone zostały specjalistyczne warsztaty oraz wydarzenia sportowe dla dzieci (wielozadaniowe wycieczki po lesie, rajdy rowerowe, zajęcia pływackie na basenie, zajęcia ogólnorozwojowe na sali gimnastycznej). Przeprowadzono również szeroką akcję informacyjną skierowaną do nauczycieli i personelu pracującego na stołówkach szkolnych.

W wyniku interwencji aż 59% dzieci objętych programem interwencyjnym obniżyło wskaźnik BMI średnio o 1,21-2,34. Stwierdzono większy przyrost tkanki mięśniowej w stosunku do tkanki tłuszczowej.

– Bardzo wysoki odsetek osób z nadwagą i otyłością to wynik niepokojący, nawet mimo tego, że w innych krajach Unii Europejskiej takie problemy ma jeszcze więcej dzieci. Dlatego nadal musimy realizować takie programy i wspierać wszelkie inicjatywy, które mogą pomóc rozwiązać ten problem – podsumowała dr hab. n. med. Elżbieta Petriczko, koordynator projektu.
Niepokojący jest fakt występowania tak wysokiego odsetka nadmiernej masy ciała sięgającego 22,8% wśród badanych dzieci oraz tak wysokiego odsetka niezadowalającej wydolności fizycznej i podwyższonego ciśnienia tętniczego.

Uzyskane wyniki jednoznacznie wskazują na konieczność prowadzenia wielodyscyplinarych działań wzmacniających profilaktykę nadmiernej masy ciała oraz poprawy jakości zajęć wychowania fizycznego w szkołach podstawowych.

Reklama

Gmina Police

Wyjątkowe plastyczne warsztaty plenerowe z MOK

Miejski Ośrodek Kultury w Policach ma przyjemność zaprosić wszystkich miłośników sztuki na wyjątkowe plastyczne warsztaty plenerowe, które odbędą się 31 sierpnia na placu im. Ryszarda Tokarczyka w Policach. To doskonała okazja, aby spróbować swoich sił w różnych formach sztuki!

Opublikowane

w dniu

Plac im. Ryszarda Tokarczyka zamieni się w przestrzeń sztuki, a uczestnicy warsztatów przeobrażą się w prawdziwych artystów, tworzących oryginalne prace. Coś odpowiedniego dla siebie znajdą zarówno najmłodsi uczestnicy, jak i Ci nieco starsi, bo warsztaty zostały przygotowane z myślą o osobach w każdym wieku.

Na najmłodszych uczestników spotkania i ich rodziców czekają warsztaty sensoplastyczne, które umożliwią eksplorację świata sztuki przez zabawę różnorodnymi materiałami i fakturami. Będzie to doskonała okazja, aby rozwinąć wyobraźnię i zmysły poprzez twórczą zabawę i zamienić plac w miejsce pełne kolorów i zapachów.

Dla tych, którzy będą chcieli nauczyć się podstaw rysunku przewidzieliśmy warsztaty wprowadzające. Instruktorzy omówią kluczowe techniki, takie jak proporcje, światło i cień czy kompozycja, a uczestnicy na podstawie nowo zdobytej wiedzy wykonają rysunki, będące odzwierciedleniem tego, co podpowie im wyobraźnia.

Dla nieco bardziej wymagających przygotowaliśmy stanowiska do malowania przy sztalugach, by mogli spróbować swoich sił w tworzeniu własnych, oryginalnych dzieł sztuki. Sztalugi oraz wszelkie niezbędne materiały będą przygotowane na miejscu, a doświadczeni instruktorzy pomogą w doskonaleniu technik malarskich.

Dodatkowo, uczestnicy będą mieli okazję odprężyć się i wyciszyć, biorąc udział w warsztatach rękodzielniczych. Poznają różne techniki i materiały, a także stworzą własne, unikatowe prace, które zabiorą ze sobą do domu. Będzie różnorodnie, do wykorzystania będą rozmaite materiały, więc uczestnikom z pewnością nie zabraknie pomysłów na nietuzinkowe prace.

A na zakończenie warsztatów wszyscy biorący udział w naszym wydarzeniu będą mogli stać się częścią fotograficznego eksperymentu, polegającego na wykonaniu grupowego zdjęcia stworzonego przy pomocy prawdziwej dużej camery obscury!

Nie przegapcie tej wyjątkowej okazji, by odkryć w sobie artystę i spędzić kreatywnie czas w gronie pasjonatów sztuki! Serdecznie zapraszamy!

Kiedy? 31 sierpnia, godz. 11:00 – 13:00
Gdzie? Na placu im. Ryszarda Tokarczyka w Policach

Dla kogo? Dla miłośników sztuki w każdym wieku

Czytaj dalej

Gmina Police

Wypadek w Policach – motocyklista w szpitalu

Do zdarzenia doszło w Policach na skrzyżowaniu ulic Kołłataja i Grunwaldzka, gdzie motocyklista został potrącony przez samochód osobowy. Pierwsze informacje wskazują, że oba pojazdy poruszały się z niewielką prędkością, co mogło przyczynić się do łagodniejszych konsekwencji wypadku.

Opublikowane

w dniu

Na miejsce zdarzenia niezwłocznie przybył jeden Zespół Ratownictwa Medycznego, który udzielił pierwszej pomocy poszkodowanemu motocykliście. Następnie, dla dalszych niezbędnych badań, poszkodowany został przetransportowany do najbliższego szpitala.

Funkcjonariusze policji przeprowadzili wstępne oględziny i zabezpieczyli miejsce wypadku w celu dokładnej analizy okoliczności, jakie doprowadziły do zdarzenia. Śledczy przesłuchali także świadków, a analiza zarejestrowanych przez kamery monitoringu obrazów może okazać się kluczowa w ustaleniu szczegółów wypadku.

Choć motocyklista został hospitalizowany, na obecnym etapie nie podano informacji o jego stanie zdrowia. Policja apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach, zwłaszcza w rejonie skrzyżowań, oraz o przestrzeganie obowiązujących przepisów ruchu drogowego.

Zdjęcia: Dziennik Północy

Czytaj dalej

Gmina Police

Podpisanie porozumienia o współpracy przez strażaków z Trzebieży i Leopoldshagen

W obecności Burmistrzów, odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia o przyjacielskiej współpracy między jednostkami strażackimi z Trzebieży i Leopoldshagen. Porozumienie to ma na celu wzmacnianie relacji między działającymi na terenie powiatu polickiego strażakami, a także wymianę doświadczeń i zasobów niezbędnych w zapewnieniu wyższego poziomu bezpieczeństwa obywateli obu lokalności.

Opublikowane

w dniu

Współpraca będzie realizowana przez Ochotniczą Straż Pożarną w Trzebieży i Gminę Police oraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Leopoldshaden, Młodzieżową Drużyną Pożarniczą Leopoldshaden i Gminę Leopoldshaden.

Burmistrzowie obu gmin wyrazili zadowolenie z nowo nawiązanych relacji i podkreślili, że takie porozumienia są fundamentem budowania silnej i bezpiecznej społeczności. Wieczór zakończył się daniem ręki i wymianą symbolicznych upominków pomiędzy przedstawicielami strażaków, co uświetniło charakter partnerskiego zobowiązania.

Współpraca obejmuje m.in.:
– udział w przygotowaniu oraz organizacji transgranicznego systemu ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej,
– wzajemną pomoc w zakresie ochrony przeciwpożarowej, zwalczania skutków katastrof i klęsk żywiołowych oraz służby ratowniczej,
– organizowanie wspólnych ćwiczeń, szkoleń oraz narad w zakresie ochrony przeciwpożarowej,
– wspólne obozy szkoleniowo-wypoczynkowe Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych,
– rozwijanie kultury fizycznej i sportu poprzez organizację wspólnych zawodów sportowo-pożarniczych,
– rozwijanie działalności artystycznej oraz kulturalno-oświatowej,
– wymianie doświadczeń i informacji w zakresie ratownictwa,
– wspólne przygotowanie projektów i działań mających na celu organizację i wyposażenie obu Ochotniczych Straży Pożarnych oraz wniosków o dofinansowanie m. in. w Euroregionie Pomerania.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie