Sport

Pierwszy Polak i Policzanin – zdobywcą 10 najwyższych masywów górskich obu Ameryk

W lutym br. z kolejnej, już ósmej wyprawy wysokogórskiej do Ameryki Południowej powrócił mieszkaniec Polic i długoletni pracownik Grupy Azoty ZCh Police Edward Fudro.

Opublikowane

w dniu

Jest on również członkiem Szczecińskiego Klubu Wysokogórskiego oraz biegaczem długodystansowym – między innymi trzykrotny Mistrz Polski kat M-50 w 100 km biegach na orientację i siedmiokrotny w pierwszej „10” kat. OPEN Pucharu Polski na tym dystansie

Tegoroczna wyprawa zakończyła 13-letni okres udanych wejść na 10 najwyższych masywów górskich, położonych na pograniczu chilijsko-argentyńskim, Argentynie oraz w Peru. Większość szczytów bo aż 7 jest położone w północnej Argentynie na odległym od cywilizacji suchym płaskowyżu typu wulkanicznego na wysokości około 4000 m n.p.m – Puna de Atacama

Inspiracją do rozpoczęcia wspinaczek w tym rejonie były pierwsze dokonane właśnie przez Polaków wejścia na dziewicze wówczas szczyty Ojos de Salado, Mercedario, Pissis czy Walter Penck (wszystkie z listy 10 najwyższych masywów) dokonane w latach 30-tych XX wieku, którzy swoją ówczesną działalnością odkryli niejako Andy dla światowego alpinizmu.

Jednak nikt z Polski nie stanął do bieżącego roku na wszystkich szczytach z listy TOP10.

Pełny wykaz wejść Edwarda Fudro na 10 najwyższych masywów Ameryk

  1. Agancagua 6 962m – 12.01.2007r.
  2. Ojos del Salado 6 893m – 13.02.2010r.
  3. Mounte Pissis 6 795m – 19.02.2010r.
  4. Huascuran Sur 6 768m – 20.07.2018r.
  5. Bonete Chico 6 759m – 23.01.2014r.
  6. Tres Cruses Sur 6 748m – 18.01.2017r.
  7. Llullaillaco 6 739m – 25.01.2019r.
  8. Mercedario 6 720m – 23.01.2015r.
  9. Walter Penck 6 658m – 13.01.2014r.
  10. Incahuasi 6 621m – 30.01.2020r.

– Alpinizm nie jest dyscypliną indywidualną – mówi Edward Fudro. Duże znaczenie oprócz warunków atmosferycznych (częste silne wiatry i burze) ma skład i przygotowanie zespołu. To że udało się stanąć na wszystkich dziesięciu najwyższych wierzchołkach masywów andyjskich było również zasługą osób, które w tych wyprawach uczestniczyły. Szczególne podziękowania należą się: Wojtkowi Jankowskiemu z Warszawy – za zainspirowanie Puną de Atacama, Jackowi Sidlarewiczowi z Żyrardowa – kierownikowi sześciu wypraw andyjskich oraz Piotrowi Idczakowi z Częstochowy za wspólne wejścia na najtrudniejszy szczyt w wykazie – peruwiański Huascuran Sur oraz pierwsze polskie przejście północnej grani Bonete Chico (wg pomysłu Jacka).

Szczegóły ostatniej wyprawy na facebook: Puna de Atacama pl

Sport

V Bieg Korczaka w Policach za nami

To była sobota pełna sportowych emocji i inspirujących historii. Na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Policach odbyła się piąta edycja Biegu Korczaka, honorującego pamięć wybitnego pedagoga Janusza Korczaka i promującego zdrowy tryb życia. Na starcie biegu głównego na 5 kilometrów ustawili się zarówno doświadczeni biegacze, jak i amatorzy ruchu na świeżym powietrzu. To właśnie Sebastian Łukaszewski okazał się najszybszy, przekraczając linię mety z imponującym czasem 21 minut i 11 sekund.

Opublikowane

w dniu

Wśród pań zwyciężyła Julia Śliż, która osiągnęła czas 26 minut i 46 sekund, wzbudzając podziw wśród zgromadzonych. W kategorii Nordic Walking najwięcej oklasków zgarnęli Artur Zdanuk i Katarzyna Zgraja, którzy pokonując trasę w prawie dokładnie 39 minut, udowodnili, że chód sportowy jest pełnowartościową i konkurencyjną dyscypliną.

Wyniki – Nordic Walking

Wyniki – Bieg Główny

Najmłodsi uczestnicy rywalizowali na dystansach 200, 400 i 600 metrów oraz w biegach dla osób niepełnosprawnych, pokazując, że sport to radość i pasja niezależna od wieku czy możliwości fizycznych. Impreza zyskała wsparcie wielu firm i instytucji, w tym Powiatu Polickiego. Przewodniczący Rady Powiatu w Policach, Cezary Arciszewski oraz Członek Zarządu Powiatu, Beata Chmielewska, osobiście zaangażowali się w promocję wydarzenia, podkreślając znaczenie biegania i aktywności fizycznej w codziennym życiu mieszkańców.

Organizacja V Biegu Korczaka pokazała, że idea Janusza Korczaka jest wciąż żywa i stanowi inspirację do promocji zdrowego trybu życia, zarówno wśród dorosłych, jak i młodszych pokoleń.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Ćwierćmaraton Bielika – sportowe emocje w sercu natury!

Niezapomniane emocje, rywalizacja na pięknej trasie i aktywność w harmonii z naturą – Ćwierćmaraton Bielika już niebawem przyciągnie tłumy mieszkańców oraz gości powiatu polickiego! Gmina Kołbaskowo ma zaszczyt być organizatorem tego wyjątkowego wydarzenia, które odbędzie się w sobotę, 25 maja 2024 roku.

Opublikowane

w dniu

Start płynący malowniczym pejzażem nad Odrą w Siadle Dolnym to obietnica biegu w scenerii, która zapiera dech. Meta usytuowana na zielonym boisku w Pargowie czeka, by uwieńczyć sportowe dokonania uczestników po około 11 kilometrach zmagania z trasą Szlakiem Bielika. W programie czeka mnóstwo atrakcji: od tradycyjnego biegu, przez marsz nordic-walking, aż po rekreacyjny rajd rowerowy i spływ kajakowy.
Urozmaicona topografia trasy, upstrzona dużymi i małymi wzniesieniami, gwarantuje nie tylko test kondycyjny dla zawodników, ale również wizualną ucztę dla oczu. Przygotowania już trwają, a emocje rosną z każdym dniem. Ćwierćmaraton Bielika nie jest tylko wyzwaniem fizycznym, ale przede wszystkim świętem sportu, przyrody oraz lokalnej społeczności. Dołącz do nas i bądź częścią tej wyjątkowej przygody!

  • Zgłoszenia

Zgłoszeń uczestnictwa w XIII Ćwierćmaratonie Bielika należy dokonywać w formie elektronicznej od dnia 12.04.2024 r. od godziny 12:00 do dnia 13.05.2024 r. do godz. 00:00 poprzez link na stronie www.kolbaskowo.pl lub bezpośrednio na stronie: www.protiming24.pl – https://www.protiming24.pl/startmeta/ev/cwiercmaraton-bielika

Prawo startu w biegu i marszu nordic-walking mają osoby, które do dnia 25.05.2024 r. ukończą 18 lat.

Dla uczestników rekreacyjnego rajdu rowerowego i rekreacyjnego spływu kajakowego nie ma ograniczeń wiekowych, jednak osoby niepełnoletnie udział w Zawodach mogą wziąć wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej.

  • Limity

Limit zgłoszeń:
a) bieg – 300 uczestników,
b) marsz NW – 150 uczestników
c) rekreacyjny rajd rowerowy – 100 uczestników.
d) rekreacyjny spływ kajakowy – 50 osób (w zespołach dwuosobowych).

  • Opłata startowa

Ustala się następujące stawki opłat:

  • Dla konkurencji bieg i marsz nordic walking:

– 70 zł – wyłącznie osoby posiadające Kołbaskowską Kartę Mieszkańca, które dokonają zgłoszenia i opłaty startowej do dnia 13.05.24 r.,
– 100 zł – pozostałe osoby, które dokonają zgłoszenia i opłaty startowej do dnia 13.05.24 r.,

  • Dla konkurencji rekreacyjny rajd rowerowy:

 35 zł – wyłącznie pełnoletnie osoby posiadające Kołbaskowską Kartę Mieszkańca, które dokonają zgłoszenia i opłaty startowej do dnia 13.05.24 r.,
– 0 zł – wyłącznie dzieci do 18 rż. posiadające Kołbaskowską Kartę Mieszkańca, które dokonają zgłoszenia i opłaty startowej do dnia 13.05.24 r.,
– 50 zł – pozostałe osoby, które dokonają zgłoszenia i opłaty startowej do dnia 13.05.24 r.,
– 0 zł – dzieci do 18 rż, które dokonają zgłoszenia i opłaty startowej do dnia 13.05.24 r.,

  • Dla konkurencji rekreacyjny spływ kajakowy:

– 30 zł – za zespół dwuosobowy, które dokona zgłoszenia i opłaty startowej do dnia 13.05.24 r.,

Osoby urodzone w roku 1959 lub wcześniej, zwolnieni są z opłaty startowej (wymagany kontakt mailowy z organizatorem na adres e-mail: beata.sypniewska@kolbaskowo.pl po dokowaniu zapisu).

  • Pamiątkowa koszulka techniczna

Wszyscy dorośli uczestnicy mają możliwość dokupienia do dnia 29.04.2024 r. JEDNEJ pamiątkowej koszulki technicznej z XIII Ćwierćmaratonu Bielika w cenie 40,00 zł za sztukęPosiadacze Kołbaskowskiej Karty Mieszkańca są zwolnieni z opłaty z koszulkę. 

Rozmiar koszulki wybierany jest na etapie rejestracji. Zmiana rozmiaru możliwa jest w ciągu 7 dni od dokonania rejestracji poprzez kontakt z organizatorem (e-mail: beata.sypniewska@kolbaskowo.pl), jednak nie później niż do dnia 29.04.2024 r.  Wyboru koszulek dokonuje się spośród rozmiarów damskich od XS do 2XL, spośród rozmiarów męskich od S do 2XL.

Tabela rozmiarów Koszulka XIII Ćwierćmaratonu Bielika

  • Terminy startu poszczególnych konkurencji (25 maja 2024 roku, sobota):

– godz. 10:00 start uczestników rekreacyjnego rajdu rowerowego,
– godz. 10:15 start uczestników rekreacyjnego spływu kajakowego,
– godz. 10:30 start uczestników biegu,
– godz. 10:45 start uczestników marszu nordic-walking,

  • Biuro zawodów

Biuro zawodów będzie działało w dniach 22-24.05.2024 r.  Szczegółowe godziny pracy biura zawodów podane zostaną w późniejszym terminie.
W dniu 25.05.2024 r. (sobota) biuro zawodów XIII Ćwierćmaratonu Bielika zlokalizowane będzie w Siadle Dolnym.

Szczegóły w regulaminie. 

Impreza, jak co roku, ma charakter rodzinnego pikniku sportowego, dlatego zapraszamy nie tylko sportowców, ale wszystkich. Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci.

Czytaj dalej

Sport

Pogoń Szczecin vs. Wisła Kraków do zobaczenia w Strefie Kibica Netto Arena

2 maja na Stadionie Narodowym Pogoń Szczecin powalczy z Wisłą Kraków o Puchar Polski. Mecz ten będzie można zobaczyć w Strefie Kibica Netto Arena.

Opublikowane

w dniu

Pogoń Szczecin zagra w finale Pucharu Polski po raz czwarty w historii, ostatni raz w 2010 roku. Tysiące kibiców zdecydowało się na wyjazd do Warszawy, a na tych którzy zostaną w Szczecinie czekać będzie Strefa Kibica Netto Arena. Wejście do Strefy będzie bezpłatne, parking również.

Strefa Kibica Netto Arena umożliwi wspólne kibicowanie nawet 2 tys. osób. Bramki będą otwarte już od godz. 14.30. Finałowy mecz rozpocznie się o godz. 16.00. Na miejscu pojawią się stoiska gastronomiczne oraz strefa zabaw dla dzieci, w której będą organizowane konkursy i animacje.

Strefa Kibica Neto Arena organizowana jest we współpracy z klubem sportowym Pogoń Szczecin.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie