Gmina Police

Poseł Mucha zapowiada zdecydowane działania w sprawie wiaduktu

Opublikowane

w dniu

Poseł Rafał Mucha nie odpuszcza sprawy wiaduktu przy ul. Kuźnickiej. Wobec braku jakiejkolwiek reakcji Burmistrza Polic na złożone w ubiegłym tygodniu pismo wskazał dalsze kroki mające skłonić władze samorządowe do wyjaśnienia sytuacji.

Wczoraj minął kolejny termin na oddanie wiaduktu. Jak widać pan burmistrz niewiele sobie robi nie tylko ze składanych publicznie deklaracji, ale również z obowiązków informacyjnych, jakie nakłada na niego polskie prawo. Dodatkowo pan Mariusz Różycki wystąpił dziś do pana burmistrza z wnioskiem o udzielenie informacji o inwestycji w trybie dostępu do informacji publicznej – poinformował Rafał Mucha.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez mieszkańców Polic i pracowników zakładów chemicznych przedłużający się remont utrudnia pracę firmom transportowym, dostawcom oraz samym pracownikom, którzy muszą korzystać z uciążliwych objazdów.


Nie może być tak, że pracownicy firm z obszaru przemysłowego zakładów chemicznych trwonią czas i pieniądze stojąc w korkach, a władze odpowiedzialne za ten skandaliczny stan rzeczy nie udzielają podstawowych informacji – podkreślił poseł.


Wskazał również, że w jego ocenie zwiększa się ryzyko utraty dofinansowania projektuStan realizacji prac na wiadukcie oraz plan na dokończenie inwestycji przedstawił podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim w Policach, Jakub Pisański, wiceburmistrz Polic.


Czy podmioty partycypujące w inwestycji wobec kolejnego niedotrzymanego terminu nadal okażą dobrą wolę i przychylność? – pytał poseł. – Zwracam również uwagę, że niebawem rusza największa inwestycja w polskiej chemii od wielu lat, czyli „Polimery Police”. Plac budowy o ogromnej skali, tysiące robotników, którzy wygenerują dodatkowy ruch w tym obszarze. Jak wówczas sprawdzą się wytyczone objazdy nieczynnego wiaduktu? – dodał Rafał Mucha.


Okresem końcowym na rozliczenie dotacji jest 31 grudnia 2023 r. – powiedział Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego, podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim, dotyczącej podpisania umów na budowę ścieżek rowerowych w Gminie Police. I ja mogę zadeklarować, że jeżeli do tego czasu będę marszałkiem, a nigdzie się nie wybieram, to tych pieniędzy nie odbiorę Policom. One dalej będą do dyspozycji gminy, nawet jak trzeba będzie zmienić wykonawcę. Decyzja ta zależy od instytucji zarządzającej, jaką jest zarząd województwa, na czele którego ja stoję. My staramy się naszym partnerom, a więc beneficjentom funduszy unijnych, pomagać a nie przeszkadzać. Staramy się ich dopingować, a nie straszyć.


Wiadukt został zamknięty 11 stycznia 2018 roku. Pierwotnie termin oddania do użytku wyznaczono na połowę sierpnia 2018 roku. Od tego czasu był on wielokrotnie przekładany. Brak przejazdu ulicą Kuźnicką stanowi utrudnienie dla dostawców i odbiorców zakładów chemicznych oraz licznych spółek zlokalizowanych na tym terenie.

Stan realizacji prac na wiadukcie oraz plan na dokończenie inwestycji przedstawił podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim w Policach, Jakub Pisański, wiceburmistrz Polic.

Rozmawiamy z nadzorcą sądowym, bo w przypadku wykonawcy są dwa wnioski w sądzie: o upadłość i postępowanie układowe – powiedział wiceburmistrz. – Nie ma decyzji sądu w tej sprawie. Dotychczas zarząd Energopolu zgadzał się na bezpośrednie rozliczenia z podwykonawcami. I to my płaciliśmy podwykonawcom i dostawcom materiałów. W tej chwili, kiedy wszedł do firmy nadzorca sądowy, ta możliwość się skończyła. Burmistrz wystąpił do zarządu firmy Energopol i uzyskał zgodę, żeby zdjąć z kontraktu asfaltowanie ostatnich warstw. Możemy więc rozmawiać o tej części prac z inną firmą. I z nią negocjujemy asfaltowania ostatnich warstw wiaduktu. Do wykonania jeszcze są wzmocnienia taśmami węglowymi, to załatwia Energopol. I te dwie kwestie są bazą do tego, żeby wystąpić o czasowe pozwolenie na użytkowanie. Cała konstrukcja nośna jest, pierwsze warstwy asfaltu są, przyczółki z obu stron są przygotowane do asfaltowania.

Wiceburmistrz poinformował też, że został podpisany aneks do umowy prolongującej rozliczenie ze spółką PDH, która dofinansowuje inwestycję.

Reklama

Gmina Police

Nowi wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Policach wybrani. Ufniarz i Sosnowska zastępcami burmistrza Kowalewskiego

Podczas drugiej sesji Rady Miejskiej w Policach, która miała miejsce w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego, dokonano ważnego wyboru dotyczącego struktury władzy lokalnej. Radni zgłaszali kandydatury do poszczególnych komisji, co jest istotnym elementem organizacji pracy rady. W samej radzie szykują się duże zmiany, bowiem po rezygnacji z mandatów radnych przez Walczaka i Pisańskiego, z mandatów zrezygnowali również Ufniarz i Sosnowska, powołani na zastępców burmistrza.

Opublikowane

w dniu

W obecnej kadencji w Radzie Miejskiej w Policach działają cztery kluby radnych: Projekt Police (3), Nasze Police (3), Prawo i Sprawiedliwość (4), a także Koalicja Obywatelska, która ma najliczniejszą reprezentację (7 radnych). Wspólnota Samorządowa Gryf XXI nie utworzyła jeszcze oficjalnego klubu radnych i dysponuje czterema głosami w radzie. Jednak skład tego ugrupowania uległ zmianie, gdyż radna Małgorzata Siemianowska przeszła do Koalicji Obywatelskiej.

Podczas wspomnianej sesji radni wybrali również nowych wiceprzewodniczących Rady Miejskiej. W głosowaniu uczestniczyło 35 radnych. Na stanowisko te wybrano Jadwigę Molendę reprezentującą Koalicję Obywatelską, która zdobyła 18 głosów oraz Tomasza Tokarczyka z Prawa i Sprawiedliwości, popartego przez 17 radnych.

Sesję zakończył burmistrz Polic Krystian Kowalewski, informując obecnych o wyborze swoich zastępców. Na te stanowiska powołani zostali Grzegorz Ufniarz z ugrupowania Nasze Police oraz Magdalena Sosnowska reprezentująca Koalicję Obywatelską.

Czytaj dalej

Gmina Police

Popołudnie z Artystami i Poetami Podgrodzkimi – wydarzenie kulturalne w Podgrodziu

Już w najbliższą niedzielę, 19 maja, o godzinie 16:00 mieszkańcy powiatu polickiego oraz miłośnicy kultury będą mieli niepowtarzalną okazję do wzięcia udziału w wyjątkowym wydarzeniu, które odbędzie się w Podgrodziu. „Popołudnie z Artystami i Poetami Podgrodzkimi” to inicjatywa, mająca na celu zintegrowanie społeczności lokalnej wokół twórczości regionalnych artystów i poetów.

Opublikowane

w dniu

Impreza zorganizowana będzie przez miejscowe stowarzyszenia kulturalne, a jej celem jest promocja lokalnej twórczości oraz stworzenie platformy dla artystów i poetów do prezentacji swoich prac. Spotkanie będzie również doskonałą okazją do dyskusji na temat roli sztuki i literatury w życiu codziennym społeczności.

Organizatorzy zapowiadają występy na żywo, czytania poezji oraz pokazy sztuki wizualnej. Wydarzenie to pozwoli uczestnikom na bliższe poznanie dorobku twórców z ich okolicy, a także zaoferuje możliwość nawiązania nowych znajomości i kontaktów. Wstęp na wydarzenie jest wolny, a wszelkie informacje dotyczące szczegółów programu mogą zostać znalezione na lokalnych afiszach oraz mediach społecznościowych.

Czytaj dalej

Gmina Police

Odsłonięcie Skwerku Misia Wojtka w Tanowie – dzieło harcerzy z RAROGI

W sobotę, 11 maja br., w Tanowie odbyła się uroczystość nadania nowego imienia lokalnemu skwerkowi. Zaszczyt ten przypadł w udziale harcerkom i harcerzom z 1 TDSH RAROGI im. Misia Wojtka, którzy zaangażowali się w projekt „Wspólnie zróbmy Skwerek Misia Wojtka w Tanowie”. Przy wsparciu finansowym pozyskanym z Programu Społecznik, młodzież zrealizowała szereg zadań, by uhonorować słynnego niedźwiedzia Wojtka – maskotkę 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii, która służyła w latach II wojny światowej.

Opublikowane

w dniu

Zaangażowanie i prace obejmowały stworzenie sprawności harcerskiej Misia Wojtka, kompozycję piosenki, zaprojektowanie odznaki oraz specjalnego biegu kwalifikacyjnego dla członków drużyny. Kulminacją projektu było nadanie imienia Misia Wojtka skwerkowi oraz ustawienie drewnianej rzeźby niedźwiedzia, autorstwa Andrzeja Zawadzkiego. Ponadto, harcerze zadbali o przestrzeń wokół, tworząc rabatę kwiatową, porządkując teren, a także instalując tablicę informacyjną, której materiałem były recyklingowane skrzynie wojskowe.

Działania te nie tylko upiększyły skwerek, ale również przyczyniły się do upamiętnienia historii Misia Wojtka, który stał się żywym symbolem odwagi, przyjaźni oraz historii Polski podczas wojny.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie