Gmina Police

Odnaleźli przedwojenne nagrobki znajdujące się przy linii brzegowej Odry w Jasienicy

„Mieliśmy pojechać po kilka nowych fragmentów, które odsłoniła woda, jak zwykle skończyło się to inaczej. Łącznie odnaleźliśmy fragmenty 31 nowych nagrobków, które przewieźliśmy do lapidarium w Jasienicy.” – mówi Marek Łuczak z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego.

Opublikowane

w dniu

Znaleziono m.in. płytę kamieniarza Karla Loske, który urodził się 4 marca 1862 roku w Policach (Pölitz). Był synem tokarza Hermanna Andreasa Gottlieba Loske i Laury Ulrike Mathilde Loske z d. Koplin. 8 lipca 1886 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Niemierzynie Carl ożenił się z Marie Emilie Charlotte Wirth (ur. 21 kwietnia 1863 roku w Bałdynku (Bollinken Kreis Randow), która była córką mistrza rzeźniczego Augusta Wirtha i Christine Wirth z d. Scherping z Krzekowa. Mieli córkę Elisabeth (ur. 3 lipca 1897 roku, 19 października 1922 roku wyszła za mąż za Ernsta Dieckhoff, zm. 25 listopada 1970 roku w Bad Nenndorf). Rodzina Loske mieszkała przy ul. Wojska Polskiego 99 w Policach. Karl Loske zmarł 29 października 1906 roku w Policach.

Na odwrocie nagrobka Karla Loske, umieszczono nazwisko jego teściowej Christine Scherping. Christine urodziła się 1 grudnia 1835 roku w Menkin (obecnie część Brüssow w Mecklenburgii-Vorpommern). Wyszła za mąż za robotnika Johanna Augusta Wirtha z Blankenfelde. Mieli dzieci: Gustava Augusta Wilhelma (ur. 1859), Friedricha Wilhelma Franza (ur. 1861), Marie Emilie Charlotte (ur. 1863, wyszła za mąż za Carla Hermanna Juliusa Loske, zm. 4 lutego 1945 roku), Hermanna Friedricha Wilhelma (ur. 1866), Richarda Augusta Wilhelma (ur. 1870) i Emila Roberta Wilhelma (ur. 1872). Christine mieszkała u swojej córki Marii Loske przy ul. Wojska Polskiego 99 w Policach, zmarła 8 stycznia 1907 roku w Policach.
Odnaleziono  również fragment płyty małżeństwa Berthy Luise Meyer z d. Kuglin (1876-1940), oraz Karla Alberta Gustava Meyera. Bertha Kuglin urodziła się 21 maja 1876 roku w Jastrowiu (Jastrow Kreis Deutsch Krone). Była córką mistrza garncarskiego Karla Kuglina i Henriette Kuglin z d. Lenz z Jastrowia. 23 stycznia 1897 roku w Jastrowiu wyszła za mąż za robotnika Karla Alberta Gustava Meyera. Bertha mieszkała w Mierzynie przy ul. Weleckiej 57 (Dorfstraße 57). Zmarła 19 listopada 1940 roku w Szpitalu Bethanii przy ul. Wawrzyniaka 7 (Alleestraße 7) w Szczecinie z powodu niewydolności serca.
Pozostałe płyty są wciąż w opracowaniu, na pewno zajmie to kilka dni – dodaje Marek Łuczak. Dziękuję wszystkim obecnym za pracę i za ocalenie fragmentów historii. Zwróciliśmy nagrobki na cmentarz, by zachować godność dawnych mieszkańców powiatu polickiego. W przyszłości na pewno będziemy kontrolować ten pas nabrzeża Odry, czy woda nie odsłoni kolejnych fragmentów.

Reklama

Gmina Police

Zmiana organizacji ruchu na ulicach Nadbrzeżnej i Cisowej

W związku z pracami modernizacyjnymi, jakie będą miały miejsce na ulicach Nadbrzeżnej i Cisowej, władze powiatu polickiego informują o planowanych zmianach w organizacji ruchu od nadchodzącego piątku. Ruch wahadłowy będzie wprowadzony na odcinku od ul. Asfaltowej do ul. Nadbrzeżnej pod numerem 14. Natomiast na odcinku począwszy od ul. Nadbrzeżnej 14 aż do końca zakresu inwestycji zostanie ustanowiony ruch dwukierunkowy.

Opublikowane

w dniu

Aby zapewnić sprawną i bezpieczną przebudowę, prosimy mieszkańców oraz osoby przejeżdżające przez ten fragment miasta o zwiększoną uwagę i stosowanie się do nowo wprowadzonej organizacji ruchu oraz tymczasowego oznakowania. Apelujemy o dostosowanie prędkości do warunków na drodze oraz bieżących ograniczeń. Celem tych zmian jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno pracownikom budowlanym, jak i użytkownikom drogi.

Służby odpowiedzialne za nadzór drogowy będą monitorować sytuację w celu zapewnienia płynności ruchu oraz szybkiej reakcji na ewentualne utrudnienia.

 

Czytaj dalej

Gmina Police

Uroczystości Narodowego Święta Niepodległości w zmodernizowanej sali MOK

Narodowe Święto Niepodległości w Policach obchodzone będzie w tym roku w szczególnie uroczystych okolicznościach. Jednym z punktów programu będą tradycyjne koncerty pieśni patriotycznych w nowo zmodernizowanej sali Miejskiego Ośrodka Kultury przy ulicy Siedleckiej. Uroczystości inauguracyjne rozpoczną się już w niedzielę, 10 listopada o godzinie 17:00, śpiewnikiem rodzinnym, który zaoferuje zarówno dzieciom, jak i dorosłym możliwość aktywnego uczestnictwa w śpiewaniu.

Opublikowane

w dniu

Następnego dnia, tj. 11 listopada o godz. 17:00, miejsce odbędzie się XI edycja Śpiewnika Patriotycznego „Ułani, ułani”, zorganizowanego pod batutą znanej śpiewaczki operowej Ewy Filipowicz-Kosińskiej. Do udziału w koncercie zaproszeni zostali również Maciej Skowronek, pianista, oraz studenci Wydziału Wokalnego Akademii Sztuki w Szczecinie.

Interesujące jest, że wstęp na obydwa koncerty jest całkowicie bezpłatny, jednak niezbędne jest posiadanie wejściówki, które można odbierać w tymczasowej siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury przy ul. Traugutta 4. Wydarzenia te cieszą się zwykle dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców, co może świadczyć o szybkim wyczerpywaniu się puli biletów, zwłaszcza że tym razem będą one pierwszymi koncertami w odnowionej sali.

Oprócz koncertów, w świętowanie niepodległości włączony zostaje również aspekt sportowy. W ramach obchodów 11 listopada zorganizowany zostanie IV Bieg Niepodległości „Dębowa Dycha”, który rozpocznie się o godz. 9:00, zaś wspólne odśpiewanie hymnu narodowego zaplanowano na godz. 11:00.

Organizatorzy zapraszają do aktywnego uczestnictwa w wydarzeniach, jako okazję do celebracji wolności i jedności narodowej w duchu wspólnoty.

 

Czytaj dalej

Gmina Police

Uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej nr 5 w Policach

W dniu Dnia Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej nr 5 w Policach odbyła się gminna uroczystość z udziałem lokalnych władz. Burmistrz Krystian Kowalewski wraz z zastępcą Magdaleną Sosnowską wręczyli nagrody dyrektorom szkół, nauczycielom oraz pedagogom za ich dotychczasowy wkład w rozwój lokalnego systemu edukacji.

Opublikowane

w dniu

Podczas uroczystości panujemy emocje wdzięczności i szacunku wobec przedstawicieli gminy za ich codzienną, pełną zaangażowania pracę. Burmistrz wyraził uznanie dla profesjonalizmu oraz poświęcenia wszystkich nagrodzonych, życząc im dalszej satysfakcji i wytrwałości w tej odpowiedzialnej działalności.

Wydarzenie było również okazją do uznania wybitnych osiągnięć indywidualnych nauczycieli i pedagogów. Wśród uhonorowanych znaleźli się m.in.: Renata Kasprzak, Izabela Rożyńska, Dorota Kałużna, czy Agnieszka Ławrukajtis, których praca została szczególnie doceniona.

Dzień Edukacji Narodowej to święto wszystkich pracowników oświaty, obchodzone corocznie dnia 14 października. Jest to wyraz uznania dla trudu włożonego w kształcenie i wychowywanie kolejnych pokoleń.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie