Gmina Dobra

Zmiany w systemie gospodarki odpadami komunalnymi w Gminie Dobra w roku 2021

Opublikowane

w dniu

Konieczność przyjęcia nowych rozwiązań wymusiła nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z ubiegłego roku. Uchwały podjęte przez Radę Gminy Dobra w dniu 24 września 2020r. wchodzą w życie z dniem 01 stycznia 2021 roku.

Najważniejsze przyjęte rozwiązania :

  1. Nowy wzór deklaracji. Formularz umieszczony zostanie na stronie www.dobraszczecinska.pl>>GOSPODARKA ODPADAMI>>DEKLARACJA. Formularz należy pobrać, wypełnić, zapisać w formacie pdf, następnie podpisać podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym i wysłać poprzez EPUAP jako załącznik do pisma. 

W tej zakładce umieszczony zostanie również wzór wypełnionej deklaracji.

  1. Termin złożenia deklaracji – zgodnie z ustawą:

Właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć nową deklarację w terminie:  
a) 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca lub powstania na danej nieruchomości odpadów komunalnych. 

b) do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana – w przypadku zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi lub określonej w deklaracji ilości odpadów komunalnych powstających na danej nieruchomości. W przypadku metody jaka funkcjonuje w naszej gminie (od wody za rok poprzedni) termin – do 10 lutego.

Nie złożenie deklaracji w ustawowym terminie zgodnie z art. 10 ust 2b może skutkować nałożeniem grzywny.

  1. Obowiązkowa segregacja odpadów dla wszystkich.

Warunki uznania, że odpady zbierane są w sposób selektywny ujęte są w Rozdziale 4 regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie.

  1. Dwa razy do roku, podmiot świadczący usługi odbioru odpadów przekaże właścicielom nieruchomości pakiet worków: 15 szt. niebieskich (na papier), 30 szt. żółtych (metal, plastik), 10 szt. zielonych (szkło) 25 szt. brązowych (na odpady kuchenne i odpady zielone), 10 szt. worków biodegradowalnych i kompostowalnych na odpady tylko kuchenne, zbierane w okresie zimowym grudzień – luty (w tych miesiącach z przed nieruchomości nie będą odbierane inne bioodpady). W pozostałych miesiącach (marzec – listopad) odpady kuchenne będą odbierane razem z odpadami zielonymi z ogrodów, 
    w workach brązowych 120 l. Zbiórka choinek, tak jak dotychczas, odbywać się będzie 
    w ostatni dzień roboczy miesiąca stycznia z wyznaczonych punktów wywozowych lub 
    w sposób ciągły będzie można je oddać do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych przy ul. Zwierzynieckiej 4 w Dobrej.
  2. Zwiększona została częstotliwość odbioru bioodpadów: kwiecień – listopad jeden raz na tydzień, a grudzień – marzec raz na 2 tygodnie. Konieczność częstszego odbioru bioodpadów, także w okresie zimowym wynika z bezwzględnego zakazu umieszczania odpadów kuchennych w pojemniku na odpady zmieszane.
  3. Wprowadzono ulgę w wysokość 0,80 zł od 1 m3 zużytej wody w opłacie dla osób, które zadeklarują kompostowanie bioodpadów na swojej posesji. Warunek to posiadanie kompostownika. Wymagania dot. kompostowania bioodpadów zawarte są w rozdziale 3 regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Dobra.
  4. Pozostawiono bez zmian wysokość stawki za 1 m3 zużytej wody, od której obliczana jest opłata miesięczna, która wynosi 4,80 zł. 
  5. Brak możliwości spalania bioodpadów stanowiących odpady roślinne na terenie nieruchomości w okresie od 1 marca do 15 kwietnia i od 1 października do 30 listopada. Spalanie bioodpadów jest niezgodne z art. 31 ust.7 ustawy o odpadach, który stanowi, że dopuszcza się spalanie zgromadzonych pozostałości roślinnych poza instalacjami
    i urządzeniami, 
    chyba że są one objęte obowiązkiem selektywnego zbierania. W naszej gminie bioodpady są objęte systemem segregacji jak i odbierana jest ich każda ilość wytworzona na terenie nieruchomości zamieszkałej, dlatego też ich spalanie jest zabronione.
  6. Regulowanie opłaty za gospodarowanie odpadami Komunalnymi

Opłaty należy wnosić na przypisany dla każdej nieruchomości indywidualny nr rachunku bankowego nadany przez urząd Gminy lub osobiście w Kasie Urzędu Gminy Dobra 
w Wydziale ds. Gospodarki Odpadami Komunalnymi i Egzekucji z siedzibą przy ul. Granicznej 39 B w miejscowości Dobra.

Bieżące informacje w sprawie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi można uzyskać pod telefonem: 91 424 44 90 lub 91 311 34 16

Zachęcamy wszystkich mieszkańców do zainstalowania aplikacji BLISKO. Szczegółowe informacje dotyczące samej instalacji znajdują się na stronie www.dobraszczecinska.pl/zakładka GOSPODARKA ODPADAMI/pod zakładka Harmonogram wywozu odpadów od osób fizycznych – APLIKACJA BLISKO. Dzięki aplikacji można między innymi sprawdzić harmonogram wywozu odpadów z danego adresu, uzyskiwać bieżące informacje dotyczące odbioru odpadów oraz zasady prawidłowej segregacji.

Reklama

Gmina Dobra

Konkurs fotograficzny dla młodych talentów w Bezrzeczu i Wołczkowie

Młodzi mieszkańcy Bezrzecza i Wołczkowa otrzymali wyjątkową okazję do wykazania się talentem fotograficznym dzięki konkursowi pt. „Bezrzecze i Wołczkowo w obiektywie”, zorganizowanym przez sołtys miejscowości, Katarzynę Ciurzyńską i Radę Sołecką. Konkurs ma na celu promocję lokalnej społeczności oraz piękna okolicznych krajobrazów, historii i życia codziennego.

Opublikowane

w dniu

Uczestnicy będą rywalizować w trzech kategoriach: Natura, Historia oraz Życie codzienne, a ich prace można składać od 20 marca do 20 kwietnia br. w Klubie w Bezrzeczu przy ul. Korlaowej 61C. Organizatorzy zaplanowali atrakcyjny zestaw nagród, w tym aparat cyfrowy dla zwycięzcy i bony do Empiku dla laureatów drugiego i trzeciego miejsca, a także niespodzianki dla wyróżnionych uczestników.

Ogłoszenie wyników nastąpi 6 maja br., a najlepsze zdjęcia będzie można podziwiać na wystawie w Klubie w Bezrzeczu, miejscowej szkole oraz na stronie internetowej gminy. Konkurs zdobył patronat wójta gminy Dobra, Magdaleny Zagrodzkiej, a fundatorami nagród są osoby publiczne i samorząd gminy Dobra.

Szczegóły dotyczące zasad uczestniczenia w konkursie oraz regulamin dostępny jest na stronie internetowej konkursu.

 

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Uroczyste obchody Złotych Godów w Gminie Dobra

W poniedziałek 17 marca br. w Gminie Dobra odbyła się wyjątkowa uroczystość uhonorowania par małżeńskich, które świętowały jubileusz 50-lecia wspólnego życia. Medalami za długoletnie pożycie małżeńskie, przyznanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę, uhonorowane zostały dwa małżeństwa z terenu powiatu polickiego. Odznaczenia otrzymała Liliana i Romuald Kędziorek z Bezrzecza oraz Stanisława i Henryk Kanty z Mierzyna.

Opublikowane

w dniu

Wręczenia medali dokonała Wójt Gminy Dobra Pani Magdalena Zagrodzka w atmosferze pełnej podniosłości i wdzięczności za lata wzajemnej miłości i oddania. Dostojnym Jubilatom oprócz medali wręczono również przepiękne kosze z kwiatami, które podkreśliły wyjątkowy charakter wydarzenia.

Ceremonia uhonorowania par małżeńskich była też okazją do wspólnego świętowania. Poczęstunek w postaci okolicznościowego tortu połączył rodzinę i przyjaciół, którzy w tym dniu otoczyli Jubilatów szczerym uczuciem i gratulacjami.

W swoim przemówieniu, Wójt Gminy Dobra, Pani Magdalena Zagrodzka, wyraziła głębokie uznanie za pół wieku wspólnego życia, pragnąc aby kolejne lata były równie obfite w zdrowie, radość i wzajemne wsparcie. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko podkreśla wagę instytucji małżeństwa, ale także jest świadectwem siły związków opartych na miłości i zaangażowaniu.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Jest pozwolenie na budowę obwodnicy Mierzyna w ciągu DK10

Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla obwodnicy Mierzyna w ciągu drogi krajowej nr 10. Na mocy tej decyzji będą mogły rozpocząć się prace budowlane i procedura odszkodowawcza dla nieruchomości przejętych pod drogę. Jest to wspólna inwestycja Miasta Szczecin i GDDKiA, która ma zapewnić odpowiedni dojazd ze Szczecina do węzła Szczecin Zachód (Dołuje) na Zachodniej Obwodnicy Szczecina (ZOS) w ciągu drogi ekspresowej S6. W ciągu najbliższych kilku tygodni planowane jest ogłoszenie przetargu na wykonawcę obwodnicy Mierzyna.

Opublikowane

w dniu

Wspólna inwestycja GDDKiA i samorządu

Nowa droga w połowie będzie przebiegała na terenie Szczecina, gdzie drogami zarządza Prezydent Miasta. W związku z tym inwestycja musi być prowadzona wspólnie przez GDDKiA i samorząd. W 2022 r. zostało podpisane porozumienie dotyczące etapu prac przygotowawczych. W oparciu o nie został przygotowany projekt budowlany. Dokumentacja dla drogi była gotowa w ubiegłym roku, co pozwoliło na złożeniu w czerwcu 2024 r. wniosku o uzyskanie decyzji ZRID.

Na początku tego roku podpisaliśmy z Miastem Szczecin porozumienie obejmujące etap robót budowlanych. Każda ze stron będzie ponosiła koszty prac na swoim terenie. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2028 r., równolegle z odcinkiem Kołbaskowo – Police, który powstanie w ramach ZOS.

Dojazd do Zachodniej Obwodnicy Szczecina

Obecnie DK10, wychodząca ze Szczecina w stronę granicy polsko-niemieckiej, przebiega przez gęsto zabudowaną miejscowość Mierzyn. Na drodze codziennie, w godzinach szczytu, tworzą się korki. Na połączeniu DK10 z ZOS powstanie węzeł Szczecin Zachód (Dołuje), który będzie jednym z głównych połączeń z centrum Szczecina.

Biegnąca obecnie przez Mierzyn DK10 nie byłaby w stanie obsłużyć dodatkowego ruchu, dlatego potrzebny jest nowy przebieg tej drogi. Zapewni on właściwy dojazd do obwodnicy Szczecina.

Nowa trasa ominie Mierzyn od północy

Początkiem drogi od strony Szczecina będzie skrzyżowanie na końcu ulicy Ku Słońcu w rejonie istniejącego centrum handlowego. Ten początkowy fragment, o długości ponad 200 m, to teren Miasta Szczecin. Dalej trasa będzie biegła w kierunku północnym do połączenia ulic Topolowej i Łukasińskiego. Za ten odcinek o długości ok. 1,2 km będzie odpowiedzialna GDDKiA. Dalej trasa ponownie wejdzie na teren Szczecina i będzie biegła w kierunku zachodnim, przechodząc częściowo przez teren ogródków działkowych. Po około 2,1 km droga opuści teren miasta. Dalej nowa DK10 po pokonaniu około 1,3 km dotrze do węzła Szczecin Zachód (Dołuje). Za ten ostatni fragment odpowiada GDDKiA.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie