Gmina Dobra

Zabytki nie poczekają

Specyfika obecnych terenów Gminy Dobra oraz mieszkańców zasiedlających te ziemie w przeszłości wskazuje, że zabytkowymi budowlami, wpisanymi do rejestru zabytków, są w przeważającej części obiekty sakralne. Mamy więc kościoły, które zostały wybudowane już w XIII w. (kościół w Buku, Dobrej, Mierzynie, Wąwelnicy i Wołczkowie), jak i zabytki datowane na XIV – XIX w. (cmentarz w Dołujach z XIV w., kościół w Kościnie z XIX w., kościół w Stolcu z XVIII w.).

Opublikowane

w dniu

Zachowanie dobrego stanu gminnych zabytków jest jednym z priorytetowych działań władz gminnych. Pomimo istniejącej pandemii koronawirusa SARS Cov-2 i znacznych wydatków na ten cel, mając świadomość, że zabytki nie mogą czekać, Wójt Gminy Dobra zdecydowała, że dotacje na prace remontowo-budowlane przy zabytkach muszą być rozpoczęte, ponieważ są konieczne. Zabytki stanowią o naszej przeszłości i o naszych przodkach, którzy żyli przed nami, a dzięki którym jesteśmy tu i teraz. Nie można zapominać o naszym dziedzictwie, stąd taka decyzja władz gminy.

Wniosek o udzielenie dotacji z budżetu gminy, jak wskazuje ustawa o ochronie zabytków, może złożyć właściciel bądź posiadacz zabytku. Proboszczowie naszych parafii w Mierzynie, Dobrej, Bezrzeczu, Wołczkowie, Dołujach i Buku złożyli takie wnioski z prośbą o zabezpieczenie środków finansowych na remont zabytków zlokalizowanych na terenie Gminy Dobra. W wyniku tej współpracy możliwe zostało podjęcie działań, mających na celu zabezpieczenie kościoła w Wąwelnicy poprzez kontynuację prac remontowych wieży i rynien oraz montaż opaski wokół kościoła, zabezpieczającej przed jego korozją. W wołczkowskim kościele zostaną wymienione trzy okna witrażowe. Zabytkowy cmentarz położony przy mierzyńskim kościele zostanie zrewitalizowany wraz z drzewostanem w przykościelnym parku.

Proboszcz urzędujący w parafii w Buku otrzymał środki finansowe na konserwację korpusu elewacji ściany południowej przy kościele w Buku oraz na budynek wymagający największej uwagi – kościół w Stolcu, datowany na 1731 – 1735 r., z przeznaczeniem na remont ratunkowy w celu zapobieżenia zupełnej degradacji tego zabytku. Bezrzecze może również pochwalić się zabytkowym budynkiem sakralnym, tam będzie remontowane zabytkowe ogrodzenie kamienne wokół kościoła, a w Dobrej XIII–wieczny kościół będzie miał wyremontowaną południową ścianę. Łączna kwota, którą Gmina Dobra przeznaczyła na zachowanie dobrej kondycji gminnych zabytków, wynosi 400 tys. zł.

Na czasie

Exit mobile version