Gmina Dobra

Zabytki nie poczekają

Specyfika obecnych terenów Gminy Dobra oraz mieszkańców zasiedlających te ziemie w przeszłości wskazuje, że zabytkowymi budowlami, wpisanymi do rejestru zabytków, są w przeważającej części obiekty sakralne. Mamy więc kościoły, które zostały wybudowane już w XIII w. (kościół w Buku, Dobrej, Mierzynie, Wąwelnicy i Wołczkowie), jak i zabytki datowane na XIV – XIX w. (cmentarz w Dołujach z XIV w., kościół w Kościnie z XIX w., kościół w Stolcu z XVIII w.).

Opublikowane

w dniu

Zachowanie dobrego stanu gminnych zabytków jest jednym z priorytetowych działań władz gminnych. Pomimo istniejącej pandemii koronawirusa SARS Cov-2 i znacznych wydatków na ten cel, mając świadomość, że zabytki nie mogą czekać, Wójt Gminy Dobra zdecydowała, że dotacje na prace remontowo-budowlane przy zabytkach muszą być rozpoczęte, ponieważ są konieczne. Zabytki stanowią o naszej przeszłości i o naszych przodkach, którzy żyli przed nami, a dzięki którym jesteśmy tu i teraz. Nie można zapominać o naszym dziedzictwie, stąd taka decyzja władz gminy.

Wniosek o udzielenie dotacji z budżetu gminy, jak wskazuje ustawa o ochronie zabytków, może złożyć właściciel bądź posiadacz zabytku. Proboszczowie naszych parafii w Mierzynie, Dobrej, Bezrzeczu, Wołczkowie, Dołujach i Buku złożyli takie wnioski z prośbą o zabezpieczenie środków finansowych na remont zabytków zlokalizowanych na terenie Gminy Dobra. W wyniku tej współpracy możliwe zostało podjęcie działań, mających na celu zabezpieczenie kościoła w Wąwelnicy poprzez kontynuację prac remontowych wieży i rynien oraz montaż opaski wokół kościoła, zabezpieczającej przed jego korozją. W wołczkowskim kościele zostaną wymienione trzy okna witrażowe. Zabytkowy cmentarz położony przy mierzyńskim kościele zostanie zrewitalizowany wraz z drzewostanem w przykościelnym parku.

Proboszcz urzędujący w parafii w Buku otrzymał środki finansowe na konserwację korpusu elewacji ściany południowej przy kościele w Buku oraz na budynek wymagający największej uwagi – kościół w Stolcu, datowany na 1731 – 1735 r., z przeznaczeniem na remont ratunkowy w celu zapobieżenia zupełnej degradacji tego zabytku. Bezrzecze może również pochwalić się zabytkowym budynkiem sakralnym, tam będzie remontowane zabytkowe ogrodzenie kamienne wokół kościoła, a w Dobrej XIII–wieczny kościół będzie miał wyremontowaną południową ścianę. Łączna kwota, którą Gmina Dobra przeznaczyła na zachowanie dobrej kondycji gminnych zabytków, wynosi 400 tys. zł.

Gmina Dobra

Podrzucanie odpadów na terenie Gminy Dobra

W związku z coraz częstszymi zgłoszeniami mieszkańców dotyczącymi podrzucania odpadów na działki położone w granicach administracyjnych Gminy Dobra, uprzejmie informujemy, iż utrzymanie czystości i porządku w gminie jest ustawowym obowiązkiem każdego z nas, zarówno Gminy jak i mieszkańców. W związku z obowiązującymi przepisami każdy właściciel nieruchomości zobowiązany jest do dbania o czystość i schludny wygląd posesji i otoczenia.

Opublikowane

w dniu

Pomimo rosnącej świadomości o tym, jak ważna jest ochrona środowiska, nadal znajdują się osoby, które zamiast zagospodarowywać swoje odpady w legalny sposób wolą je wywieźć i wyrzucić do lasu, czy też porzucić na czyjąś działkę. Dzikie wysypiska śmieci nie tylko odstraszają wyglądem, ale przede wszystkim stanowią poważne niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia i zagrożenie dla środowiska naturalnego.

Zgodnie z art. 3 ust. 6 ustawy  z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (tj. Dz. U. z 2023 r. poz. 1587 z późn. zm.) jako odpad  rozumie się każdą substancję lub przedmiot, których posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub do których pozbycia się jest obowiązany. Art. 26 ustawy o odpadach stanowi, iż posiadacz odpadów jest obowiązany do niezwłocznego usunięcia odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania.

Na gruncie przepisów wyżej wymienionej ustawy a dokładnie  art. 3 ust. 1 pkt 19 posiadaczem odpadów jest ich wytwórca lub osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, będąca w posiadaniu odpadów, przy czym domniemywa się, że władający powierzchnią ziemi jest posiadaczem odpadów znajdujących się na nieruchomości. Wprowadzone domniemanie skutkuje u władających gruntem koniecznością dbałości o porządek na swoich nieruchomościach oraz ich odpowiedzialnością na zasadzie ryzyka za działania osób trzecich prowadzące do zanieczyszczenia posesji. Oznacza to, że w przypadku gdy na działkę zostaną podrzucone odpady, to właściciel nieruchomości odpowiada za ich usunięcie, chyba że możliwe jest ustalenie sprawcy. Jeśli ustalenie sprawcy jest niemożliwe właściciel działki jest zobowiązany do uprzątnięcia podrzuconych odpadów.

Jeśli na twoją działkę podrzucane są odpady, warto pomyśleć o jej zabezpieczeniu. Sprawę podrzucenia odpadów warto również zgłosić do Straży Gminnej w Dobrej lub na Policję.

Kierownik Wydziału ds. Ochrony Środowiska
Andrzej Miluch

Linki do zasad postępowania z odpadami w postaci zuzytych leków i baterii:

https://dobraszczecinska.pl/wiadomosc/zbiorka-baterii

https://dobraszczecinska.pl/wiadomosc/zbiorka-przeterminowanych-lekow

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Debata społeczna w Bezrzeczu: Jak seniorzy mogą bronić się przed internetowymi oszustami

Dziś o godzinie 17:30 w Bibliotece Publicznej w Bezrzeczu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie skierowane do osób starszych z gminy Dobra. Polska policja, reprezentowana przez funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Mierzynie, zorganizuje debatę społeczną. Głównym celem spotkania będzie edukacja seniorów w zakresie rozpoznawania metod wykorzystywanych przez cyberprzestępców oraz zapoznanie ich z różnymi typami oszustw internetowych.

Opublikowane

w dniu

Oszustwa internetowe to rosnący problem, dotyczący szczególnie osób starszych, które często są głównym celem ataków oszustów. Podczas debaty, uczestnicy zostaną poinformowani o najnowszych schematach działania przestępców i nauczeni, jak rozwijać umiejętności potrzebne do samodzielnej obrony przed takimi zagrożeniami.

Funkcjonariusze przekażą kluczowe wskazówki dotyczące bezpieczeństwa online, w tym jak bezpiecznie korzystać z bankowości elektronicznej i mediów społecznościowych. Spotkanie ma za zadanie nie tylko przestrzec, ale również zwiększyć poczucie bezpieczeństwa wśród seniorów, których obecność w przestrzeni internetowej staje się coraz bardziej aktywna.

Organizatorzy debaty zachęcają wszystkich seniorów z gminy Dobra do wzięcia udziału w tym ważnym wydarzeniu. Jest to unikalna okazja do zdobycia cennych informacji, jak chronić się przed potencjalnymi zagrożeniami w sieci.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Cykl „Zwiedzamy kamienne kościoły gminy Dobra” zawita do Wąwelnicy

Miłośników historii, architektury oraz kultury miejscowej zaprasza Stowarzyszenie „Historie Lokalne” na kolejne spotkanie z cyklu „ZWIEDZAMY KAMIENNE KOŚCIOŁY GMINY DOBRA”. Spotkanie odbędzie się 11 maja o godzinie 12:00 w Wąwelnicy, gdzie uczestnicy będą mieli okazję bliżej zapoznać się z historią oraz architekturą miejscowej świątyni.

Opublikowane

w dniu

Seria spacerów poświęcona jest istotnym dla lokalnej społeczności zabytkowym kościołom. W ramach wydarzeń planowane są także spotkania w Dobrej (25 maja), Bezrzeczu (8 czerwca) oraz Mierzynie (22 czerwca), co świadczy o bogactwie kulturowym i historycznym regionu.

O wyjątkowości kościoła w Wąwelnicy oraz jego historii opowiadać będzie Monika Kołacz. Udział w spacery jest wolny i nie wymaga wcześniejszych zapisów, a organizacja spotkań możliwa jest dzięki finansowaniu z budżetu gminy Dobra. Spotkania odbywają się niezależnie od warunków pogodowych, co pozwala entuzjastom zgłębiania lokalnych historii uczestniczyć w tych wyjątkowych wydarzeniach w pełni.

To doskonała okazja nie tylko do poznania cennych zabytków, lecz także do integracji społeczności wokół wspólnego poznawania historii i budowania lokalnej tożsamości.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie