Zachodniopomorskie

Za nami I Festiwal Tradycji Pomorza Zachodniego

Prezentacja bogactwa kulturowego, tradycji kulinarnych, rękodzieła, rzemiosła czy różnych aktywności mieszkańców regionu. To wszystko podczas pierwszego Festiwalu Tradycji Pomorza Zachodniego, który odbył się w dniach 14-15 maja br. w Ogrodach Przelewice – Zachodniopomorskim Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej.

Opublikowane

w dniu

Odwiedzający mogli wziąć udział w licznych atrakcjach m.in. konkursach, prezentacjach artystycznych, wykładach, warsztatach i koncertach. Podczas wydarzenia odbyło się rozstrzygnięcie wojewódzkiego konkursu „Sołtys Roku” oraz uhonorowani zostali zasłużeni sołtysi Pomorza Zachodniego. Laureatami zostali: Stanisław Mączka, sołectwo Międzywodzie, gmina Dziwnów; Emilia Wołoszyn, sołectwo Kowańcz, gmina Karlino oraz Michał Olejniczak, sołectwo Siemczyno, gmina Czaplinek. Do każdego z trzech sołtysów, z budżetu województwa, trafiło 6 tys. zł. Przyznano także 20 wyróżnień (każde po 500 zł) dla liderów z sołectw: Kowaliki, Górzno, Chłopowo, Karsk, Komarowo, Zagórce, Goszków, Binowo, Skoszewo, Ustronie Morskie, Różańsko, Brzózki, Przywodzie, Warnice, Noskowo, Tolcz, Sępolno Wielkie, Lekowo, Popielewo i Rusinowo.

W ten weekend odbył się także konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich Województwa Zachodniopomorskiego. Do kulinarnych zmagań zgłosiło się ponad 40 ekip. Wśród przygotowywanych potraw były m.in. kluski z dziurką z polędwiczką w sosie borowikowym, pstrąg palce lizać, kaczka na wypasie w doborowym towarzystwie czy miodownik. W kategorii zupa i przystawka lub danie główne zwyciężyło KGW Sikoreczki, Kowańcz. Danie, które skradło serca jurorów to „Topinambur na Boczku w Dwóch Sosach”. W kategorii deser lub wypiek bezkonkurencyjne okazało się KGW z Dolic z popisowym „Tortem Weselnym z Fasoli z Orzełkiem”.

W przestrzeni ogrodów, w ramach „Alei Zachodniopomorskie Smaki – produkty tradycyjne Pomorza Zachodniego”, pojawiły się również domki wystawiennicze z produktami lokalnymi, tradycyjnymi i regionalnymi  Pomorza Zachodniego, m.in. Ryby z Wyspy Wolin, Miody Pojezierza Drawskiego, kołobrzeskie piwo Colberg, wyborne wędliny od lokalnych producentów, wyroby z gęsi czy zakwas buraczany z Dębna, a także stoiska z rękodziełem oraz park zabaw i animacji dla dzieci. W specjalnym pokazie kulinarnym, który przygotował szef kuchni Robert Bochenko, w rolach głównych wystąpili: paprykarz szczeciński, ogórek kołobrzeski i chleb szczeciński.

Podczas festiwalu odbył się Pierwszy Przegląd Zespołów i Kapel Ludowych z terenu województwa, który zwieńczony został występem laureatów: I miejsce – Zespół Pyrzyczanie, II miejsce – Zespół Kalina z Kobylanki, III miejsce – Zespół Swaty. Nagrodę specjalną im. śp. Profesora Matławskiego otrzymał Zespół Stawianki. Na muzycznej scenie wystąpili również Kapela Karpati oraz Feel.

Reklama

Gmina Dobra

Nowa platforma dla wydarzeń w Euroregionie Pomerania. Powstaje kalendarz wydarzeń

Wszystkie wydarzenia na terenie Euroregionu Pomerania w jednym miejscu? Takie możliwości da strona internetowa wydarzenia.wzp.pl, która pozwoli przeglądać atrakcje zaplanowane we wszystkich częściach regionu. Aktywny jest już formularz, dzięki któremu można zgłaszać pierwsze imprezy. W pełni z funkcjonalności strony będzie można korzystać od czwartku, 16 maja, a w ciągu kilku tygodni strona zacznie działać także w wersji niemieckojęzycznej.

Opublikowane

w dniu

Mieszkańcy Euroregionu Pomerania, będą mieli niebawem dostęp do nowej strony internetowej wydarzenia.wzp.pl, która ma za zadanie zgromadzić w jednym miejscu informacje o wydarzeniach organizowanych na terenie całego regionu. Platforma, obecnie w fazie uruchamiania formularza zgłoszeń, zostanie oficjalnie uruchomiona 16 maja tego roku. W przyszłości, użytkownicy będą również mogli korzystać z niemieckojęzycznej wersji serwisu.

Formularz zgłoszeń jest otwarty dla szerokiego kręgu organizatorów – od jednostek samorządu terytorialnego po grupy nieformalne. Po weryfikacji zgodności z regulaminem, akceptowane imprezy pojawiają się w Kalendarzu wydarzeń. Platforma ma być miejscem promocji różnorodnych inicjatyw, w tym festynów, wyścigów, seminariów i wystaw, obejmując szeroką gamę kategorii, jak sport, edukacja, kultura czy turystyka.

– Żyjemy na pograniczu, po polskiej i niemieckiej stronie ma miejsce wiele ciekawych wydarzeń. Polacy i Niemcy chętnie się przemieszczają i biorą udział w wydarzeniach po obu stronach Odry. Dzięki Kalendarzowi wydarzeń możliwa będzie promocja ciekawych imprez i wydarzeń odbywających się na terenie całego Euroregionu Pomerania, a także ułatwienie dostępu mieszkańców Euroregionu jak i jego okolic do informacji o organizowanych imprezach i wydarzeniach – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Dodawanie wydarzeń do Kalendarza jest intuicyjne i przebiega za pomocą zakładki „+ Dodaj” na stronie internetowej. Wystarczy wypełnić obowiązkowe dane i załączyć grafikę, aby propozycja imprezy mogła być rozpatrzona przez administratora serwisu.

Projekt Kalendarza jest wspierany przez środki z Programu Interreg VI A Mecklenburg-Vorpommern/Brandenburg/Polska 2021-2027. Ma on nie tylko ułatwić mieszkańcom dostęp do informacji o lokalnych wydarzeniach, ale również przyczynić się do wzmożenia aktywności kulturalnej, społecznej i gospodarczej w regionie.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Rusza Letnia Szkoła Muzykowania na Pomorzu Zachodnim – Rozpoczęcie rekrutacji na 2024!

Rozpoczęła się rekrutacja do Letniej Szkoły Muzykowania na Pomorzu Zachodnim w roku 2024. Projekt ten został powołany do życia w celu promowania muzyki i śpiewu ludowego jako części bogatej kultury regionalnej. Serdecznie zapraszamy do udziału dorosłych, seniorów, osoby niepełnosprawne, a także przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych. Liczba dostępnych miejsc została ograniczona do piętnastu, co gwarantuje indywidualne podejście do każdego uczestnika.

Opublikowane

w dniu

Podczas kursu prowadzonego przez Stanisława Mazurka, uczestnicy w trakcie 150 godzin zajęć zdobędą praktyczne umiejętności z zakresu emisji głosu i śpiewu tradycyjnego (120 godzin praktyki) oraz wiedzę teoretyczną na temat muzyki ludowej i historii śpiewu na Pomorzu Zachodnim (30 godzin teorii). Program szkolenia gwarantuje nie tylko rozwój umiejętności muzycznych, ale również pogłębienie świadomości kulturowej.

Kulminacyjnym punktem Letniej Szkoły Muzykowania będzie nagranie płyty CD, na której uczestnicy będą mieli okazję promować kulturowe dziedzictwo regionu. To unikalna okazja do nabycia nie tylko nowych umiejętności, ale i do uczestniczenia w tworzeniu materiału o wartości kulturowej.

Zapisy na kurs ruszyły i zważywszy na ograniczoną liczbę miejsc, zachęcamy zainteresowanych do szybkiego zgłaszania swojej kandydatury. Szkoła będzie się odbywać w trybie weekendowym, a koszt uczestnictwa wynosi 200 złotych za osobę, w cenie zawarty jest nocleg. Nie przegapcie szansy na niezapomniane doświadczenie muzyczne!

Formularz zgłoszeniowy znajduje się tu:
https://forms.gle/GKTrwQNHTA2Wb9Lw6

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Wspólna demonstracja Solidarności rolniczej i pracowniczej – sprzeciw wobec polityki klimatycznej i gospodarczej

Związki zawodowe Solidarność rolnicza i pracownicza zorganizują wspólną demonstrację, która odbędzie się 10 maja w Warszawie. Protest będzie wyrazem sprzeciwu wobec szeregu kwestii aktualnie dotykających Polskę, w tym problemów związanych z niszczeniem krajowego rolnictwa, wzrostem cen w sklepach, podwyżkami cen energii i ogrzewania. Szczególną uwagę protestujący zamierzają poświęcić krytyce wobec polityki klimatycznej znanej jako Zielony Ład.

Opublikowane

w dniu

Mieczysław Jurek, lider zachodniopomorskiej Solidarności, podkreśla, że skutki wprowadzenia obecnych działań klimatycznych dotkną każdego Polaka. Jurek zwraca uwagę na wzrost cen energii i żywności jako kluczowe problemy, które wpłyną na całe społeczeństwo, bez względu na przynależność polityczną czy zawodową.

Udział w demonstracji zapowiedziała również Solidarność Zakładów Chemicznych Police. Przewodniczący NSZZ Solidarność w tej jednostce, Andrzej Malicki, mówi o problemach konkurencyjności na rynku europejskim wynikających z importu nawozów z państw spoza Unii, wysokich cen emisji CO2 oraz innych mediów. Przemysł chemiczny, podobnie jak rolnictwo, jest w kryzysie – największym od wielu lat, według Malickiego.

Dodatkowo, Solidarność planuje działania mające na celu przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie polityki klimatycznej, zakładającego rewizję dotychczasowych rozwiązań pakietu klimatycznego UE.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie