Gmina Police

Wyrządzono gminie szkód finansowych znacznych rozmiarów

Opublikowane

w dniu

[lead]Ujawnione informacje o nieprawidłowościach w gospodarce odpadami w wykonaniu najwyższych urzędników gminnych są szokujące nie tylko z powodu rzeczywistości jaką odsłaniają, ale również dlatego, że ci sami urzędnicy jeszcze niedawno twierdzili, że winnymi podwyżek za usuwanie odpadów w Gminie Police są nieuczciwi mieszkańcy i przepisy wprowadzane przez władze centralne – uważają działacze lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości w Policach. Organy ścigania powinny zająć się nieprawidłowościami w Zakładzie Odzysku i Składowania Odpadów Komunalnych w Leśnie Górnym. [/lead]

Oficjalne stanowisko PiS jest efektem listu skierowanego przez byłego dyrektora zakładu Jerzego Nędzusiaka do przewodniczącego Rady Miejskiej Grzegorza Ufniarza. W piśmie były dyrektor opisuje nieprawidłowości w gospodarce odpadami i za taki stan obwinia burmistrza Polic Władysława Diakuna oraz jego zastępcę Macieja Greinerta.

Zarzuty, stawiane przez byłego dyrektora, dotyczą między innymi wyrządzenia gminie szkód finansowych znacznych rozmiarów, celowego zadłużania zakładu, łamania zapisów ustawy o odpadach oraz permanentnego braku odpowiedzi burmistrza i jego zastępcy na sygnalizowanie przez Jerzego Nędzusiaka nieprawidłowości.
19 lipca 2019 roku były Dyrektor Zakładu Odzysku i Składowania Odpadów (ZOiSOK) w Leśnie Górnym, Jerzy Nędzusiak, skierował do Przewodniczącego Rady Miejskiej w Policach oraz radnych Wspólnoty Samorządowej Gryf XXI pismo, w którym ujawnił szereg nieprawidłowości w zakresie prowadzenia gospodarki odpadami przez osoby odpowiedzialne za te kwestie w gminie Police, głównie Burmistrza Polic Władysława Diakuna i zastępcę Burmistrza, Macieja Greinerta.

W piśmie tym, powołując się na dane i fakty, autor ujawnia szereg decyzji i zaniechań wielu osób, które doprowadziły do wyrządzenia gminie szkód finansowych znacznych rozmiarów. Mowa między innymi o blokowaniu przygotowania planu restrukturyzacji ZOiSOK, zadłużaniu Zakładu, zatrudnianiu niekompetentnych osób na kluczowych stanowiskach w gminie, „nabijaniu kabzy” zewnętrznym przewoźnikom poprzez zaniżanie stawek za przyjmowanie odpadów, torpedowaniu korzystnej umowy ze spalarnią w Szczecinie, łamaniu zapisów ustawy o odpadach i permanentnym brak odpowiedzi Burmistrza i jego zastępcy na sygnalizowanie przez Dyrektora ZOiSOK powyższych nieprawidłowości.

Ujawnione przez byłego dyrektora zakładu informacje są szokujące – mówi członek zarządu polickich struktur Prawa i Sprawiedliwości Paweł Mirowski. Te argumenty, które są przywołane w piśmie pokazują, że ci sami urzędnicy jeszcze niedawno obarczali winą za podwyżkę odpadów komunalnych w gminie Police nieuczciwych mieszkańców, którzy mieszkają w tej gminie. To są oszczerstwa, które padały względem mieszkańców, natomiast dziś pokazujemy, jakie były rzeczywiste kulisy wprowadzonych podwyżek. Podkreślę: bez wprowadzenia nawet konsultacji społecznych.
Były Dyrektor ZOiSOK podsumowuje, że bezmyślna polityka władz Gminy w zakresie gospodarki odpadami będzie miała niebagatelny wpływ na wysokość opłat ponoszonych przez mieszkańców. Zaznaczyć należy, że autor pisma za sygnalizowanie przełożonym wspomnianych nieprawidłowości, w lutym 2019 roku został przez Burmistrza zwolniony z pracy.

Jerzy Nędzusiak został zwolniony z pracy w lutym 2019 roku. Zdaniem działaczy Prawa i Sprawiedliwości, przyczyną rozwiązania umowy było sygnalizowanie przez niego wspomnianych już nieprawidłowości.

W związku z powyższym, Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość wezwał Burmistrza Władysława Diakuna do publicznego i szczegółowego odniesienia się do zawartych w piśmie Dyrektora ZOiSOK zarzutów. Ponadto, mając na uwadze, że pismo to zawiera wątki wskazujące na możliwość popełnienia przestępstwa przez urzędników publicznych, radni z PiS wezwali Przewodniczącego Rady Miejskiej Grzegorza Ufniarza do przekazania opinii publicznej, jakie konkretnie działania w tej sprawie podjął, a zwłaszcza, czy skierował ją do odpowiednich organów ścigania.

Uważamy, że ujawnione informacje o nieprawidłowościach w gospodarce odpadami w wykonaniu najwyższych urzędników gminnych są szokujące nie tylko z powodu rzeczywistości jaką odsłaniają, ale również dlatego, że ci sami urzędnicy jeszcze niedawno twierdzili, że winnymi podwyżek za usuwanie odpadów w Gminie Police są nieuczciwi mieszkańcy i przepisy wprowadzane przez władze centralne – mówił podczas konferencji prasowej, Mariusz Różycki. W świetle powyższych faktów, oczekujemy niezwłocznego odniesienia się do powyższej sprawy przez Burmistrza Polic, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Policach oraz przez władze Wspólnoty Samorządowej Gryf XXI.

[subtitle]Co zawierają pisma byłego dyrektora[/subtitle]

W sumie dziennikarze podczas konferencji prasowej otrzymali trzy pisma byłego dyrektora ZoiSOK. Pierwsze pismo, skierowane do Przewodniczący Rady Miejskiej w Policach, Grzegorza Ufniarza oraz radnych WS Gryf XXI, „nieprawidłowości w gospodarce odpadami komunalnymi w Gminie Police, które skutkują wyrządzeniem szkód znacznych rozmiarów w interesie publicznym i prywatnym”. W piśmie tym czytamy między innymi: „Na przełomie lat 2014 – 2015 doszło do wymiany obsady trzech kluczowych dla gospodarki odpadami stanowisk w Gminie· naczelnika Wydziału Gospodarki Odpadami, zastępcy Burmistrza i Prezesa Trans-Net. Ponieważ stanowiska objęły osoby nie posiadające odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia, zaproponowałem Burmistrzowi Polic utworzenie z udziałem nowo powołanych osób zespołu roboczego, którego zadaniem byłoby sporządzenie raportu opisującego aktualny stan gospodarki odpadami w Gminie i na lokalnym rynku regionalnym, a następnie wypracowanie strategicznego planu działania na najbliższe miesiące i lata. Propozycja została odrzucona” – część pisma, z uwagi na obszerność, opublikujemy za tydzień. Kolejne pismo, skierowane przez Jerzego Nędzusiaka do burmistrza Polic dotyczy udzielenie informacji dotyczącej ustalonych wynagrodzeń miesięcznych i zmiennych Prezesów – Dyrektorów Spółek gminnych: Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Spółka Akcyjna, Przedsiębiorstwo Użyteczności Publicznej „TRANS-NET” S.A., Zakład Wodociągów i Kanalizacji Police Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Mimo, że pismo jest datowane 1 lipca br. do chwili obecnej autor wniosku nie otrzymał na niego odpowiedzi.

Kolejne pismo, skierowane do Prezesa Trans-Netu, Adama Pacholika, dotyczy wniosku o udzielenie informacji dotyczącej: ilości odpadów surowcowych z grupy 15 zebranych w Gminie Police, które zostały przekazane do zagospodarowania do instalacji Remondis Szczecin sp. z o.o. w latach 2017, 2018 i 2019, oraz ceny za 1 Mg przedmiotowych odpadów, jaką Spółka uzyskała d przejmującego odpady. Drugi wniosek dotyczy ilości kursów pojazdów Spółki, które zostały wykonane, aby dostarczyć wymienione wcześniej odpady do instalacji przejmującego odpady.
Ostatnie pismo, skierowane do obecnego dyrektora ZOiSOK, , dotyczy udzielenia informacji dotyczącej: ilości zmieszanych odpadów komunalnych 20 03 O1 i innych odpadów przyjętych do przetwarzania (skierowanych na halę przyjęć) w instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów Zakładu w okresie od 01.01.2019 r. do 30.06.2019 r., ilości zmagazynowanych w Zakładzie na dzień 30.06.2019 r odpadów o kodzie 19 12 12 (frakcja nadsitowa) przeznaczonych do zagospodarowania w spalarni lub innej instalacji zewnętrznej, ilości i ceny za 1 Mg odpadów o kodzie 19 12 12 przekazanych do spalarni szczecińskiej w okresie Ol Ol 2019 r. do 30 062019 r., ilości zmagazynowanych w Zakładzie na dzień 30.06.2019 r. odpadów o kodzie 19 05 99 (tzw. stabilizat), przeznaczonych do zagospodarowania na składowiskach podmiotów zewnętrznych, ilości i ceny za 1 Mg odpadów o kodzie 19 05 99 (stabilizat) przekazanych do zagospodarowania na składowiskach zewnętrznych w okresie 01.01.2019 r. do 30.06.2019 r., aktualnej wysokości wynagrodzenia Dyrektora ZOiSOK.


Reklama

Gmina Dobra

Zmiany w Dobrej i Policach. Zagrodzka wygrywa z Napiwodzką, Kowalewski z Diakunem

W zakończonych w niedzielę  drugich turach wyborów samorządowych Magdalena Zagrodzka z Wspólnoty Samorządowej Gminy Dobra odniosła zwycięstwo nad kandydatką Koalicji Obywatelskiej, Joanną Napiwodzką. Zagrodzka zwyciężyła zdecydowaną większością głosów, uzyskując 5 478 głosów, co stanowi 64,52% poparcia, w porównaniu do 3 013 głosów (35,48%) zdobytych przez Napiwodzką, co oznacza, że to Zagrodzka obejmie urząd wójta gminy Dobra na następne pięć lat.

Opublikowane

w dniu

Frekwencja wyborcza w Gminie Dobra podczas drugiej tury wyniosła 42,39%, co pokazuje średni udział mieszkańców w procesie decydowania o lokalnych władzach.

W wyścigu o fotel burmistrza Polic, Krystian Kowalewski z Projektu Police pokonał urzędującego Władysława Diakuna. Kowalewski zdobył 7 701 głosów, co dało mu poparcie na poziomie 61,91%, podczas gdy Diakun otrzymał 4 738 głosów, czyli 38,09% głosujących. Warto dodać, że wpływ na wyniki wyborów mógł mieć apel Grzegorza Ufniarza z komitetu Nasze Police o oddanie głosów na Kowalewskiego.

Czytaj dalej

Gmina Police

Nowa inwestycja mieszkaniowa w Policach nabiera kształtów

W Policach przy ulicy Niedziałkowskiego trwają prace nad nową inwestycją, która ma na celu zwiększenie liczby dostępnych mieszkań komunalnych. Obecnie w trakcie budowy jest budynek 3-klatkowy, który będzie zawierał 35 mieszkań, w tym 4 lokale dostosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Co istotne, budynek niedawno otrzymał elewację, co jest znaczącym krokiem w postępie prac.

Opublikowane

w dniu

Zakończenie budowy zaplanowano na czerwiec 2024 roku, a szacowany koszt realizacji inwestycji wynosi około 12 milionów złotych. Dodatkowo, do końca bieżącego roku zaplanowano projektowanie kolejnego budynku wielorodzinnego, który ma powstać u zbiegu ulic Piłsudskiego i Wyszyńskiego.

W ramach dalszych działań, samorząd planuje aktywnie poszukiwać źródeł dofinansowania, aby zrealizować kompleksową przebudowę zwolnionych lokali komunalnych. Pomoc ta będzie kierowana przede wszystkim do mieszkańców, którzy nie mają wystarczających środków finansowych, aby na własną rękę znaleźć adekwatne mieszkania.

Dodatkowo, kontynuowany będzie program „Mieszkanie za remont”, który umożliwia mieszkańcom zdobycie własnego lokum w zamian za własną pracę i środki finansowe włożone w odnowienie komunalnych pomieszczeń. Ta inicjatywa ma na celu nie tylko pomoc osobom w potrzebie, ale również przyczynia się do poprawy stanu mieszkaniowego w regionie.

Czytaj dalej

Gmina Police

Szczeciński Rower Miejski w gminie Police – Pilchowo na liście nowych lokalizacji

Szczeciński system roweru miejskiego, nazywany BikeS, sukcesywnie rozszerza swoją ofertę o nowe gminy. Po dołączeniu do sieci Dobrej i Kołbaskowa, najnowszym planem jest uruchomienie pierwszej stacji rowerowej w miejscowości Pilchowo, leżącej w gminie Police, jednakże po stronie administracyjnej Szczecina. Zastępca burmistrza Polic, Damian Walczak, potwierdza, że plany te są w fazie konsultacji.

Opublikowane

w dniu

W chwili obecnej gmina Police oczekuje na oficjalną odpowiedź ze strony Szczecina w kwestii realizacji projektu. Do dyskusji została na razie wprowadzona propozycja jednej stacji. Jeśli plany zostaną zrealizowane, szczeciński samorząd będzie odpowiedzialny za pokrycie kosztów inwestycji. Walczak nie wyklucza przyszłych rozmów na temat rozbudowy sieci na terenie Polic.

Warto przypomnieć, że rower miejski BikeS świętował niedawno swoje dwunaste urodziny. W ciągu ponad dekady działalności odnotowano 3,5 miliona przejazdów, przy obecnej liczbie 26 tysięcy użytkowników systemu. Nowa wersja IV generacji rowerów jest wyposażona w siedem biegów oraz GPS i autonomiczne zamki. Stacje dokujące zostały zastąpione przez stojaki rowerowe z oznaczeniami „Strefa Postoju”, zwiększając liczbę punktów postoju z 87 do 100. BikeS dostępny jest przez cały rok, co jest zmianą w stosunku do wcześniejszego systemu funkcjonującego od marca do listopada.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie