Gmina Police

Podziemne korytarze na Rynku Staromiejskim

Opublikowane

w dniu

[lead]Korytarze, będące częścią systemu podziemi pod rozebranym w XIX wieku kościołem, zostały odsłonięte podczas prac nad przebudową pętli autobusowej na pl. Chrobrego w Policach. O odsłonięciu podziemnych korytarzy poinformował radny miejski Wiesław Gaweł, który zamieścił również zdjęcia.[/lead]

Po środku polickiego rynku (ob. pl. Bolesława Chrobrego) wznosi się kaplica – pozostałość po XV-wiecznym kościele NMP. Pod przylegającym do kaplicy ukwieconym trawnikiem znajdują się podziemia rozebranego pod koniec XIX w. kościoła, ich labirynt tworzy linię łamanego krzyża o długości ramion 18,5 i 31,0 metrów. Podziemia te były w latach 1937-40 wykorzystywane jako magazyn Tankstelle Besondere Akte „Olex” Deutsche Benzin und Petroleum (stacja benzynowa). Później przekształcono podziemia w schron przeciwlotniczy dla mieszkańców okolic rynku. Po 1948 roku ponownie uruchomiono w rynku stację CPN, zlikwidowaną później, w 1965 r. Zdjęcia prezentują jedno z wejść i stan obecny jednego ze skrzydeł.

– Warto byłoby zbadać ten obiekt i ewentualnie uruchomić tu Turystyczną Trasę Podziemną, wszak Police nie mają za wiele zabytków – apeluje Wiesław Gaweł.

To nie jedyne znalezisko podczas prac modernizacyjnych na terenie Rynku Staromiejskiego. Kilka dni wcześniej pracownicy firmy zajmującej się pracami drogowymi, odkopali ludzkie szczątki.
– Pracownicy firmy prowadzącej roboty budowlane poinformowali o odnalezieniu w ziemi szczątków, najprawdopodobniej ludzkich – mówi Katarzyna Leśnicka, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Policach.

Na miejsce wezwany został prokurator oraz wojewódzki konserwator zabytków ze Szczecina. Z informacji, do jakich udało nam się dotrzeć, wynika, że wstępnie oszacowano ich pochodzenie na XV wiek.

Ciała najprawdopodobniej mogły być pochowane na cmentarzu tuż obok gotyckiej kaplicy z XV wieku, będącej pozostałością po XIII-wiecznym kościele.

Na terenie znaleziska prowadzone będą prace archeologiczne. Na wskazanym odcinku wstrzymane zostały prace budowlane. Na chwilę obecną nie wiadomo, ile potrwają prace archeologów.

[signature]Foto: Wiesław Gaweł

[/signature]

Reklama

Gmina Police

Zbiórka choinek po świętach w Policach – harmonogram i zasady

Mieszkańcy Polic będą mogli pozbyć się swoich żywych choinek zgodnie z harmonogramem odbioru bioodpadów obowiązującym od 2 stycznia do 31 marca br. Drzewka należy wystawić przy pojemnikach na bioodpady, gdzie zostaną one odebrane i przekazane do kompostowni w Leśnie Górnym. Proces rozdrabniania zieleni i jej kompostowanie razem z innymi odpadami organicznymi pozwoli na uzyskanie wartościowego kompostu do dalszego wykorzystania.

Opublikowane

w dniu

Dla choinek sztucznych określono inny sposób utylizacji. One zostaną odebrane jako odpad wielkogabarytowy według osobnego harmonogramu. Zasady odbioru są zgodne z przyjętym regulaminem.

Ponadto mieszkańcy mają możliwość dostarczenia swoich świątecznych drzewek do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), przykładowo do lokalizacji PSZOK w Policach przy ulicy Tanowskiej 8, gdzie zostaną one przyjęte bez dodatkowych opłat.

Przed oddaniem choinki do recyklingu ważne jest, aby odpowiednio ją przygotować. Drzewko powinno być czyste, to znaczy pozbawione dekoracji świątecznych, ziemi, doniczki lub stojaka oraz folii, które to elementy należy wrzucić do odpowiednich pojemników przeznaczonych na odpady komunalne.

 

Czytaj dalej

Gmina Police

Alarmowy stan wód w powiecie polickim – skutki cofki na Bałtyku

Mieszkańcy Polic, Jasienicy oraz Trzebieży doświadczyli skutków zjawiska znanego jako cofka na Bałtyku. Zjawisko to, charakterystyczne dla regionów nadmorskich, spowodowało, iż wodowskaz w Trzebieży, w punkcie kulminacyjnym, wskazał poziom wody na poziomie sześćset dziesięciu centymetrów (610 cm), przekraczając stan alarmowy na Zalewie Szczecińskim o pięćdziesiąt centymetrów (50 cm).

Opublikowane

w dniu

Działania prewencyjne zostały natychmiast podjęte przez strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzebieży. Zespoły ratownicze przeprowadziły szczegółowe obserwacje linii brzegowej oraz kluczowych obszarów, gdzie istniało największe ryzyko zalania.

Na skutek silnego wiatru i działania wód doszło do częściowego uszkodzenia infrastruktury rekreacyjnej. Dotknięte obszary to przede wszystkim te leżące nad rzeką Łarpia oraz bezpośrednio na Zalewie Szczecińskim.

Pomimo trudnej sytuacji, na szczęście nie doszło do większych zniszczeń, gdyż wiatr ustał, a woda zaczęła stopniowo opadać. W najbliższym tygodniu przewidywane jest dokładne oszacowanie strat, które spowodował ten gwałtowny żywioł. Lokalne władze wraz z służbami ratowniczymi już teraz rozpoczynają prace nad odbudową i zapobieganiem podobnym zdarzeniom w przyszłości.

Czytaj dalej

Gmina Police

Nowy pojazd dla OSP Tanowo – unijne dofinansowanie wspiera lokalne służby

W piątek, 3 stycznia odbyła się uroczystość wręczenia kluczy do nowego samochodu rozpoznawczo-ratowniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Tanowie. Pojazd ten został zakupiony dzięki środkom pozyskanym z Unii Europejskiej, jako część projektu mającego na celu wzmocnienie lokalnych służb ratowniczych.

Opublikowane

w dniu

Rzeczywiście sprzęt, którym dysponują coraz częściej Ochotnicze Straże Pożarne jest na europejskim, a nawet światowym poziomie – powiedział Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Nowy samochód będzie istotnym uzupełnieniem floty pojazdów OSP Tanowo, dołączając do ciężkiego wozu ratowniczo-gaśniczego. Umowa na kwotę 195 542,50 złotych została podpisana w ubiegłym roku w październiku, a całkowity koszt zakupu wynosi 230 tysięcy złotych. Dofinansowanie z Unii Europejskiej stanowiło 85% wartości pojazdu.

Szanujemy ludzi, którzy po prostu tak na co dzień są gotowi dla dobra publicznego coś robić, coś z siebie dać. OSP jest esencją tego pomagania i poświęcania się z potrzeby serca – mówił Krystian Kowalewski, burmistrz Polic.

Ceremonia była również okazją do przekazania pojazdu Mercedes G-klasa, który do tej pory służył w OSP Tanowo, na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej w Tatyniu, co pozwoli również na wzmocnienie zdolności operacyjnych tej jednostki.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie