Gmina Dobra

Wykład pt. ” Rodzina w grobie. Wybrane aspekty badań krypt szlacheckich na Pomorzu Zachodnim”

Szlachecka krypta zachodniopomorska, wraz z płytami nagrobnymi, nagrobkami, epitafiami oraz fundowanymi elementami wyposażenia kościelnego, stanowiła swoisty pomnik pamięci. Wtapiała się ona doskonale w narrację opowieści o „starożytnej” historii rodu, jego pozycji społecznej (jako właściciela dóbr i patrona kościoła) oraz pełnionej roli.

Opublikowane

w dniu

26 stycznia (piątek) o godz. 18 dwie znakomite badaczki: dr Monika Ogiewa – Sejnota (z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie) oraz dr Katarzyna Ślusarska (z Katedry Archeologii Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego) wystąpią z wykładem pt. ” RODZINA W GROBIE. WYBRANE ASPEKTY BADAŃ KRYPT SZLACHECKICH NA POMORZU ZACHODNIM”.
Podczas badań archeologicznych, w których brały udział obie prelegentki, udało się częściowo zrekonstruować powiązania rodzinne zmarłych, wykorzystując dostępne analizy historyczne i antropologiczne. Badając zachowania kulturowe, społeczne i religijne zachodniopomorskich rodzin szlacheckich, udało się zidentyfikować odmienności, które wynikały m.in. ze zmian przynależności państwowej czy wpływu autorytetu władcy, w tym praktyk funeralnych.
Od 2020 roku międzyinstytucjonalny zespół specjalistów prowadzi badania w kryptach szlachty zachodniopomorskiej. Dotychczas skupiono się na trzech obiektach datowanych na okres od połowy XVII do połowy XIX wieku. Te założenia grobowe są związane z trzema rodami szlacheckimi: von Glasenapp, von Oesterling oraz von Wedel.
Dr MONIKA OGIEWA – SEJNOTA – z wykształcenia jest historykiem o specjalności archiwistycznej i nauczycielskiej. W 2018 r. ukończyła studia podyplomowe na kierunku menadżer kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Od 2015 r. jest pracownikiem MAH w Stargardzie, gdzie obecnie kieruje Działem Historii i Badań nad Społecznością Lokalną. W tym czasie była kuratorem pięciu wystaw czasowych i brała udział w projektach badawczych. Od 2022 r. jest sekretarzem redakcji „Stargardia. Rocznik poświęcony przeszłości i kulturze Pomorza i innych ziem nadbałtyckich”. Była także członkiem redakcji: „Scriptor Nowy”, „Przegląd Zachodniopomorski”. Autorka artykułów i referatów poświęconych zagadnieniom życia codziennego na dawnych ziemiach pomorskich.
Dr KATARZYNA ŚLUSARSKA – bioarcheolog, adiunkt w Katedrze Archeologii Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Studiowała na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Pracę magisterską pt. „Gordijewska odnoga w systemie szlaków handlowych w 2 połowie II tys. BC” pisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Aleksandra Kośko obroniła w 2000r. W tym samym roku dostała się na studia doktoranckie na Wydziale Historycznym UAM w Poznaniu. Odbyła staże naukowe w Ukraińskiej Akademii Nauk w Kijowie, staż biblioteczny na Freie Universität Berlin, a także wyjazd w ramach programu Erasmus na Christian-Albrecht- Universität zu Kiel. W tym czasie brała też udział w badaniach archeologicznych w Polsce i na Ukrainie.
Rozprawę doktorską pt. „Systemy wierzeniowo-obrzędowe Północnego Nadczarnomorza w trzecim i początku drugiego tysiąclecia przed Chr.” obroniłam w 2005. Promotorem dysertacji był prof. dr hab. Aleksander Kośko, a recenzentami prof. dr hab. Janusz Czebreszuk i dr hab. Lech Czerniak, prof. UG.
W latach 2006-2020 była zatrudniona w Instytucie Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego.
W 2016 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu Biologii Sądowej na Wydziale Biologii UAM, a w 2019 r warsztaty z paleoradiologii w Szpitalu Klinicznym w Zagrzebiu.
Zainteresowania badawcze:
archeologia epoki brązu i początków epoki żelaza
bioarcheologia
archeologia śmierci
archeologia kognitywna
ekologia człowieka
Dr Ślusarska obrzędowość pogrzebową na przestrzeni wieków uzupełnia „odczytywaniem” losów pochowanych zapisanych w ich szczątkach. Jest autorką licznych publikacji.

Gmina Dobra

Rusza Letnia Szkoła Muzykowania na Pomorzu Zachodnim – Rozpoczęcie rekrutacji na 2024!

Rozpoczęła się rekrutacja do Letniej Szkoły Muzykowania na Pomorzu Zachodnim w roku 2024. Projekt ten został powołany do życia w celu promowania muzyki i śpiewu ludowego jako części bogatej kultury regionalnej. Serdecznie zapraszamy do udziału dorosłych, seniorów, osoby niepełnosprawne, a także przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych. Liczba dostępnych miejsc została ograniczona do piętnastu, co gwarantuje indywidualne podejście do każdego uczestnika.

Opublikowane

w dniu

Podczas kursu prowadzonego przez Stanisława Mazurka, uczestnicy w trakcie 150 godzin zajęć zdobędą praktyczne umiejętności z zakresu emisji głosu i śpiewu tradycyjnego (120 godzin praktyki) oraz wiedzę teoretyczną na temat muzyki ludowej i historii śpiewu na Pomorzu Zachodnim (30 godzin teorii). Program szkolenia gwarantuje nie tylko rozwój umiejętności muzycznych, ale również pogłębienie świadomości kulturowej.

Kulminacyjnym punktem Letniej Szkoły Muzykowania będzie nagranie płyty CD, na której uczestnicy będą mieli okazję promować kulturowe dziedzictwo regionu. To unikalna okazja do nabycia nie tylko nowych umiejętności, ale i do uczestniczenia w tworzeniu materiału o wartości kulturowej.

Zapisy na kurs ruszyły i zważywszy na ograniczoną liczbę miejsc, zachęcamy zainteresowanych do szybkiego zgłaszania swojej kandydatury. Szkoła będzie się odbywać w trybie weekendowym, a koszt uczestnictwa wynosi 200 złotych za osobę, w cenie zawarty jest nocleg. Nie przegapcie szansy na niezapomniane doświadczenie muzyczne!

Formularz zgłoszeniowy znajduje się tu:
https://forms.gle/GKTrwQNHTA2Wb9Lw6

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Wspólnie na starcie — BIEGNĘ DLA GIENI i JANKA w Grzepnicy

W nadchodzącą sobotę, mieszkańcy gmina Dobra spotkają się na sportowo-charytatywnej imprezie „Biegnę dla Gieni i Janka”. Wydarzenie, zorganizowane wspólnie przez Ludowe Zespoły Sportowe Koło LZS Dobra, lokalną społeczność z Grzepnicy oraz Sołtysa, ma na celu wsparcie dwójki miejscowych wolontariuszy, których dom uległ niedawno zniszczeniu w wyniku pożaru.

Opublikowane

w dniu

Biuro zawodów rozpocznie swoją działalność o godzinie 13:00 przy gminnej świetlicy, zlokalizowanej przy boisku sportowym. Zapisy na bieg dla dzieci, który odbędzie się na dystansie 1500 metrów, oraz dla dorosłych, biegnących trasę 4000 metrów, będą przyjmowane w tym miejscu.

Wpisowe za udział w biegu to dobrowolne datki, które zasilą fundusz na rzecz odbudowy zniszczonego domu. Czas na wspólną zabawę w cieniu sportowej rywalizacji rozpocznie się o godzinie 14:00, a starter da sygnał do biegu o 15:00.

Dodatkowo, organizatorzy zaplanowali festyn z rozmaitymi atrakcjami dla dzieci, licytacjami oraz gastronomicznymi specjałami. O wieczną pamiątkę z tej wyjątkowej imprezy zadbają profesjonaliści z FotoInfo Biegowe, z Jarkiem Dulnym na czele.

Szerokie wsparcie zadeklarowały również lokalne przedsiębiorstwa i instytucje. Przykładowo, firma PanelDoor s.c. ufundowała nowe drzwi wejściowe wraz z montażem i usługi związane z instalacją okien. Osoby, które nie mają możliwości fizycznego uczestnictwa w wydarzeniu, mogą przekazać swoje datki finansowe poprzez zorganizowany apel o pomoc.

Całe przedsięwzięcie dowodzi, iż silna i zjednoczona społeczność potrafi stawić czoła nawet najtrudniejszym przeciwnościom losu, oferując solidarną pomoc potrzebującym.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Finałowa gala projektu „Kulturalne Pogranicze – II edycja”

Mieszkańcy Dobrej mają niepowtarzalną okazję, by wziąć udział w wyjątkowym muzycznym wydarzeniu, kończącym drugą odsłonę projektu „Kulturalne Pogranicze”. Serdecznie zapraszamy na koncert, który odbędzie się 27 kwietnia o godzinie 17.00.

Opublikowane

w dniu

Wśród artystów zaproszonych do udziału w finale projektu znajdują się utalentowani muzycy, którzy z pewnością zachwycą obecnych swoimi interpretacjami. Na scenie zobaczymy pianistów – Marcina Pękali, Olhę Kozlan i Arkadiusza Świecha oraz sopranistkę – Natalię Jarosiewicz. W repertuarze znajdą się dzieła muzyki klasycznej, a także współczesnej, co gwarantuje różnorodność muzycznych przeżyć.

To wydarzenie to doskonała okazja, by celebrować bogactwo i różnorodność kultury w regionie. Organizatorzy zadali sobie trud, aby zapewnić, że gala finałowa będzie nie tylko świetnym doświadczeniem artystycznym, ale także momentem budującym poczucie wspólnoty wśród mieszkańców gminy.

Wstęp na wydarzenie jest wolny, a udział w nim może wnieść wiele radości oraz stanowić inspirację dla miłośników sztuki muzycznej. Wszystkich serdecznie zapraszamy!

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie