Gmina Dobra

Komunikacja miejska w 2024 r. w gminie Dobra

Od 10 lat, dzięki porozumieniu, które w 2014 roku podpisali Wójt Gminy Dobra Teresa Dera i Prezydent Szczecina Piotr Krzystek, siatkę połączeń w gminie Dobra obsługuje ZDiTM Szczecin. Mieszkańcy gminy korzystają z biletów i ulg obowiązujących we wszystkich środkach transportu miejskiego w Szczecinie.

Opublikowane

w dniu

Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych zamieszkujący na terenie gminy Dobra nie muszą płacić za bilety autobusowe i tramwajowe, którymi zarządza Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie. Korzystać z darmowych przejazdów można na podstawie karty SKA (Szczecińska Karta Aglomeracyjna) i/lub SKR (Szczecińska Karta Rodzinna). Posiadacze karty SKA powinni udać się wraz z ważną legitymacją szkolną wydaną według wzoru określonego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania i/lub ministra do spraw kultury i dziedzictwa narodowego do najbliższego Punktu Obsługi Klienta ZDiTM celem nadania na karcie uprawnień do bezpłatnych przejazdów. Uprawnienia nadawane są na okres do 30 września danego roku kalendarzowego, na który jest aktualnie podbita legitymacja.

Nowe karty SKA wyrabiane są na podstawie wypełnionego wniosku o wydanie Szczecińskiej Karty Aglomeracyjnej, do którego należy dołączyć zdjęcie legitymacyjne dziecka o wymiarach 40×50 mm lub 35×45 mm oraz okazać ważną legitymację szkolną wydaną według wzoru określonego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania i/lub ministra do spraw kultury i dziedzictwa narodowego oraz dokumentu potwierdzającego adres zamieszkania ucznia tj. ww. legitymację szkolną z wpisanym adresem zamieszkania ucznia lub zaświadczenia wydanego przez szkołę potwierdzającego adres zamieszkania ucznia. W przypadku dziecka  niepełnoletniego wniosek musi być wypełniony i podpisany przez rodzica  lub opiekuna prawnego. W celu złożenia wniosku o wydanie Szczecińskiej Karty Aglomeracyjnej należy udać się do kasy Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie przy ul. Klonowica 5, bądź innej wybranej kasy biletowej ZDiTM. SKA stanowi jedynie bilet na przejazdy transportem zbiorowym organizowanym przez ZDiTM w Szczecinie.

Wnioski o wydanie lub przedłużenie ważności Szczecińskiej Karty Rodzinnej (dla rodzin z gminy Dobra z co najmniej dwójką dzieci do 24 roku życia) składa się w Urzędzie Gminy Dobra przy ul. Lipowej 51 w Wołczkowie. Do wniosku o wydanie lub przedłużenie ważności Szczecińskiej Karty Rodzinnej należy załączyć ważne legitymacje szkolne dzieci uczących się w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych lub zaświadczenia uczelni o studiach dziennych stacjonarnych. Ponadto do wniosku o przyznanie po raz pierwszy Szczecińskiej Karty Rodzinnej załącza się zdjęcie każdego członka rodziny, który wnosi o przyznanie karty.

Szczecińska Karta Rodzinna uprawnia nie tylko do korzystania z ulg w zakresie transportu zbiorowego, ale również szerokiej oferty partnerów  programu Szczecin Przyjazny Rodzinie. Wykaz ulg na stronie:

www.przyjaznyrodzinie.szczecin.pl

http://www.przyjaznyrodzinie.szczecin.pl

Do bezpłatnych przejazdów uprawnione są też dzieci od urodzenia do momentu rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej, ale nie później niż do września roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 8 lat.

Dzięki porozumieniu, które podpisały Gmina Dobra i Miasto Szczecin, z bezpłatnych przejazdów mogą korzystać również seniorzy, którzy ukończyli 70 rok życia, na podstawie dokumentu stwierdzającego tożsamość oraz wiek pasażera. Osoby po ukończeniu 67 roku życia do ukończenia 70 lat uprawnieni są do korzystania z ulgi dla seniora. Emeryci po ukończeniu odpowiednio 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn oraz renciści mogą korzystać z ulgi 50%. Tak samo studenci szkół wyższych.

Zobacz wszystkie ulgi i zwolnienia: https://www.zditm.szczecin.pl/pl/pasazer/bilety-i-oplaty/ulgi-i-zwolnienia

Bezpłatne przejazdy dla uczniów z gminy Dobra możliwe są dzięki porozumieniu, które Gmina Dobra podpisała z Miastem Szczecin w 2018 roku. Gmina Dobra w całości pokrywa koszty transportu i udzielonych uprawnień do bezpłatnych przejazdów Zarządowi Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie.

Reklama

Gmina Dobra

Rusza Letnia Szkoła Muzykowania na Pomorzu Zachodnim – Rozpoczęcie rekrutacji na 2024!

Rozpoczęła się rekrutacja do Letniej Szkoły Muzykowania na Pomorzu Zachodnim w roku 2024. Projekt ten został powołany do życia w celu promowania muzyki i śpiewu ludowego jako części bogatej kultury regionalnej. Serdecznie zapraszamy do udziału dorosłych, seniorów, osoby niepełnosprawne, a także przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych. Liczba dostępnych miejsc została ograniczona do piętnastu, co gwarantuje indywidualne podejście do każdego uczestnika.

Opublikowane

w dniu

Podczas kursu prowadzonego przez Stanisława Mazurka, uczestnicy w trakcie 150 godzin zajęć zdobędą praktyczne umiejętności z zakresu emisji głosu i śpiewu tradycyjnego (120 godzin praktyki) oraz wiedzę teoretyczną na temat muzyki ludowej i historii śpiewu na Pomorzu Zachodnim (30 godzin teorii). Program szkolenia gwarantuje nie tylko rozwój umiejętności muzycznych, ale również pogłębienie świadomości kulturowej.

Kulminacyjnym punktem Letniej Szkoły Muzykowania będzie nagranie płyty CD, na której uczestnicy będą mieli okazję promować kulturowe dziedzictwo regionu. To unikalna okazja do nabycia nie tylko nowych umiejętności, ale i do uczestniczenia w tworzeniu materiału o wartości kulturowej.

Zapisy na kurs ruszyły i zważywszy na ograniczoną liczbę miejsc, zachęcamy zainteresowanych do szybkiego zgłaszania swojej kandydatury. Szkoła będzie się odbywać w trybie weekendowym, a koszt uczestnictwa wynosi 200 złotych za osobę, w cenie zawarty jest nocleg. Nie przegapcie szansy na niezapomniane doświadczenie muzyczne!

Formularz zgłoszeniowy znajduje się tu:
https://forms.gle/GKTrwQNHTA2Wb9Lw6

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Wspólnie na starcie — BIEGNĘ DLA GIENI i JANKA w Grzepnicy

W nadchodzącą sobotę, mieszkańcy gmina Dobra spotkają się na sportowo-charytatywnej imprezie „Biegnę dla Gieni i Janka”. Wydarzenie, zorganizowane wspólnie przez Ludowe Zespoły Sportowe Koło LZS Dobra, lokalną społeczność z Grzepnicy oraz Sołtysa, ma na celu wsparcie dwójki miejscowych wolontariuszy, których dom uległ niedawno zniszczeniu w wyniku pożaru.

Opublikowane

w dniu

Biuro zawodów rozpocznie swoją działalność o godzinie 13:00 przy gminnej świetlicy, zlokalizowanej przy boisku sportowym. Zapisy na bieg dla dzieci, który odbędzie się na dystansie 1500 metrów, oraz dla dorosłych, biegnących trasę 4000 metrów, będą przyjmowane w tym miejscu.

Wpisowe za udział w biegu to dobrowolne datki, które zasilą fundusz na rzecz odbudowy zniszczonego domu. Czas na wspólną zabawę w cieniu sportowej rywalizacji rozpocznie się o godzinie 14:00, a starter da sygnał do biegu o 15:00.

Dodatkowo, organizatorzy zaplanowali festyn z rozmaitymi atrakcjami dla dzieci, licytacjami oraz gastronomicznymi specjałami. O wieczną pamiątkę z tej wyjątkowej imprezy zadbają profesjonaliści z FotoInfo Biegowe, z Jarkiem Dulnym na czele.

Szerokie wsparcie zadeklarowały również lokalne przedsiębiorstwa i instytucje. Przykładowo, firma PanelDoor s.c. ufundowała nowe drzwi wejściowe wraz z montażem i usługi związane z instalacją okien. Osoby, które nie mają możliwości fizycznego uczestnictwa w wydarzeniu, mogą przekazać swoje datki finansowe poprzez zorganizowany apel o pomoc.

Całe przedsięwzięcie dowodzi, iż silna i zjednoczona społeczność potrafi stawić czoła nawet najtrudniejszym przeciwnościom losu, oferując solidarną pomoc potrzebującym.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Finałowa gala projektu „Kulturalne Pogranicze – II edycja”

Mieszkańcy Dobrej mają niepowtarzalną okazję, by wziąć udział w wyjątkowym muzycznym wydarzeniu, kończącym drugą odsłonę projektu „Kulturalne Pogranicze”. Serdecznie zapraszamy na koncert, który odbędzie się 27 kwietnia o godzinie 17.00.

Opublikowane

w dniu

Wśród artystów zaproszonych do udziału w finale projektu znajdują się utalentowani muzycy, którzy z pewnością zachwycą obecnych swoimi interpretacjami. Na scenie zobaczymy pianistów – Marcina Pękali, Olhę Kozlan i Arkadiusza Świecha oraz sopranistkę – Natalię Jarosiewicz. W repertuarze znajdą się dzieła muzyki klasycznej, a także współczesnej, co gwarantuje różnorodność muzycznych przeżyć.

To wydarzenie to doskonała okazja, by celebrować bogactwo i różnorodność kultury w regionie. Organizatorzy zadali sobie trud, aby zapewnić, że gala finałowa będzie nie tylko świetnym doświadczeniem artystycznym, ale także momentem budującym poczucie wspólnoty wśród mieszkańców gminy.

Wstęp na wydarzenie jest wolny, a udział w nim może wnieść wiele radości oraz stanowić inspirację dla miłośników sztuki muzycznej. Wszystkich serdecznie zapraszamy!

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie