Gmina Dobra

Wspólnota Samorządowa Gminy Dobra – prezentacja i inauguracja działalności

W sobotę, 21 maja br. podczas briefingu zorganizowanego na Terenie Sportowo – Rekreacyjnym Mierzynianka w Mierzynie odbyła się prezentacja oraz inauguracja działalności Wspólnoty Samorządowej Gminy Dobra.

Opublikowane

w dniu

Wspólnota Samorządowa Gminy Dobra została założona jako stowarzyszenie zwykłe w dniu 3 kwietnia 2022 roku przez grupę aktywnych społecznie mieszkańców Gminy Dobra. Wśród członków założycieli znaleźli się szefowie trzech klubów radnych Rady Gminy Dobra (Magdalena Zagrodzka – klub „Inicjatywa Dla Gminy Dobra”, Ewa Głowacka – klub „Lokalni” oraz Paweł Malinowski – klub „Razem Dla Gminy Dobra”), a także inni radni i mieszkańcy Gminy Dobra. Na Przedstawiciela Stowarzyszenia wybrano Pawła Malinowskiego. W dniu 6 kwietnia 2022 roku prezentowana organizacja pozarządowa została wpisana do ewidencji stowarzyszeń zwykłych prowadzonej przez Starostę Polickiego.

Działalność samorządowa i działalność społeczna w ramach organizacji pozarządowych bardzo często się przeplatają, co potwierdza działalność naszych radnych, którzy podejmują różne ważne dla mieszkańców inicjatywy w ramach interpelacji czy propozycji zmian w uchwałach, a zarazem prowadzą bardzo aktywnie funkcjonujące organizacje pozarządowe. To właśnie radni decydują czy mieszkańcy będą mieli realny wpływ na wydatkowanie środków z budżetu np. poprzez Budżet Obywatelski czy Fundusz Sołecki. Dlatego w ramach Wspólnoty Samorządowej Gminy Dobra chcemy rozwijać się zarówno w swojej działalności samorządowej jaki i działalności społecznej w ramach organizacji pozarządowych – powiedział Paweł Malinowski, radny Rady Gminy Dobra i przedstawiciel Wspólnoty Samorządowej Gminy Dobra.

Założyciele Wspólnoty Samorządowej Gminy Dobra mają wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu organizacji pozarządowych oraz organizowaniu wydarzeń dla lokalnych społeczności. Jako radni podejmują inicjatywy społeczne, które służą poprawie życia mieszkańców Gminy Dobra. Paweł Malinowski jest założycielem i prezesem Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus, która organizuje największe wydarzenia turystyki rowerowej na Pomorzu zachodnim i prowadzi działania edukacyjne na rzecz środowiska rowerowego. Malinowski jest także autorem wielu interpelacji radnego mających na celu poprawę życia mieszkańców Mierzyna i Gminy Dobra. Magdalena Zagrodzka prowadzi stowarzyszenie „My w Gminie Dobra”, jako radna jest autorką wielu ważnych społecznie interpelacji oraz inicjuje wiele aktywności służących lokalnej społeczności. Ewa Głowacka jest prezesem Stowarzyszenia na rzecz rozwoju Sołectwa Mierzyn oraz prowadzi Koło Gospodyń Wiejskich „Mierzynianki”. Prowadzone przez Ewę Głowacką organizacje organizują liczne wydarzenia skierowane do różnych grup wiekowych Mierzyna i Gminy Dobra. Katarzyna Ciurzyńska oraz Janusz Zarzycki jako radni Bezrzecza podejmują ważne kwestie służące poprawie bezpieczeństwa oraz komfortu życia mieszkańców ich miejscowości oraz gminy. Janusz Zarzycki od wielu lat zabiega o Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla naszej gminy. Bartosz Rzechowski reprezentuje i wspiera mieszkańców w działaniach prawnych, a Piotr Owczarek aktywnie uczestniczy we wszelkich działaniach społecznych.

Cieszę się ogromnie, że łączymy siły radnych z różnych klubów i w ten sposób będziemy mogli jeszcze lepiej służyć mieszkańcom naszej gminy, których reprezentujemy w Radzie Gminy Dobra. Mamy nadzieję, że do naszej inicjatywy dołączy wielu mieszkańców Gminy Dobra – powiedziała Magdalena Zagrodzka, radna Rady Gminy Dobra i współzałożycielka Wspólnoty Samorządowej Gminy Dobra.

Założyciele Wspólnoty Samorządowej Gminy Dobra chcą wspólnie zachęcać mieszkańców do zaangażowania się w życie społeczne i samorządowe w naszej gminie, a jako radni przedstawiać swoje propozycje pod głosowania Rady Gminy Dobra. Będą nadal zabiegać m.in. o Fundusz Sołecki dla Gminy Dobra. Fundusz Sołecki jest mechanizmem, który powołał ustawodawca w celu aktywizacji społeczności lokalnych, bo to one same decydują o przeznaczeniu środków budżetowych z funduszu na swoje własne potrzeby. Wspieranie społeczeństwa obywatelskiego jest naszym obowiązkiem, aby każdy mieszkaniec czuł się integralną częścią społeczności gminy i wiedział, że jego głos jest ważny i słuchany.

Celem Wspólnoty Samorządowej Gminy Dobra jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego – społeczeństwa ludzi świadomych swoich praw i obowiązków, angażujących się w sprawy swojej społeczności lokalnej.

W ramach swojej działalności będziemy współpracować ze wszystkimi organizacjami wzmacniającymi samorządność w Polsce oraz wspierającymi budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Naszym priorytetem jest zwiększenie zaangażowania lokalnych społeczności w działalność społeczną i samorządową – powiedział Janusz Zarzycki, radny Rady Gminy Dobra i współzałożyciel Wspólnoty Samorządowej Gminy Dobra.

Założyciele Wspólnoty Samorządowej Gminy Dobra zapraszają do wspólnej pracy na rzecz Gminy Dobra wszystkich zainteresowanych mieszkańców naszej gminy. Stowarzyszenie jest otwarte dla wszystkich chętnych.

Wspólnota Samorządowa Gminy Dobra pozyskała dwie dotacje w ramach Programu Społecznik na rajdy rowerowe na terenie Gminy Dobra, które będzie współorganizować z Fundacją Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus. W dniu 17 maja 2022 roku na Mierzyniance w obecności Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, w imieniu Wspólnoty Samorządowej Gminy Dobra umowy z prezes Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. – Natalią Wagner podpisał Paweł Malinowski. W ramach przyznanych dotacji zostaną zorganizowane dwa wydarzenia: „Drugi Rodzinny Rajd Rowerowy po Gminie Dobra” oraz „VII Mierzyński Rodzinny Rajd Rowerowy”.

Gmina Dobra

Wykład dr Marty Cichockiej o integracji Pomorza Zachodniego w Mierzynie

Mieszkańcy gminy Dobra będą mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę o historię regionu podczas najbliższego wydarzenia z cyklu „Historia w Dobrej”. Spotkanie odbędzie się 22 maja o godzinie 18:00 i będzie miało miejsce w siedzibie Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego w Mierzynie. Prelegentką będzie dr Marta Cichocka, która przedstawi wykład zatytułowany „Polak – Katolik. Procesy integracyjne na Pomorzu Zachodnim po II wojnie światowej”.

Opublikowane

w dniu

Wykład skupi się na analizie procesów integracyjnych ludności polskiej na terenach Pomorza Zachodniego. Dr Cichocka omówi, jak po II wojnie światowej mieszkańcy tej części kraju adaptowali się do nowej rzeczywistości, koncentrując się na rolach społecznych i kulturowych, jakie odegrał katolicyzm w procesie integracyjnym.

Jest to wyjątkowa okazja dla mieszkańców regionu, aby zrozumieć zmiany społeczne jakie miały miejsce w ich najbliższym otoczeniu po zakończeniu konfliktu i w latach, które nastąpiły. Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych historią lokalną i zmianami społecznymi w Polsce po 1945 roku.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną ilość miejsc, organizatorzy sugerują wcześniejsze przybycie.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Nowa platforma dla wydarzeń w Euroregionie Pomerania. Powstaje kalendarz wydarzeń

Wszystkie wydarzenia na terenie Euroregionu Pomerania w jednym miejscu? Takie możliwości da strona internetowa wydarzenia.wzp.pl, która pozwoli przeglądać atrakcje zaplanowane we wszystkich częściach regionu. Aktywny jest już formularz, dzięki któremu można zgłaszać pierwsze imprezy. W pełni z funkcjonalności strony będzie można korzystać od czwartku, 16 maja, a w ciągu kilku tygodni strona zacznie działać także w wersji niemieckojęzycznej.

Opublikowane

w dniu

Mieszkańcy Euroregionu Pomerania, będą mieli niebawem dostęp do nowej strony internetowej wydarzenia.wzp.pl, która ma za zadanie zgromadzić w jednym miejscu informacje o wydarzeniach organizowanych na terenie całego regionu. Platforma, obecnie w fazie uruchamiania formularza zgłoszeń, zostanie oficjalnie uruchomiona 16 maja tego roku. W przyszłości, użytkownicy będą również mogli korzystać z niemieckojęzycznej wersji serwisu.

Formularz zgłoszeń jest otwarty dla szerokiego kręgu organizatorów – od jednostek samorządu terytorialnego po grupy nieformalne. Po weryfikacji zgodności z regulaminem, akceptowane imprezy pojawiają się w Kalendarzu wydarzeń. Platforma ma być miejscem promocji różnorodnych inicjatyw, w tym festynów, wyścigów, seminariów i wystaw, obejmując szeroką gamę kategorii, jak sport, edukacja, kultura czy turystyka.

– Żyjemy na pograniczu, po polskiej i niemieckiej stronie ma miejsce wiele ciekawych wydarzeń. Polacy i Niemcy chętnie się przemieszczają i biorą udział w wydarzeniach po obu stronach Odry. Dzięki Kalendarzowi wydarzeń możliwa będzie promocja ciekawych imprez i wydarzeń odbywających się na terenie całego Euroregionu Pomerania, a także ułatwienie dostępu mieszkańców Euroregionu jak i jego okolic do informacji o organizowanych imprezach i wydarzeniach – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Dodawanie wydarzeń do Kalendarza jest intuicyjne i przebiega za pomocą zakładki „+ Dodaj” na stronie internetowej. Wystarczy wypełnić obowiązkowe dane i załączyć grafikę, aby propozycja imprezy mogła być rozpatrzona przez administratora serwisu.

Projekt Kalendarza jest wspierany przez środki z Programu Interreg VI A Mecklenburg-Vorpommern/Brandenburg/Polska 2021-2027. Ma on nie tylko ułatwić mieszkańcom dostęp do informacji o lokalnych wydarzeniach, ale również przyczynić się do wzmożenia aktywności kulturalnej, społecznej i gospodarczej w regionie.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Dobra już wkrótce

18 maja br., (sobota), tereny sportowe przy ul. Sportowej 7 w Dobrej staną się areną rywalizacji najmłodszych miłośników piłki nożnej. Zainaugurowany zostanie Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Dobra. W zawodach weźmie udział młodzież szkolna, reprezentująca klasy 5-6 oraz 7-8 ze szkół podstawowych zlokalizowanych na terenie gminy.

Opublikowane

w dniu

Zarówno organizatorzy, jak i mieszkańcy, z ogromnym zapałem oczekują na ten dzień, który promować będzie sportową rywalizację oraz zdrowy tryb życia wśród najmłodszych. Turniej rozpocznie się o godzinie 10.00 i zaplanowano, że przebiegać będzie w duchu fair play oraz wzajemnego szacunku.

Osoby, które zawitają na boiska sportowe będą mogły nie tylko kibicować młodym talentom, ale także wziąć udział w dodatkowych atrakcjach przygotowanych z myślą o całych rodzinach. Wstęp na imprezę jest bezpłatny, a emocje sportowe gwarantowane. Zaprasza się zatem wszystkich mieszkańców gminy Dobra do wspierania rozwoju sportowych pasji u najmłodszych i do spędzenia czasu w rodzinnej, sportowej atmosferze.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie