Kultura

Wiosenne Prezentacje Taneczne

Młodzi adepci sztuki baletowej będą mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności podczas koncertu finałowego Wiosennych Prezentacji Tanecznych, które w tym roku ponownie odbędą się w międzynarodowym gronie.

Opublikowane

w dniu

Międzynarodowe Prezentacje Taneczne to cykliczne wydarzenie artystyczne, które na stałe wpisało się już w harmonogram polickich imprez kulturalnych. Tym razem, po raz pierwszy, zostanie zrealizowane w edycji wiosennej, a młodzi tancerze będą mogli zaprezentować przed publicznością efekty swojej niemal całorocznej pracy nad doskonaleniem warsztatu artystycznego. Podczas koncertu finałowego, który w tym roku w związku z przebudową siedziby Miejskiego Ośrodka Kultury wyjątkowo odbędzie się na scenie Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu, zaprezentują się zespoły baletowe zaproszone do współpracy przez Companię Baletową: zespoły skupione przy Szkole Kinder-&Jugendtanzensemble w Neuenhagen oraz działające na terenie Szczecina Państwowe Ognisko Baletowe, Fundacja Balet i zespół „Efekt” z Pałacu Młodzieży.

Międzynarodowe Prezentacje Taneczne połączone z warsztatami obejmującymi różnorodne techniki tańca to przedsięwzięcie realizowane z sukcesami od ponad 20 lat, które z każdym kolejnym rokiem przynosi swoim uczestnikom korzyści w zakresie umiejętności nie tylko tanecznych, ale również interpersonalnych. Podczas projektu – realizowanego przy wsparciu finansowym z programu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz lokalnych przedsiębiorstw – odbywa się szereg warsztatów tanecznych, prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów, podczas których uczestnicy uczą się nowych form tańca, współpracują przy tworzeniu prostych choreografii i czerpią od siebie nawzajem artystyczne inspiracje. W tym roku młodzi tancerze będą mogli rozwijać swoje kompetencje w zakresie tańca klasycznego, współczesnego oraz burleski. Poznają również podstawowe pozycje jogi, dzięki którym ich ciało będzie jeszcze lepiej przygotowane do wykonywania skomplikowanych pas baletowych.

Zwieńczeniem pracy uczestników projektu będzie koncert finałowy, który dla młodych tancerzy bedzię wyjątkową okazją do zaprezentowania warsztatu tanecznego i wyrazu artystycznego, a także szansą na wyrażenie, jak bardzo rozwinęli swoją wrażliwość i otworzyli się na przekazywanie emocji ruchem. Tancerze pokażą na scenie swoją ogromną świadomość artystyczną, ale przede wszystkim pasję i wielką miłość do tańca, więc podczas koncertu z pewnością nie zabraknie wzruszeń i wielkich emocji.

Projekt Międzynarodowe Wiosenne Warsztaty Taneczne realizowany jest w ramach Programu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Sponsorami wydarzenia są również: Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Policach, Folwark Podkowa, P.U.P.”TRANS-NET” S.A.

Kultura

MOK zaprasza na warsztaty salsy

Już 20. maja w Miejskim Ośrodku Kultury odbędą się warsztaty salsy, które poprowadzi Alicja Maryś, dyplomowana instruktorka tańca z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.

Opublikowane

w dniu

Będzie to pierwsze spotkanie w ramach Akademii Kreatywnych Kobiet, zupełnie nowego projektu realizowanego przez MOK, którego celem jest zachęcanie kobiet do aktywnego i kreatywnego spędzania czasu, podejmowania nowych wyzwań i działań na rzecz rozwoju osobistego.

Warsztaty są przeznaczone dla kobiet kochających taniec i ruch, bo obok gorących rytmów salsy nie sposób przejść obojętnie. W czasie zajęć uczestniczki będą pracować nie tylko nad nauką podstawowych kroków, ale również nad minichoreografią z porywającą muzyką latynoską w tle. A co najważniejsze nad właściwym sposobem poruszania się, zmysłowością i pewnością siebie, ponieważ salsa do doskonała szkoła wdzięku i seksapilu.

Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich kobiet, również tych, które nigdy wcześniej nie tańczyły. Nie obowiązuje limit wieku – wystarczy zaangażowanie i pozytywna energia!

Dobrą energią uczestniczki zarazi również prowadząca warsztaty Alicja Maryś, której charakterystycznym stylem tańca – pełnym charyzmy, wdzięku i kobiecości – zachwycają się uczestnicy wielu europejskich festiwali tanecznych. Alicja od lat kształci uczniów zachodniopomorskich szkół tańca, a tym, co wyróżnia ją spośród innych instruktorów jest przede wszystkim atmosfera na zajęciach – ciepła, wesoła, a jednocześnie pozwalająca każdemu z uczniów odnaleźć i rozwinąć indywidualny styl, zarówno w tańcu solo, jak i w parach.

Kiedy? 20.05.2023 (sobota), godz. 10:00-13.00

Gdzie? Miejski Ośrodek Kultury w Policach, ul. Traugutta 4

Jak się zapisać? Zapisy przez Strefę Zajęć (www.mokpolice.pl)

Koszt:

Do 7.05 – 90 zł

Do 14.05 – 110 zł

Do 20.05 – 130 zł

Czytaj dalej

Kultura

50. Jubileuszowe Ińskie Lato Filmowe

W terminie 11-20 sierpnia 2023 roku odbędzie się jubileuszowa edycja Ińskiego Lata Filmowego. Po raz 50. spotkają się w Ińsku miłośnicy kina, którym organizatorzy zaproponują projekcje około 80 filmów z całego świata. Filmowy program festiwalu uzupełnią liczne wydarzenia towarzyszące – spotkania z twórcami filmowymi, wystawy, warsztaty, tematyczne wycieczki po regionie, koncerty oraz konkursy.

Opublikowane

w dniu

Jednym z głównych punktów programu będzie otwarcie archiwum festiwalu oraz galerii sztuki współczesnej O.MEGA, w której to zaprezentowana zostanie historia festiwalu oraz wydarzenia nawiązujące do wieloletniej aktywności artystów związanych z festiwalem. Ińsko odwiedzi blisko 50 twórców filmowych oraz gości specjalnych.

Tegoroczna tematyka imprezy koncentrować się będzie wokół następujących cykli filmowych:

BLIŻEJ NATURY – cykl filmowy poświęcony tematyce ekologicznej i przyrodniczej. Rozwinięciem projekcji będą spotkania z osobami czynnie zajmującymi się ochroną środowiska, jak i liczne spacery z przyrodnikami (ornitologami, botanikami, mykologami itd.).

WOKÓŁ BAŁTYKU – Pomorze Zachodnie od zarania dziejów związane było z morzem, które zmieniało swój charakter, a jednocześnie tworzyło osobliwą tkankę kulturową. Festiwal przygląda

się będzie fenomenom związanym z pomorskością. Pomorze to liczne lądy i wyspy, a także niezliczony archipelag małych krain. Szwecja, Niemcy, Litwa, Łotwa czy Finlandia – wszystkie te kraje mają swoje… pomorza. Główny trzon cyklu stanowić będzie konkurs filmów dla młodych twórców z regionu Morza Bałtyckiego.

DOOKOŁA ŚWIATA – PROWINCJE – Ińsko jest jednym z najmniejszych miejscowości w Polsce, w której mieści się kino i aktualnie rozwija się infrastruktura festiwalowa. To miejsce gdzie film jest pretekstem do przyglądania się społecznościom podobnej wielkości na całym świecie, zwłaszcza w mało popularnych kinematografiach świata takich jak Mongolia, Iran oraz Turcja.

DOKUMENTY ŚWIATA – OBRAZY WSPÓŁCZESNOŚCI – blok filmów, w których zastanawiamy się oraz debatujemy nad bieżącymi sprawami dotyczącymi współczesnej cywilizacji, nowym trendom kulturowym, sztuce, odkryciom w nauce oraz przemianom społecznym.

NAJNOWSZE KINO POLSKIE – przegląd najnowszych filmów polskich – fabuł, dokumentów i animacji. Liczne spotkania z twórcami filmowymi. Pośród tegorocznych gości znajdzie się wielu uznanych twórców filmowych – reżyserów, aktorów, operatorów m.in. Jan Jakub Kolski, Andrzej Mastalerz, Ewa Kasprzyk, Jacek Petrycki i inni.

POMERANIKA – program poświęcony szeroko pojętej, lokalnej, archeologii pamięci, zarówno tej sięgającej zamierzchłych czasów prehistorycznych, kultury Księstwa Pomorskiego, jak i czasów powojennych. Pomeranika to przyglądanie się najważniejszym tematom współczesnym, sztuce regionu i lokalnym inspiracjom.

W sekcji imprez towarzyszących jednym z wydarzeń będzie kolejna odsłona Urodzin Budynia – wieczór pamięci Jacka Szymkiewicza, zmarłego w ubiegłym roku autora tekstów i muzyka pochodzącego z Pomorza Zachodniego. Artysta obchodziłby 17 sierpnia swoje 49. urodziny. Osobny dział wydarzeń poświęcony będzie reportażom dźwiękowym oraz słuchowiskom.

Festiwal zainauguruje długometrażowy film dokumentalny poświęcony 50-leciu Ińskiego Lata Filmowego p.t. „Ińskie lata”. Zdjęcia do niego powstają od dwóch lat, a udział w realizacji wzięła blisko setka rozmówców. Reżyserem filmu jest Katarzyna Hoffmann.

15 maja uruchomiona zostanie sprzedaż karnetów na festiwal. Bieżące informacje o festiwalu można śledzić na stronie www.ilf.org.pl. Głównymi organizatorami imprezy są Stowarzyszenie Ińskie Lato Filmowe oraz Urząd Miasta i Gminy Ińsko.

Czytaj dalej

Kultura

Nowe Horyzonty Tournée w Kinie Zamek

Wyjątkowe filmowe wydarzenie Stowarzyszenia Nowe Horyzonty rusza w trasę po Polsce – w najbliższych dniach trafi również do Szczecina. Od 14 do 16 kwietnia na ekranie Kina Zamek zostaną zaprezentowane wybitne, oryginalne i autorskie produkcje, które wyznaczają nowe horyzonty w sztuce filmowej.

Opublikowane

w dniu

„Nowe Horyzonty” to jedno z największych wydarzeń filmowych w Polsce, w ramach którego można zobaczyć filmowe hity sprowadzone prosto z festiwali w Cannes, Wenecji czy Berlinie, odważne kino debiutantów, dzieła mistrzyń i mistrzów oraz retrospektywy zapomnianych lub mało znanych w naszym kraju klasyków.

W trakcie wiosennego tournée zostaną zaprezentowane trzy tytuły. Pierwsza propozycja to szwajcarski kandydat do Oscara „Kawałek nieba” Michaela Kocha, czyli rozgrywająca się w alpejskiej scenerii przewrotna opowieść o miłości. Kolejny film to „Pacifiction” określany mianem znakomitego „tropikalnego thrillera”, najnowsza produkcja Alberta Serry. Trzecia propozycja zatytułowana „Pod ziemią” to mistrzowskie kino Michelangelo Frammartino, które pozwoli choć na chwilę uciec od problemów codzienności. Pierwsze pokazy w ramach tournée w szczecińskim Zamku odbędą się 14 kwietnia o godzinie 17:00, szczegółowy program zamieszczony poniżej.

Więcej informacji: https://zamek.szczecin.pl/wydarzenie/kino/nowe-horyzonty-tournee. Bilety (18 i 16 zł ulgowy) do nabycia w kasach Zamku (kasa wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I) lub online na zamek.szczecin.pl.

Nowe Horyzonty Tournée – repertuar:

POD ZIEMIĄ

14 kwietnia (piątek), godz. 17:00
16 kwietnia (niedziela), godz. 17:00

dramat, Włochy/Francja/Niemcy 2021 (93 min)
Reżyseria Michelangelo Frammartino

„Pod ziemią” to zdobywca Nagrody Specjalnej Jury i kilku innych wyróżnień na 78. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Dzieło twórcy pamiętnego „Le quattro volte”, który po dekadzie milczenia powraca do Kalabrii, by eksplorować tamtejsze systemy jaskiń, należących do najgłębszych na świecie. Ale choć reżyser przywołuje dawną wyprawę speleologiczną, to interesuje go inny wymiar podziemnych eskapad. Dziura w ziemi prowadząca do ukrytych labiryntów jest rodzajem bramy Hadesu, wejściem do królestwa zmarłych, wokół którego każdego dnia krąży stary, schorowany pasterz.

Czas powoli skrapla się na ścianach jaskiń, a licząca miliardy lat egzystencja planety wydaje się wiecznością w porównaniu z kruchym istnieniem tego, co niepewnie drży i błyskawicznie mija na jej grubej skorupie: zwierząt, drzew, ludzi i ich historii. Reżyser wypełnił „Pod ziemią” głęboką duchową treścią, pięknem natury i poruszającym losem pasterza, zapisanym na jego twarzy. Pomiędzy dokumentem a fabułą, bez dialogów, w bezkresnej ciszy, rozgrywa się jeden z najpiękniejszych i najmądrzejszych filmów ostatnich lat.

KAWAŁEK NIEBA

14 kwietnia (piątek), godz. 19:00
16 kwietnia (niedziela), godz. 19:00

dramat, Szwajcaria/Niemcy 2022 (136 min)
Reżyseria Michael Koch
Obsada: Michèle Brand, Simon Wisler, Elin Zgraggen

Najoryginalniejszy film zeszłorocznego Berlinale (Wyróżnienie Specjalne), który wygląda niczym reklama znanej czekolady wyreżyserowana przez Bruno Dumonta. Pocztówkowa sceneria alpejskiej prowincji służy twórcom za kontrast dla trudów życia bohaterów zależnych od kaprysów natury i żartów przewrotnego losu. Wszystkie te niedogodności najmocniej odczuwa Anna – kelnerka, która postanawia związać się z nieco starszym od niej Markiem. Niegrzeszący urodą, popędliwy ponad miarę przybysz budzi nieufność lokalnej społeczności. Im więcej faktów świadczy na niekorzyść mężczyzny, tym bardziej gorliwie Anna wstawia się za partnerem, wiedząc, że przy okazji walczy również o prawo do życia po swojemu.

„Kawałek nieba” to jednak nie tylko hołd dla kobiecej siły i wzruszająca opowieść o miłości. Prawdziwy talent reżysera Michaela Kocha polega na tym, że tak jak Ulrich Seidl czy Bruno Dumont potrafi sprawnie balansować na granicy tonu serio i ożywczej kpiny. Tym sposobem szwajcarski film zamienia się chwilami w kronikę prowincjonalnych absurdów, w której znalazło się miejsce dla kiczowatego fokloru, a nawet estetyki Bollywoodu.

PACIFICTION

15 kwietnia (sobota), godz. 19:00

dramat, Francja/Hiszpania/Niemcy/Portugalia 2022 (165 min)
Reżyseria Albert Serra
Obsada: Benoît Magimel, Pahoa Mahagafanau, Montse Triola

W swoim najnowszym filmie Albert Serra wyrusza na Tahiti, którego pejzaże przypominają lunatyczną krainę, przestrzeń z pogranicza słodkiego marzenia sennego i dusznego koszmaru. „Pacifiction” obezwładnia już od pierwszej sceny – długiego travellingu przedstawiającego rozgrzane do czerwoności niebo nad oceanem i portem pełnym kontenerowców. Ich przytłaczająca obecność jest jednym z łączników polinezyjskiej wyspy ze światem naszej cywilizacji. A może raczej czegoś, co z niej pozostało. Przewodnikiem po tym raju utraconym jest De Roller (Benoît Magimel), Wysoki Komisarz Republiki zarządzający archipelagiem w imieniu francuskich władz. Ubrany niczym Fitzcarraldo w nieskazitelnie biały garnitur, dużo mówi i stara się być skutecznym pośrednikiem między imperium a miejscową ludnością, wśród której zaczyna krążyć plotka o powrocie wciąż żywego w Polinezji koszmaru – wznowieniu prowadzonych przez Francję prób nuklearnych. „Pacifiction” to kino totalne i hipnotyzujące. Podobnie jak cała twórczość katalońskiego reżysera przesiąknięte jest ironią, gorzkim romantyzmem oraz atmosferą dekadencji. Historia pełna jest filmowych nawiązań (m.in. do Fassbindera i F. F. Coppoli) i ma formę egzystencjalno-politycznego, chandlerowskiego z ducha kryminału.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie