Kultura

50. Jubileuszowe Ińskie Lato Filmowe

W terminie 11-20 sierpnia 2023 roku odbędzie się jubileuszowa edycja Ińskiego Lata Filmowego. Po raz 50. spotkają się w Ińsku miłośnicy kina, którym organizatorzy zaproponują projekcje około 80 filmów z całego świata. Filmowy program festiwalu uzupełnią liczne wydarzenia towarzyszące – spotkania z twórcami filmowymi, wystawy, warsztaty, tematyczne wycieczki po regionie, koncerty oraz konkursy.

Opublikowane

w dniu

Jednym z głównych punktów programu będzie otwarcie archiwum festiwalu oraz galerii sztuki współczesnej O.MEGA, w której to zaprezentowana zostanie historia festiwalu oraz wydarzenia nawiązujące do wieloletniej aktywności artystów związanych z festiwalem. Ińsko odwiedzi blisko 50 twórców filmowych oraz gości specjalnych.

Tegoroczna tematyka imprezy koncentrować się będzie wokół następujących cykli filmowych:

BLIŻEJ NATURY – cykl filmowy poświęcony tematyce ekologicznej i przyrodniczej. Rozwinięciem projekcji będą spotkania z osobami czynnie zajmującymi się ochroną środowiska, jak i liczne spacery z przyrodnikami (ornitologami, botanikami, mykologami itd.).

WOKÓŁ BAŁTYKU – Pomorze Zachodnie od zarania dziejów związane było z morzem, które zmieniało swój charakter, a jednocześnie tworzyło osobliwą tkankę kulturową. Festiwal przygląda

się będzie fenomenom związanym z pomorskością. Pomorze to liczne lądy i wyspy, a także niezliczony archipelag małych krain. Szwecja, Niemcy, Litwa, Łotwa czy Finlandia – wszystkie te kraje mają swoje… pomorza. Główny trzon cyklu stanowić będzie konkurs filmów dla młodych twórców z regionu Morza Bałtyckiego.

DOOKOŁA ŚWIATA – PROWINCJE – Ińsko jest jednym z najmniejszych miejscowości w Polsce, w której mieści się kino i aktualnie rozwija się infrastruktura festiwalowa. To miejsce gdzie film jest pretekstem do przyglądania się społecznościom podobnej wielkości na całym świecie, zwłaszcza w mało popularnych kinematografiach świata takich jak Mongolia, Iran oraz Turcja.

DOKUMENTY ŚWIATA – OBRAZY WSPÓŁCZESNOŚCI – blok filmów, w których zastanawiamy się oraz debatujemy nad bieżącymi sprawami dotyczącymi współczesnej cywilizacji, nowym trendom kulturowym, sztuce, odkryciom w nauce oraz przemianom społecznym.

NAJNOWSZE KINO POLSKIE – przegląd najnowszych filmów polskich – fabuł, dokumentów i animacji. Liczne spotkania z twórcami filmowymi. Pośród tegorocznych gości znajdzie się wielu uznanych twórców filmowych – reżyserów, aktorów, operatorów m.in. Jan Jakub Kolski, Andrzej Mastalerz, Ewa Kasprzyk, Jacek Petrycki i inni.

POMERANIKA – program poświęcony szeroko pojętej, lokalnej, archeologii pamięci, zarówno tej sięgającej zamierzchłych czasów prehistorycznych, kultury Księstwa Pomorskiego, jak i czasów powojennych. Pomeranika to przyglądanie się najważniejszym tematom współczesnym, sztuce regionu i lokalnym inspiracjom.

W sekcji imprez towarzyszących jednym z wydarzeń będzie kolejna odsłona Urodzin Budynia – wieczór pamięci Jacka Szymkiewicza, zmarłego w ubiegłym roku autora tekstów i muzyka pochodzącego z Pomorza Zachodniego. Artysta obchodziłby 17 sierpnia swoje 49. urodziny. Osobny dział wydarzeń poświęcony będzie reportażom dźwiękowym oraz słuchowiskom.

Festiwal zainauguruje długometrażowy film dokumentalny poświęcony 50-leciu Ińskiego Lata Filmowego p.t. „Ińskie lata”. Zdjęcia do niego powstają od dwóch lat, a udział w realizacji wzięła blisko setka rozmówców. Reżyserem filmu jest Katarzyna Hoffmann.

15 maja uruchomiona zostanie sprzedaż karnetów na festiwal. Bieżące informacje o festiwalu można śledzić na stronie www.ilf.org.pl. Głównymi organizatorami imprezy są Stowarzyszenie Ińskie Lato Filmowe oraz Urząd Miasta i Gminy Ińsko.

Kultura

Kino Miejskiego Ośrodka Kultury zaprasza na seanse w Dniu Kobiet!

Wyjątkowo kobiecy repertuar, wspaniałe kreacje aktorskie, ujmujące opowieści, kino o kobietach i dla kobiet, ale nie tylko – na seanse zapraszamy wszystkich, którzy sobotnie popołudnie chcą spędzić, delektując się pięknymi kadrami, nastrojową muzyką i poruszającymi do głębi historiami.

Opublikowane

w dniu

Dzieciom z pewnością przypadnie do gustu historia kota i towarzyszących mu zwierząt, które łączą siły, by stawić czoła czyhającemu na nich zagrożeniu w nowym świecie. Na młodzież czeka komedia o grupie polskich maturzystów i szalonym planie, który może zmienić bieg historii. A nieco później dwie fantastyczne produkcje, w których losy kobiet splatają się ze sobą, tworząc emocjonującą mieszankę, zostawiającą pole do refleksji i przemyśleń. Przepiękne to polski film o wyzwaniach, marzeniach i odwadze, potrzebnej do ich spełnienia. Natomiast Emilia Perez, która zostanie wyświetlona w cyklu Kino konesera, to opowieść o czterech kobietach, z których każda szuka w Meksyku szczęścia, wybierając nieoczywistą drogę do osiągnięcia celu.

Flow”

godz. 13:00

Reż. Gints Zilbalodis

Prod. Łotwa/Francja/Belgia 2024, 84 min

Świat zdaje się zmierzać ku końcowi, roi się od śladów ludzkiej obecności. Kot jest samotnym zwierzęciem, ale gdy jego dom zostaje zniszczony przez wielką powódź, znajduje schronienie na łodzi zamieszkanej przez różne gatunki i będzie musiał połączyć siły z nimi pomimo ich różnic. W samotnej łodzi płynącej przez mistyczne, zalane krajobrazy, stawiają czoła wyzwaniom i niebezpieczeństwom adaptacji do tego nowego świata.

100 dni do matury”

godz. 14:45

Reż. Mikołaj Piszczan

Wyk. Bartosz Laskowski, Jacek Koman, Małgorzata Foremniak, Piotr Głowacki, Pola Sieczko

Prod. Polska 2025, 100 min

Kapsel to imprezowicz z klasy maturalnej, dla którego znacznie ważniejsza niż egzamin dojrzałości jest paczka bliskich znajomych. Gdy dociera do niego, że zakończenie liceum oznacza również rozpad jego ekipy, postanawia pokrzyżować wszystkim studenckie plany i podarować jeszcze jeden rok wspólnej beztroski. Aby ocalić przyjaciół od trudów wkraczania w dorosłość, zamierza włamać się do innowacyjnego systemu Ministerstwa Edukacji i zmienić wyniki matur. Do brawurowej akcji angażuje grupę licealistów z najmniejszymi szansami na zdanie matury oraz… dawno niewidzianego, pełnego kontrowersyjnych życiowych mądrości dziadka. Czy genialny plan Kapsla się powiedzie? Czy chłopakowi uda się zmienić bieg wydarzeń i zatrzymać przyjaciół przy sobie?

Przepiękne!”

godz. 17:00

Reż. Katarzyna Priwieziencew

Wyk.: Marta Nieradkiewicz, Mikołaj Roznerski, Marta Ścisłowicz, Konrad Eleryk, Hanna Śleszyńska, Olaf Lubaszenko

Prod. Polska 2025, 119 min

Magda (Marta Nieradkiewicz) próbuje pogodzić wychowanie dwójki małych dzieci z prowadzeniem domu, a jednocześnie pragnie wrócić do pracy i realizować swoje zawodowe ambicje. Basia (Marta Ścisłowicz), skryta za murem nieufności, za wszelką cenę, unika miłości, choć bardzo jej pragnie. Krysia (Hanna Śleszyńska), po trzydziestu latach małżeństwa, chce czerpać z życia pełnymi garściami, nawet jeśli jej mąż nie podziela jej entuzjazmu. Agata (Katarzyna Herman), odnosząca sukcesy bizneswoman, nie potrafi odnaleźć nici porozumienia z nastoletnią córką. Julia (Kamila Urzędowska) jest gotowa poświęcić wszystko, by przedłużyć swoją karierę w branży, która ceni tylko młodość i urodę. A mała Tosia (Róża Szmidt)? Ona po prostu szuka odpowiedzi na wielkie pytania, które stawia przed nią życie.

Emilia Perez”

godz. 19:15

Reż. Jacques Audiard

Wyk.: Zoe Saldaña, Karla Sofía Gascón, Selena Gomez, Adriana Paz

Prod. Meksyk/Francja/USA 2024, 130 min

Niedoceniana prawniczka Rita otrzymuje propozycję nie do odrzucenia. Zleceniodawcą jest narkotykowy baron Manitas, dla którego ma zorganizować formalności związane ze zmianą płci. Bohaterka przyjmuje ofertę i znakomicie radzi sobie z realizacją zadania, w trakcie którego spotyka na swojej drodze tytułową Emilię Pérez. Kobieta jest całkowitym przeciwieństwem Manitasa. To pełna empatii, charyzmatyczna filantropka walcząca o Meksyk bez przemocy. Czy jednak da się wymazać krwawą przeszłość?

Czytaj dalej

Kultura

Tajemnica 16 piętra – komedia na najwyższym poziomie

Czy masz odwagę odkryć, co dzieje się po zmroku na 16 piętrze w najwyższym biurowcu miasta? Gdy wszystko inne cichnie, tam zaczyna się prawdziwa akcja. Dwaj przyjaciele zostają wplątani w wydarzenia, w których stają twarzą w twarz z niebezpiecznymi gangsterami. Gdy sytuacja wymyka się spod kontroli, humor i napięcie sięgają zenitu!

Opublikowane

w dniu

W „Tajemnicy 16 piętra” wszystko jest możliwe. Historia zaczyna się od niewinnego spotkania, które przeradza się w pełną adrenaliny przygodę. Dwaj bohaterowie, przypadkowo wplątani w kłopoty, muszą stawić czoła bezwzględnym przestępcom.

To jednak dopiero początek. Każdy zwrot akcji prowadzi do kolejnych tajemnic, intryga goni intrygę, a kryminalna historia przeplata się z refleksjami o damsko-męskich relacjach. Czy masz odwagę zanurzyć się w wir szalonej przygody, w której każdy krok to niespodzianka?

UWAGA! UŻYWANE SĄ EFEKTY STROBOSKOPOWE!

Obsada:
Michał Żurawski / Mariusz Ostrowski
Tomasz Borkowski
Michał Sitarski / Dominik Bąk
Piotr Miazga
Piotr Ligienza / Maciej Mikołajczyk

Kostiumy i scenografia: Katarzyna Adamczyk
Scenariusz i reżyseria: Jarosław Grzelka

W spektaklu padają słowa, niesłusznie uznawane za niecenzuralne.

Kiedy? 7 marca 2025r. (piątek), godz. 18:00
Gdzie? Sala widowiskowa Miejskiego Ośrodka Kultury (ul. Siedlecka 1A)
Bilety: Bilety w cenie 120 zł dostępne są w recepcji Miejskiego Ośrodka Kultury przy ul. Traugutta 4 oraz za pośrednictwem strony internetowej.

Czytaj dalej

Kultura

Spotkanie z Przemkiem Kossakowskim

SPLOTY to nowa inspirująca przestrzeń w Miejskim Ośrodku Kultury, w której spotkania z drugim człowiekiem przenoszą w świat nowych perspektyw i fascynujących idei. Każde wydarzenie to szansa na zebranie motywacji do działania, wzbogacenie swojego światopoglądu, zmianę punktu widzenia, ale przede wszystkim miejsce do dyskusji na najbardziej intrygujące i poruszające tematy. Fascynujące spotkania z różnych dziedzin to nietuzinkowy splot ekspertów, twórców i wykonawców, dzielących się swoją wiedzą, pasją i doświadczeniem.

Opublikowane

w dniu

Zapraszamy na spotkanie z dziennikarzem, podróżnikiem, autorem książek „Na granicy zmysłów” i „Drobna nieuważność i inne historie” oraz twórcą cyklu programów „Kossakowski. Szósty zmysł”, „Inicjacja”, „Wtajemniczenie”, „Down The Road”. Na początku spotkania Przemek zaproponuje kilka tematów do wyboru, a publiczność demokratycznie zagłosuje i do końca będzie miała realny wpływ na jego przebieg. „Filipiny – pasja i łowcy głów”, „Odmienne stany świadomości”, „Z kamerą wśród zwierząt”, a może po prostu „Down The Road”? Interaktywna podróż przez lata eksperymentalnych doświadczeń autora w różnych zakątkach świata, rozbudowana zostanie o historie z najnowszej książki. Nie przegapcie tego wyjątkowego spotkania!

Kiedy? 29 kwietnia (wtorek), godz. 18:00

Gdzie? W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury przy ul. Siedleckiej 1A

Bilety: w cenie 40 zł do nabycia online lub w recepcji MOK-u przy ul. Traugutta 4.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie