Powiat Policki

W regionie powstanie Towarowa Kolej Metropolitalna?

Ta idea może zrewolucjonizować transport towarowy w województwie zachodniopomorskim! Z inicjatywy naukowców Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu Akademii Morskiej w Szczecinie powstała koncepcja „Lekkiej Kolei Towarowej” (LFR – Light Freight Railway), która miałaby realizować funkcję dowozowo-odwozową dla ładunków skonteneryzowanych do firm zlokalizowanych w pobliżu bocznic kolejowych.

Opublikowane

w dniu

Mowa np. o Porcie w Policach, Zakładach Chemicznych, ale i dziesiątkach innych firm zlokalizowanych w Strefach Ekonomicznych sąsiadujących z infrastrukturą kolejową.

Kolej przeżywa obecnie swój renesans – jest tańsza, bardziej ekologiczna, bezpieczna. Współczesna logistyka coraz częściej sięga po rozwiązania kolejowe. W tym aspekcie Województwo Zachodniopomorskie oraz podmioty zlokalizowane na terenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego mają potencjał do wykorzystania. Grupa CSL, inicjator powstania suchego terminala kontenerowego CCIC Intermodal Depo Dunikowo, wspiera projekt szczecińskich naukowców i jest zainteresowana jego wdrożeniem w regionie.

„Lekka Kolej Towarowa może być szansą na odciążenie regionu od nadmiernie rozwiniętego transportu drogowego”

Autorem koncepcji „Lekkiej Kolei Towarowej” (LFR – Light Freight Railway) jest dr inż. Krystian Pietrzak, pracownik badawczo-dydaktyczny Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu Akademii Morskiej w Szczecinie. Jest on także jednym z autorów „Koncepcji Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej” (2012 r.). Pracując przy realizacji „Studium Wykonalności SKM” (2014-2015), stworzył koncepcję alternatywnego wykorzystania transportu kolejowego do przewozu ładunków na obszarach metropolitalnych. Obecnie zespół naukowców z WIET (dr inż. Krystian Pietrzak, dr inż. Oliwia Pietrzak, dr inż. Andrzej Montwiłł) pracuje nad szczegółami technicznymi i organizacyjnymi tego pomysłu.

Idea „Lekkiej Kolei Towarowej” jest bardzo prosta – do obsługi ładunków na obszarze metropolii szczecińskiej zaproponowano krótkie składy kolejowe, złożone z kilku wagonów (maksymalnie 5), z których dwa krańcowe posiadają kabiny sterownicze. Każdy z wagonów przystosowany jest do przewozu dwóch kontenerów 20’ lub jednego 40’. Takie pociągi pozwoliłyby na obsługę bocznic załadowców, którzy nie dysponują wystarczającą masą ładunkową do zapełnienia tradycyjnego pociągu towarowego. „Nasz projekt wychodzi naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom przedsiębiorców, którzy chcieliby, aby ich ładunki obsługiwane były przez kolej” – mówi dr inż. Krystian Pietrzak z WIET. Zastosowanie krótkich składów dwukierunkowych pozwoliłoby na szybkie i sprawne czynności załadowcze na bocznicach kolejowych, eliminując kosztowne i czasochłonne czynności manewrowe, związane np. z przetaczaniem wagonów.

Koncepcja może przynieść wymierne korzyści dla całego Pomorza Zachodniego. Lekka Kolej Towarowa może wpłynąć na poprawę konkurencyjności gospodarczej naszego regionu, a dzięki przeniesieniu części masy ładunkowej na transport kolejowy, przyczynić się do zmniejszenia ruchu ciężkich samochodów w Szczecinie i na obszarze SOM. To skutkować może poprawą bezpieczeństwa na drogach, ograniczeniem zanieczyszczenia środowiska, zmniejszeniem degradacji infrastruktury drogowej, zmniejszeniem kongestii na drogach.

– Prace nad koncepcją wciąż trwają. Nasz region jest bogato wyposażony w infrastrukturę kolejową, problemem jest jednak jej stan techniczno-eksploatacyjny. Istotnym argumentem za wdrożeniem Lekkiej Kolei Towarowej są prowadzone aktualnie prace modernizacyjne na sieci kolejowej, w tym w ramach budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej (np. na linii kolejowej 406). Realizacja naszego pomysłu może przyczynić się do osiągnięcia w regionie efektu synergii.

Jak mówi specjalista, wiele firm z naszego regionu, które zlokalizowane są w pobliżu bocznic kolejowych może być zainteresowanych projektem. Dla osiągnięcia zakładanych efektów koncepcji, konieczne jest jednak funkcjonowanie nowoczesnego hubu, który „zbierałby” kontenery przywożone przez składy LFR od rozproszonych dostawców i formowałby z nich składy całopociągowe.

– Grupa CSL jest zainteresowana wdrożeniem opracowanego przez nas pomysłu. Podczas konferencji NaviRail 2019 mieliśmy okazję skonfrontowania naszej koncepcji z potrzebami rynku. Podczas obrad okazało się, że nasz projekt jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom Grupy CSL i projektu CCIC Intermodal Depo Dunikowo. To połączenie projektu naukowego oraz głosu praktyków, przedsiębiorców, którzy szukają dla siebie dogodnych rozwiązań – mówi dr inż. Krystian Pietrzak.

Specjaliści uważają, że rozwiązanie mogłoby zostać wprowadzone w naszym regionie w ciągu kilku lat.

CSL szuka innowacyjnych rozwiązań

Jedną z firm, która aktywnie włączyła się w rozwijanie tego pomysłu jest Grupa CSL. Jak mówi Przemysław Hołowacz, Prezes Zarządu CCIC Intermodal Depo Dunikowo, firma szuka nowoczesnych rozwiązań, które sprawią, że suchy terminal, który powstaje w strefie ekonomicznej w Dunikowie będzie konkurencyjny oraz będzie w stanie proponować klientom najbardziej kompleksowe usługi z zakresu logistyki: – Ten projekt jest dla nas bardzo rozwojowy patrząc od strony biznesowej, ale to jest szerszy plan, który pozwoli przesunąć ładunki z transportu samochodowego na kolejowy, a to wielki plus dla rozwoju gospodarczego całego regionu – mówi Przemysław Hołowacz.

Przedstawiciel Grupy CSL zauważa zalety ekonomiczne, logistyczne, społeczne oraz środowiskowe całego przedsięwzięcia. – Naszą rolą będzie budowa logistyki całego przedsięwzięcia, wsparcie merytoryczne przy budowie prototypu pociągu i pozyskiwanie zainteresowanych firm, które razem z nami będą chciały wdrażać to rozwiązanie – mówi Przemysław Hołowacz.

Powiat Policki

Alarmujące upały: Policja ostrzega przed pozostawianiem dzieci i zwierząt w samochodach!

Opublikowane

w dniu

Zaparkowane pojazdy w szczytowym momencie letnich temperatur zamieniają się w śmiertelne pułapki. Wnikliwe obserwacje ujawniają, że nawet lekko uchylone okno nie jest w stanie obniżyć temperatury do bezpiecznego poziomu. Rodzice oraz właściciele zwierząt nierzadko sądzą, że na „krótką chwilę” nic złego się nie wydarzy. Policja podkreśla, że to błędne przekonanie może prowadzić do dramatu.

Niebagatelne znaczenie ma postawa świadków, którzy zauważą dziecko lub zwierzę zamknięte w nagrzanym pojeździe. Każda minuta jest na wagę życia, dlatego też konieczne jest natychmiastowe wezwanie pomocy. Policja przypomina o karze, która grozi za taki czyn i apeluje o odpowiedzialność oraz czujność społeczną.

Każdego roku, pomimo nieustannych apeli policji dochodzi do podobnych sytuacji. Wysokie temperatury, jak wynika z prognoz nie szybko nas opuszczą dlatego przypominamy:

  • W upalne dni pamiętajmy o naszych pociechach i planujmy nasze zajęcia tak, aby najbliższe nam osoby i zwierzęta były bezpieczne. Nawet krótkie zakupy planujmy rozważnie. Poprośmy aby ktoś zaufany zaopiekował się naszym dzieckiem, a kiedy nie ma takiej możliwości zabierzmy dziecko na zakupy ze sobą. Być może zajmie to trochę więcej czasu, mamy jednak wówczas pewność, że nasza pociecha jest bezpieczna.
  • Poruszając się po parkingach przy sklepach lub innych obiektach nie pozostawajmy obojętni i zwracajmy uwagę, czy w zaparkowanym pojeździe, obok którego przechodzimy nie znajduje się dziecko lub zwierzę. Nie bójmy się zareagować. Gdy dziecko jest spocone, mokre lub zaniepokojone natychmiast wezwijmy służby ratunkowe, Policję i Pogotowie Ratunkowe. Nasza szybka reakcja i zdecydowane działanie może w konsekwencji uratować czyjeś życie.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Przetarg na przebudowę drogi powiatowej Stobno-Mierzyn

W odpowiedzi na ogłoszenie przetargu na przebudowę odcinka drogi powiatowej Stobno – Mierzyn, napłynęły dwie oferty od znanych przedsiębiorstw budowlanych. Przetarg, który został ogłoszony 7 czerwca br., przyciągnął uwagę firm Strabag oraz Eurovia.

Opublikowane

w dniu

Strabag, międzynarodowa korporacja z sektora budowlanego, wyceniła realizację zadania na 2,3 miliona złotych. Druga oferta, przedstawiona przez konkurencyjną firmę Eurovia, zakłada wykonanie prac za 1,9 miliona złotych. Kwota przeznaczona na inwestycję, ustalona przez zamawiającego, wynosi 2,1 miliona złotych brutto.

Obecnie komisja przetargowa dokonuje analizy przedstawionych ofert. Zgodnie z przewidywaniami, prace mają rozpocząć się jeszcze w trzecim kwartale bieżącego roku. Zadanie obejmuje wykonanie nakładki bitumicznej na długości około 930 metrów drogi oraz częściową budowę nowej konstrukcji drogowej. Plan zakłada ułożenie dwóch warstw mas bitumicznych, wzmocnionych siatką z włókien szklanych i węglowych, wraz z niezbędnymi robotami towarzyszącymi.

Inwestycja wpisuje się w długoterminowy program modernizacji infrastruktury drogowej w powiecie polickim. W ostatnim czasie gmina Police zakończyła kompleksową przebudowę dróg Stobno – Szczecin i Stobno – Dołuje, a aktualnie prowadzone są prace przy przebudowie drogi przebiegającej przez Stobno. Ponadto, w fazie projektowej znajduje się przebudowa drogi łączącej Stobno z miejscowością Będargowo.

 

Czytaj dalej

Powiat Policki

Opracowywanie Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Powiatu Polickiego na lata 2025-2030

Władze Powiatu Polickiego rozpoczęły proces tworzenia nowej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych, która będzie obowiązywała w latach 2025-2030. Dokument ten ma kluczowe znaczenie dla przyszłości regionu, gdyż określa priorytety i kierunki działań w obszarze problemów społecznych.

Opublikowane

w dniu

Aktualnie trwają prace nad wstępnym etapem opracowywania strategii, w którym to mieszkańcy Powiatu Polickiego odgrywają główną rolę. Władze lokalne zachęcają obywateli do wzięcia udziału w anonimowej ankiecie, której celem jest zebranie opinii na temat warunków życia w regionie oraz zidentyfikowanie najważniejszych wyzwań społecznych, przed którymi stoi powiat.

Ankieta jest dostępna online oraz w wersji papierowej w wybranych punktach na terenie powiatu. Każda opinia jest cenna i zostanie wykorzystana do lepszego zrozumienia sytuacji społecznej mieszkańców oraz do stworzenia skutecznych rozwiązań odpowiadających na ich potrzeby.

Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych jest dokumentem niezwykle ważnym, ponieważ opiera się na rzeczywistych doświadczeniach i oczekiwaniach ludzi, którzy na co dzień tworzą i rozwijają Powiat Policki. Jest to przestrzeń dla mieszkańców, by mieć wpływ na przyszłe działania samorządu i współkształtować środowisko, w którym żyją.

Wszyscy mieszkańcy powiatu, którzy chcieliby wziąć udział w ankiecie i wyrazić swoje zdanie na temat lokalnych problemów społecznych, mogą to zrobić do końca bieżącego miesiąca.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie