Powiat Policki

W regionie powstanie Towarowa Kolej Metropolitalna?

Ta idea może zrewolucjonizować transport towarowy w województwie zachodniopomorskim! Z inicjatywy naukowców Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu Akademii Morskiej w Szczecinie powstała koncepcja „Lekkiej Kolei Towarowej” (LFR – Light Freight Railway), która miałaby realizować funkcję dowozowo-odwozową dla ładunków skonteneryzowanych do firm zlokalizowanych w pobliżu bocznic kolejowych.

Opublikowane

w dniu

Mowa np. o Porcie w Policach, Zakładach Chemicznych, ale i dziesiątkach innych firm zlokalizowanych w Strefach Ekonomicznych sąsiadujących z infrastrukturą kolejową.

Kolej przeżywa obecnie swój renesans – jest tańsza, bardziej ekologiczna, bezpieczna. Współczesna logistyka coraz częściej sięga po rozwiązania kolejowe. W tym aspekcie Województwo Zachodniopomorskie oraz podmioty zlokalizowane na terenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego mają potencjał do wykorzystania. Grupa CSL, inicjator powstania suchego terminala kontenerowego CCIC Intermodal Depo Dunikowo, wspiera projekt szczecińskich naukowców i jest zainteresowana jego wdrożeniem w regionie.

„Lekka Kolej Towarowa może być szansą na odciążenie regionu od nadmiernie rozwiniętego transportu drogowego”

Autorem koncepcji „Lekkiej Kolei Towarowej” (LFR – Light Freight Railway) jest dr inż. Krystian Pietrzak, pracownik badawczo-dydaktyczny Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu Akademii Morskiej w Szczecinie. Jest on także jednym z autorów „Koncepcji Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej” (2012 r.). Pracując przy realizacji „Studium Wykonalności SKM” (2014-2015), stworzył koncepcję alternatywnego wykorzystania transportu kolejowego do przewozu ładunków na obszarach metropolitalnych. Obecnie zespół naukowców z WIET (dr inż. Krystian Pietrzak, dr inż. Oliwia Pietrzak, dr inż. Andrzej Montwiłł) pracuje nad szczegółami technicznymi i organizacyjnymi tego pomysłu.

Idea „Lekkiej Kolei Towarowej” jest bardzo prosta – do obsługi ładunków na obszarze metropolii szczecińskiej zaproponowano krótkie składy kolejowe, złożone z kilku wagonów (maksymalnie 5), z których dwa krańcowe posiadają kabiny sterownicze. Każdy z wagonów przystosowany jest do przewozu dwóch kontenerów 20’ lub jednego 40’. Takie pociągi pozwoliłyby na obsługę bocznic załadowców, którzy nie dysponują wystarczającą masą ładunkową do zapełnienia tradycyjnego pociągu towarowego. „Nasz projekt wychodzi naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom przedsiębiorców, którzy chcieliby, aby ich ładunki obsługiwane były przez kolej” – mówi dr inż. Krystian Pietrzak z WIET. Zastosowanie krótkich składów dwukierunkowych pozwoliłoby na szybkie i sprawne czynności załadowcze na bocznicach kolejowych, eliminując kosztowne i czasochłonne czynności manewrowe, związane np. z przetaczaniem wagonów.

Koncepcja może przynieść wymierne korzyści dla całego Pomorza Zachodniego. Lekka Kolej Towarowa może wpłynąć na poprawę konkurencyjności gospodarczej naszego regionu, a dzięki przeniesieniu części masy ładunkowej na transport kolejowy, przyczynić się do zmniejszenia ruchu ciężkich samochodów w Szczecinie i na obszarze SOM. To skutkować może poprawą bezpieczeństwa na drogach, ograniczeniem zanieczyszczenia środowiska, zmniejszeniem degradacji infrastruktury drogowej, zmniejszeniem kongestii na drogach.

– Prace nad koncepcją wciąż trwają. Nasz region jest bogato wyposażony w infrastrukturę kolejową, problemem jest jednak jej stan techniczno-eksploatacyjny. Istotnym argumentem za wdrożeniem Lekkiej Kolei Towarowej są prowadzone aktualnie prace modernizacyjne na sieci kolejowej, w tym w ramach budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej (np. na linii kolejowej 406). Realizacja naszego pomysłu może przyczynić się do osiągnięcia w regionie efektu synergii.

Jak mówi specjalista, wiele firm z naszego regionu, które zlokalizowane są w pobliżu bocznic kolejowych może być zainteresowanych projektem. Dla osiągnięcia zakładanych efektów koncepcji, konieczne jest jednak funkcjonowanie nowoczesnego hubu, który „zbierałby” kontenery przywożone przez składy LFR od rozproszonych dostawców i formowałby z nich składy całopociągowe.

– Grupa CSL jest zainteresowana wdrożeniem opracowanego przez nas pomysłu. Podczas konferencji NaviRail 2019 mieliśmy okazję skonfrontowania naszej koncepcji z potrzebami rynku. Podczas obrad okazało się, że nasz projekt jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom Grupy CSL i projektu CCIC Intermodal Depo Dunikowo. To połączenie projektu naukowego oraz głosu praktyków, przedsiębiorców, którzy szukają dla siebie dogodnych rozwiązań – mówi dr inż. Krystian Pietrzak.

Specjaliści uważają, że rozwiązanie mogłoby zostać wprowadzone w naszym regionie w ciągu kilku lat.

CSL szuka innowacyjnych rozwiązań

Jedną z firm, która aktywnie włączyła się w rozwijanie tego pomysłu jest Grupa CSL. Jak mówi Przemysław Hołowacz, Prezes Zarządu CCIC Intermodal Depo Dunikowo, firma szuka nowoczesnych rozwiązań, które sprawią, że suchy terminal, który powstaje w strefie ekonomicznej w Dunikowie będzie konkurencyjny oraz będzie w stanie proponować klientom najbardziej kompleksowe usługi z zakresu logistyki: – Ten projekt jest dla nas bardzo rozwojowy patrząc od strony biznesowej, ale to jest szerszy plan, który pozwoli przesunąć ładunki z transportu samochodowego na kolejowy, a to wielki plus dla rozwoju gospodarczego całego regionu – mówi Przemysław Hołowacz.

Przedstawiciel Grupy CSL zauważa zalety ekonomiczne, logistyczne, społeczne oraz środowiskowe całego przedsięwzięcia. – Naszą rolą będzie budowa logistyki całego przedsięwzięcia, wsparcie merytoryczne przy budowie prototypu pociągu i pozyskiwanie zainteresowanych firm, które razem z nami będą chciały wdrażać to rozwiązanie – mówi Przemysław Hołowacz.

Powiat Policki

Zamknięcie odcinka drogi powiatowej w Stobnie na czas prac

Mieszkańcy Stobna muszą przygotować się na utrudnienia w ruchu drogowym. Od poniedziałku, 21 października, na potrzeby przeprowadzenia prac bitumicznych zostanie zamknięty dla ruchu odcinek drogi powiatowej znajdujący się między ulicą Osiedle pod Lipami a miejscowością Stobno. Planowane prace dotyczą nie tylko wymienionego odcinka, ale i samej miejscowości Stobno, gdzie ruch pojazdów będzie odbywać się wahadłowo, kontrolowany przez sygnalizację świetlną.

Opublikowane

w dniu

Wykonawcy robót drogowych przewidują, iż utrudnienia te potrwają blisko miesiąc. Kierowcom zaleca się korzystanie z alternatywnych tras, które wyznaczono przez Mierzyn, Skarbimierzyce, Dołuje, wracając na drogę w Stobnie. Zarówno drogi powiatowe, jak i droga krajowa zostały uwzględnione w oznakowanym objeździe. Lokalne władze proszą mieszkańców o wyrozumiałość i dostosowanie się do tymczasowych zmian w organizacji ruchu.

 

Czytaj dalej

Powiat Policki

Poprawa bezpieczeństwa drogowego pomiędzy Warzymicami a Będargowem

Rozpoczynają się prace mające na celu wzmocnienie poboczy kruszywem na drodze łączącej miejscowości Warzymice i Będargowo. Zamierzone działania rozpoczną się i zakończą w listopadzie bieżącego roku, co jest odpowiedzią na liczne zgłoszenia i oczekiwania mieszkańców obszaru powiatu polickiego.

Opublikowane

w dniu

Prace te mają charakter tymczasowy, lecz ich głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa osób korzystających z tego odcinka drogowego. Inicjatywa ta jest efektem aktywnych działań i dialogu pomiędzy władzami lokalnymi, radą rodziców szkoły znajdującej się w tej okolicy, przedstawicielami sołectwa, jak również samorządem gminy.

Równocześnie do działań związanych z utwardzaniem poboczy gmina przygotowuje pełny projekt budowlany, który ma zrewolucjonizować infrastrukturę drogową na ww. odcinku. Przedmiotowy plan inwestycji obejmuje kilka kluczowych elementów: przebudowę konstrukcji jezdnej, wprowadzenie kanalizacji deszczowej, stworzenie dróg dla ruchu pieszego i rowerzystów oraz budowę nowego chodnika. Starania o uzyskanie odpowiedniego finansowania są już w toku. Wszystkie działania są ukierunkowane na realizację remontu w kolejnym roku.

Zdj. Starostwo Powiatowe w Policach

Czytaj dalej

Powiat Policki

Bezpłatne badania profilaktyczne w ramach akcji „Po zdrowie z Powiatem Polickim”

Starostwo Powiatowe w trosce o zdrowie mieszkańców powiatu polickiego zaprasza na spotkania oraz bezpłatne badania profilaktyczne. W październiku mieszkańcy czterech gmin Powiatu Polickiego (Nowe Warpno, Police, Dobra, Kołbaskowo) będą mieć okazję skorzystać z bezpłatnego badania profilaktycznego słuchu w mobilnym gabinecie Audikabus. Nie ma zapisów na badanie.

Opublikowane

w dniu

Dodatkowo Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Policach i Komenda Powiatowa Policji w Policach przeprowadzi stoiska informacyjno-pomiarowe, w których m.in. nauka samobadania piersi w ramach kampanii „Bądź swoją bohaterką”, symulacja z użyciem narko i alkogogli, instruktaże prawidłowego mycia zębów, pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar i analizę składu ciała, profilaktyka uzależnień.

Poniżej harmonogram przeprowadzenia badań w każdej gminie Powiatu Polickiego:

28.10 (poniedziałek) 9.00-14.00

Audikabus (mobilny gabinet do badania słuchu) stanie przy Urzędzie Gminy Nowego Warpna, ul. plac Zwycięstwa 1

29.10 (wtorek) 9.00-14.00

Audikabus stanie na parkingu Starostwa Powiatowego w Policach, ul. Tanowska 8

30.10 (środa) 9.00-14.00

            Audikabus stanie przy Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej

(Klub w Dołujach), ul. Żubrza 7

31.10 (czwartek) 9.00-14.00

Audikabus stanie przy Szkole Podstawowej w Przecławiu, Przecław 27

W listopadzie Stowarzyszenie „FIZJOSPORT” zaprasza na bezpłatne testy PSA dla mężczyzn po 40 r.ż. Dzięki wykonaniu bezpłatnych testów PSA mieszkańcy Powiatu Polickiego będą mieli możliwość sprawdzenia stanu swojej prostaty oraz uzyskania informacji na temat ewentualnych zmian, które mogą wymagać dalszej diagnostyki lub leczenia.

Prowadzimy zapisy pod numerem tel. 91 432 81 56 – Wydział Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Policach.

Dodatkowo Stowarzyszenie Polickie Amazonki w Policach poprowadzi warsztaty upowszechniające samokontrolę badania jąder i instruktaż samobadania z użyciem trenażera do badania jąder.

Poniżej harmonogram przeprowadzenia testów PSA w każdej gminie Powiatu Polickiego:

4.11 (poniedziałek) 14.00-18.00

·       siedziba Nowowarpieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nowym Warpnie, ul. Warszawska 11

13.11 (środa) 14.00-18.00

·       hala widowiskowo-sportowa Zepołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach (pokój pielęgniarki), ul. Siedlecka 6e

18.11 (poniedziałek) 14.00-18.00

·       Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej (Klub w Dołujach), ul. Żubrza 7

25.11 (poniedziałek) 14.00-18.00

·       Szkoła Podstawowa w Przecławiu, Przecław 27 (pokój pielęgniarki)

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie