Gmina Police

W Leśnie Górnym wybudują instalację do przetwarzania bioodpadów

Wiadomo gdzie, kto i dlaczego. Nie wiadomo za ile i kiedy. Podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miasta w Policach, burmistrz Polic Władysław Diakun i prezydent Szczecina Piotr Krzystek poinformowali o podpisaniu listu intencyjnego w sprawie powołania wspólnego zakładu na odpady biodegradowalne. Zakład miałby przyjąć pierwsze odpady za dwa lata.

Opublikowane

w dniu

List intencyjny w sprawie powołania wspólnego zakładu na odpady biodegradowalne podpisały Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów ze Szczecina, policki Trans-Net oraz spółka Remondis Szczecin. Nieznana jest treść listu, ani koszty jakie będą musiały ponieść firmy tworzące nową spółkę. Całemu przedsięwzięciu patronują Prezydent Szczecina Piotr Krzystek i Burmistrz Polic Władysław Diakun, którzy nie ukrywali zadowolenia z podpisanego wcześniej listu intencyjnego. Już dziś wiadomo, że inwestycja budowy zakładu przeróbki odpadów biodegradowalnych będzie wspierać się na dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

SONY DSC

Chcemy wspólnie z gminą Police zagospodarować bioodpady. Tym bardziej że gmina Police posiada takie możliwości poprzez swoją spółkę. Bioodpady mogą trafiać do zakładu, który zostanie zmodernizowany z naszymi partnerami i będzie służył mieszkańcom obu samorządów. Szczecin takiej instalacji na swoim terenie nie posiada – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Na dzień dzisiejszy nieznany jest koszt budowy nowego zakładu w Leśnie Górnym. Zresztą trudno mówić o szacowanych kosztach, skoro na obecną chwilę firmy czekają na decyzję Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie, zezwalającej na powstanie nowej spółki. Tak się bowiem składa, że podmioty tworzące spółkę mają silną pozycję na rynku gospodarki odpadami tak w Szczecinie jak i Policach.

Pierwsza przymiarka kosztów budowy tej instalacji, miała miejsce rok temu. Wtedy to wychodziło niespełna 50 milionów złotych. Wszyscy wiemy jednak, jak wyglądają ruchy cenowe na rynku, szczególnie tym budowlanym, więc na dzień dzisiejszy to już nieaktualne – tłumaczy Ronald Laska, prezes Remondis Szczecin.

SONY DSC

Nowy zakład docelowo ma przyjąć 40 tysięcy ton odpadów biodegradowalnych. Zdaniem prezesa Laski, cykl kompostowania odpadów będzie w pełni hermetyczny, bez negatywnych wpływów na środowisko. Dla przypomnienia, obecne składowisko w Leśnie Górnym posiada zbiorniki otwarte, co wydatnie odczuwają mieszkańcy. Efektem końcowym kompostowania odpadów będzie kompost, który stanowi bazę do gruntu dla rolnictwa czy ogrodnictwa. Podczas konferencji prasowej przedstawiono próbki kompostu i ziemię pod uprawę ziół, powstałą na terenie zakładu w Bydgoszczy.

SONY DSC

Chcemy z tego zrobić produkt rolniczy produkt, na który jest dzisiaj popyt na rynku, chociażby z tego tytułu, że ceny nawozów rosną w zastraszającym tempie. Oczywiście nie będziemy konkurencją dla dużych zakładów, natomiast to będzie jakieś uzupełnienie rynku – powiedział podczas konferencji prasowej Adam Pacholik, prezes spółki Trans-Net.

W konferencji prasowej w Urzędzie Miasta w Policach udział wzięli burmistrz Polic Władysław Diakun, prezydent Szczecina Piotr Krzystek oraz Adam Pacholik prezes spółki Trans-Net, Tomasz Lachowicz prezes Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie oraz Ronald Laska prezes firmy Remondis.

SONY DSC

********************

Na konferencji prasowej zjawiło się trzech radnych, którzy w późniejszych rozmowach nie kryli zaskoczenia z podpisania listu intencyjnego oraz decyzji o budowie wspólnie ze Szczecinem zakładu. Zdziwienie wzbudza również fakt, że mało się mówiło podczas konferencji o transporcie wielu tysięcy ton odpadów. Którą trasą przemierzać będą te transporty, czy nie spowodują utrudnień w ruchu? To tylko dwa najważniejsze pytania, na które odpowiedzi nie otrzymano. Ciekawostką jest również fakt, że kilka miesięcy temu spółce NewCo z Leśna Górnego, wydano negatywną opinie w sprawie rozbudowy zakładu, opierając się właśnie na zwiększonej liczbie ciągników samochodowych, które miałyby przejeżdżać przez Pilchowo.
Na konferencję prasową nie zaproszono żadnych dziennikarzy ze Szczecina. Pytanie dlaczego? Czyżby fakt powołania spółki i budowy nowego zakładu nie bł istotnym tematem dla mieszkańców Szczecina?

Gmina Police

Sala baletowa w Miejskim Ośrodku Kultury została wyposażona w nowoczesny, mobilny sprzęt do ćwiczeń

Uczestnicy warsztatów tanecznych oferowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Policach mogą już korzystać z nowoczesnego sprzętu do ćwiczeń – sala baletowa zyskała lustra przejezdne, mobilne drążki oraz zaawansowany technologicznie sprzęt nagłaśniający. Projekt został zrealizowany w ramach IV edycji programu „WzMOCnij swoje otoczenie” zorganizowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Szacuje się, że ze sprzętu zaadaptowanego do nowej przestrzeni skorzysta rocznie około 2,5 tysiąca osób.

Opublikowane

w dniu

Zakup nowego sprzętu do ćwiczeń pozwoli wzbogacić ofertę artystyczną Miejskiego Ośrodka Kultury i skierować ją do większego grona odbiorców. Dzięki przenośnym urządzeniom zajęcia będzie można prowadzić w każdej przestrzeni, co z kolei umożliwi udział w warsztatach większej liczbie uczestników. Już teraz Miejski Ośrodek Kultury planuje cykl bezpłatnych zimowych i letnich wydarzeń, podczas których wszystkie chętne dzieci i młodzież będą mogły nauczyć się podstaw tańca klasycznego pod okiem zatrudnionych w MOK-u instruktorów.

Z nowego sprzętu skorzystają przede wszystkim młodzi adepci sztuki baletowej zgromadzeni wokół Companii Baletowej działającej w Policach nieprzerwanie od ponad 30 lat. Instruktorzy prowadzący zajęcia tańca klasycznego wykorzystają nowy sprzęt, by jeszcze lepiej przygotować swoich podopiecznych do konkursów i koncertów o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. A mieszkańcy Polic będą mogli obserwować czynione przez nich postępy podczas lokalnych imprez kulturalnych.

Dzięki zakupionym urządzeniom Compania Baletowa będzie mogła również realizować kolejne przedsięwzięcia związane z międzynarodową wymianą młodzieży, ponieważ nowo urządzona przestrzeń pozwoli przyjąć zagranicznych gości w komfortowych warunkach. Organizowane rokrocznie „Międzynarodowe Zimowe Prezentacje Taneczne” realizowane z zespołami z Niemiec i Ukrainy będą mogły odbywać się na jeszcze wyższym poziomie nie tylko artystycznym, ale również organizacyjnym.

Nowy sprzęt posłuży jednak nie tylko tancerzom Companii Baletowej – skorzystają z niego również seniorzy, będący studentami Polickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a uczęszczający na zajęcia ruchowe takie jak gimnastyka, joga czy taniec oraz wszystkie grupy artystyczne działające w MOK-u w zależności od aktualnych potrzeb.

Dzięki zakupowi nowego sprzętu do funkcjonującej w naszym domu kultury sali baletowej będziemy mogli zaprosić do udziału w zajęciach jeszcze więcej dzieci i młodzieży chętnych do tego, by rozwijać swoje pasje. Uczestniczący w naszych warsztatach młodzi artyści będą mogli doskonalić swoje umiejętności w bardzo komfortowych warunkach, sprzyjających rozbudzaniu indywidualnego talentu – mówi Anna Ryl, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury. –Program „WzMOCnij swoje otoczenie”, dzięki któremu mogliśmy zrealizować to przedsięwzięcie, stanowi bardzo konkretną formę wsparcia, która posłuży naszej społeczności przez wiele lat – dodaje Anna Ryl.

Więcej informacji o programie „WzMOCnij swoje otoczenie” dostępnych jest na stronie www.wzmocnijotoczenie.pl.

Czytaj dalej

Gmina Police

Zajęcia artystyczne w tymczasowej siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury już ruszyły

Po dwutygodniowej przerwie w zajęciach edukacji artystycznej, policki MOK wznowił swoją ofertę warsztatów dla dzieci i dorosłych w tymczasowej siedzibie, usytuowanej w budynku przy ulicy Traugutta 4, gdzie dawniej mieściło się Gimnazjum nr 3. Budynek będzie pełnił nową funkcję w czasie realizacji inwestycji „Przebudowa i remont Miejskiego Ośrodka Kultury w Policach”, której wykonania podjęła się firma MIKOR Inżyniering.

Opublikowane

w dniu

Sale zajęciowe zostały już przygotowane do przyjęcia uczestników, na których z głowami pełnymi nowych pomysłów czekają instruktorzy. Do oferty MOK-u wracają wszystkie zajęcia artystyczne, które będą realizowane według dotychczas obowiązującego harmonogramu. Na wiele warsztatów wciąż jeszcze można się zapisać – wystarczy zajrzeć na stronę www.mokpolice.pl i wejść w zakładkę strefa zajęć, gdzie dostępna jest pełna oferta odbywających się ośrodku zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych lub skontaktować się z instruktorem odpowiedniej sekcji. W przypadku dużego zainteresowania dyrekcja MOK-u przewiduje również utworzenie nowych grup tak, by wszystkie dzieci chcące dołączyć do zajęć indywidualnych lub zespołowych, otrzymały taką możliwość.

W polickim domu kultury na dzieci i młodzież czekają zajęcia zróżnicowane tematycznie, wśród których każdy z pewnością znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Oferta MOK-u skierowana jest do dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 18 lat, a grupy podzielone są wewnętrznie zgodnie z przedziałem wiekowym uczestników. Wszyscy chętni mogą zapisać się na warsztaty plastyczne (plastyka, mała akademia sztuki), ceramiczne, sensoryczne (zabawy sensoryczne, sensoryka), taneczne (grupy Companii Baletowej), muzyczne (perkusja) oraz wokalne (PP 66, studio wokalne, twórcze konsultacje wokalne). Zajęcia prowadzone w grupach bądź indywidualnie dają możliwość rozwinięcia swojego potencjału twórczego, udoskonalenia warsztatu artystycznego lub po prostu kreatywnego spędzenia czasu wolnego.

Najmłodsze dzieci mogą uczestniczyć w zabawach sensoplastycznych oraz zajęciach rytmicznych – spotkanie te przewidziane są dla maluchów między 2 a 5 rokiem życia i odbywają się raz lub dwa razy w tygodniu.

Również dorośli mogą skorzystać z wachlarza zajęć tematycznych. Instruktorzy prowadzą nabory na warsztaty ceramiczne, rękodzielnicze oraz plastyczne. Osoby zainteresowane tańcem mogą dołączyć do zespołu „Policzanie”, a Ci którzy lubią śpiewać mogą wziąć udział w spotkaniach zespołu „Balbiny” oraz chóru „Postscriptum”.

Najbliższe tygodnie z pewnością będą czasem adaptacji do nowej przestrzeni zarówno dla uczestników zajęć, jak i dla instruktorów. Mimo zmiany siedziby, Miejski Ośrodek Kultury będzie rozwijał swoją działalność, sukcesywnie poszerzając ofertę o nowe zajęcia i warsztaty i dopasowując ją do aktualnych potrzeb mieszkańców.

Czytaj dalej

Gmina Police

SKM w Policach — wykonawca wszedł na plac budowy ronda [WIZUALIZACJE]

Firma Strabag oficjalnie przejęła plac budowy miejskiej części polickiego węzła Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej przy przystanku Police-Dąbrówka (dawniej Piłsudskiego). 

Opublikowane

w dniu

Wykonawca ma 12 miesięcy na m.in. modernizację układu drogowego, w tym budowę ronda oraz parkingu przy węźle dla aut i rowerów i wybudowanie niezbędnej infrastruktury.

Wartość kontraktu to 17,4 mln złotych brutto.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie