Gmina Police

W Leśnie Górnym wybudują instalację do przetwarzania bioodpadów

Wiadomo gdzie, kto i dlaczego. Nie wiadomo za ile i kiedy. Podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miasta w Policach, burmistrz Polic Władysław Diakun i prezydent Szczecina Piotr Krzystek poinformowali o podpisaniu listu intencyjnego w sprawie powołania wspólnego zakładu na odpady biodegradowalne. Zakład miałby przyjąć pierwsze odpady za dwa lata.

Opublikowane

w dniu

List intencyjny w sprawie powołania wspólnego zakładu na odpady biodegradowalne podpisały Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów ze Szczecina, policki Trans-Net oraz spółka Remondis Szczecin. Nieznana jest treść listu, ani koszty jakie będą musiały ponieść firmy tworzące nową spółkę. Całemu przedsięwzięciu patronują Prezydent Szczecina Piotr Krzystek i Burmistrz Polic Władysław Diakun, którzy nie ukrywali zadowolenia z podpisanego wcześniej listu intencyjnego. Już dziś wiadomo, że inwestycja budowy zakładu przeróbki odpadów biodegradowalnych będzie wspierać się na dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

SONY DSC

Chcemy wspólnie z gminą Police zagospodarować bioodpady. Tym bardziej że gmina Police posiada takie możliwości poprzez swoją spółkę. Bioodpady mogą trafiać do zakładu, który zostanie zmodernizowany z naszymi partnerami i będzie służył mieszkańcom obu samorządów. Szczecin takiej instalacji na swoim terenie nie posiada – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Na dzień dzisiejszy nieznany jest koszt budowy nowego zakładu w Leśnie Górnym. Zresztą trudno mówić o szacowanych kosztach, skoro na obecną chwilę firmy czekają na decyzję Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie, zezwalającej na powstanie nowej spółki. Tak się bowiem składa, że podmioty tworzące spółkę mają silną pozycję na rynku gospodarki odpadami tak w Szczecinie jak i Policach.

Pierwsza przymiarka kosztów budowy tej instalacji, miała miejsce rok temu. Wtedy to wychodziło niespełna 50 milionów złotych. Wszyscy wiemy jednak, jak wyglądają ruchy cenowe na rynku, szczególnie tym budowlanym, więc na dzień dzisiejszy to już nieaktualne – tłumaczy Ronald Laska, prezes Remondis Szczecin.

SONY DSC

Nowy zakład docelowo ma przyjąć 40 tysięcy ton odpadów biodegradowalnych. Zdaniem prezesa Laski, cykl kompostowania odpadów będzie w pełni hermetyczny, bez negatywnych wpływów na środowisko. Dla przypomnienia, obecne składowisko w Leśnie Górnym posiada zbiorniki otwarte, co wydatnie odczuwają mieszkańcy. Efektem końcowym kompostowania odpadów będzie kompost, który stanowi bazę do gruntu dla rolnictwa czy ogrodnictwa. Podczas konferencji prasowej przedstawiono próbki kompostu i ziemię pod uprawę ziół, powstałą na terenie zakładu w Bydgoszczy.

SONY DSC

Chcemy z tego zrobić produkt rolniczy produkt, na który jest dzisiaj popyt na rynku, chociażby z tego tytułu, że ceny nawozów rosną w zastraszającym tempie. Oczywiście nie będziemy konkurencją dla dużych zakładów, natomiast to będzie jakieś uzupełnienie rynku – powiedział podczas konferencji prasowej Adam Pacholik, prezes spółki Trans-Net.

W konferencji prasowej w Urzędzie Miasta w Policach udział wzięli burmistrz Polic Władysław Diakun, prezydent Szczecina Piotr Krzystek oraz Adam Pacholik prezes spółki Trans-Net, Tomasz Lachowicz prezes Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie oraz Ronald Laska prezes firmy Remondis.

SONY DSC

********************

Na konferencji prasowej zjawiło się trzech radnych, którzy w późniejszych rozmowach nie kryli zaskoczenia z podpisania listu intencyjnego oraz decyzji o budowie wspólnie ze Szczecinem zakładu. Zdziwienie wzbudza również fakt, że mało się mówiło podczas konferencji o transporcie wielu tysięcy ton odpadów. Którą trasą przemierzać będą te transporty, czy nie spowodują utrudnień w ruchu? To tylko dwa najważniejsze pytania, na które odpowiedzi nie otrzymano. Ciekawostką jest również fakt, że kilka miesięcy temu spółce NewCo z Leśna Górnego, wydano negatywną opinie w sprawie rozbudowy zakładu, opierając się właśnie na zwiększonej liczbie ciągników samochodowych, które miałyby przejeżdżać przez Pilchowo.
Na konferencję prasową nie zaproszono żadnych dziennikarzy ze Szczecina. Pytanie dlaczego? Czyżby fakt powołania spółki i budowy nowego zakładu nie bł istotnym tematem dla mieszkańców Szczecina?

Gmina Police

Trzebież przygotowuje plażę na sezon: Piasek i bezpieczeństwo gwarantowane

Mieszkańcy Trzebieży oraz odwiedzający już wkrótce będą mogli cieszyć się wyjątkowymi urokami plaży po pracach nad jej odnowieniem. Jak informuje lokalna administracja, na terenie plaży rozpoczęły się prace związane z zaopatrzeniem w stosowną ilość piasku, które są już na ukończeniu. Aktywności te są częścią większego planu przygotowań do sezonu letniego. Wywrotki dostarczają piasek, który ma uzupełnić i wzbogacić plażowe tereny, czyniąc je bardziej przyjaznymi dla wczasowiczów i mieszkańców. Planowane zakończenie tych działań zapowiedziano w najbliższych dniach.

Opublikowane

w dniu

Dodatkowo, gmina Police ma powody do zadowolenia z działalności swoich radnych, którzy wykazali się jednomyślnym poparciem dla nowej inicjatywy mającej na celu zwiększenie bezpieczeństwa wypoczywających. Udało się osiągnąć porozumienie w kwestii zapewnienia nadzoru ratowników WOPR nad plażą Trzebieży przez cały okres wakacyjny.

Dzięki podejmowanym działaniom, groźba niestrzeżonej „dzikiej” plaży została wyeliminowana, a mieszkańcy oraz turyści mogą spodziewać się bezpiecznego i przyjemnego wypoczynku nad wodą. Czekają teraz jedynie na korzystne warunki pogodowe, które pozwolą w pełni wykorzystać możliwości, jakie oferuje nadmorska miejscowość w powiecie polickim.

Czytaj dalej

Gmina Police

Mobilne Centrum Informacji Gospodarczej w Policach – wsparcie dla przedsiębiorców i mieszkańców

Pierwszego lipca br., w godzinach od jedenastej do trzynastej trzydzieści, mieszkańcy powiatu polickiego będą mieli okazję skorzystania z bezpłatnych konsultacji biznesowych. Mobilne Centrum Informacji Gospodarczej, będące inicjatywą Urzędu Marszałkowskiego, zagości przy ulicy Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Policach, w bezpośrednim sąsiedztwie lokalnego targowiska.

Opublikowane

w dniu

Zakres tematyczny dostępnych podczas wydarzenia konsultacji jest szeroki – eksperci udzielą wsparcia osobom zainteresowanym otwarciem własnej działalności gospodarczej, jak również tym, którzy chcą rozwijać już istniejące przedsiębiorstwa. Ponadto przewidziano możliwość uzyskania informacji o kursach i szkoleniach, które mogą przyczynić się do podniesienia kwalifikacji zawodowych uczestników.

Odpowiednie wykorzystanie dostępnych środków z funduszy europejskich jest kluczowe dla rozwoju lokalnej gospodarki. Dlatego też, konsultanci szczegółowo wyjaśnią zasady pozyskiwania dofinansowań, poinformują o bieżących projektach oraz terminach składania wniosków. Podkreślenie zostanie także pouczający charakter wydarzenia – szczegóły dotyczące planowanych inicjatyw regionalnych umożliwią uczestnikom świadome zaangażowanie w życie społeczności lokalnej.

Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych – zarówno dla przedstawicieli sektora prywatnego, jak i dla członków organizacji pozarządowych. Zapraszamy do skorzystania z okazji do zdobycia wartościowych i praktycznych informacji, które mogą przyczynić się do rozwoju przedsiębiorczości w regionie.

Organizatorem akcji jest Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie. Kontakt: infolinia; 800 34 55 34 lub 91 452 8906, 91 452 8907, 91 452 8911. Adres mailowy: pife.szczecin@wzp.pl.

Czytaj dalej

Gmina Police

Uroczyste zakończenie roku akademickiego w Polickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku

W Hotelu Dobosz w Policach miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – zakończenie roku akademickiego 2023/2024 Polickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uroczystość uświetniona została emocjonującym występem Chóru Kameralnego pod kierunkiem znakomitej dyrygent Marta Pietrzak, które rozpoczęło od wykonania pełnego patosu hymnu „Gaude Mater Polonia”.

Opublikowane

w dniu

W imieniu Stowarzyszenia, splendor tego akademickiego święta otworzyła Prezes, szanowna Halina Olejarnik. W przemówieniu witającym zebrałych gości oraz członków uniwersytetu, wyraziła ona głębokie podziękowania dla byłego burmistrza Władysława Diakuna oraz byłej członkini Zarządu Powiatu, Beacie Chmielewskiej za ogromne zaangażowanie i wkład w rozwój edukacji. Nie zapomniała także pogratulować osiągnięć nowo wybranym samorządowcom – Staroście Shivanowi Fate i Burmistrzowi Krystianowi Kowalewskiemu.

W ciągu ostatniego roku studenci Polickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z pasją zgłębiali tajniki różnorodnych dziedzin, czego efekty zostały zaprezentowane w wzruszającej prezentacji pod tytułem „Przeżyjmy to jeszcze raz…”. Program artystyczny był równie bogaty, obejmując między innymi elektryzujący taniec orientalny, zmysłową bachatę, a także pokaz skupienia i harmonii, jakim jest tai-chi i prezentację sekcji „Spacerowicze”.

Wyrazy uznania dla wytężonej pracy i osiągnięcia ambitnych celów naukowych złożyły autorytety takie jak Wojewoda Zachodniopomorski Adam Rudawski, Starosta Shivan Fate, oraz Przewodniczący Rady Powiatu Janusz Szwyd, wspierani przez liczne gratulacje złożone przez Burmistrza Krystiana Kowalewskiego.

Teraz przed uczestnikami uniwersytetu nadchodzi zasłużona przerwa wakacyjna. Po niej już w październiku rozpocznie się kolejny rok akademicki, który będzie już XVII edycją tego cenionego projektu edukacyjnego.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie