[lead]Tak ciepłego początku marca w Alpach nie było od lat. W górach zalega mnóstwo śniegu, ale warunki narciarskie przypominają te z początku kwietnia. Śnieg bardzo szybko robi się ciężki i mokry. Na swobodne szusowanie mogą liczyć tylko ci, którzy miejsca w gondolkach zajmowali o godzinie 8.30. Na śpiochów czekała zmuldzona trasa i tępy śnieg.[/lead]
Tradycyjnie już na początku marca z gronem przyjaciół wybraliśmy się na tygodniowy narciarski wypad do Austrii. Tym razem wybór padł na region Ski Amade, a konkretnie miejscowość Bad Hofgastein.
Miejscowość słynie nie tylko ze świetnej narciarskiej infrastruktury, ale także gorących term. To dodatkowy atut. Austriackie kurorty narciarskie prześcigają się w zapewnianiu turystom atrakcji. Ski parki, narciarskie szkółki dla dzieci, podgrzewane kanapy, slalomy na których można zmierzyć prędkość przejazdu to już norma. Czym zatem przyciągnąć turystów? Niemal w samym centrum Bad Hofgastein poprowadzona jest pętla dla narciarskich biegaczy. Tuż obok do późnych godzin wieczornych otwarte jest lodowisko. Korzystanie z obu atrakcji jest bezpłatne. Ale to już norma w większości zimowych ośrodków narciarskich. Aquapark to jednak dodatkowy bonus, z którego usług skorzystaliśmy w jedynym dniu niepogody, jaki zastaliśmy podczas naszego urlopu. W basenach w Bad Hofgastein można spędzić cały dzień. W środku znajduje się restauracja, kilka niecek z wodą o różnej temperaturze, cztery baseny zewnętrzne, z których rozpościera się widok na okoliczne szczyty, na których wieczorem rozbłyskają tajemnicze światełka. To rzecz jasna oświetlenie ratraków, które wieczorem wyjeżdżają na trasy żeby przygotować dla narciarzy wymarzony śniegowy sztruksik. Warto dodać, że Austriacy poszli po rozum do głowy. Jeżeli w nocy pojawi się opad śniegu ratraki wyjeżdżają na trasy jeszcze raz, z samego rana. Jeszcze nie tak dawno, gdy w nocy popadało na trasach zalegał świeży śnieg, który bardzo szybko zamieniał się w muldy. Wracając do aquaparku trzeba dodać, że oferuje zestaw kilkunastu różnego rodzaju saun, w których temperatura waha się od 40 do 110 stopni. Dla każdego coś miłego. Czterogodzinny bilet wstępu kosztuje 28 euro. Pobyt można przedłużyć o godzinę, gdy w restauracji za 1,7 euro kupi się kawę.
Tygodniowy pobyt w Austrii kolejny raz przekonał nas, że najlepsze warunki narciarskie dla amatorów są jednak we Włoszech. W połowie grudnia śniegu było tam pod dostatkiem, na każdej wysokości aż do doliny był zmrożony, a sztruks na trasach utrzymywał się do godzin popołudniowych. Podczas pobytu w Madonnie licznik na aplikacji endomondo pokazywał od 140 do 160 kilometrów przebytych dziennie tras. A Austrii połowę mniej. Ale na rekordy nikt z nas się nie nastawiał.
W Bad Gastein temperatura w dolinach przekraczała momentami 10 stopni, na szczytach powyżej 2000 m n.p.m. również było dodatnio. Ocieplenie klimatu dotarło także do Alp. Trasy szybko robiły się mokre i ciężkie. Ale narzekać nie zamierzamy. Codziennie na stoku spędzaliśmy od 7 do 8 godzin. Choć długoterminowe prognozy zapowiadały zupełny brak słońca i opady śniegu każdego dnia pogoda sprawiła nam miłego psikusa. Codziennie było słonecznie i tylko raz wiatr był tak silny, że niemal całkowicie unieruchomił ośrodek. Chodziła tylko dolna część gondolki. Jazda po jednej trasie, na dodatek o godzinie 10 całkowicie już zmuldzonej, sprawiła, że o 11 wylądowaliśmy w apartamencie. Tuż pod miejscem naszego zamieszkania zatrzymywał się skibus, który kursował co 15 minut.
Region Ski Amade składa się z pięciu ośrodków, na których obowiązuje jeden karnet. My szusowaliśmy po dwóch, w Bag Hofgastein i oddalonym o 9 kilometrów (przejazd skibusem) Dorfgastein. Tak szerokich nartostrad jak w tym drugim ośrodku jeszcze nie widzieliśmy. Trasy o szerokości ponad 150 metrów robiły kolosalne wrażenie. Zastanawialiśmy się ile ratraków musi przejechać, aby przygotować taki stok?
Na koniec kilka praktycznych informacji. Nocleg jak zawsze zamawialiśmy przez portal casamundo. Za tygodniowy pobyt w czteroosobowym apartamencie zapłaciliśmy 2700 zł. Żeby w takiej cenie znaleźć apartament w dobrej lokalizacji rezerwacji należy dokonać najpóźniej w październiku. Przejazd autem do oddalonego o równe 1000 km Bad Hofgastein kosztował nas w sumie 800 złotych. Za 6-dniowy karnet zapłaciliśmy 268 euro od osoby. Do tego wstęp do aquapark, a na stoku frytki, apfelstrudel (alpejski jabłecznik ze słodką polewą) i piwo. W sumie po podliczeniu wszystkich wydatków koszt tygodniowego wypadu w austriackie Alpy zamknął się kwotą 2400 złotych od osoby. Sporo, ale jeżeli weźmie się pod uwagę, że za tygodniową białą szkołę w polskich górach nasze biura podróży życzą sobie od ucznia nawet 1500 złotych, jest to wydatek do zaakceptowania. Dla oszczędnych jest jeszcze inna opcja. Nawet o tysiąc złotych taniej można pojechać na narty do Włoch na początek lub koniec sezonu. Tak zwany free week w Madonnie i Livigno to jednak temat na inny artykuł.
[signature]DJ
[/signature]
Szerokie, idealnie przygotowane trasy, na dodatek w pełnym słońcu. Jednym słowem raj dla narciarza amatora. Foto: Dariusz Jachno
Uwaga przepaść! Foto: Dariusz Jachno
Maluchy na nudę nie narzekają. Jak nie narty to karuzela. Foto: Dariusz Jachno
Poważny ostatnio problem: mamut czy dinozaur…? Turyści z chęcią robili sobie zdjęcia przy wielu lodowych figurach. Foto: Dariusz Jachno
Rodzice bez obaw oddawali swoje pociechy pod opiekę pań instruktorek. Foto: Dariusz Jachno
Ruszyły zapisy na popularne w Szczecinie biegi na Łasztwoni. Letni cykl Biegowe Bulwarove to świetna okazja do aktywnego wypoczynku w ciekawym miejscu dla dorosłych biegaczy i dzieci.
Biegowe Bulwarove od lat cieszy się sporym zainteresowaniem wśród lokalnych biegaczy. Pięciokilometrowa trasa wiodąca wzdłuż szczecińskich nabrzeży jest doskonałym miejscem zarówno na pokonanie pierwszych kilometrów, jak i na sprawdzian formy przed zawodami. To także świetne miejsce dla rodziców biegających z wózkami oraz zawodników z czteronożnymi pupilami.
Biegi dla dorosłych odbywają się na dystansie pięciu kilometrów. W każdym biegu może wystartować maksymalnie 150 osób. Start i meta biegów znajduje się na Nabrzeżu Starówka.
Cykl Biegowe Bulwarove to także biegi dla dzieci, czyli Biegi Konta Umbriagi. Dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym będą mogły spróbować swoich sił na dystansach stu i trzystu metrów. Najmłodsi biegacze otrzymają medale na mecie. Start i meta biegów znajduje się na Nabrzeżu Starówka.
Zapisy na biegi dorosłych i dzieci już wystartowały. Można to zrobić na stronie www.protiming24.pl
Pierwsze Biegowe Bulwarove, które zainaugurują sezon odbędą się 24 czerwca. Kolejne zaplanowano 22 lipca, 19 sierpnia i 2 września.
Turniej Półfinałowy o wejście do II Ligi Kobiet w piłce siatkowej
Zapraszamy na Turniej Półfinałowy o wejście do II Ligi Kobiet w piłce siatkowej, który odbędzie się w dniach 14-16 kwietnia br. Gospodarzami zawodów jest drużyna Szkoły Mistrzostwa Sportowego Police.
W zawodach zagrają drużyny: SMS Police, UKS Culmen Chełmno, GTS Gdynia i SPS Sparta Złotów. Rozgrywki zaczynają się w piątek 14 kwietnia o godzinie 16:00 w hali widowiskowo-sportowej Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach. Dwa najlepsze zespoły awansują do Turnieju Finałowego.
Organizatorami wydarzenia są UKS SMS Police, Zespół Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach, Powiat Policki oraz Polski Związek Piłki Siatkowej.
Harmonogram spotkań:
piątek 14 kwietnia 2023
16:00 SMS Police – SPS Sparta Złotów
40 minut po zakończeniu – UKS Culmen Chełmno – Gdyńskie Towarzystwo Siatkówki
sobota 15 kwietnia 2023
16:00 SMS Police – UKS Culmen Chełmno
40 minut po zakończeniu SPS Sparta Złotów – Gdyńskie Towarzystwo Siatkówki
niedziela 16 kwietnia 2023
10:00 UKS Culmen Chełmno – SPS Sparta Złotów
40 minut po zakończeniu – Gdyńskie Towarzystwo Siatkówki – SMS Police
“Spike The West – III Halowe Mistrzostwa Polski w Roundnet 2023” – ćwicz do zawodów z najlepszymi – bezpłatnie!
Obecni reprezentancji Polski mieszkający i trenujący na co dzień w Szczecinie serdecznie zapraszają do uczestniczenia w bezpłatnych cyklicznych treningach prowadzonych przez nich dla mieszkańców w każdy piątek oraz do wzięcia udziału w zawodach, które tradycyjnie odbędą się w ostatni weekend marca 2023 r., i oficjalnie zakończą obecny sezon halowy w roundnet!
Przez cały czas jest możliwość dołączenia do grupy Roundnet Szczecin i uczestnictwa w bezpłatnych treningach przygotowujących do turnieju.
W obecnym sezonie halowym odbywają się one w każdy piątek do końca kwietnia 2023 r. w godzinach: 17:00 – 18:30 na Hali Sportowej Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego przy ul. Tenisowej 33 w Szczecinie.
Warunkiem udziału w bezpłatnym treningu jest dołączenie do grupy Roundnet Szczecin na Facebook: https:/www.facebook.com/groups/roundnetszczecin i zamieszczenie komentarza potwierdzającego obecność pod informacją (postem). Ułatwia to organizatorowi przygotowanie odpowiedniej ilości sprzętu sportowego.
Na trening należy zabrać ze sobą m.in.: obuwie przeznaczone do użytku na hali sportowej i wygodny strój sportowy.
W treningach mogą brać udział również osoby niepełnoletnie, jednakże przebywające pod opieką osoby dorosłej oraz za wiedzą i zgodą rodzica lub opiekuna prawnego.
Zawody:
Kolejna edycja Halowych Mistrzostw Polski w roundnet odbędzie się w godzinach: 09:00 – 20:00 dnia 25 (sobota) oraz w godzinach 10:00 – 17:00 dnia 26 (niedziela) marca 2023 r., na Hali Sportowej Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej przy ul. Hożej 6 w ramach następnej edycji corocznego szczecińskiego turnieju “Spike The West”.
2 dni turnieju – 3 różne kategorie: Otwarta i Kobiety (w sobotę), Pary Mieszane (w niedzielę)!
Dla zwycięskich zespołów przewidziane nagrody.
Warto przypomnieć, że roundnet to dyscyplina drużynowa, gdzie jednocześnie przy każdym stanowisku rywalizują ze sobą dwa dwuosobowe zespoły.
Wstęp na zawody dla publiczności będzie bezpłatny!
Dodatkowo będziemy wspólnie świętować 12 rocznicę działalności Fundacji Kamienica1, która jest corocznym organizatorem wydarzenia!
Dołącz do wydarzenia na Facebook: https:/www.facebook.com/events/528921659309122/528921662642455/
Więcej informacji: https:/kamienica1.pl/spike-the-west-iii-halowe-mistrzostwa-polski-w-roundnet-2023/
Współorganizatorzy:
Urząd Gminy Miasto Szczecin
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Partnerzy:
Roundnet Szczecin
Womens Roundnet Poland
Stowarzyszenie Roundnet Poland
Spikeball ™
Wood Forms
Floating Trippin’ Festival
Go4idea
Uniwersytet Szczeciński
Uniwersytet Szczeciński – Wydział Kultury Fizycznej i Zdrowia
Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportowego Uniwersytetu Szczecińskiego
Organizacja Środowiskowa AZS Szczecin.
Współorganizatorem wydarzenia jest Województwo Zachodniopomorskie. Nagrody są ufundowane przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.
Turniej odbędzie się w ramach zadania publicznego pn. “Spike The West 2023” współfinansowanego ze środków Gminy Miasto Szczecin.
Serwis używa plików cookie aby zachować jego pełne funkcjonowanie. Pliki cookie skategoryzowane jako konieczne do funkcjonowania serwisu przechowywane są w historii Twojej przeglądarki. Korzystamy również z plików cookie firm trzecich (Google, Facebook), informacje te pomagają nam dostarczać najlepsze rozwiązania w celu zapewnienia funkcjonowania serwisu.
Niezbędne pliki cookies są absolutnym minimum potrzebnym do funkcjonowania tego serwisu. Ta kategoria zawiera jedynie pliki cookies potrzebne do podstawowego funkcjonowania serwisu oraz rozwiązań zabezpieczających. Te pliki nie przechowują żadnych prywatnych informacji o użytkowniku.