Sport

W Austrii dbają o narciarza

Opublikowane

w dniu

[lead]Tak ciepłego początku marca w Alpach nie było od lat. W górach zalega mnóstwo śniegu, ale warunki narciarskie przypominają te z początku kwietnia. Śnieg bardzo szybko robi się ciężki i mokry. Na swobodne szusowanie mogą liczyć tylko ci, którzy miejsca w gondolkach zajmowali o godzinie 8.30. Na śpiochów czekała zmuldzona trasa i tępy śnieg.[/lead]

Tradycyjnie już na początku marca z gronem przyjaciół wybraliśmy się na tygodniowy narciarski wypad do Austrii. Tym razem wybór padł na region Ski Amade, a konkretnie miejscowość Bad Hofgastein.

Miejscowość słynie nie tylko ze świetnej narciarskiej infrastruktury, ale także gorących term. To dodatkowy atut. Austriackie kurorty narciarskie prześcigają się w zapewnianiu turystom atrakcji. Ski parki, narciarskie szkółki dla dzieci, podgrzewane kanapy, slalomy na których można zmierzyć prędkość przejazdu to już norma. Czym zatem przyciągnąć turystów? Niemal w samym centrum Bad Hofgastein poprowadzona jest pętla dla narciarskich biegaczy. Tuż obok do późnych godzin wieczornych otwarte jest lodowisko. Korzystanie z obu atrakcji jest bezpłatne. Ale to już norma w większości zimowych ośrodków narciarskich. Aquapark to jednak dodatkowy bonus, z którego usług skorzystaliśmy w jedynym dniu niepogody, jaki zastaliśmy podczas naszego urlopu. W basenach w Bad Hofgastein można spędzić cały dzień. W środku znajduje się restauracja, kilka niecek z wodą o różnej temperaturze, cztery baseny zewnętrzne, z których rozpościera się widok na okoliczne szczyty, na których wieczorem rozbłyskają tajemnicze światełka. To rzecz jasna oświetlenie ratraków, które wieczorem wyjeżdżają na trasy żeby przygotować dla narciarzy wymarzony śniegowy sztruksik. Warto dodać, że Austriacy poszli po rozum do głowy. Jeżeli w nocy pojawi się opad śniegu ratraki wyjeżdżają na trasy jeszcze raz, z samego rana. Jeszcze nie tak dawno, gdy w nocy popadało na trasach zalegał świeży śnieg, który bardzo szybko zamieniał się w muldy. Wracając do aquaparku trzeba dodać, że oferuje zestaw kilkunastu różnego rodzaju saun, w których temperatura waha się od 40 do 110 stopni. Dla każdego coś miłego. Czterogodzinny bilet wstępu kosztuje 28 euro. Pobyt można przedłużyć o godzinę, gdy w restauracji za 1,7 euro kupi się kawę.

Tygodniowy pobyt w Austrii kolejny raz przekonał nas, że najlepsze warunki narciarskie dla amatorów są jednak we Włoszech. W połowie grudnia śniegu było tam pod dostatkiem, na każdej wysokości aż do doliny był zmrożony, a sztruks na trasach utrzymywał się do godzin popołudniowych. Podczas pobytu w Madonnie licznik na aplikacji endomondo pokazywał od 140 do 160 kilometrów przebytych dziennie tras. A Austrii połowę mniej. Ale na rekordy nikt z nas się nie nastawiał.

W Bad Gastein temperatura w dolinach przekraczała momentami 10 stopni, na szczytach powyżej 2000 m n.p.m. również było dodatnio. Ocieplenie klimatu dotarło także do Alp. Trasy szybko robiły się mokre i ciężkie. Ale narzekać nie zamierzamy. Codziennie na stoku spędzaliśmy od 7 do 8 godzin. Choć długoterminowe prognozy zapowiadały zupełny brak słońca i opady śniegu każdego dnia pogoda sprawiła nam miłego psikusa. Codziennie było słonecznie i tylko raz wiatr był tak silny, że niemal całkowicie unieruchomił ośrodek. Chodziła tylko dolna część gondolki. Jazda po jednej trasie, na dodatek o godzinie 10 całkowicie już zmuldzonej, sprawiła, że o 11 wylądowaliśmy w apartamencie. Tuż pod miejscem naszego zamieszkania zatrzymywał się skibus, który kursował co 15 minut.

Region Ski Amade składa się z pięciu ośrodków, na których obowiązuje jeden karnet. My szusowaliśmy po dwóch, w Bag Hofgastein i oddalonym o 9 kilometrów (przejazd skibusem) Dorfgastein. Tak szerokich nartostrad jak w tym drugim ośrodku jeszcze nie widzieliśmy. Trasy o szerokości ponad 150 metrów robiły kolosalne wrażenie. Zastanawialiśmy się ile ratraków musi przejechać, aby przygotować taki stok?

Na koniec kilka praktycznych informacji. Nocleg jak zawsze zamawialiśmy przez portal casamundo. Za tygodniowy pobyt w czteroosobowym apartamencie zapłaciliśmy 2700 zł. Żeby w takiej cenie znaleźć apartament w dobrej lokalizacji rezerwacji należy dokonać najpóźniej w październiku. Przejazd autem do oddalonego o równe 1000 km Bad Hofgastein kosztował nas w sumie 800 złotych. Za 6-dniowy karnet zapłaciliśmy 268 euro od osoby. Do tego wstęp do aquapark, a na stoku frytki, apfelstrudel (alpejski jabłecznik ze słodką polewą) i piwo. W sumie po podliczeniu wszystkich wydatków koszt tygodniowego wypadu w austriackie Alpy zamknął się kwotą 2400 złotych od osoby. Sporo, ale jeżeli weźmie się pod uwagę, że za tygodniową białą szkołę w polskich górach nasze biura podróży życzą sobie od ucznia nawet 1500 złotych, jest to wydatek do zaakceptowania. Dla oszczędnych jest jeszcze inna opcja. Nawet o tysiąc złotych taniej można pojechać na narty do Włoch na początek lub koniec sezonu. Tak zwany free week w Madonnie i Livigno to jednak temat na inny artykuł.

[signature]DJ

[/signature]

Reklama

Sport

SMS Police z tytułem Mistrza Województwa!

W miniony weekend w hali widowiskowo-sportowej Zespołu Szkół w Policach odbył się Finał Mistrzostw Województwa Zachodniopomorskiego Juniorek. W zawodach wzięły udział cztery drużyny: SMS Police, UKS Pomorzanie-Pogodno Szczecin, UKS OPP Powiat Kołobrzeski i GTS PLAS Gryfice.

Opublikowane

w dniu

Po rozegraniu wszystkich spotkań, 1 miejsce w turnieju zajęła drużyna SMS Police trenera Jerzego Taczały, która pokonała w dwóch meczach UKS OPP Powiat Kołobrzeski 3:0 (25:8, 25:8, 25:6) i UKS Pomorzanie-Pogodno Szczecin 3:0 (25:19, 25:10, 25:21)

Klasyfikacja końcowa:
1 miejsce: SMS Police – awans do Ćwierćfinału Mistrzostw Polski
2 miejsce: UKS Pomorzanie-Pogodno Szczecin – awans do Ćwierćfinału
Mistrzostw Polski
3 miejsce: UKS OPP Powiat Kołobrzeski
4miejsce:  GTS LOMS Plas Gryfice

MVP turnieju została Oliwia Jankowska (SMS Police)

Najlepszymi zawodniczkami w drużynach zostały:

SMS Police – Oliwia Ażelonis
UKS Pomorzanie-Pogodno Szczecin – Inga Rusinek
UKS OPP Powiat Kołobrzeski – Olimpia Kosek
GTS LOMS Plas Gryfice – Weronika Grajek

Nagrody, puchary i medale wręczał Prezes Zachodniopomorskiego Związku Piłki Siatkowej Marek Mierzwiński.

Ćwierćfinał Mistrzostw Polski Juniorek odbędzie się w dniach 16-19 lutego.

Organizatorami Finału Mistrzostw Województwa Zachodniopomorskiego Juniorek byli UKS SMS Police i Zachodniopomorski Związek Piłki Siatkowej przy wsparciu Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach Biała Szkoła
i Starostwo Powiatowe w Policach.

Czytaj dalej

Sport

Te rozgrywki rozwijają nie tylko dzieci, ale także trenerów i nauczycieli. Trwają zapisy do XXIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”

„Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to największy Turniej dziecięcy w Europie. Uczestniczą w nim tysiące chłopców i dziewczynek z całej Polski w wieku do 8, 10 i 12 lat, ale także ich nauczyciele i trenerzy. Choć wielokrotnie starsi od swoich podopiecznych – udział w Turnieju przeżywają tak samo, jak dzieci, a ponadto jest dla nich ważnym doświadczeniem zawodowym. Trwają zapisy do XXIII edycji rozgrywek.  

Opublikowane

w dniu

Nauczyciele czy trenerzy są często pierwszymi osobami, które zarażają dzieci i młodzież miłością do uprawiania sportu. To właśnie oni wykuwają piłkarskie talenty  i prowadzą je za rękę drogą do spełnienia dziecięcych marzeń. Choć w Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to rozwój dzieci jest najważniejszy, mówiąc o rozgrywkach nie sposób nie wspomnieć o korzyściach, które wyciągają z niego ich opiekunowie. Szczególnie, że z uwagi na skalę Turnieju jest to doświadczenie jedyne w swoim rodzaju, nieporównywalne z uczestnictwem w lokalnych rozgrywkach międzyszkolnych czy ligowych.
– Skłamałbym mówiąc, że nie było to dla mnie ważne wydarzenie w życiu – mówi Adam Gołaszewski, trener drużyny Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego Marcina Gortata w Łodzi. Jego podopieczni zajęli w XXII edycji Turnieju drugie miejsce w kategorii U-10 chłopców. – Szczególny był udział w finale na stadionie PGE Narodowym. Nigdy na nim nie zagrałem jako piłkarz, ale mogłem przynajmniej wziąć udział w meczu jako trener. To było dla mnie naprawdę ogromne przeżycie.
Perspektywa poprowadzenia zawodników i zawodniczek na płycie stadionu PGE Narodowego robi wrażenie, ale to nie jedyny czynnik motywujący, który Turniej oferuje trenerom i nauczycielom. Gra toczy się o nagrodę główną, którą jest spotkanie z piłkarzami i trenerami reprezentacji Polski – zarówno dla zawodników i zawodniczek, jak i ich opiekunów. Co więcej, po zakończeniu Turnieju wybierany jest najlepszy trener i najlepsza trenerka, którzy otrzymują zaproszenie na obóz Akademii Młodych Orłów. To wyjazd szkoleniowy dla najbardziej utalentowanych chłopców i dziewczynek w Polsce w wieku do 13 lat.
W czasie obozu opiekunowie mogą podglądać w pracy i uczyć się od najlepszych szkoleniowców w kraju. Turniej oferuje jednak każdemu trenerowi i nauczycielowi dużo więcej – pozwala zebrać unikatowe, cenne doświadczenie i rozwinąć swój warsztat.
– Dzięki Turniejowi mogłem poznać świetnych trenerów z różnych części Polski. Wymienialiśmy się doświadczeniami, poglądami na piłkę nożną. Dowiedziałem się co warto zmienić w mojej pracy, na przykład w kwestii prowadzenia zajęć. Sam udział w meczach pozwolił mi również lepiej zrozumieć jakie wartości, cechy jako trener powinienem w sobie rozwijać. Poznałem również problemy, z jakimi mierzą się opiekunowie grup młodzieżowych w różnych częściach kraju, to bardzo cenna nauka – mówi Adam Gubała, trener Szkoły Podstawowej nr 2 w Zakopanem. Jego drużyna w XXII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” dotarła do Finału Ogólnopolskiego.
Gołaszewski dodaje:
– Turniej trwa kilka miesięcy, dlatego jedną z najważniejszych umiejętności, jakie zyskałem w kwestii prowadzenia drużyny, jest zarządzanie czasem i zawodnikami. Dużą lekcję wyciągnąłem również z obserwacji dzieci, ich podejścia do tak dużego turnieju, mentalności. Nauczyłem się jak mogę ich lepiej motywować do dalszej nauki.  Moja drużyna przegrała w finale, a porażka zawsze jest bodźcem, który pcha nas do pracy. Chwilę po ostatnim meczu spisałem całą kartkę wniosków na temat tego, co mogę poprawić w mojej pracy. Chcę to wcielić w życie w następnej, XXIII edycji rozgrywek.
Kamila Niemiec, trenerka, która prowadziła w XXII edycji zespół GKS Kamień, zwraca uwagę na cenne znajomości, które można nawiązać biorąc udział w rozgrywkach.
– Poznałam osoby pracujące z dziećmi z różnych środowisk, z różnych części kraju. Choć Turniej już dawno się skończył, z niektórymi nadal utrzymuję stały kontakt. Spotykamy się nie tylko na turniejach, ale także jeździmy do siebie na mecze towarzyskie. Lubimy się i cenimy – opowiada.
„Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” jest Turniejem o ogólnopolskim zasięgu. Dociera do każdej gminy i powiatu. Droga przez etapy lokalne i wojewódzkie wiedzie na stadion PGE Narodowy. Dotarcie do finałów krajowych, a nawet wojewódzkich, jest wielkim wydarzeniem dla każdego zespołu. Szczególnie dla drużyn z mniejszych ośrodków, w których tego typu sukces nie umyka uwadze lokalnej społeczności.
– Nasza drużyna została wyróżniona przez lokalną gazetę, powstał o nas artykuł, mieliśmy sesję zdjęciową jak profesjonalni piłkarze. Zaistnieliśmy lokalnie, dzięki czemu pojawili się nowi sponsorzy sekcji dziewczynek oraz, co najważniejsze, same dziewczynki, które chcą uczyć się gry w piłkę – zdradza Kamila Niemiec. – Awans do finału był olbrzymią reklamą dla szkoły i całego naszego środowiska piłkarskiego w województwie. Spłynęły do nas gratulacje z wielu stron. To było bardzo miłe, budujące i motywujące do dalszej pracy – dodaje Adam Gołaszewski.
W tym roku do rywalizacji w Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” mogą przystąpić wyłącznie drużyny szkolne, dziewcząt i chłopców, w trzech kategoriach wiekowych: do 8, 10 i 12 lat. Zapisy trwają do 31 stycznia 2023 r.  na stronie internetowej: www.zpodworkanastadion.pl, na której dostępny będzie także szczegółowy harmonogram rozgrywek. Pierwszy etap rywalizacji najmłodsi piłkarze i piłkarki rozpoczną w marcu 2023 r. Za udział każdej drużyny w rozgrywkach trener otrzyma piłkarski upominek.
Zawody rozpoczną się eliminacjami na szczeblu gminnym i powiatowym (od 1 marca do 30 kwietnia 2023 r.), a zwycięzcy awansują do rundy wojewódzkiej (od 1 do 31 maja 2023). Najlepsze 16 drużyn w kraju, po jednej z każdego regionu – w kategorii U-10 i U-12 wśród chłopców i dziewcząt, wystąpi w finale ogólnopolskim w Warszawie. Mecze finałowe odbędą się w czerwcu na stadionie PGE Narodowym.

O Turnieju:

Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” organizowany jest przez PZPN od 23 lat. Od 2007, Sponsorem Głównym Turnieju jest marka Tymbark. Turniej jest jedną z najszybciej rozwijających się inicjatyw Grassroots w Polsce, oraz jest największym w Europie wydarzeniem piłkarskim dla dzieci w trzech kategoriach wiekowych: do lat 8, 10 i 12. Patronem Honorowym Turnieju, tak jak w latach ubiegłych został Prezydent RP Andrzej Duda. W Komitecie Honorowym   XXIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” są Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Zdrowia. Więcej informacji na stronie rozgrywek: www.zpodworkanastadion.pl

Czytaj dalej

Sport

AL-KO Superpuchar Polski w Szczecinie! Grupa Azoty Chemik kontra Developres Rzeszów

Przed nami wielkie siatkarskie święto. Już 9. listopada w Netto Arenie odbędzie się mecz o Superpuchar Polski Kobiet imienia Andrzeja Niemczyka. Mistrzynie Polski z Grupa Azoty Chemik Police zmierzą się z wicemistrzyniami kraju – Developresem Rzeszów.

Opublikowane

w dniu

Szczecin zasługuje na to, by odbywały się w nim najważniejsze sportowe wydarzenia. Cieszy nas to niezmiernie, że mecz o AL – KO Superpuchar Polski Kobiet odbędzie się właśnie tutaj – mówi Ireneusz Nowak, prezes spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia, zarządca Netto Areny. – Jestem przekonany, że hala wypełni się do ostatniego miejsca, a siatkarki będą mogły liczyć na gorący doping szczecińskiej publiczności.

To już siedemnasta edycja meczu o Superpuchar Polski, ale wyjątkowa – i to z kilku powodów. Po raz pierwszy odbędzie się właśnie w naszym mieście. Pierwszy raz odbędzie się także pod nazwą AL-KO Superpuchar Polski. W starciu będziemy mogli zobaczyć m.in. Agnieszkę Korneluk czy Marię Stenzel. Przyjedzie w sumie aż pięć siatkarek reprezentacji Polski, która tak udanie zaprezentowała się w trakcie mistrzostw świata. Nie bez znaczenia jest fakt, że policzanki postarają się także zrewanżować wicemistrzyniom Polski za ubiegłoroczną porażkę w superpucharze.

Sponsorem tytularnym meczu jest firma AL-KO, producent innowacyjnych urządzeń do pielęgnacji ogrodów.

Bardzo cieszymy się z faktu, że do grona siatkarskich przyjaciół dołączyła kolejna firma. Renomowany producent sprzętu do pielęgnacji ogrodów AL-KO będzie jest m.in. tytularnym sponsorem rozgrywek o Superpuchar Polski, zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Jestem też bardzo szczęśliwy, że starcie dwóch najmocniejszych polskich drużyn ostatnich sezonów odbędzie się w Szczecinie, mieście z olbrzymimi tradycjami siatkarskimi. Jestem przekonany, że w nowoczesnej Netto Arenie stworzymy niezapomniane widowisko siatkarskie – mówi Artur Popko, prezes Polskiej Ligi Siatkówki S.A.

Mecz mistrza z wicemistrzem Polski odbędzie się 9 listopada o godz. 17.30 w szczecińskiej Netto Arenie. Ruszyła już sprzedaż biletów. Można je nabyć pod adresem: www.ebilet.pl/sport/sporty-druzynowe/siatkowka-kobiet/

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie