Region

Ultra Gryfus – zawody w deszczu i wietrze, ale dekoracja zwycięzców w słońcu [FOTO]

W weekend odbył się trzeci turystyczny ultramaraton rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego – Ultra Gryfus 2020. Wydarzenie odbyło się już po raz trzeci i stało się jednym najważniejszych amatorskich wydarzeń rowerowych i kolarskich na które przyjechali nie tylko mieszkańcy różnych regionów Polski, ale także Niemcy i Ukraińcy. Zawody zorganizowali wolontariusze Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus, a partnerem wydarzenia była Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.

Opublikowane

w dniu

Uczestnicy ultramaratonu wystartowali z Łasztowni wcześnie rano w sobotę (5 września 2020 roku) i pokonali około 250 kilometrów jadąc przez Meklemburgię – Pomorze Przednie w Niemczech oraz Pomorze Zachodnie w Polsce. Organizatorzy uzyskali zgodę władz powiatu Vorpommern -Greifswald na przeprowadzenie zawodów pomimo trwającej epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 przy zachowaniu wszystkich norm sanitarnych. Zawodnicy starowali w grupach 7 osobowych. Kolarze mieli limit czasowy 17 godzin na pokonanie dystansu i wszyscy, którzy ukończyli zawody zmieścili się w wymaganym czasie. Najlepszym objechanie Zalewu Szczecińskiego zajęło 8 godzin. W tym roku zawodnikom podczas rywalizacji towarzyszyły mało sprzyjające warunki atmosferyczne – deszcz i silny wiatr.

Ultramaraton sędziowali sędziowie z Zachodniopomorskiego Związku Kolarskiego. Zawody wygrał mieszkaniec Mierzyna – Marek Rupiński, a wśród pań najlepsza była Jolanta Gajtkowska. Uroczysta dekoracja odbyła się w niedzielę na Łasztwoni. Wyścig odbył się pod patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierda Geblewicza oraz prezydenta Szczecina – Piotr Krzystka. Organizatorzy do startu w zawodach zaprosili zarówno regularnie trenujących kolarzy jak i rowerzystów dla których była to pierwsza w życiu okazja do przekroczenia magicznej granicy 200 km. Zawody miały na celu popularyzację kolarstwa oraz turystyki rowerowej, ale przede wszystkim promocję Szczecina i Pomorza Zachodniego.

Wydarzenie mogło się odbyć dzięki ogromnemu zaangażowaniu wolontariuszy Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus oraz wsparciu finansowemu od samorządów, instytucji oraz firm. Organizację wydarzenia wsparli: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Gmina Miasto Szczecin, Gmina Stepnica, Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia, SuperDrob, Berlin Döner Kebap, Cukiernia Nova, Cisowianka i Browar „Pod Zamkiem”.

Cieszę się ogromnie, że Ultra Gryfus już na stałe zagościł w kalendarzu amatorskich imprez kolarskich organizowanych na Pomorzu Zachodnim. Ogromną radość dają nam opinie uczestników zawodów, którzy bardzo pozytywne piszą o Ultra Gryfusie i stają się ambasadorami naszych zawodów w Polsce oraz w Niemczech. Najlepszym przykładem może być liczna grupa zawodników z Niemiec w tym roku, którzy zostali zachęceni do udziału w Ultra Gryfusie przez swojego rodaka, który wystartował w ubiegłorocznej edycji wydarzenia – powiedział Wojciech Marciniak, dyrektor zawodów i wiceprezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus.

Trwająca epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 spowodowała, że niemal do końca trwały rozmowy z władzami Meklemburgii – Pomorza Przedniego, aby móc zorganizować zawody w sposób zgodny z wymogami sanitarnymi i gwarantujący bezpieczeństwo zarówno zawodnikom jak i mieszkańcom terenów przez które jechali zawodnicy. Spotkaliśmy z ogromną przychylnością także polskich urzędów. Na pewno organizacja tego wydarzenia podczas trwającej pandemii była dla nas ogromnym wyzwaniem, ale cieszymy się, że przy ogromnym zaangażowaniu wolontariuszy oraz wsparciu samorządów, instytucji i firm mogliśmy zawody przeprowadzić w sposób bezpieczny – powiedział Paweł Malinowski, prezes Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus.

Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus jest organizatorem największych wydarzeń turystyki rowerowej organizowanych na Pomorzu Zachodnim i dotychczas skupiał się przede wszystkim na turystyce oraz działalności edukacyjnej i charytatywnej. Klub organizuje co roku m.in. dwudniowy rajd rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego, który w ubiegłym roku zgromadził przeszło 400 miłośników turystyki rowerowej z Pomorza Zachodniego, Śląska, Wielkopolski, Ziemi Lubuskiej oraz innych regionów Polski. Gryfus jest organizatorem wielu rajdów rodzinnych w których uczestniczy każdorazowo kilkuset miłośników jazdy na dwóch kółkach (od najmłodszych po najstarszych). Szczeciński klub we współpracy z policją i ratownikami medycznymi, prowadzi szkolenia i działania edukacyjne mające na celu poprawę bezpieczeństwa oraz bardziej świadome uczestnictwo rowerzystów w ruchu drogowym. Gryfus organizuje także akcje charytatywne oraz co roku włącza się w ogólnopolskie akcje charytatywne takie jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy czy Szlachetna Paczka.

Od kilku lat prężnie rozwija się w klubie sekcja sportowa, która odnosi coraz większe sukcesy w amatorskich zawodach sportowych w całej Polsce. Zawodnicy reprezentujący Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus niemal z każdych zawodów wracają z masą pucharów i prezentują z roku na rok coraz lepsze wyniki. Dlatego też wychodząc naprzeciw oczekiwaniom członków i sympatyków klubu jak i korzystając z wieloletniego doświadczenia w organizacji wydarzeń skierowanych do środowiska rowerowego, dwa lata temu Fundacja podjęła decyzję o organizacji pierwszego szczecińskiego turystycznego ultramaratonu rowerowego. Wydarzenie ściąga do Szczecina wielu miłośników amatorskiego ściągania się nie tylko z Pomorza Zachodniego, ale także z innych regionów Polski oraz Niemiec.

Na czasie

Exit mobile version