Region

Ultra Gryfus – zawody w deszczu i wietrze, ale dekoracja zwycięzców w słońcu [FOTO]

W weekend odbył się trzeci turystyczny ultramaraton rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego – Ultra Gryfus 2020. Wydarzenie odbyło się już po raz trzeci i stało się jednym najważniejszych amatorskich wydarzeń rowerowych i kolarskich na które przyjechali nie tylko mieszkańcy różnych regionów Polski, ale także Niemcy i Ukraińcy. Zawody zorganizowali wolontariusze Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus, a partnerem wydarzenia była Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.

Opublikowane

w dniu

Uczestnicy ultramaratonu wystartowali z Łasztowni wcześnie rano w sobotę (5 września 2020 roku) i pokonali około 250 kilometrów jadąc przez Meklemburgię – Pomorze Przednie w Niemczech oraz Pomorze Zachodnie w Polsce. Organizatorzy uzyskali zgodę władz powiatu Vorpommern -Greifswald na przeprowadzenie zawodów pomimo trwającej epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 przy zachowaniu wszystkich norm sanitarnych. Zawodnicy starowali w grupach 7 osobowych. Kolarze mieli limit czasowy 17 godzin na pokonanie dystansu i wszyscy, którzy ukończyli zawody zmieścili się w wymaganym czasie. Najlepszym objechanie Zalewu Szczecińskiego zajęło 8 godzin. W tym roku zawodnikom podczas rywalizacji towarzyszyły mało sprzyjające warunki atmosferyczne – deszcz i silny wiatr.

Ultramaraton sędziowali sędziowie z Zachodniopomorskiego Związku Kolarskiego. Zawody wygrał mieszkaniec Mierzyna – Marek Rupiński, a wśród pań najlepsza była Jolanta Gajtkowska. Uroczysta dekoracja odbyła się w niedzielę na Łasztwoni. Wyścig odbył się pod patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierda Geblewicza oraz prezydenta Szczecina – Piotr Krzystka. Organizatorzy do startu w zawodach zaprosili zarówno regularnie trenujących kolarzy jak i rowerzystów dla których była to pierwsza w życiu okazja do przekroczenia magicznej granicy 200 km. Zawody miały na celu popularyzację kolarstwa oraz turystyki rowerowej, ale przede wszystkim promocję Szczecina i Pomorza Zachodniego.

Wydarzenie mogło się odbyć dzięki ogromnemu zaangażowaniu wolontariuszy Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus oraz wsparciu finansowemu od samorządów, instytucji oraz firm. Organizację wydarzenia wsparli: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Gmina Miasto Szczecin, Gmina Stepnica, Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia, SuperDrob, Berlin Döner Kebap, Cukiernia Nova, Cisowianka i Browar „Pod Zamkiem”.

Cieszę się ogromnie, że Ultra Gryfus już na stałe zagościł w kalendarzu amatorskich imprez kolarskich organizowanych na Pomorzu Zachodnim. Ogromną radość dają nam opinie uczestników zawodów, którzy bardzo pozytywne piszą o Ultra Gryfusie i stają się ambasadorami naszych zawodów w Polsce oraz w Niemczech. Najlepszym przykładem może być liczna grupa zawodników z Niemiec w tym roku, którzy zostali zachęceni do udziału w Ultra Gryfusie przez swojego rodaka, który wystartował w ubiegłorocznej edycji wydarzenia – powiedział Wojciech Marciniak, dyrektor zawodów i wiceprezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus.

Trwająca epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 spowodowała, że niemal do końca trwały rozmowy z władzami Meklemburgii – Pomorza Przedniego, aby móc zorganizować zawody w sposób zgodny z wymogami sanitarnymi i gwarantujący bezpieczeństwo zarówno zawodnikom jak i mieszkańcom terenów przez które jechali zawodnicy. Spotkaliśmy z ogromną przychylnością także polskich urzędów. Na pewno organizacja tego wydarzenia podczas trwającej pandemii była dla nas ogromnym wyzwaniem, ale cieszymy się, że przy ogromnym zaangażowaniu wolontariuszy oraz wsparciu samorządów, instytucji i firm mogliśmy zawody przeprowadzić w sposób bezpieczny – powiedział Paweł Malinowski, prezes Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus.

Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus jest organizatorem największych wydarzeń turystyki rowerowej organizowanych na Pomorzu Zachodnim i dotychczas skupiał się przede wszystkim na turystyce oraz działalności edukacyjnej i charytatywnej. Klub organizuje co roku m.in. dwudniowy rajd rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego, który w ubiegłym roku zgromadził przeszło 400 miłośników turystyki rowerowej z Pomorza Zachodniego, Śląska, Wielkopolski, Ziemi Lubuskiej oraz innych regionów Polski. Gryfus jest organizatorem wielu rajdów rodzinnych w których uczestniczy każdorazowo kilkuset miłośników jazdy na dwóch kółkach (od najmłodszych po najstarszych). Szczeciński klub we współpracy z policją i ratownikami medycznymi, prowadzi szkolenia i działania edukacyjne mające na celu poprawę bezpieczeństwa oraz bardziej świadome uczestnictwo rowerzystów w ruchu drogowym. Gryfus organizuje także akcje charytatywne oraz co roku włącza się w ogólnopolskie akcje charytatywne takie jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy czy Szlachetna Paczka.

Od kilku lat prężnie rozwija się w klubie sekcja sportowa, która odnosi coraz większe sukcesy w amatorskich zawodach sportowych w całej Polsce. Zawodnicy reprezentujący Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus niemal z każdych zawodów wracają z masą pucharów i prezentują z roku na rok coraz lepsze wyniki. Dlatego też wychodząc naprzeciw oczekiwaniom członków i sympatyków klubu jak i korzystając z wieloletniego doświadczenia w organizacji wydarzeń skierowanych do środowiska rowerowego, dwa lata temu Fundacja podjęła decyzję o organizacji pierwszego szczecińskiego turystycznego ultramaratonu rowerowego. Wydarzenie ściąga do Szczecina wielu miłośników amatorskiego ściągania się nie tylko z Pomorza Zachodniego, ale także z innych regionów Polski oraz Niemiec.

Kultura

Koncert Grzegorza Niemczuka, w ramach cyklu “FRYDERYK Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie”

Opublikowane

w dniu

Już 10 maja (piątek) o godz. 19:00 w szczecińskiej Willi Lentza odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie”. Tym razem wystąpi Grzegorz Niemczuk — polski wirtuoz fortepianu, zwycięzca licznych konkursów pianistycznych.

Cykl „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie” powstał z inicjatywy szczecińskiej Willi Lentza, a pierwsze wydarzenie z cyklu miało miejsce w styczniu 2024 roku. Od tego czasu w murach Willi Lentza zagrali: Jakub Kuszlik, Ewa Pobłocka, David Serebryanik, i Sławomir Wilk. Przez najbliższe miesiące, podczas willowych wieczorów utwory Fryderyka Chopina będą interpretować współczesne gwiazdy estrady oklaskiwane przez publiczność w prestiżowych salach koncertowych świata. Główną ambicją organizatorów jest prezentacja wszystkich utworów mistrza.

Willa Lentza to jedna z najbardziej różnorodnych i aktywnych instytucji kultury. Wydarzenia w Willi Lentza odbywają się niemal codziennie – w programie instytucji nie brakuje interesujących wystaw artystów polskich i zagranicznych, koncertów światowej sławy muzyków czy teatralnych spektakli. Działalność Willi Lentza to szeroki wachlarz wydarzeń kulturalnych, które na wysokim poziomie promują muzykę, sztukę i szeroko rozumianą kulturę. Mimo prestiżowej prezentacji organizatorom wydarzeń z sukcesem udaje się skrócić dystans między dziełem, a odbiorcą — jest to możliwe, dzięki zapewnieniu kameralnego kontaktu z wielką sztuką.

Grzegorz Niemczuk występował w najsłynniejszych salach koncertowych świata – Carnegie Hall i Steinway Hall w Nowym Jorku, Kioi Hall w Tokio, Beijing Concert Hall w Pekinie, Teatro Sérgio Cardoso w São Paulo, Victoria Concert Hall w Singapurze czy Collonge- Bellerive w Genewie. Grzegorz Niemczuk koncertował już w 36 krajach, a jego muzyka jest

doceniana przez krytyków i publiczność na całym świecie. Jako pierwszy Polak w historii, w

2013 roku wygrał nagrodę główną w nowojorskim konkursie International Carnegie Hall Concert Debut Competition. W roku 2016 został laureatem Nagrody Specjalnej International

Busan Maru Music Festival w Korei Południowej.

W trakcie pandemii (2020–2022) artysta stworzył unikatowy projekt nagrań filmów- wykładów o wszystkich utworach Fryderyka Chopina. W tym czasie powstało ponad 330 odcinków, które zostały opublikowane na YouTube oraz na Facebooku. Projekt powstał w dwóch wersjach językowych — polskiej i angielskiej.

W Willi Lentza Grzegorz Niemczuk zaprezentuje pięć mazurków Op. 6, dwie wariacje E-dur

na temat niemieckiej piosenki „Steh’ auf, steh’ auf, du schweizer Bub” Op. posth. oraz z „Hexameronu” na temat marszu z opery „Purytanie” Belliniego op. 29 A, a także Sonatę b- moll Op. 35 (napisaną w Nohant w roku 1839) ze słynnym „Marszem żałobnym” i Scherzo b-moll Op. 31 z roku 1837 dedykowane przez Fryderyka Chopina Adéle de Fürstenstein.

Data: 10 maja 2024

Godzina: 19:00

Miejsce: Willa Lentza, Szczecin

Bilety dostępne: https://bilety.willa-lentza.pl

Czytaj dalej

Kultura

Kevin Kenner i Vienna Morphing Soloists w Willi Lentza

Na początku maja, w szczecińskiej Willi Lentza, będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie w ramach cyklu „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie”. Już 8.05 (środa) o godz. 18:00 odbędzie się koncert światowej sławy chopinisty — Kevina Kennera. Artysta wystąpi wraz z zespołem Vienna Morphing Soloists.

Opublikowane

w dniu

Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie” to cykl koncertowy, którego celem jest przedstawienie wszystkich dzieł Mistrza z Żelazowej Woli. Wydarzenie organizowane przez szczecińską Willę Lentza rozpoczęło się w styczniu 2024 roku i przez najbliższe miesiące będzie przybliżać twórczość Fryderyka Chopina. W ramach cyklu w Willi Lentza wystąpili już: Jakub Kuszlik, Ewa Pobłocka, David Serebryanik i Sławomir Wilk.

Willa Lentza znana jest ze swojego wkładu w promowanie polskiej kultury, historii i sztuki, co również było inspiracją do stworzenia cyklu koncertowego. Instytucja ta jest jedną z największych i najaktywniejszych w Polsce. Willa Lentza promuje sztukę, muzykę oraz kulturę wysoką i prezentuje je na najwyższym poziomie. To zdecydowanie miejsce, którego brakowało na kulturalnej mapie Szczecina.

Kevin Kenner rozpoczął swoją naukę pod kierunkiem Krzysztofa Burzy. Jeszcze jako nastolatek wyjechał do Polski, aby pobierać nauki u prof. Ludwika Stefańskiego, który przygotował go do wzięcia udziału w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1980 roku. Kenner był wtedy najmłodszym uczestnikiem konkursu i otrzymał nagrodę dla obiecującego artysty. Światowe uznanie zyskał w 1990 roku, kiedy zajął II miejsce na XII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (pierwszego miejsca wówczas nie przyznano), otrzymał także nagrodę publiczności za najlepsze wykonanie poloneza. W tym czasie zdobył również brązowy medal w Międzynarodowym Konkursie im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie.

Jako solista Kenner koncertował z najwybitniejszymi, światowymi orkiestrami, wśród nich: BBC Symphony, Deutsches Symphonie-Orchester z Berlina, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Filharmonia Czeska, Nationaal Orkest van Belgie, Orkiestra XVIII Wieku, Orkiestra Symfoniczna NHK oraz San Francisco Symphony.

Podczas wydarzenia w Willi Lentza Kevin Kenner wystąpi w towarzystwie Vienna Morphing Soloists. Kwintet składa się z solistów Morphing Chamber Orchestra, która uznawana jest za jedną z najlepszych orkiestr kameralnych w całej Europie. Założycielem zespołu jest producent, aranżer i altowiolista Tomasz Wabnic. Ich niezwykłe umiejętności muzyczne i wszechstronność sprawiają, że są jednym z najbardziej uniwersalnych zespołów na świecie.

Czytaj dalej

Region

Łasztownia poleca się na majówkę i nie tylko!

Długi weekend majowy to doskonały czas na to, aby ruszyć z sezonem na Łasztowni. Przed nami kilka miesięcy dobrej zabawy.

Opublikowane

w dniu

1 maja wystartuje Miejska Strefa Letnia na Wyspie Grodzkiej. Uwielbiana przez mieszkańców i turystów plaża będzie otwarta aż do końca września. W trakcie sezonu nie zabraknie tu koncertów, wydarzeń kulturalnych, tanecznych i sportowychŁasztownia będzie także idealnym miejscem na festiwale i koncerty. Pierwszym wydarzeniem, które zagości na wyspie będą Juwenalia w terminie 16-18 maja. Na scenie będzie można zobaczyć artystów takich jak między innymi Kult, Igo, Daria Zawiałow, Kwiat Jabłoni czy, szczeciński, elektroniczny duet Catz 'n Dogz. Chwilę później rozpocznie się montaż Wheel of Szczecin. Największe w Polsce koła młyńskie o wysokości 55 m zacznie się kręcić na Łasztowni już od czerwca.

W tym sezonie nie zabraknie także znanych i lubianych biegów na bulwarach i rodzinnych pełnych atrakcji Bulwarovych. Na skwerze wieńczącym Łasztwonię spotkamy się 4 razy: 22-23.06; 27-28.07; 24-25.08 oraz 7-8.09. Każdy, kto chociaż raz przyszedł na Bulwarove zgodzi się z tym, że to jeden z najlepszych punktów eventowych na mapie Szczecina. Gry i zabawy dla najmłodszych, wieloformatowe planszówki i kolorowanki, ogólnodostępne zabawki i animatorzy, którzy organizują kreatywne warsztaty, interaktywne spektakle i wiele innych zajęć dla dzieci. Dodatkowo, strefa wypoczynku – leżaki, koce, smaczne przekąski i dobra muzyka. A także biegi dla całej rodziny, które cieszą się dużym zainteresowaniem w każdej grupie wiekowej.

Z początkiem lipca na Łasztownię powrócić Holiday Park, miejsce w którym nie brakuje ekstremalnych wrażeń. To nie jest zwykłe wesołe miasteczko, a miejsce z największymi i najciekawszymi mobilnymi urządzeniami rozrywkowymi w Europie, które łączy w sobie wakacyjny  chillout i doskonałą zabawę.

Bez wątpienia największym wydarzeniem, które w tym roku odbędzie się na Łasztowni będzie finał regat the Tall Ships Races. 2-5 sierpnia Szczecin stanie się żeglarską stolicą Europy. Po dwóch stronach Odry będą cumować największe żaglowce świata, a na lądzie nie zabraknie atrakcji dla całych rodzin.

Przez cały sezon na Łasztowni będzie gościć szereg innych wydarzeń takich jak: targi domów szkieletowych, zlot samochodów Porsche, Ultra Gryfus Maraton Rowerowy i wiele innych. Aby być na bieżąco z wszystkimi eventami nad Odrą warto obserwować profil na Facebooku Bulwary Miejsce Spotkań.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie