Region

„Turystyka rowerowa” poradnik trafił do rowerzystów

Do miłośników turystyki rowerowej z Pomorza Zachodniego trafiła druga edycja praktycznego poradnika „Turystyka rowerowa”. Fundacja Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus pozyskała na ten cel środki z budżetu województwa zachodniopomorskiego w ramach Programu Społecznik. Na projekt głosowali mieszkańcy naszego województwa w ramach tzw. Budżetu obywatelskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Poradnik przygotowali wolontariusze Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Szczecinie, Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego oraz ratownikami medycznymi. Druga edycja zyskała kilkanaście stron więcej i dużo ciekawych treści o które wnioskowali czytelnicy pierwszego wydania poradnika.

Opublikowane

w dniu

Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus od wielu lat organizuje wycieczki, rajdy i wyprawy rowerowe, szkolenia serwisowe, szkolenia z pierwszej pomocy oraz wiele innych wydarzeń dla miłośników turystyki rowerowej. Grono miłośników turystki rowerowej nieustannie się rozrasta i niemal na każdy wyjazd rowerowy dołączają osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z turystyką rowerową. Pytania zadawane przez uczestników rajdów stały się inspiracją do przygotowania poradnika, który zawierałby odpowiedzi na nurtujące rowerzystów pytania. Swoją wiedzą podzielili się wolontariusze Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus oraz ratownicy medyczni, policjanci i pracownicy Urzędu Marszałkowskiego odpowiedzialni za rozwój infrastruktury rowerowej w naszym województwie.

W ramach projektu odbyło się szkolenie online, a wolontariusze spotkali się z miłośnikami turystyki rowerowej w Szczecinie, Stargardzie, Policach, Mierzynie i Ińsku gdzie rozdawali poradniki.

Nie tylko organizujemy wydarzenia rowerowe, ale także dzielimy się swoim bogatym doświadczeniem, aby zachęcić miłośników turystyki rowerowej do organizowania rowerowych wycieczek. To nie jest takie trudne, ale trzeba pamiętać o podstawowych zasadach o których piszemy w wydanym poradniku – powiedział Wojciech Marciniak, wiceprezes Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus.

Poradnik rowerowy „Turystyka rowerowa” można otrzymać bezpłatnie kontaktując się z Fundacją Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus mailowo na adres klub@gryfus.szczecin.pl lub podczas szkoleń organizowanych przez wolontariuszy fundacji w siedzibie Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus, która się mieści w Szczecinie przy ulicy Szczerbcowej 1/U18.

Cieszę się ogromnie, że w pracy nad poradnikiem wspólnie pracowali nie tylko doświadczeni organizatorzy rajdów rowerowych, ale także policjanci, urzędnicy i ratownicy medyczni. Mamy wielką nadzieję, że przygotowany przez nas wspólnie poradnik dla miłośników turystyki rowerowej będzie przydatnym narzędziem zarówno dla tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z rowerem jak i dla tych, którzy już od wielu lat podróżują na swoich rowerach po Polsce i świecie. Mamy to szczęście, że od kilku duży akcent na rozwój infrastruktury rowerowej na Pomorzu Zachodnim kładzie marszałek Olgierd Geblewicz. Wyznacza kierunki i motywuje samorządy do podejmowania kolejnych inwestycji w tym zakresie. Ogromna w tym zasługa także pełnomocnika marszałka – Wandy Nowotarskiej, która także brała czynny udział w powstaniu naszego poradnika – powiedział Paweł Malinowski, prezes Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus.

Dzięki uprzejmości lokalnych przedsiębiorców, poradniki można bezpłatnie otrzymać w Szczecinie w sklepie SPA Ogrodowe oraz w sklepie rowerowym ProTOUR bike.service.cafe, a także w Mierzynie w restauracji Berlin Döner Kebap.

Wychodząc naprzeciw ogromnemu zainteresowaniu wydanym poradnikiem rowerowym, Fundacja Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus zgłosiła projekt nakręcenia filmów edukacyjnych dla rowerzystów. Już wkrótce mieszkańcy naszego województwa będą mogli głosować na ten projekt w Budżecie Obywatelskim Województwa Zachodniopomorskiego w Programie Społecznik na lata 2019 – 2021. Jeżeli projekt zdobędzie odpowiednią ilość głosów od mieszkańców Pomorza Zachodniego to materiał filmowy będzie świetnym uzupełnieniem do wydanego poradnika „Turystyka rowerowa”.

Region

Mikołajowy Przejazd Rowerowy przez Szczecin [WIDEO]

Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus zapraszam na kolejną edycję wyjątkowego wydarzenia – Mikołajowego Przejazdu Rowerowego przez Szczecin. Organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników jazdy na rowerze, zarówno ze Szczecina, jak i z całego regionu Pomorza Zachodniego, do wspólnego świętowania w duchu świątecznej radości i aktywności.

Opublikowane

w dniu

Gdzie i kiedy?

Rowerzyści spotykają się 6 grudnia o godzinie 19:00 na Placu Solidarności, skąd wyruszą w barwną, mikołajkową karawanę ulicami stolicy Pomorza Zachodniego.

Trasa Przejazdu

Gryfus Przygotował malowniczą trasę o długości około siedmiu kilometrów. Uczestnicy świątecznego przejazdu będą mijać świąteczne jarmarki i najbardziej charakterystyczne miejsca Szczecina, w tym Aleję Kwiatową, Plac Adamowicza, Plac Lotników oraz Aleję Wojska Polskiego. Zakończenie przejazdu nastąpi w miejscu startu, czyli ponownie na Placu Solidarności.

Bezpieczeństwo i atrakcje

Za bezpieczeństwo uczestników będą odpowiedzialni wolontariusze Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus oraz policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie. Organizatorzy zachęcają wszystkich uczestników do ubrania się w kolorowe stroje mikołajowe i udekorowania swoich rowerów w świątecznym duchu. Dodatkowo, Szczeciński Rower Miejski przygotował dla uczestników wydarzenia niespodziankę – 10 rozświetlonych iluminacjami rowerów Bike_S. Rowery będą dostępne od 18.30 na stacji BikeS przy placu Rodła.

Cel Przejazdu

„Przejazd rowerzystów to nie tylko świąteczna zabawa. To także ważny sygnał dla władz miasta i województwa o rosnącej społeczności rowerzystów i potrzebie dalszego rozwoju infrastruktury rowerowej w Szczecinie oraz na Pomorzu Zachodnim. Nasz przejazd to manifestacja pasji rowerowej i apel o lepsze warunki dla cyklistów w naszym regionie” podkreśla Michał Rachowski, organizator wydarzenia i członek Rady Programowej klubu.

Paweł Malinowski, Prezes Honorowy Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus, dodaje: „To kontynuacja tradycji zapoczątkowanej przez Rowerowy Szczecin. Zapraszamy rodziny z dziećmi, młodzież, a także starszych miłośników dwóch kółek. Tempo przejazdu będzie dostosowane do najmłodszych, a udział niepełnoletnich możliwy jest pod opieką rodziców lub opiekunów prawnych.”

Czytaj dalej

Region

Firmy z Niemiec patrzą na polski rynek pracy

Elektro Jahn działa tuż przy granicy polsko – niemieckiej. Jeden z głównych oddziałów firmy mieści się właśnie we Frankfurcie nad Odrą. Przedsiębiorstwo Od ponad 30 lat współpracuje ze swoimi klientami, głównie z Berlina i Brandenburgii. To jeden z przykładów firm, które szukają pracowników w Polsce. Dla Polaków mimo zmniejszającej się różnicy w wynagrodzeniu to nadal niemiecki pracodawca jest interesujący. 

Opublikowane

w dniu

Dynamiczny i wykwalifikowany zespół działa w obszarach instalacji elektrycznych, prefabrykacji szaf rozdzielczych, instalacji oświetlenia ulicznego, technologii wykrywania zagrożeń i technologii informacyjnych posługując się mottem „kontakty łączą”.

Na początku roku firma Elektro Jahn podpisała umowę o współpracę z Zespołem Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie. Uczniowie szkoły będą uczestniczyć w praktykach organizowanych przez Elektro Jahn. Wkrótce firma zamierza podpisać kolejne listy intencyjne z następnymi szkołami branżowymi na terenie Województwa Lubuskiego. i Zachodniopomorskiego.

Bliskość granicy powoduje, że mieszkając w Polsce można z powodzeniem pracować w Niemczech. Dla wykwalifikowanych pracowników, dla których problemem może być odległość – firma oferuje zakwaterowanie. Już teraz w Elektro Jahn pracują osoby właśnie z Polski.

– Ten przykład to jeden z wielu, gdzie polski pracownik będzie wybierał niemieckiego pracodawcę. Ta tendencja po kilku latach spadku na nowo rośnie – mówi Łukasz Szeląg z Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Szczecinie.

Czytaj dalej

Region

Dokument „Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć” – pokaz filmowy w Szczecinie

W najbliższym czwartek, mieszkańcy Szczecina będą mieli okazję uczestniczyć w wydarzeniu kulturalno-historycznym o znaczącej wadze pamięci narodowej. Fundacja Patriotyczna im. Witolda Pileckiego oraz inicjatywa „Jesteśmy, by pamiętać” serdecznie zapraszają na pokaz specjalnej projekcji filmu dokumentalnego Jaceka Frankowskiego pt. „Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć”.

Opublikowane

w dniu

Film ten jest poświęcony pamięci Danuty Siedzikówny, znanej jako „Inka”, wartościowej sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Danuta Siedzikówna była postacią, która z wyboru zaangażowała się w walkę o niepodległość Polski, a ostatecznie heroicznie poniosła śmierć z rąk ówczesnych władz komunistycznych. Została zamordowana 28 sierpnia 1946 roku w Gdańsku, mając zaledwie 17 lat.

Przed pokazem filmu odbędzie się wprowadzenie prowadzone przez Adama Czarniawskiego z inicjatywy „Jesteśmy, by pamiętać”, skupiające się na działalności żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej oraz ich spoczynku na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Ta część wydarzenia ma za zadanie przybliżyć uczestnikom tło historyczne oraz społeczne znaczenie oddziału, w którym „Inka” służyła.

Spotkanie odbędzie się 29 sierpnia 2024 roku o godzinie 17:30 w siedzibie Fundacji Patriotycznej im. Witolda Pileckiego, znajdującej się przy ulicy Janosika 13/2. Jest to część projektu realizowanego przez Centrum Wolontariatu Patriotycznego „Szaniec”. Organizatorzy wydarzenia podkreślają, że pokaz filmu jest doskonałą okazją do refleksji nad przeszłością oraz roli młodych ludzi w historii walki o wolność Polski.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie