Gmina Kołbaskowo

Trwają prace przy tzw. drodze przez szklarnie

Mimo epidemii koronawirusa, przebudowa ulicy Cedrowej, czyli tak zwanej drogi przez szklarnie w rejonie Warzymic, jest kontynuowana.

Opublikowane

w dniu

Widać już pierwsze zarysy miejsc parkingowych oraz chodników na prostej od strony ul. Krygiera. Prace zaczęły się także za zakrętem, na drugiej prostej, gdzie demontowane są płoty, wyrównywany teren i montowane instalacje podziemne (droga po przebudowie będzie szersza). Dodajmy, że droga jest zamknięta dla ruchu. Obecnie możliwy jest jedynie dojazd do posesji i dla klientów firm.

Nowa droga przez szklarnie o długości nieco ponad 1,1 km będzie miała 6 metrów szerokości. Powstają chodniki, zjazdy, miejsca postojowe, w ramach inwestycji budowana jest sieć wodociągowa, budowana i przebudowana kanalizacja deszczowa. Droga jest istotna dla Gminy Kołbaskowo z trzech względów. Będzie stanowiła drogę alternatywną dla korkującej się drogi krajowej nr 13. W drodze ułożony jest wodociąg doprowadzający wodę do Przecławia i Warzymic wymagający wymiany. A budowa zbiornika retencyjnego i kanalizacji deszczowej umożliwi odprowadzanie wód deszczowych również z rejonu skrzyżowania z drogą Do Rajkowa.

Inwestycja kosztuje 10,1 mln zł. Gmina Kołbaskowo otrzymała dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych w wysokości ok. 3,9 mln złotych. Prace mają potrwać do końca listopada 2020 roku.

Reklama

Gmina Kołbaskowo

Wystawa „Ludowy z przyszłością” w Przecławiu – połączenie tradycji z nowoczesnością

W Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji (GOKSiR) w Przecławiu miłośnicy sztuki będą mieli okazję podziwiać niecodzienną wystawę zatytułowaną „Ludowy z przyszłością”. To unikalne wydarzenie połączy w sobie elementy kultury ludowej z nowoczesną sztuką użytkową.

Opublikowane

w dniu

Ekspozycja, która swą premierę ma dzisiaj, przemieni hol GOKSiR w prawdziwą galerię, prezentującą dzieła pięciu talentowanych projektantek: Anny Kaźmierczak-Kornicz, Karoliny Pańczuk, kuratorki Beaty Kuracińskiej, Marii Bąk oraz Anny Molskiej. Każda z artystek wykorzystała technologię druku 3D do reinterpretacji klasycznych wzorów ludowych, przez co tradycyjne motywy zyskały zupełnie nowe oblicze.

Oficjalne otwarcie wystawy zaplanowano na piątek, 29 listopada, jednak już od dziś zainteresowani będą mogli oglądać pierwsze eksponaty. Ekspozycja będzie dostępna w GOKSiR przez cały kolejny miesiąc, dając odwiedzającym możliwość zanurzenia się w niezwykłym połączeniu przeszłości z przyszłością.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Nowa droga Będargowo – Rajkowo coraz bliżej realizacji

Gmina Kołbaskowo po wielu zapytaniach i zainteresowaniu ze strony potencjalnych wykonawców, przesunęła termin otwarcia ofert na budowę nowej dróg gminnej Będargowo – Rajkowo na dzień 22 listopada. Źródła bliskie projektowi informują, że jest to ostateczny termin.

Opublikowane

w dniu

Inwestycja ta zakłada stworzenie około 2,3 kilometrowej trasy, łączącej miejscowości Będargowo z Rajkowem. Projekt ten podzielony zostanie na dwa kluczowe etapy – pierwszy odcinek drogi o długości 0,5 km połączy drogę powiatową Będargowo – Stobno z węzłem „Będargowo”, integracyjnym z planowaną Zachodnią Obwodnicą Szczecina, a drugi, dłuższy odcinek o długości 1,8 km połączy bezpośrednio miejscowości Będargowo z Rajkowem.

Istotnym aspektem wyżej wspomnianego projektu jest dodanie ścieżki rowerowej wzdłuż drugiego odcinka, promujące alternatywne formy transportu i dbałość o zdrowie mieszkańców oraz turystów. Komunikacja pomiędzy Rajkowem a Będargowem ulegnie znaczącej poprawie dzięki zastosowaniu rozwiązań, takich jak małe ronda, które zapewnią płynność ruchu oraz bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Wybrany wykonawca zostanie zobowiązany do ukończenia prac w ciągu 12 miesięcy od momentu zawarcia umowy. Podkreślić należy, że realizowany obecnie projekt jest kolejnym krokiem w kierunku poprawy infrastruktury drogowej gminy. Wcześniej zakończono prace nad drogą gminną Ostoja – Szczecin, która również została wyposażona w ścieżkę rowerową i stanowi dodatkowy wjazd do Szczecina oraz element przyszłej obwodnicy.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Nowe schronisko dla dzikich zwierząt „Jeżykowo” w Kurowie

W Kurowie powstało „Jeżykowo”, prywatne zimowisko dla jeży oraz innych dzikich zwierząt, które wymagają opieki lub rehabilitacji. Twórczynią i siłą napędową projektu jest Marzena Białowolska-Barnyk, założycielka „Fundacji Dzikich Zwierząt Marzena Białowolska”. W wywiadzie dla lokalnych mediów, pani Marzena wyraziła swoje zadowolenie z realizacji długoletniego marzenia, które dzięki wsparciu finansowemu ze strony społeczności udało się przekształcić w rzeczywistość.

Opublikowane

w dniu

W Jeżykowie zamieszkać mogą nie tylko jeże, ale także sowy, kaczki, wiewiórki i zające. Cała przestrzeń rehabilitacyjna, licząca ponad trzy tysiące metrów kwadratowych, jest dostosowana do potrzeb mieszkających tam zwierząt, z myślą o ich powrocie do naturalnego środowiska.

Na terenie ośrodka można zobaczyć pracowników fundacji, którzy zajmują się budową wolier dla ptaków oraz przygotowaniem dzikiego ogrodu, wyposażonego tak, aby zwierzęta mogły bez trudu znaleźć pożywienie w każdych warunkach pogodowych.

Marzena Białowolska-Barnyk apeluje do lokalnej społeczności o wsparcie w postaci dostarczenia słomy dla podopiecznych, a także gałęzi i konarów, które mają być naturalnym elementem wystroju wolier. Troska o zwierzęta w Jeżykowie to ważny krok w kierunku ochrony dzikiej fauny regionu.

Zdjęcia: Urząd Gminy w Kołbaskowie

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie