Gmina Kołbaskowo

Protest na granicy w Kołbaskowie

W piątek, 24 kwietnia dojdzie prawdopodobnie do protestu na granicy w Kołbaskowie. Protestować mają osoby mieszkające w Polsce a pracujące na terenie Niemiec.

Opublikowane

w dniu

W „Manifeście Mieszkańców Pogranicza” czytamy:

My, Mieszkańcy Pogranicza, nie zgadzamy się na przedmiotowe traktowanie nas i naszych bliskich. Żądamy niezwłocznego zniesienia obowiązku kwarantanny po przekroczeniu granicy dla osób mieszkających i pracujących w strefie przygranicznej. Polski rząd podjął decyzję o zamknięciu kraju i dał nam zaledwie dwie doby na przeorganizowanie całego życia. Dla wielu wiąże się to z dramatycznymi wyborami, których musieli dokonać i dokonują każdego dnia, wybierając między powinnością zawodową a zwyczajną – ludzką. Decyzja uderzyła w osoby dojeżdżające do pracy w Polsce lub kraju sąsiada. Tym samym wiele osób zostało bez środków do życia. Często ceną za możliwość zarobkowania i utrzymania rodziny jest trwająca już kilka tygodni rozłąka z dziećmi, rodzicami, partnerami. Jak długo jeszcze rodziny będą rozdzielone – bezzasadną naszym zdaniem – decyzją rządu? Dlaczego, poza życiem z widmem zakażenia wirusem, jesteśmy dodatkowo poszkodowani, nie mogąc dzielić tych trudnych chwil z bliskimi?

Jako świadomi i odpowiedzialni ludzie respektujemy obostrzenia związane z pandemią koronawirusa – zarówno w kraju, w którym pracujemy, jak i w miejscu zamieszkania. Zauważamy też, że nakazy, zakazy oraz poprawa sytuacji epidemicznej są w Polsce i krajach sąsiadów analogiczne. Ponadto w rejonach przygranicznych, nie odnotowuje się w chwili obecnej większej liczby zakażeń niż po polskiej stronie, co dodatkowo czyni decyzję o zamknięciu granic bezzasadną. Granica jest bowiem tylko umowną kreską na mapie. Jeśli można przemieszczać się między miastami w Polsce, nie widzimy przeszkody w przywróceniu swobodnego ruchu przygranicznego dla osób mieszkających w tym rejonie, z zachowaniem rzecz jasna wszystkich obowiązujących obostrzeń i przepisów.

Nie zawsze kluczowe w podjęciu decyzji o miejscu pracy czy zamieszkania były względy finansowe. Jesteśmy odważni, aktywni, często biegle dwujęzyczni i kompetentni. Polska ma w nas swoich ambasadorów, bo dajemy się poznać sąsiadom z najlepszej strony. I oni doceniają naszą pracowitość, zaradność, otwartość. Cenią nas jako pracowników, działaczy, przyjaciół, dlatego szanują konieczność rozszczelnienia granic dla takiej wyjątkowej grupy.

Pośród nas są też rodzice niepełnosprawnych oraz nieuleczalnie chorych dzieci, które za granicą otrzymały szansę na lepsze życie. Albo życie w ogóle. Są osoby działające w obszarach społecznych, kulturalnych i edukacyjnych na rzecz mieszkańców Polski. Część pośród nas związała się z kimś, kto mieszkał „po drugiej stronie”. To wszystko zagwarantowała nam Europa – bo oprócz tego, że jesteśmy Polakami i będziemy o tym przypominać – czujemy się też wolnymi Europejkami i Europejczykami. Część osób została odcięta od swoich lekarzy rodzinnych, a kobiety – od prowadzących ciąże. Mamy nadzieję, że granice zostaną otwarte na tyle szybko, żeby dzieci mogły swobodnie dołączyć do rówieśników w szkolnych ławkach. Część z nich przebywa z rodzicami w Polsce, by ci mogli swobodnie pracować. Są też uczniowie, którzy będą musieli kontynuować naukę po stronie polskiej – ich dobro też należy uwzględnić, podejmując tę decyzję.

Podsumowując, postulujemy o:
– niezwłoczne zniesienie obowiązku kwarantanny dla pracowników i mieszkańców terenów przygranicznych – z zachowaniem obowiązujących wymogów sanitarno – epidemicznych;
– umożliwienie przekazywania towarów przez granicę bez jej przekraczania (przede wszystkim leków);
– umożliwienie doglądania i doraźnego opiekowania się chorymi, starszymi członkami rodziny, którzy mieszkają po drugiej stronie granicy;
– możliwość korzystania z transgranicznej opieki medycznej;
– otwarcie dodatkowych przejść granicznych dla samochodów osobowych (między innymi przejść: Linken/Lubieszyn, Zittau/Porajów).

Gmina Kołbaskowo

Utrudnienia w ruchu drogowym podczas budowy drogi gminnej Będargowo-Rajkowo

W związku z trwającymi pracami przy budowie nowej drogi gminnej łączącej Będargowo z Rajkowem, lokalne władze informują o planowanych zmianach w organizacji ruchu. W dniu 10 marca br. na odcinku drogi z Będargowa do Stobna w miejscowości Będargowo wprowadzony zostanie ruch wahadłowy. Analogiczna sytuacja wystąpi w następnym dniu, 11 marca br., na drodze z Rajkowa do Ostoji w miejscowości Rajkowo.

Opublikowane

w dniu

Zmiany wynikają z potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników dróg oraz pracujących ekip budowlanych. Władze zalecają kierowcom planowanie tras z uwzględnieniem możliwych opóźnień. Apelują również o zachowanie szczególnej ostrożności w pobliżu wyznaczonych odcinków prac drogowych.

Wyznaczone objazdy i regulacje ruchu mają na celu minimalizację dyskomfortu dla mieszkańców oraz osób podróżujących trasą Będargowo-Rajkowo.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Stan dróg w Gminie Kołbaskowo po zimie – działania naprawcze w toku

Zima w gminie Kołbaskowo, podobnie jak w wielu innych regionach Polski, spowodowała uszkodzenia nawierzchni dróg, które stwarzają znaczące trudności dla kierujących pojazdami. Liczne dziury i ubytki utrudniają codzienną jazdę i zwiększają ryzyko uszkodzeń aut. Problem ten został zgłoszony do odpowiednich władz, a Starostwo Powiatowe w Policach podjęło pierwsze kroki naprawcze.

Opublikowane

w dniu

Kierowcy i mieszkańcy wskazują, iż szczególne pogorszenie stanu dróg zaobserwowano w rejonie Kamieńca oraz na trasach Kołbaskowo – Stobno i Stobno – Będargowo. Sytuacja uległa znacznemu pogorszeniu w porównaniu do ostatnich miesięcy poprzedniego roku, co dla wielu stało się realnym problemem.

W odpowiedzi na potrzeby mieszkańców, starostwo informuje o przeprowadzonych oraz trwających pracach naprawczych, które obejmują między innymi aleję Śliwkową w Warzymicach, odcinek Przecław – Będargowo oraz drogi z większymi ubytkami w rejonie Warnik – Stobno.

Nie pomijając natychmiastowych działań, starostwo podkreśla również zaplanowanie długoterminowych projektów remontowych. W latach 2025–2029 ma zostać zrealizowany Program Przebudowy Dróg Powiatowych. W pierwszej kolejności przebudowie podlegać będą drogi Stobno – Będargowo oraz Będargowo – Warzymice, a następnie infrastruktura drogowa w miejscowości Kamieniec, odcinek Szczecin – Warzymice oraz droga Kamieniec – Rosówek.

Źródło: https://kolbaskowo.eu/

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Planowana budowa mariny w Moczyłach – nowy impuls dla turystyki nadodrzańskiej

Urząd Gminy Kołbaskowo podaje, że postępowanie przetargowe na budowę mariny w Moczyłach ma szansę zostać ogłoszone jeszcze w lutym bieżącego roku. Jeżeli wszystkie procedury odbędą się planowo, prace budowlane mogą zostać zainicjowane już przed okresem wakacyjnym.

Opublikowane

w dniu

Zaprojektowana przystań wodna w Moczyłach przewiduje powstanie miejsc cumowniczych, altan piknikowych oraz odpowiedniej infrastruktury dla miłośników wodnych aktywności. Inwestycja ta stanowi część szerszego planu rozwoju turystyki nadodrzańskiej. Wspomniane działania mają podążać śladem sukcesu, jaki odniósł się w Siadle Dolnym z nowoczesnym nabrzeżem uruchomionym w roku 2018.

Realizacja projektu planowana jest na lata 2025-2026. W budżecie na ten rok przeznaczono na cel budowy mariny kwotę 7,5 miliona złotych. Dodatkowe wsparcie finansowe nadchodzi w postaci 12,75 miliona złotych z dotacji Unii Europejskiej.

Dzięki dogodnej lokalizacji, jaką mają Moczyły, przymierzając się do otwarcia mariny, gmina Kołbaskowo ma szansę na uruchomienie kolejnego atrakcyjnego punktu na mapie turystycznej regionu. Rejon nad Odrą już teraz przyciąga wielu turystów, a nowa infrastruktura ma potencjał zwiększenia tej liczby. Malownicze krajobrazy Międzyodrza, bogata flora i fauna oraz bezpośrednie sąsiedztwo Szlaku Bielika przyczyniają się do rosnącej popularności tej części województwa zachodniopomorskiego wśród turystów preferujących aktywny wypoczynek na łonie natury.

Źródło: https://kolbaskowo.eu/

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie