Gmina Kołbaskowo

Protest na granicy w Kołbaskowie

W piątek, 24 kwietnia dojdzie prawdopodobnie do protestu na granicy w Kołbaskowie. Protestować mają osoby mieszkające w Polsce a pracujące na terenie Niemiec.

Opublikowane

w dniu

W „Manifeście Mieszkańców Pogranicza” czytamy:

My, Mieszkańcy Pogranicza, nie zgadzamy się na przedmiotowe traktowanie nas i naszych bliskich. Żądamy niezwłocznego zniesienia obowiązku kwarantanny po przekroczeniu granicy dla osób mieszkających i pracujących w strefie przygranicznej. Polski rząd podjął decyzję o zamknięciu kraju i dał nam zaledwie dwie doby na przeorganizowanie całego życia. Dla wielu wiąże się to z dramatycznymi wyborami, których musieli dokonać i dokonują każdego dnia, wybierając między powinnością zawodową a zwyczajną – ludzką. Decyzja uderzyła w osoby dojeżdżające do pracy w Polsce lub kraju sąsiada. Tym samym wiele osób zostało bez środków do życia. Często ceną za możliwość zarobkowania i utrzymania rodziny jest trwająca już kilka tygodni rozłąka z dziećmi, rodzicami, partnerami. Jak długo jeszcze rodziny będą rozdzielone – bezzasadną naszym zdaniem – decyzją rządu? Dlaczego, poza życiem z widmem zakażenia wirusem, jesteśmy dodatkowo poszkodowani, nie mogąc dzielić tych trudnych chwil z bliskimi?

Jako świadomi i odpowiedzialni ludzie respektujemy obostrzenia związane z pandemią koronawirusa – zarówno w kraju, w którym pracujemy, jak i w miejscu zamieszkania. Zauważamy też, że nakazy, zakazy oraz poprawa sytuacji epidemicznej są w Polsce i krajach sąsiadów analogiczne. Ponadto w rejonach przygranicznych, nie odnotowuje się w chwili obecnej większej liczby zakażeń niż po polskiej stronie, co dodatkowo czyni decyzję o zamknięciu granic bezzasadną. Granica jest bowiem tylko umowną kreską na mapie. Jeśli można przemieszczać się między miastami w Polsce, nie widzimy przeszkody w przywróceniu swobodnego ruchu przygranicznego dla osób mieszkających w tym rejonie, z zachowaniem rzecz jasna wszystkich obowiązujących obostrzeń i przepisów.

Nie zawsze kluczowe w podjęciu decyzji o miejscu pracy czy zamieszkania były względy finansowe. Jesteśmy odważni, aktywni, często biegle dwujęzyczni i kompetentni. Polska ma w nas swoich ambasadorów, bo dajemy się poznać sąsiadom z najlepszej strony. I oni doceniają naszą pracowitość, zaradność, otwartość. Cenią nas jako pracowników, działaczy, przyjaciół, dlatego szanują konieczność rozszczelnienia granic dla takiej wyjątkowej grupy.

Pośród nas są też rodzice niepełnosprawnych oraz nieuleczalnie chorych dzieci, które za granicą otrzymały szansę na lepsze życie. Albo życie w ogóle. Są osoby działające w obszarach społecznych, kulturalnych i edukacyjnych na rzecz mieszkańców Polski. Część pośród nas związała się z kimś, kto mieszkał „po drugiej stronie”. To wszystko zagwarantowała nam Europa – bo oprócz tego, że jesteśmy Polakami i będziemy o tym przypominać – czujemy się też wolnymi Europejkami i Europejczykami. Część osób została odcięta od swoich lekarzy rodzinnych, a kobiety – od prowadzących ciąże. Mamy nadzieję, że granice zostaną otwarte na tyle szybko, żeby dzieci mogły swobodnie dołączyć do rówieśników w szkolnych ławkach. Część z nich przebywa z rodzicami w Polsce, by ci mogli swobodnie pracować. Są też uczniowie, którzy będą musieli kontynuować naukę po stronie polskiej – ich dobro też należy uwzględnić, podejmując tę decyzję.

Podsumowując, postulujemy o:
– niezwłoczne zniesienie obowiązku kwarantanny dla pracowników i mieszkańców terenów przygranicznych – z zachowaniem obowiązujących wymogów sanitarno – epidemicznych;
– umożliwienie przekazywania towarów przez granicę bez jej przekraczania (przede wszystkim leków);
– umożliwienie doglądania i doraźnego opiekowania się chorymi, starszymi członkami rodziny, którzy mieszkają po drugiej stronie granicy;
– możliwość korzystania z transgranicznej opieki medycznej;
– otwarcie dodatkowych przejść granicznych dla samochodów osobowych (między innymi przejść: Linken/Lubieszyn, Zittau/Porajów).

Gmina Kołbaskowo

Magda Umer, Czesław Śpiewa i Artur Andrus wystąpią w Moczyłach

Podczas 10. edycji festiwalu Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewana w Moczyłach wystąpią Magda Umer,  Czesław Śpiewa i Artur Andrus. Już teraz rezerwujcie wolny czas: sobota 26 sierpnia, start o 17:00.

Opublikowane

w dniu

Organizatorami festiwalu są Gmina Kołbaskowo i GOKSiR Przecław. Na wydarzenie zaprasza Wójt Gminy Kołbaskowo Małgorzata Schwarz. Wstęp wolny!

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

BikeS także w Kołbaskowie

Od początku kwietnia rowerem BikeS można pojechać ze Szczecina do Kołbaskowa i odwrotnie. System powiększy się o trzy strefy postoju i 30 rowerów.

Opublikowane

w dniu

Gotowe są już dwie strefy postoju:

  • Przecławiu (na przystanku koło kościoła),
  • i w Kołbaskowie (na przystanku)

Trzecia w Warzymicach zostanie uruchomiona w późniejszym terminie.

Dzięki nowym strefom mieszkańcy Szczecina i gminy Kołbaskowo będą mogli podróżować między swoimi miejscowościami rowerami BikeS. To efekt umowy między gminą Dobra a spółką NiOL (operatorem BikeS). Umowa obowiązuje do końca roku, a gmina Dobra na jej realizację przeznaczyła 159,8 tys. zł.

To już druga umowa spółki NiOL na obsługę systemu BikeS z gminą sąsiadującą ze Szczecinem. Na podobnych zasadach BikeS funkcjonuje w gminie Dobra.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

AGA ZARYAN z poezją Sary Teasdale pojawi się w GOKSiR Przecławiu 

Artystka do Kołbaskowa przyjedzie 23 maja, by zaprezentować materiał ze swojej najnowszej płyty „Sara”. Inspiracją dla powstania albumu stała się twórczość wybitnej amerykańskiej poetki Sary Teasdale. Bilety już w sprzedaży!

Opublikowane

w dniu

Twórczość Agi Zaryan to kontynuacja tradycji legendarnych dokonań wokalistek jazzowych. Światowe uznanie artystka zawdzięcza wyjątkowemu stylowi, z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu.

Jako pierwsza polska artystka wydawała płyty pod szyldem legendarnej wytwórni Blue Note Records z Nowego Jorku. Tym samym artystka dołączyła do takich nazwisk jak Norah Jones, Nina Simone, Miles Davis czy Bobby McFerrin.

Na swoją ostatnią płytę Aga Zaryan wybrała bliskie jej sercu wiersze Sary Teasdale, poetki żyjącej na przełomie XIX I XX wieku. Sara była jedną z najbardziej uznanych i popularnych za jej życia poetek. Została uhonorowana w 1918 roku nagrodą Pulitzera w dziedzinie poezji – Love Songs. Była to pierwsza nagroda przyznana w tej kategorii.

Muzyka Agi na najnowszym albumie jest niezwykle intymna. Przenosi słuchacza w świat wysublimowanej harmonii i nietuzinkowych melodii. Ciepłemu brzmieniu głosu artystki towarzyszy dwóch wybitnych gitarzystów, Szymon Mika i David Dorůžka, którzy napisali piosenki na album Agi. Muzycy grają na kilku rodzajach gitar, bawiąc się różnorodnością brzmień.

Zapraszamy wszystkich miłośników twórczości Agi Zaryan i dobrego jazzu do Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Przecławiu we wtorek, 23 maja na godz. 19. Bilety w cenie 120 zł od osoby (z Kołbaskowską Kartą Mieszkańca 100 zł) do nabycia w serwisie www.bilety.fm oraz kasie GOKSiR.

Aga Zaryan: „Sara”
23 maja 2023, godz. 19
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu
ul. Rekreacyjna 1,

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie