Gmina Kołbaskowo

Protest na granicy w Kołbaskowie

W piątek, 24 kwietnia dojdzie prawdopodobnie do protestu na granicy w Kołbaskowie. Protestować mają osoby mieszkające w Polsce a pracujące na terenie Niemiec.

Opublikowane

w dniu

W „Manifeście Mieszkańców Pogranicza” czytamy:

My, Mieszkańcy Pogranicza, nie zgadzamy się na przedmiotowe traktowanie nas i naszych bliskich. Żądamy niezwłocznego zniesienia obowiązku kwarantanny po przekroczeniu granicy dla osób mieszkających i pracujących w strefie przygranicznej. Polski rząd podjął decyzję o zamknięciu kraju i dał nam zaledwie dwie doby na przeorganizowanie całego życia. Dla wielu wiąże się to z dramatycznymi wyborami, których musieli dokonać i dokonują każdego dnia, wybierając między powinnością zawodową a zwyczajną – ludzką. Decyzja uderzyła w osoby dojeżdżające do pracy w Polsce lub kraju sąsiada. Tym samym wiele osób zostało bez środków do życia. Często ceną za możliwość zarobkowania i utrzymania rodziny jest trwająca już kilka tygodni rozłąka z dziećmi, rodzicami, partnerami. Jak długo jeszcze rodziny będą rozdzielone – bezzasadną naszym zdaniem – decyzją rządu? Dlaczego, poza życiem z widmem zakażenia wirusem, jesteśmy dodatkowo poszkodowani, nie mogąc dzielić tych trudnych chwil z bliskimi?

Jako świadomi i odpowiedzialni ludzie respektujemy obostrzenia związane z pandemią koronawirusa – zarówno w kraju, w którym pracujemy, jak i w miejscu zamieszkania. Zauważamy też, że nakazy, zakazy oraz poprawa sytuacji epidemicznej są w Polsce i krajach sąsiadów analogiczne. Ponadto w rejonach przygranicznych, nie odnotowuje się w chwili obecnej większej liczby zakażeń niż po polskiej stronie, co dodatkowo czyni decyzję o zamknięciu granic bezzasadną. Granica jest bowiem tylko umowną kreską na mapie. Jeśli można przemieszczać się między miastami w Polsce, nie widzimy przeszkody w przywróceniu swobodnego ruchu przygranicznego dla osób mieszkających w tym rejonie, z zachowaniem rzecz jasna wszystkich obowiązujących obostrzeń i przepisów.

Nie zawsze kluczowe w podjęciu decyzji o miejscu pracy czy zamieszkania były względy finansowe. Jesteśmy odważni, aktywni, często biegle dwujęzyczni i kompetentni. Polska ma w nas swoich ambasadorów, bo dajemy się poznać sąsiadom z najlepszej strony. I oni doceniają naszą pracowitość, zaradność, otwartość. Cenią nas jako pracowników, działaczy, przyjaciół, dlatego szanują konieczność rozszczelnienia granic dla takiej wyjątkowej grupy.

Pośród nas są też rodzice niepełnosprawnych oraz nieuleczalnie chorych dzieci, które za granicą otrzymały szansę na lepsze życie. Albo życie w ogóle. Są osoby działające w obszarach społecznych, kulturalnych i edukacyjnych na rzecz mieszkańców Polski. Część pośród nas związała się z kimś, kto mieszkał „po drugiej stronie”. To wszystko zagwarantowała nam Europa – bo oprócz tego, że jesteśmy Polakami i będziemy o tym przypominać – czujemy się też wolnymi Europejkami i Europejczykami. Część osób została odcięta od swoich lekarzy rodzinnych, a kobiety – od prowadzących ciąże. Mamy nadzieję, że granice zostaną otwarte na tyle szybko, żeby dzieci mogły swobodnie dołączyć do rówieśników w szkolnych ławkach. Część z nich przebywa z rodzicami w Polsce, by ci mogli swobodnie pracować. Są też uczniowie, którzy będą musieli kontynuować naukę po stronie polskiej – ich dobro też należy uwzględnić, podejmując tę decyzję.

Podsumowując, postulujemy o:
– niezwłoczne zniesienie obowiązku kwarantanny dla pracowników i mieszkańców terenów przygranicznych – z zachowaniem obowiązujących wymogów sanitarno – epidemicznych;
– umożliwienie przekazywania towarów przez granicę bez jej przekraczania (przede wszystkim leków);
– umożliwienie doglądania i doraźnego opiekowania się chorymi, starszymi członkami rodziny, którzy mieszkają po drugiej stronie granicy;
– możliwość korzystania z transgranicznej opieki medycznej;
– otwarcie dodatkowych przejść granicznych dla samochodów osobowych (między innymi przejść: Linken/Lubieszyn, Zittau/Porajów).

Gmina Kołbaskowo

Rozbudowa drogi gminnej Kurów – Siadło Dolne nabiera tempa

W Kołbaskowie podpisano umowę z wyłonionym wykonawcą prac przy rozbudowie drogi gminnej nr 195022Z na odcinku Kurów – Siadło Dolne. Zadanie to będzie realizować Musing Bud Sp. z o.o. Spółka Jawna, firma zlokalizowana w Szczecinie. Koszt inwestycji wyniesie 8 mln złotych.

Opublikowane

w dniu

Wybór wykonawcy poprzedziły starania wielu firm, gdyż w przetargu na realizację projektu uczestniczyło aż pięć przedsiębiorstw. Pomimo sporej konkurencji, wszystkie złożone oferty zmieściły się w wyznaczonym budżecie projektu, który był szacowany na 9,7 mln zł. Komisja przetargowa po szczegółowej analizie zdecydowała się na ofertę szczecińskiej firmy.

Zadaniem wykonawcy będzie nie tylko rozbudowa samej drogi na długości około sześćset metrów, ale również kompleksowe prace towarzyszące. W planach jest budowa chodników, zjazdów do posesji, dodatkowo powstaną mury oporowe. Planowane jest również rozbudowanie infrastruktury takiej jak kanalizacja deszczowa i sanitarna, kanały technologiczne oraz modernizacja sieci wodociągowej, gazowej, oświetleniowej i elektroenergetycznej.

Projekt ten częściowo finansowany jest z Funduszu Rozwoju Dróg – Gmina Kołbaskowo otrzymała dofinansowanie w wysokości 3,2 mln złotych. Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo, informuje o sukcesie w pozyskaniu wsparcia finansowego dla tego kluczowego przedsięwzięcia.

Przewidywany termin zakończenia prac to pierwszy kwartał roku 2025. Inwestycja ta stanowi finalny etap rozbudowy lokalnego szlaku komunikacyjnego. Wcześniej, w 2022 roku, ukończono już rozbudowę niektórych segmentów drogi w Siadle Dolnym o długości siedemset czterdziestu metrów, a jeszcze przedtem zrealizowano budowę drogi w Kurowie aż do połączenia z drogą powiatową Ustowo – Smętowice. Po zakończeniu bieżącej rozbudowy, droga gminna prowadząca wzdłuż Odry o długości prawie trzech kilometrów, od Siadła Dolnego do Kurowa, będzie charakteryzować się znakomitym standardem.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Nowy wielofunkcyjny plac zabaw wzbogaci Kurowo

Za projekt wielofunkcyjnego terenu odpowiada firma KS Usługi Ogólnobudowlane Koza Szymon, która rozpoczęła pracę nad przestrzenią po podpisaniu umowy z Małgorzatą Schwarz, wójtem Gminy Kołbaskowo, w ubiegłym roku. Inwestycja jest realizowana w ramach lokalnego Budżetu Obywatelskiego, a jej wartość szacowana jest na około 700 tysięcy złotych.

Opublikowane

w dniu

Kompleksowy plac zabaw będzie zawierał duże elementy zabawowe w tym zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe, małpi gaj, a także huśtawki i tyrolkę. Nie zabraknie również miejsca do aktywności sportowej – boisko zaprojektowano tak, aby można było na nim grać zarówno w koszykówkę, jak i piłkę nożną. Projekt przewiduje też instalację ławek i koszy na śmieci, co sprzyjać będzie utrzymywaniu porządku na terenie placu zabaw.

Oczekiwane oddanie placu do użytku niestety uległo opóźnieniu z powodu trudnych warunków pogodowych, lecz Małgorzata Schwarz zapewnia, że inwestycja jest na ukończeniu, a jej otwarcie przyniesie wiele korzyści społeczności lokalnej.

Wójt Gminy Kołbaskowo podkreśla, że „to będzie wizytówka Kurowa” oraz wyraża nadzieję, że „zarówno dorośli, jak i dzieci będą mogli wkrótce spędzać czas na nowym placu zabaw w sposób bezpieczny i przyjemny”.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Małgorzata Schwarz ponownie zwycięża w wyborach na Wójta Gminy Kołbaskowo

W pierwszej turze wyborów samorządowych w Gminie Kołbaskowo, urzędująca Wójt Małgorzata Schwarz odniosła kolejne zwycięstwo. Zdobywając imponujące 71,08% głosów, pokonała swego przeciwnika Tomasza Kubiaka, który uzyskał poparcie 1 417 wyborców.

Opublikowane

w dniu

Małgorzata Schwarz jest związana z Gminą Kołbaskowo od dwunastu lat, kiedy to po raz pierwszy objęła stanowisko Wójta w 2010 roku. Sukces w tegorocznych wyborach oznacza jej czwartą kadencję na tym stanowisku, co świadczy o trwałym poparciu mieszkańców. Liczba głosów oddanych na obecną Wójt – 3 482 – potwierdza jej silną pozycję w lokalnej społeczności.

Tym samym Schwarz kontynuować będzie prowadzenie gminy, która zyskała na jej administracji stabilność i rozwój przez ostatnią dekadę. Jej nowa kadencja to również czas na wdrożenie nowych projektów i inicjatyw, które mają na celu dalszą poprawę jakości życia mieszkańców.

Kampania wyborcza przebiegała w atmosferze merytorycznej dyskusji o przyszłości gminy, bez negatywnego przekazu, co jest odbiciem kultury politycznej charakterystycznej dla regionu. Rezultaty wyborów zostały przyjęte przez obie strony z godnością i szacunkiem dla wyborczej decyzji społeczności.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie