Gmina Kołbaskowo

Tir wyjechał z Przecławia

Opublikowane

w dniu

[lead]Jedna z najgłośniejszych akcji charytatywnych w Polsce, którą wspiera pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, narodziła się dzięki ludziom ze Szczecina i Przecławia. A jak to wszystko się zaczęło?[/lead]

W lipcu 2014 roku 800 uczestników XXIV Międzynarodowej Pielgrzymki Pieszej Suwałki – Wilno przez dziesięć dni, w palącym słońcu, kroczyło do Maryi Pani Ostrobramskiej. Na terenach Wileńszczyzny pielgrzymi spotykali żyjących tam Polaków, którzy witali ich kwiatami oraz częstowali wszystkim co mogli ofiarować. W pielgrzymce szła także grupa ze Szczecina, w której był Wojciech Woźniak z Przecławia. W miejscowości Turgiele, około 30 km od Wilna, spotkał kobietę, która witała pielgrzymów i częstowała kanapkami z wędliną i pomidorami oraz marchewkami. Wtedy zakiełkowała idea pomocy. Grupa ludzi z Przecławia przygotowała paczkę, z którą Wojciech Woźniak wraz ze swoim tatą Zygmuntem pojechał w listopadzie do Turgieli. Odnaleźli panią Aleksandrę, która okazała pielgrzymom wielkie serce. Kobieta nie kryła wzruszenia i radości. Tak narodziła się akcja „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach”. Przed nami już piąta jej edycja. Finałowe pakowanie odbyło się 11 grudnia br., tradycyjnie w Szkole Podstawowej w Przecławiu. Po nim transport z naszej gminy wyruszy prosto na Litwę.

Pomagamy naszym rodakom na Kresach – mówił portalowi przeclaw24.pl Wojciech Woźniak.

Są to Polacy, którzy mieszkają tam od zawsze. To są już kolejne pokolenia. Opiekujemy się małymi dziećmi i osobami starszymi. Pomoc nasza jest bardzo znacząca i bardzo potrzebna. Przede wszystkim nasi rodacy potrzebują pamięci. Nie zbawimy świata, ale pomóc im możemy. Co roku przywozimy dla naszych rodaków coraz więcej. Jest to dzielone wśród społeczności dla najbiedniejszych. Przede wszystkim jest to chemia, żywność, a dla szkół książki.

Nazwa akcji „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” nawiązuje do poświęcenia Polsce, pamięci naszych korzeni, pielęgnowaniu tradycji i narodowego dziedzictwa. Jesteśmy wdzięczni naszym Rodakom na Kresach za rozpowszechnianie polskiej mowy, za utrwalanie historii, za trud życia. To hołd dla naszych współczesnych Bohaterów zachowujących Polskość w najczystszej postaci – mówią organizatorzy. – Pomagamy w miejscowościach: Rakańce (Polska Szkoła Podstawowa), Soleczniki (Polska Szkoła Specjalna), Turgiele, Ejszyszki, Butrymańce, Wilno (m.in. Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki, Szkoła Średnia im. Szymona Konarskiego, Klub Weteranów Armii Krajowej), Balańdziszki, Niemenczyn, Połuknie, Rudziszki, Nowa Wilejka. Wartość pomocy jaką organizujemy już piąty rok, dzięki Darczyńcom i Partnerom, szacujemy na ponad pół miliona złotych.

Przypomnijmy, że w ramach akcji w naszej gminie, w Pałacu w Rajkowie miał miejsce pierwszy Charytatywny Bal Niepodległości. Więcej informacji o akcji oraz jak pomóc, znajdziesz na stronie www.rodakomnakresach.pl. Można też napisać maila na adres kontakt@ polskiewartosci.pl. A także wpłacać pieniądze na specjalne konto Caritasu Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, ul. Wieniawskiego 5, 71–142 Szczecin. Dopisek: KRESY. Konto: 21 1020 4795 0000 9302 0004 5757. Sponsorzy akcji: ENERGA S.A., Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A., Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. Wspierają ją także dziesiątki mniejszych i większych firm. Zakupy i transport: Sieć Sklepów Netto. Patronat nad akcją sprawuje: Wojewoda Zachodniopomorski, Zachodniopomorski Kurator Oświaty oraz Wójt Gminy Kołbaskowo.

[signature]
Jarosław Dworzyński
UG Kołbaskowo
[/signature]

Reklama
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Gmina Kołbaskowo

Magda Umer, Czesław Śpiewa i Artur Andrus wystąpią w Moczyłach

Podczas 10. edycji festiwalu Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewana w Moczyłach wystąpią Magda Umer,  Czesław Śpiewa i Artur Andrus. Już teraz rezerwujcie wolny czas: sobota 26 sierpnia, start o 17:00.

Opublikowane

w dniu

Organizatorami festiwalu są Gmina Kołbaskowo i GOKSiR Przecław. Na wydarzenie zaprasza Wójt Gminy Kołbaskowo Małgorzata Schwarz. Wstęp wolny!

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

BikeS także w Kołbaskowie

Od początku kwietnia rowerem BikeS można pojechać ze Szczecina do Kołbaskowa i odwrotnie. System powiększy się o trzy strefy postoju i 30 rowerów.

Opublikowane

w dniu

Gotowe są już dwie strefy postoju:

  • Przecławiu (na przystanku koło kościoła),
  • i w Kołbaskowie (na przystanku)

Trzecia w Warzymicach zostanie uruchomiona w późniejszym terminie.

Dzięki nowym strefom mieszkańcy Szczecina i gminy Kołbaskowo będą mogli podróżować między swoimi miejscowościami rowerami BikeS. To efekt umowy między gminą Dobra a spółką NiOL (operatorem BikeS). Umowa obowiązuje do końca roku, a gmina Dobra na jej realizację przeznaczyła 159,8 tys. zł.

To już druga umowa spółki NiOL na obsługę systemu BikeS z gminą sąsiadującą ze Szczecinem. Na podobnych zasadach BikeS funkcjonuje w gminie Dobra.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

AGA ZARYAN z poezją Sary Teasdale pojawi się w GOKSiR Przecławiu 

Artystka do Kołbaskowa przyjedzie 23 maja, by zaprezentować materiał ze swojej najnowszej płyty „Sara”. Inspiracją dla powstania albumu stała się twórczość wybitnej amerykańskiej poetki Sary Teasdale. Bilety już w sprzedaży!

Opublikowane

w dniu

Twórczość Agi Zaryan to kontynuacja tradycji legendarnych dokonań wokalistek jazzowych. Światowe uznanie artystka zawdzięcza wyjątkowemu stylowi, z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu.

Jako pierwsza polska artystka wydawała płyty pod szyldem legendarnej wytwórni Blue Note Records z Nowego Jorku. Tym samym artystka dołączyła do takich nazwisk jak Norah Jones, Nina Simone, Miles Davis czy Bobby McFerrin.

Na swoją ostatnią płytę Aga Zaryan wybrała bliskie jej sercu wiersze Sary Teasdale, poetki żyjącej na przełomie XIX I XX wieku. Sara była jedną z najbardziej uznanych i popularnych za jej życia poetek. Została uhonorowana w 1918 roku nagrodą Pulitzera w dziedzinie poezji – Love Songs. Była to pierwsza nagroda przyznana w tej kategorii.

Muzyka Agi na najnowszym albumie jest niezwykle intymna. Przenosi słuchacza w świat wysublimowanej harmonii i nietuzinkowych melodii. Ciepłemu brzmieniu głosu artystki towarzyszy dwóch wybitnych gitarzystów, Szymon Mika i David Dorůžka, którzy napisali piosenki na album Agi. Muzycy grają na kilku rodzajach gitar, bawiąc się różnorodnością brzmień.

Zapraszamy wszystkich miłośników twórczości Agi Zaryan i dobrego jazzu do Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Przecławiu we wtorek, 23 maja na godz. 19. Bilety w cenie 120 zł od osoby (z Kołbaskowską Kartą Mieszkańca 100 zł) do nabycia w serwisie www.bilety.fm oraz kasie GOKSiR.

Aga Zaryan: „Sara”
23 maja 2023, godz. 19
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu
ul. Rekreacyjna 1,

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie