[lead]Jedna z najgłośniejszych akcji charytatywnych w Polsce, którą wspiera pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, narodziła się dzięki ludziom ze Szczecina i Przecławia. A jak to wszystko się zaczęło?[/lead]
W lipcu 2014 roku 800 uczestników XXIV Międzynarodowej Pielgrzymki Pieszej Suwałki – Wilno przez dziesięć dni, w palącym słońcu, kroczyło do Maryi Pani Ostrobramskiej. Na terenach Wileńszczyzny pielgrzymi spotykali żyjących tam Polaków, którzy witali ich kwiatami oraz częstowali wszystkim co mogli ofiarować. W pielgrzymce szła także grupa ze Szczecina, w której był Wojciech Woźniak z Przecławia. W miejscowości Turgiele, około 30 km od Wilna, spotkał kobietę, która witała pielgrzymów i częstowała kanapkami z wędliną i pomidorami oraz marchewkami. Wtedy zakiełkowała idea pomocy. Grupa ludzi z Przecławia przygotowała paczkę, z którą Wojciech Woźniak wraz ze swoim tatą Zygmuntem pojechał w listopadzie do Turgieli. Odnaleźli panią Aleksandrę, która okazała pielgrzymom wielkie serce. Kobieta nie kryła wzruszenia i radości. Tak narodziła się akcja „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach”. Przed nami już piąta jej edycja. Finałowe pakowanie odbyło się 11 grudnia br., tradycyjnie w Szkole Podstawowej w Przecławiu. Po nim transport z naszej gminy wyruszy prosto na Litwę.
Pomagamy naszym rodakom na Kresach – mówił portalowi przeclaw24.pl Wojciech Woźniak.
Są to Polacy, którzy mieszkają tam od zawsze. To są już kolejne pokolenia. Opiekujemy się małymi dziećmi i osobami starszymi. Pomoc nasza jest bardzo znacząca i bardzo potrzebna. Przede wszystkim nasi rodacy potrzebują pamięci. Nie zbawimy świata, ale pomóc im możemy. Co roku przywozimy dla naszych rodaków coraz więcej. Jest to dzielone wśród społeczności dla najbiedniejszych. Przede wszystkim jest to chemia, żywność, a dla szkół książki.
Nazwa akcji „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” nawiązuje do poświęcenia Polsce, pamięci naszych korzeni, pielęgnowaniu tradycji i narodowego dziedzictwa. Jesteśmy wdzięczni naszym Rodakom na Kresach za rozpowszechnianie polskiej mowy, za utrwalanie historii, za trud życia. To hołd dla naszych współczesnych Bohaterów zachowujących Polskość w najczystszej postaci – mówią organizatorzy. – Pomagamy w miejscowościach: Rakańce (Polska Szkoła Podstawowa), Soleczniki (Polska Szkoła Specjalna), Turgiele, Ejszyszki, Butrymańce, Wilno (m.in. Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki, Szkoła Średnia im. Szymona Konarskiego, Klub Weteranów Armii Krajowej), Balańdziszki, Niemenczyn, Połuknie, Rudziszki, Nowa Wilejka. Wartość pomocy jaką organizujemy już piąty rok, dzięki Darczyńcom i Partnerom, szacujemy na ponad pół miliona złotych.
Przypomnijmy, że w ramach akcji w naszej gminie, w Pałacu w Rajkowie miał miejsce pierwszy Charytatywny Bal Niepodległości. Więcej informacji o akcji oraz jak pomóc, znajdziesz na stronie www.rodakomnakresach.pl. Można też napisać maila na adres kontakt@ polskiewartosci.pl. A także wpłacać pieniądze na specjalne konto Caritasu Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, ul. Wieniawskiego 5, 71–142 Szczecin. Dopisek: KRESY. Konto: 21 1020 4795 0000 9302 0004 5757. Sponsorzy akcji: ENERGA S.A., Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A., Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. Wspierają ją także dziesiątki mniejszych i większych firm. Zakupy i transport: Sieć Sklepów Netto. Patronat nad akcją sprawuje: Wojewoda Zachodniopomorski, Zachodniopomorski Kurator Oświaty oraz Wójt Gminy Kołbaskowo.
[signature]
Jarosław Dworzyński
UG Kołbaskowo
[/signature]