Gmina Kołbaskowo

Tir wyjechał z Przecławia

Opublikowane

w dniu

[lead]Jedna z najgłośniejszych akcji charytatywnych w Polsce, którą wspiera pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, narodziła się dzięki ludziom ze Szczecina i Przecławia. A jak to wszystko się zaczęło?[/lead]

W lipcu 2014 roku 800 uczestników XXIV Międzynarodowej Pielgrzymki Pieszej Suwałki – Wilno przez dziesięć dni, w palącym słońcu, kroczyło do Maryi Pani Ostrobramskiej. Na terenach Wileńszczyzny pielgrzymi spotykali żyjących tam Polaków, którzy witali ich kwiatami oraz częstowali wszystkim co mogli ofiarować. W pielgrzymce szła także grupa ze Szczecina, w której był Wojciech Woźniak z Przecławia. W miejscowości Turgiele, około 30 km od Wilna, spotkał kobietę, która witała pielgrzymów i częstowała kanapkami z wędliną i pomidorami oraz marchewkami. Wtedy zakiełkowała idea pomocy. Grupa ludzi z Przecławia przygotowała paczkę, z którą Wojciech Woźniak wraz ze swoim tatą Zygmuntem pojechał w listopadzie do Turgieli. Odnaleźli panią Aleksandrę, która okazała pielgrzymom wielkie serce. Kobieta nie kryła wzruszenia i radości. Tak narodziła się akcja „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach”. Przed nami już piąta jej edycja. Finałowe pakowanie odbyło się 11 grudnia br., tradycyjnie w Szkole Podstawowej w Przecławiu. Po nim transport z naszej gminy wyruszy prosto na Litwę.

Pomagamy naszym rodakom na Kresach – mówił portalowi przeclaw24.pl Wojciech Woźniak.

Są to Polacy, którzy mieszkają tam od zawsze. To są już kolejne pokolenia. Opiekujemy się małymi dziećmi i osobami starszymi. Pomoc nasza jest bardzo znacząca i bardzo potrzebna. Przede wszystkim nasi rodacy potrzebują pamięci. Nie zbawimy świata, ale pomóc im możemy. Co roku przywozimy dla naszych rodaków coraz więcej. Jest to dzielone wśród społeczności dla najbiedniejszych. Przede wszystkim jest to chemia, żywność, a dla szkół książki.

Nazwa akcji „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” nawiązuje do poświęcenia Polsce, pamięci naszych korzeni, pielęgnowaniu tradycji i narodowego dziedzictwa. Jesteśmy wdzięczni naszym Rodakom na Kresach za rozpowszechnianie polskiej mowy, za utrwalanie historii, za trud życia. To hołd dla naszych współczesnych Bohaterów zachowujących Polskość w najczystszej postaci – mówią organizatorzy. – Pomagamy w miejscowościach: Rakańce (Polska Szkoła Podstawowa), Soleczniki (Polska Szkoła Specjalna), Turgiele, Ejszyszki, Butrymańce, Wilno (m.in. Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki, Szkoła Średnia im. Szymona Konarskiego, Klub Weteranów Armii Krajowej), Balańdziszki, Niemenczyn, Połuknie, Rudziszki, Nowa Wilejka. Wartość pomocy jaką organizujemy już piąty rok, dzięki Darczyńcom i Partnerom, szacujemy na ponad pół miliona złotych.

Przypomnijmy, że w ramach akcji w naszej gminie, w Pałacu w Rajkowie miał miejsce pierwszy Charytatywny Bal Niepodległości. Więcej informacji o akcji oraz jak pomóc, znajdziesz na stronie www.rodakomnakresach.pl. Można też napisać maila na adres kontakt@ polskiewartosci.pl. A także wpłacać pieniądze na specjalne konto Caritasu Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, ul. Wieniawskiego 5, 71–142 Szczecin. Dopisek: KRESY. Konto: 21 1020 4795 0000 9302 0004 5757. Sponsorzy akcji: ENERGA S.A., Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A., Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. Wspierają ją także dziesiątki mniejszych i większych firm. Zakupy i transport: Sieć Sklepów Netto. Patronat nad akcją sprawuje: Wojewoda Zachodniopomorski, Zachodniopomorski Kurator Oświaty oraz Wójt Gminy Kołbaskowo.

[signature]
Jarosław Dworzyński
UG Kołbaskowo
[/signature]

Reklama
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Gmina Kołbaskowo

Zakończenie budowy ścieżki rowerowej między Będargowem a Karwowem

Dobiega końca budowa ścieżki CPO, która jest częścią lokalnej inwestycji mającej na celu poprawę infrastruktury rowerowej. Jak poinformował przedstawiciel inwestora, na odcinku łączącym miejscowości Będargowo i Karwowo, zamontowane zostały ostatnie elementy barierek ochronnych. Zabezpieczenie to ma kluczowe znaczenie, gdyż ścieżka przechodzi w bezpośrednim sąsiedztwie dużego zbiornika wodnego.

Opublikowane

w dniu

Warto podkreślić, że na odcinku drogi rowerowej z Warnika do Karwowa położona została ostateczna warstwa nawierzchni bitumicznej. Oznacza to zakończenie prac związanych z układaniem nawierzchni i pozwala na przejście do etapu finalnych prac wykończeniowych.

Planowane zakończenie inwestycji ma zapewnić mieszkańcom i turystom bezpieczne oraz komfortowe korzystanie ze ścieżek rowerowych, które stają się coraz bardziej popularnym środkiem transportu oraz formą aktywnego wypoczynku w regionie. Ścieżka rowerowa CPO ma również na celu zachęcenie lokalnej społeczności do korzystania z ekologicznych środków transportu, co w przyszłości może przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego oraz redukcji ruchu drogowego.

Mieszkańcy oraz goście gminy Kołbaskowo z niecierpliwością oczekują oficjalnego otwarcia ścieżki, które ma nastąpić w najbliższym czasie. Ukończenie projektu jest również pozytywnie odbierane przez samorządy, jako istotna inwestycja w rozwój turystyki i rekreacji w regionie.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Mizukon – festiwal kultury azjatyckiej już w lipcu w Przecławiu!

W lipcowe dni, od 12 do 14 lipca, Przecław zamieni się w centrum kultury azjatyckiej dzięki drugiej edycji festiwalu „Mizukon”. Wydarzenie to stało się nie tylko jedną z największych imprez dla entuzjastów pop-kultury z Azji Wschodniej na Pomorzu Zachodnim, ale także wyjątkowym punktem na mapie polskich konwentów miłośników mangi i anime.

Opublikowane

w dniu

Rafał Roguszka, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu, z dumą informuje, że pierwsza odsłona „Mizukonu” zgromadziła ponad 1200 uczestników, zarówno z Polski jak i z zagranicy, co czyni ją najpopularniejszym nowym wydarzeniem tego typu w kraju.

W tym roku festiwal został przedłużony do trzech dni, dając uczestnikom możliwość nurkowania w bogatym programie ponad 300 godzin atrakcji kulturalnych. Zaplanowano koncerty azjatyckiej muzyki, konkurs cosplay, spektakl teatru Rakugo, taneczne występy, wykłady na temat azjatyckiej popkultury, historii i sztuki. Na odwiedzających czekać będą liczne warsztaty, gry planszowe, gry arcade i konsolowe, jak również stoiska z gadżetami i azjatycką kulinarną strefą.

Organizatorem „Mizukonu” są Szczeciński Klub Azji i GOKSiR w Przecławiu. Szczeciński Klub Azji jest znanym promotorem kultury azjatyckiej w regionie, z imponującym dorobkiem eventów takich jak Japan Fest czy Szczecińskie Spotkania z Azją.

Nadchodzący „Mizukon” odbędzie się na terenie Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji oraz Szkoły Podstawowej w Przecławiu, rozpoczynając się w piątek o godzinie 17:00, a zakończy w niedzielę o tej samej godzinie. Bilety na wydarzenie są już dostępne online z cenami począwszy od 40 zł. Honorowy patronat nad festiwalem objęła wójt Gminy Kołbaskowo – Małgorzata Schwarz.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Rozbudowa drogi gminnej Kurów – Siadło Dolne nabiera tempa

W Kołbaskowie podpisano umowę z wyłonionym wykonawcą prac przy rozbudowie drogi gminnej nr 195022Z na odcinku Kurów – Siadło Dolne. Zadanie to będzie realizować Musing Bud Sp. z o.o. Spółka Jawna, firma zlokalizowana w Szczecinie. Koszt inwestycji wyniesie 8 mln złotych.

Opublikowane

w dniu

Wybór wykonawcy poprzedziły starania wielu firm, gdyż w przetargu na realizację projektu uczestniczyło aż pięć przedsiębiorstw. Pomimo sporej konkurencji, wszystkie złożone oferty zmieściły się w wyznaczonym budżecie projektu, który był szacowany na 9,7 mln zł. Komisja przetargowa po szczegółowej analizie zdecydowała się na ofertę szczecińskiej firmy.

Zadaniem wykonawcy będzie nie tylko rozbudowa samej drogi na długości około sześćset metrów, ale również kompleksowe prace towarzyszące. W planach jest budowa chodników, zjazdów do posesji, dodatkowo powstaną mury oporowe. Planowane jest również rozbudowanie infrastruktury takiej jak kanalizacja deszczowa i sanitarna, kanały technologiczne oraz modernizacja sieci wodociągowej, gazowej, oświetleniowej i elektroenergetycznej.

Projekt ten częściowo finansowany jest z Funduszu Rozwoju Dróg – Gmina Kołbaskowo otrzymała dofinansowanie w wysokości 3,2 mln złotych. Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo, informuje o sukcesie w pozyskaniu wsparcia finansowego dla tego kluczowego przedsięwzięcia.

Przewidywany termin zakończenia prac to pierwszy kwartał roku 2025. Inwestycja ta stanowi finalny etap rozbudowy lokalnego szlaku komunikacyjnego. Wcześniej, w 2022 roku, ukończono już rozbudowę niektórych segmentów drogi w Siadle Dolnym o długości siedemset czterdziestu metrów, a jeszcze przedtem zrealizowano budowę drogi w Kurowie aż do połączenia z drogą powiatową Ustowo – Smętowice. Po zakończeniu bieżącej rozbudowy, droga gminna prowadząca wzdłuż Odry o długości prawie trzech kilometrów, od Siadła Dolnego do Kurowa, będzie charakteryzować się znakomitym standardem.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie