Gmina Police

Szczeciński Obszar Metropolitalny szansą dla mieszkańców Polic

Opublikowane

w dniu

[lead]Z prezydentem Szczecina Piotrem Krzystkiem, który jest jednocześnie przewodniczącym Zarządu Stowarzyszenia Szczeciński Obszar Metropolitalny (SOM), rozmawiamy o planach na rozwój SOM oraz o tym, jakie korzyści będą mieli mieszkańcy naszego miasta i powiatu na udziale w tej inicjatywie.[/lead]

Jednym z zapisów statutu Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego jest wspieranie współpracy międzyregionalnej na poziomie międzynarodowym. W związku z tym pojawia się, zwłaszcza w ostatnim czasie, pytanie, czy negocjowana obecnie współpraca z Niemcami obejmie cały obszar metropolitalny, czy tylko jego stolicę, czyli Szczecin?

Tak naprawdę kwestie współpracy z partnerami niemieckimi oparte są głównie o relacje indywidualne poszczególnych samorządów. Tak jak Szczecin ma swoje relacje np. z Greifswaldem, Pasewalkiem czy innymi miastami po niemieckiej stronie, tak poszczególne gminy, które wchodzą w skład SOM budują te relacje we własnym zakresie i wedle własnych potrzeb. Takim dobrym przykładem jest współpraca Polic, gdzie jest wspólna polsko-niemiecka szkoła a dzieci uczą się po obu stronach granicy. Tych przykładów oczywiście można by mnożyć. W ostatnim czasie zauważa się coraz bardziej, że z punktu widzenia strony niemieckiej, nie da się budować skutecznej polityki regionalnej bez oparcia się o duże miasto. Ponieważ po niemieckiej stronie mamy Berlin, a dopiero na północy Hamburg czy Rostok, pozostałe miasta są o wiele mniejsze, dostrzegają one więc szansę w roli Szczecina, jako najbliższego im dużego miasta. Tym bardziej, że naturalnie, osoby mieszkające po niemieckiej stronie, korzystają ze Szczecina jako miasta metropolitalnego – przyjeżdżają tutaj np. po zakupy, czy korzystają z różnego rodzaju usług – medycznych, naprawczych itd. Tak więc to się dzieje faktycznie, pozostaje jedynie kwestia usprawnienia tych relacji. Jakie w związku z tym kwestie są ważne z naszego punktu widzenia; patrząc na obszar metropolitalny jest to przede wszystkim kwestia komunikacyjna, ponieważ chcemy poruszać się sprawnie w obszarze metropolitalnym. Aspekt komunikacyjny jest więc w tym wszystkim zdecydowanie najważniejszy. Siłą rzeczy partnerzy niemieccy uczestniczą w tym w mniejszym stopniu, ponieważ oni nie jeżdżą tutaj do szkół czy do pracy, poza wyjątkami byłych mieszkańców Szczecina, którzy osiedlili się w Niemczech, ale pracują w naszym regionie. Takich przypadków też trochę występuje, ponieważ ze względu na niskie ceny nieruchomości po stronie niemieckiej tuż przy granicy z Polską, nasi rodacy osiedlili się w tamtych miejscach, ale nie pracują w Niemczech tylko w Polsce. Natomiast my do relacji polsko-niemieckich podchodzimy praktycznie i pragmatycznie. Tam, gdzie możemy współpracować, gdzie pojawia się jakaś przestrzeń, to oczywiście jesteśmy otwarci na współpracę, dbając przede wszystkim o to, by nasze interesy jako mieszkańców subregionu były zaspokajane jak najpełniej.

Dobrze. A w jaki sposób udział w SOM ma się przełożyć na rozwój lokalnej gospodarki?

Jednym z najważniejszych aspektów funkcjonowania SOM jest oczywiście sytuacja gospodarcza. Staramy się informować i wspierać się wzajemnie w ściąganiu projektów inwestycyjnych. I to się zresztą już od lat urzeczywistnia. Taka sytuacja miała miejsce np. w Stargardzie. Wspieraliśmy Stargard choćby przy budowie fabryki Bridgestone, czy przy innych projektach, takich jak Cargotec. Gwarantowaliśmy wtedy dostęp do portów w Szczecinie. Był to zresztą jeden z warunków lokalizacji tej inwestycji z uwagi na to że, transporty musiały stamtąd trafiać do szczecińskiego portu. Pamiętam jak sam negocjowałem umowę na to, którędy te ciężkie transporty będą mogły przejeżdżać przez Szczecin. Tak więc cały czas realizujemy tę współpracę. Tej współpracy przyglądają się także partnerzy niemieccy. Bo oni też mają tereny, na których można lokować różnego rodzaju przedsięwzięcia gospodarcze. Gdybyśmy mieli traktować to szeroko to nic nie stoi na przeszkodzie, by Meklemburgia czy Brandenburgia ściągały inwestycje do siebie pokazując Szczecin jako miasto, które będzie wspierało tego typu projekty choćby swoją kadrą, dla przykładu kadrą kierowniczą z uwagi choćby na funkcjonowanie u nas szkoły międzynarodowej. Bo przedsiębiorcy z Wlk. Brytanii czy Japonii, jak było to w przypadku Bridgestone mieszkają w Szczecinie, a swoje dzieci posyłają do szkoły międzynarodowej, która znajduje się przy Korpusie NATO. Ponieważ to był też jeden z warunków przyjazdu rodziny danego pracownika, chodziło przy tym, by zapewnić gwarancję ciągłości edukacji swoich dzieci. Jeszcze 20 lat temu to wszystko wyglądało inaczej. A obecnie w SOM przełamaliśmy te bariery. Mamy tutaj po prostu do czynienia z sytuacją „we all win” – wszyscy wygrywają, bo należy podkreślić, każda ze stron udziału w SOM odnosi korzyść i może skuteczniej dbać o swój interes.

SOM postawił sobie za cel wspólne kształtowanie polityki samorządów lokalnych. Jakie są konkretne narzędzia realizacji tej polityki?

Zacznijmy od roli samorządów. Przede wszystkim samorząd ma za zadanie stworzenia optymalnych warunków do życia dla mieszkańców. Teraz określmy, na co składają się te dobre warunki; to oczywiście miejsca pracy; a gdy już znajdziemy zatrudnienie to drugim elementem jest edukacja naszych dzieci, a trzeci element to jakość życia, związana z dostępem do jak najszerszej gamy różnych usług. Samorząd musi patrzyć na gminę oczami mieszkańca. Kluczowe więc jest wspieranie w ramach SOM tworzenia miejsc pracy, ponieważ samorządy żyją z podatków. Dla przykładu, podatek od nieruchomości stanowi jeden element, co należy jednak zauważyć, w skali budżetu dużej gminy nie stanowi on istotnej roli. Ale podatki osobiste są już bardzo istotne z punktu widzenia budżetu. Jeżeli mieszkaniec Szczecina pracuje w Stargardzie, to nam to nie przeszkadza, ponieważ płaci on podatki w Szczecinie, na jego dzieci otrzymujemy subwencję oświatową. Więc generowane są w ten sposób pieniądze, które następnie inwestujemy w infrastrukturę miasta. Z kolei dla małej gminy, jak np. Kołbaskowo z Amazonem, podatek od nieruchomości stanowi spory procent, bo gmina nie ma wielu mieszkańców a podatek od nieruchomości od firmy to spory zastrzyk gotówki. Jednakże taka mała gmina nie jest w stanie zapewnić kadr pracowniczych, więc pracownicy przyjeżdżają z innych gmin. I tu jest właśnie istotna rola SOM, czyli wspieranie polityki samorządów również w oparciu o zasadę wzajemnego uzupełniania swoich potrzeb, gdzie dla przykładu, jak już wspomniano, w jednej gminie mamy miejsca pracy, ale za to pozostałe muszą dostarczyć koniecznych kadr, my zaś ze swej strony dokładamy starań, by skuteczniej skomunikować ze sobą dane gminy w ramach obszaru metropolitalnego.

Właśnie. Przeszliśmy w ten sposób do skomunikowania. Najważniejszą klamrą spinającą cały obszar metropolitalny będzie kolej metropolitalna

Obecnie intensywnie pracujemy nad powstaniem kolei metropolitalnej. Ten temat jest omawiany na każdym posiedzeniu zarządu SOM-u. Wszyscy wiedzą, że oś kolejowa otworzy nam nowe możliwości. Po pierwsze unikniemy korków, powiążemy to z węzłami komunikacyjnymi miasta. Szczególnie dla tych, którzy przyjeżdżają z zewnątrz może to skrócić czas dojazdu do pracy nawet o 20 minut.

Jak więc będzie funkcjonować ta planowana kolej metropolitalna?

Na chwilę obecną punktem wyjścia jest dostosowanie częstotliwości i godzin funkcjonowania linii kolei metropolitalnej do oczekiwań mieszkańców. Bo ważne jest również to, żeby funkcjonowanie takiego pociągu miało ekonomiczne uzasadnienie. Być może ten pociąg nie będzie musiał zarabiać na siebie w 100%, bo jak wiadomo bilety raczej nie pokryją kosztów jego eksploatacji, ale musi mieć ona swoje racjonalne uzasadnienie ekonomiczne. O ile wiemy, że transport kolejowy na Stargard wygląda już bardzo przyzwoicie, to my poprawimy tylko jego jakość. Natomiast w przypadku Polic, powrócimy do linii, która już kiedyś była. Jeśli zapewnimy tę linię mieszkańcom z odpowiednią częstotliwością, to odciążymy korki, które są w tej chwili w godzinach szczytu na liniach autobusowych 101, 107.

Dochodzi też bardzo istotna kwestia biletu kolei metropolitalnej

Pracujemy obecnie nad wspólnym biletem. Szczególnie zależy nam tutaj na korzystnym bilecie sieciowym. Osoby, które jeżdżą jednorazowo mogą zapłacić za bilet w kasie, bądź zakupić go w automacie lub zapłacić aplikacją z telefonu. Ale ci, którzy jeżdżą na co dzień do pracy muszą mieć ofertę, która będzie korzystna finansowo i która zagwarantuje jakość dojazdu. A czas staje się coraz bardziej cenny. Jestem przekonany, że wiele osób, które do tej pory dojeżdżały samochodami z Gryfina, Stargardu czy też z Goleniowa do Szczecina w momencie uruchomienia kolei metropolitalnej przesiądą się w pociąg, bo unikną ryzyka korka.

A na co w związku z powstaniem kolei metropolitalnej będą mogli liczyć Stargardzianie?

Stargardzianie będą mogli liczyć przede wszystkim na dużą częstotliwość kursowania pociągów. Bo ta kolej uzupełni obecne połączenia ze Szczecinem. Ponadto dojdzie do tego zapowiadany i opracowywany obecnie wspólny bilet. Warto podkreślić fakt, że Stargard posiada Zintegrowane Centrum Przesiadkowe, które pokazuje już prawdziwy europejski poziom, co jeszcze usprawni jego funkcjonowanie w ramach SOM. Jeżeli władze Stargardu wyrażą taką wolę, to możemy opracować wspólny bilet w oparciu o komunikację miejską Stargardu. Oczywiście taki wspólny bilet kolejowy będzie połączony z komunikacją miejską Szczecina, ale jednocześnie Polic czy Kołbaskowa, bo tam jeżdżą nasze autobusy. Jednak jeśli Stargard czy Gryfino oznajmią, że wchodzą w ten system wspólnego biletu, to może być tak, że nawet autobusy Stargardu, które dowożą pasażerów do centrum przesiadkowego będą z nami na jednym bilecie. To też jest kwestia otwarta.

W tej kwestii  chcielibyśmy jeszcze na koniec zapytać, czy będzie uruchomiona linia nocna?

To będzie zależało od konkretnych potrzeb. Jeżeli np. zakład chemiczny w Policach będzie potrzebował dowiezienia pracowników na miejsce, to sprawa jest do uzgodnienia. Natomiast w przypadku organizacji komunikacji w czasie dużych cyklicznych imprez miejskich, będą uruchamiane specjalne linie, podobnie zresztą jak ma to miejsce obecnie. Jednakże w standardzie raczej nie będzie linii nocnych.

Dziękuję za rozmowę
Piotr Słomski

Reklama

Gmina Police

Do drugiej tury wyborów na burmistrza Polic przeszli Kowalewski i Diakun

Wynik pierwszej tury wyborów na burmistrza Gminy Police nierozstrzygnięty. Do drugiej tury przeszli Krystian Kowalewski oraz dotychczasowy burmistrz Władysław Diakun. To spora niespodzianka, bowiem Diakun rządzi gminą od ponad 20 lat.

Opublikowane

w dniu

Mieszkańcy Polic podjęli swoją decyzję w niedzielne wyborcze popołudnie, oddając łącznie 13 906 ważnych głosów.

Krystian Kowalewski, reprezentujący Komitet Wyborczy Projekt Police, zyskał największe uznanie wśród wyborców, zdobywając 5 047 głosów. Władysław Diakun, dążący do kolejnej reelekcji, zajął drugie miejsce z wynikiem 4 778 głosów. Grzegorz Ufniarz, będący trzecim w kolejności kandydatem, uzyskał poparcie 4 081 głosujących osób.

Wyniki te zapowiadają zaciętą rywalizację w drugiej turze wyborów, która wyłoni ostatecznego zwycięzcę i przyszłego burmistrza.

Czytaj dalej

Gmina Police

52 mln zł na ścieżki, transport, MOK i CIS!

Gmina Police otrzymała znaczące wsparcie finansowe z Europejskich Funduszy Strukturalnych. Łącznie 52 miliony złotych zostaną zainwestowane w rozwój lokalnej infrastruktury dzięki projektowi Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Przełomowy moment dla gminy, który odpowiada na oczekiwania mieszkańców i turystów, zwiastuje serię projektów rozwojowych, w tym ekspansję sieci ścieżek rowerowych i tras widokowych.

Opublikowane

w dniu

Wśród kluczowych inwestycji znajdzie się m.in. realizacja prawie 30 kilometrów nowych ścieżek rowerowych, łączących Police z malowniczą Trzebieżą oraz trasy na drugiej stronie rzeki Łarpi. Dzięki temu gmina stanie się atrakcyjnym punktem na mapie polskiego rowerowania.

Zmiany obejmą również Miejski Ośrodek Kultury, który przejdzie drugi etap przebudowy. Kultura lokalna zyska nową jakość dzięki rozbudowie i modernizacji infrastruktury.

Transport miejski w Policach stanie się bardziej przyjazny dla środowiska. Zakup nowego niskoemisyjnego taboru autobusowego ma przyczynić się do poprawy jakości powietrza i promowania ekotransportu.

Niezwykle ważnym aspektem tych zmian jest także zapowiedź utworzenia Centrum Usług Społecznych, które ma zintegrować dostęp do ważnych usług dla mieszkańców.

Inwestycje te stanowią efekt prac nad wspólną strategią z innymi gminami ZIT Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Władysław Diakun, Burmistrz Polic, podkreśla znaczenie tych zmian dla rozwoju i podniesienia jakości życia w gminie.

Jakie dokładnie projekty zostaną zrealizowane w gminie Police?

10 km zielonej trasy widokowej na odcinku Police-Trzebież

Projekt obejmie budowę rowerowego szlaku widokowego w ramach rozwoju terenów nadwodnych. Przedsięwzięcie zlokalizowane będzie w ciągu wału przeciwpowodziowego, wzdłuż Odry Zachodniej i Roztoki Odrzańskiej, na odcinku Police – Jasienica do Trzebieży. Przedmiotem projektu jest budowa 10 km widokowej, zielonej trasy rowerowej. Przebieg stanowić będzie element północnej części korytarza krajowego nr 3 Blue Velo, wpisując się w trasę wokół Zalewu Szczecińskiego nr 3 i 3 A, zgodnie z koncepcją sieci tras rowerowych Pomorza Zachodniego. Nowy odcinek przebiegać będzie w głównej mierze z widokiem na wody Zalewu Szczecińskiego, przez obszary chronione Natura 2000, co niewątpliwie będzie atrakcją dla rowerzystów.

– Będzie nie lada gratką zarówno dla amatorów jazdy rowerem, jak i miłośników przyrody. Teren wokół Zalewu Szczecińskiego to marka sama w sobie. Liczymy, że będzie atrakcyjny dla mieszkańców, przyciągnie do nas kolejnych odwiedzających i wpłynie na rozwój turystyczny naszej gminy. – mówi Władysław Diakun. Dofinansowanie uzyskane z ZIT na realizację tego projektu to 6 800 000 zł.

6,5 km ścieżek po drugiej stronie Łarpi

Wyspa Polickie Łąki posiada potencjał dla rozwoju turystyki i rekreacji ze względu na walory endogeniczne, a także położenie pomiędzy rzekami Łarpi i Odry- Domiąży. Stanowi atrakcyjny punkt dla wszystkich obserwatorów fauny i flory. Na jej terenie znajduje się dzika plaża od strony Odry oraz wał przeciwpowodziowy. Sam dostęp do wyspy od Starego Miasta jest możliwy przez most o długości 15 m zlokalizowany w ciągu ul. Goleniowskiej wzdłuż koryta rzeki.

– Planujemy zbudować tam 6,5 km ścieżki rowerowej na wale przeciwpowodziowym wraz z tarasem widokowym. To unikatowy teren przyrodniczy z niewykorzystanym potencjałem o powierzchni aż 300 ha. W ostatnich latach w ramach rewitalizacji Starego Miasta zagospodarowaliśmy część nabrzeża Łarpi budując tereny rekreacyjne wyposażone w elementy małej architektury, w tym Przystań Miejską, miejsca do wędkowania, cumowania kajaków, grillowania. Umocniono i zagospodarowano 300 m nabrzeża oraz 7000 m2 terenu wyposażając go w deptak spacerowy. – wylicza Władysław Diakun. – Działania te doprowadziły do przywrócenia historycznego charakteru tego obszaru, wykorzystania terenów nadwodnych i skierowania miasta w stronę rzeki.

Na tereny nadwodne prowadzą ścieżki rowerowe, a ich przedłużeniem byłaby trasa na wyspie. Istotnym elementem projektu jest wzmocnienie mostu, podwyższenie jego konstrukcji pozwalające na przejście pod nim małych jednostek pływających (do 2,0 – 2,5m wysokości).

W ramach projektu wyspa Polickie Łąki stanie się wyjątkowym miejscem dla mieszkańców Polic, turystów, wędkarzy, miłośników przyrody i sportów, w tym także wodnych. Dofinansowanie, jakie uzyska projekt na wyspie Polickie Łąki to 5 950 000 zł.

10 km infrastruktury rowerowej na obszarze miasta Police

Nowe ścieżki rowerowe wraz z parkingami zyska też miasto Police dzięki projektowi, który zakłada rozwój nowoczesnej mobilności miejskiej. Cel jest jasny: gminie zależy na wprowadzeniu bezpiecznej komunikacji rowerowej w obszarze miasta Police z jednoczesnym ograniczeniem ruchu w transporcie zmotoryzowanym. Chodzi też o zapewnienie bezpośrednich połączeń z dotychczas zrealizowanymi odcinkami ścieżek oraz poprawę bezpieczeństwa.

Nowe ścieżki rowerowe pojawią się także w samym mieście Police

– Mieszkańcy chcą przemieszczać się rowerami do pracy i szkoły. Każda ścieżka w gminie cieszy Policzan – dostajemy dużo takich sygnałów. Zarówno rodzimi, jak i napływowi mieszkańcy, którzy decydują się na przeprowadzkę do Polic chętnie korzystają ze ścieżek rowerowych. Bierzemy pod uwagę potrzeby mieszkańców. – mówi Władysław Diakun.

Nowe ścieżki rowerowe przekładają się na mobilność zawodową i prywatną mieszkańców, szybkość przemieszczania się, łatwą dostępność do miejsc o charakterze oświatowym, kulturalnym, usługowym i rozrywkowym, do atrakcji turystycznych. Jednocześnie to obniżenie kosztów związanych z użyciem transportu prywatnego, co skutkuje także ograniczeniem zanieczyszczeń powietrza i zmniejszeniem zatorów. Projekt uwzględnia budowę dróg rowerowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą, łączenie miejscowości, poprawę bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Dofinansowanie z ZIT do projektu to 8 450 000 zł.

Przebudowa Miejskiego Ośrodka Kultury – etap II.

Miejski Ośrodek Kultury w Policach poddany został w roku 2023 gruntownej przebudowie wewnętrznej. Całkowicie zmienił się układ funkcjonalno – przestrzenny, przebudowano salę widowiskową, która została powiększona i wyposażona. Obiekt otrzymał profesjonalny sprzęt audiowizualny, nagłośnienie, klimatyzację, wentylację, technikę elektro-akustyczną, technologię sceniczną, oświetlenie, multimedia zgodnie z wymaganiami technicznymi dla tego typu obiektów. Wymieniona została instalacja elektryczna, przebudowano i wyposażono foyer. Dodatkowo zainstalowano fotowoltaikę. Całkowity koszt 1 etapu wyniesie 23 mln zł z czego ponad 15 mln to środki rządowego Programu Polski Ład.

Miejski Ośrodek Kultury dostanie spory zastrzyk finansowy w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych               

W II etapie, który stanowić ma przedmiot projektu realizowanego w ramach ZIT SOM planowana jest przebudowa pomieszczeń dla artystów, części sal kulturalnych i edukacyjnych, prób, laboratoriów kultury i dźwięku (łącznie 357 m2) wraz z wyposażeniem. Wykonana zostanie stolarka drzwiowa, przebudowane sanitariaty (łącznie 74 m2). Ośrodek Kultury stanie się obiektem z nową ofertą kulturalną, na miarę potrzeb mieszkańców, wyjątkowym i nowoczesnym, w której przestrzeń dla rozwoju kreatywności i twórczości znajdą zarówno dzieci, młodzi ludzie jak i seniorzy. Nowym kierunkiem planowanych działań jest połączenie kultury z ekologią i kreatywnym wykorzystaniem środowiska dla kultury.

Obiekt wymaga nowej elewacji, która dorówna ciekawym obiektom regionu. Budynek jest ocieplony i wyposażony w instalacje OZE. Zlokalizowany jest w nowej przestrzeni miasta, pomiędzy przystankami SKM i połączony trasą rowerową do terenów nadwodnych miasta zlokalizowanych nad Łarpią.

Przedsięwzięcie wpisuje się w trend tworzenia na Pomorzu Zachodnim oferty kulturalnej w nowoczesnych, wyposażonych, ciekawych obiektach, gdzie już sama przestrzeń nobilituje i tworzy atmosferę dla rozwoju sztuki, w tym z wykorzystaniem technologii dźwięku, obrazu i światła. Dofinansowanie ZIT do projektu to 4 250 000 zł.

Nowy niskoemisyjny tabor autobusowy

W ramach projektu zakupionych zostanie 12 sztuk autobusów hybrydowych (6 autobusów przegubowych o długości do 18,75m i 6 autobusów solowych o długości ok. 12m).    Inwestycja jest kolejnym etapem rozwoju transportu publicznego, zbiorowej komunikacji w Policach oraz obszarze metropolitalnym.

Realizacja przedsięwzięcia przyczyni się do ograniczenia negatywnego wpływu transportu miejskiego na środowisko naturalne tj.: zmniejszenia hałasu, redukcji zanieczyszczeń emitowanych do powietrza, podniesienia jakości, komfortu i bezpieczeństwa oraz atrakcyjności transportu miejskiego w stosunku do transportu indywidualnego. Przedsięwzięcie powinno wpłynąć na wzrost liczby pasażerów w komunikacji publicznej szczególnie w powiązaniu z planowanym uruchomieniem Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Wszystkie autobusy będą przystosowane do bezpiecznego i komfortowego korzystania przez osoby niepełnosprawne, zostaną wyposażone w udogodnienia dla osób niedowidzących.

12 nowych autobusów trafi do Gminy Police 

Rozwój taboru pojazdów niskoemisyjnych pozwoli sukcesywnie wycofywać pojazdy spalinowe z ruchu w transporcie publicznym na terenie Polic i Szczecina. Dofinansowanie w ramach projektu to 19 550 000 zł

Utworzenie Centrum Usług Społecznych w Policach

Gmina Police utworzy nową instytucję, której celem będzie świadczenie usług społecznych w szerokim zakresie przez rozwój zadań dotychczas prowadzonych przez Ośrodek Pomocy Społecznej.  W kompetencjach Centrum będzie m.in. przygotowanie diagnozy, strategii i programu rozwiązywania problemów społecznych, a także doradztwo specjalistyczne: prawnicze, psychologiczne, czy też terapia uzależnień.

Jednostka będzie równocześnie prowadzić programy rozwojowe dla osób opiekujących się osobami potrzebującymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu poprzez m.in. wsparcie w bieżącej opiece, w zakresie informacji i doradztwa, w zakresie wsparcia programów zdrowotnych (m.in. rehabilitacja), usług psychologicznych. Planuje oferować pomoc wytchnieniową, organizować i wspierać grupy nieformalne/samopomocowe, sąsiedzkie/prowadzić lokalne banki usług opiekuńczych i rozwojowych, teleopiekę, czy wolontariat opiekuńczy.

Centrum będzie także organizowało i prowadziło działania wspierające osoby z niepełnosprawnościami. Zostanie również wprowadzona usługa transportu indywidualnego typu door-to-door dla osób z potrzebą wsparcia w zakresie mobilności.

W kompetencjach Centrum będzie prowadzenie Schroniska dla osób bezdomnych w Policach i działań na rzecz wspierania w wychodzeniu z bezdomności osób wykluczonych społecznie.

Zakres usług społecznych świadczonych przez Centrum zostanie uruchomiony w ramach realizacji przygotowanej wcześniej strategii działań i dopasowany do potrzeb mieszkańców Polic.

Dofinansowanie do utworzenia Centrum Usług Społecznych to 7 600 000 zł.

Czytaj dalej

Gmina Police

Inwestycje w przyszłość najmłodszych – Police otrzymały unijne dofinansowanie

Gmina Police zyska nową jakość edukacji przedszkolnej dzięki znaczącej dotacji ze środków Europejskiego Funduszu dla Pomorza Zachodniego. Projekt pn. „Przedszkola w Tanowie i Trzebieży aktywizują i integrują mieszkańców”, którego wartość wynosi 999 749,53 zł, zakłada kompleksową modernizację placówek edukacyjnych.

Opublikowane

w dniu

Szczegóły projektu obejmują gruntowny remont czterech sal lekcyjnych, dwóch łazienek przeznaczonych dla dzieci oraz jednej dla personelu, a także odświeżenie tarasu w Przedszkolu Publicznym w Trzebieży. Ogromna wartość dodana realizacji projektu to stworzenie nowoczesnego placu zabaw oraz zaaranżowanie przestrzeni ogrodowej, co będzie korzystnie wpływało na czas wypoczynku i integracji podopiecznych przedszkola.

Nacisk na rozwoju edukacyjnym położony zostanie także poprzez dostosowanie sal do potrzeb terapii i integracji sensorycznej. Dzieci skorzystają z nowoczesnych pomocy dydaktycznych oraz sprzętu, który umożliwi angażujące poznawanie świata na różnorodnych poziomach percepcyjnych.

Natomiast w Przedszkolu Publicznym w Tanowie nastąpi adaptacja infrastruktury do bardziej specjalistycznych potrzeb, w tym dla dzieci z orzeczeniami o potrzebie wspomagania rozwoju. Inwestycja w nowe gabinety integracji sensorycznej oraz sale doświadczania świata, jak również wyciszenie sal i poprawa bezpieczeństwa, pozwoli na jeszcze lepszą opiekę pedagogiczną.

W realizacji tego projektu kluczowym aspektem jest przede wszystkim zwiększenie dostępu do innowacyjnej infrastruktury, która będzie sprzyjać wszechstronnemu rozwojowi najmłodszych mieszkańców powiatu polickiego. To inwestycja, która przyniesie korzyści społeczności na wiele lat.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie