Region

Szczeciński Gryfus wznawia rajdy rowerowe i wyrusza na Pomorze Zachodnie

W miniony weekend na szlaki rowerowe Pomorza Zachodniego wyruszył Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus. Epidemia spowodowana przez koronawirusa SARS-CoV-2 sprawiła, że szczeciński klub musiał odwołać wszystkie zaplanowane wcześniej wydarzenia, a wśród nich największe wydarzenie turystyki rowerowej na Pomorzu Zachodnim – 10. Rajd rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego na który zapisało się ponad 500 miłośników turystyki rowerowej z wielu regionów Polski, a także goście z Niemiec i Ukrainy.

Opublikowane

w dniu

W dniach 20 -21 czerwca grupa 50 rowerzystów wyruszyła delektować się pięknem terenów położonych na południe od Szczecina. Intensywny rozwój infrastruktury rowerowej na Pomorzu Zachodnim w ostatnich latach pozwolił skorzystać z wielu malowniczych tras rowerowych, które zostały poprowadzone m.in. śladem starych nasypów kolejowych. Wiele tych tras posiada nawierzchnię bitumiczną, a krótkie odcinki zostały wykonane z kruszywa lub betonowej kostki. Pierwszego dnia rowerzyści pokonali ze Szczecina do Cedyni dystans około 130 kilometrów odwiedzając po drodze tak malownicze i pełne zabytków miejscowości jak Kołbacz, Stare Czarnowo, Banie, Swobnicę, Trzcińsko – Zdrój czy Moryń. Rowerzyści skorzystali m.in. z tras rowerowych nr 3 oraz nr 20.

U podnóża Góry Czcibora członkowie i sympatycy Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus uczestniczący w rajdzie podjęli wyzwanie #gaszynchallenge, aby pomóc Wojtusiowi i Frankowi – chłopcom chorym na SMA. Nominację do wzięcia udział w tej szczytnej akcji Gryfus otrzymał od grup: „Rowerowe Mysłowice” oraz „Wieczorne bieganie w Szczecinie” i po wykonaniu zadania nominował dwie kolejne grupy rowerowe: „Stargard na rowery” oraz THC Promil Zgorzelec.

Link do wykonania zadania: https:/www.facebook.com/470450269733181/posts/2954511981326985/

Do Szczecina rowerzyści wrócili szlakiem Odra – Nysa prowadzącym przez Brandenburgię.

Już w najbliższy weekend Fundacja Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus, dzięki środkom pozyskanym w ramach Programu Społecznik z budżetu województwa zachodniopomorskiego, organizuje pierwszy w tym roku rajd rodzinny – IV Mierzyński Rodzinny Rajd Rowerowy, a na początku lica wyruszy na kolejny rajd po Pomorzu Zachodnim i tym razem odwiedzi Pojezierze Drawskie. Informacje o kolejnych rowerowych wydarzeniach klub zamieszcza na swoim profilu www.facebook.com/gryfus.szczecin oraz stronie internetowej www.gryfus.szczecin.pl

Planując trasy wydarzenia „Pomorze Zachodnie z Gryfusem”, korzystałem z istniejących już dróg rowerowych. Ich ilość pozwalała bezpiecznie przeprowadzić przebieg wycieczki po południowej części naszego województwa. Uczestnicy byli mile zaskoczenie ilością i jakością szlaków rowerowych. – powiedział Wojciech Marciniak, organizator wyjazdu i wiceprezes Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus.

Pomorze Zachodnie dzięki działaniom Urzędu Marszałkowskiego każdego dnia staje się coraz bardziej przyjazne turystyce rowerowej. Cieszę się ogromnie każdym nowym kilometrem tras rowerowych, bo dzięki temu coraz więcej rodzin spędza razem czas właśnie podczas wycieczek rowerowych. Coraz więcej samorządów gminnych dostrzega potrzebę rozwoju infrastruktury rowerowej i to jest bardzo dobry prognostyk na przyszłość. – powiedział Paweł Malinowski, prezes Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus.

Region

Osadzeni z Aresztu Śledczego porządkowali groby „Sprawiedliwych wśród narodów świata”

Groby pochowanych na Cmentarzu Centralnym „Sprawiedliwych wśród narodów świata” porządkowali osadzeni w Areszcie Śledczym w Szczecinie. To kolejna odsłona porozumienia zawartego wcześniej przez Areszt Śledczy i szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Opublikowane

w dniu

W minioną środę i czwartek osadzeni z Aresztu Śledczego porządkowali na Cmentarzu Centralnym groby Polaków, którzy pomagali Żydom podczas II Wojny Światowej i zostali uhonorowani tytułem „Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata”. Akcja sprzątania grobów odbyła się w dniach poprzedzających przypadający 24 marca, w niedzielę, Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Po raz kolejny takie porządkowanie grobów przeprowadziły wspólnie szczeciński IPN i  Areszt Śledczy. To efekt podpisane w ubiegłym roku porozumienia pomiędzy oboma instytucjami. Osadzeni w ramach resocjalizacji porządkują nagrobki a pracownicy IPN edukują ich na temat miejsc pochówku. Także tym razem osadzeni dowiadywali się o pochowanych na Cmentarzu Centralnym „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” i czynach, których dokonali ratując Żydów w czasie II Wojny Światowej.

Poprzednia taka akcja miała miejsce przed 1 listopada ub. roku, wówczas osadzeni porządkowali pomniki i groby żołnierzy Armii Krajowej.

………………………………………….

Polacy ratujący Żydów byli, są i powinni być wzorem i inspiracją – to nie tylko prawie 7 tys. znanych z imienia i nazwiska bohaterów, upamiętnionych przez izraelski Instytut Yad Vashem. To również tysiące rodaków, którzy pozostali anonimowi bądź nie otrzymali tego odznaczenia. Dziś, po dekadach, nie sposób ustalić ich personaliów.

Dzień ten ustanowiono – jak zapisano w treści ustawy – „w hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów”.

Święto jest wyrazem czci dla wszystkich Polaków, którzy, okazując miłosierdzie i współczucie, pomagali Żydom systematycznie mordowanym przez niemieckich oprawców. Różnie motywowali swe czyny – miłością bliźniego, nauką Kościoła, obywatelskim obowiązkiem czy zwykłą ludzką przyzwoitością. Niezależnie od tego każdy przejaw pomocy świadczonej ukrywającym się Żydom był wyrazem największego heroizmu, zważywszy na grożącą za to karę śmierci, ustanowioną przez Niemców na terenie okupowanej przez nich Polski.

Pomoc, udzielana mimo codziennej trwogi okupacyjnego terroru, miała charakter zarówno indywidualny, jak i instytucjonalny – przykładem tej drugiej była działalność Rady Pomocy Żydom „Żegota”, tajnej organizacji afiliowanej przy polskich władzach.

Polacy ratujący Żydów byli, są i powinni być wzorem i inspiracją – to nie tylko prawie 7 tys. znanych z imienia i nazwiska bohaterów, upamiętnionych przez izraelski Instytut Yad Vashem. To również tysiące rodaków, którzy pozostali anonimowi bądź nie otrzymali tego odznaczenia. Dziś, po dekadach, nie sposób ustalić ich personaliów.

Jednym z symboli niemieckich zbrodni, dokonanych w odwecie za ratowanie Żydów, jest tragiczny los Ulmów z Markowej na Podkarpaciu, zamordowanych przez Niemców 24 marca 1944 r. Tego dnia życie stracili Józef Ulma, jego ciężarna żona Wiktora, ich szóstka małoletnich dzieci, a także ośmioro ukrywanych przez polską rodzinę Żydów z rodzin Didnerów, Grünfeldów i Goldmanów.

Nieprzypadkowo 75. rocznica tych dramatycznych wydarzeń jest obchodzona jako dzień bohaterskich Polaków, którzy w nieludzkich czasach wspięli się na wyżyny człowieczeństwa.

Czytaj dalej

Region

Ruszyły zapisy do I Turnieju Szczecińskich Gier Planszowych

Wszystkich miłośników planszówek Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza do udziału w rozgrywkach, podczas których uczestnicy zmierzą się w znanych i lubianych szczecińskich grach. Turniej odbędzie się 23 marca, a już teraz można przesłać formularz i zgłosić chęć udziału w wydarzeniu.

Opublikowane

w dniu

Podczas I Turnieju Szczecińskich Gier Planszowych o Puchar Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego miłośnicy planszówek spróbują swoich sił w grach tematycznie związanych ze Szczecinem: Był Sobie Szczecin, Guldeny Księcia Bogusława, Para na Zamek i Kim Jest Krzysztof Jarzyna czyli co Ty wiesz o Szczecinie?! Partnerem wydarzenia jest Petersen, szczeciński wydawca gier planszowych, poprzez rozrywkę i rywalizację przybliżających historię i kulturę Szczecina.

Aby wziąć udział w Turnieju, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie zamek.szczecin.pl/turniej i odesłać go na adres turniej@zamek.szczecin.plZgłoszenia są przyjmowane do 15 marca. W wydarzeniu mogą wziąć udział osoby powyżej 16 roku życia, liczba miejsc jest ograniczona – zapraszamy 100 śmiałków! Na zwycięzców czekają nagrody finansowe.

Turniej rozpocznie się 23 marca (sobota) o godzinie 10:00 w Sali Anny Jagiellonki. Podczas rozgrywek nie zapomniano o najmłodszych – przygotowana zostanie dla nich strefa, gdzie wraz z rodzicami będą mogli zagrać w gry typu dobble i memory. To doskonała okazja do poznania lokalnej historii w zabawny i inspirujący sposób.

Szczegółowe informacje, regulamin konkursu, zasady gier oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie zamek.szczecin.pl/turniej

Czytaj dalej

Region

Masa atrakcji dla dzieci i dorosłych. Tak Zamek pożegna karnawał

Gorące rytmy samby, spektakl interaktywny dla dzieci, ognisko, degustacja lokalnych wyrobów, animacje i wiele, wiele innych! Tak zapowiada się Pożegnanie karnawału na Zamku, które rozpocznie się w sobotę 10 lutego o godz. 17:00. Wstęp bezpłatny.

Opublikowane

w dniu

Karnawał jest czasem radosnym, pełnym tańca, śpiewu i zabawy. Takie również będzie jego pożegnanie na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Wydarzenie odbędzie się na Dużym Dziedzińcu, a poprowadzi je Damian Viking Usewicz, jeden z najbardziej znanych szczecińskich stand-uperów i dyrektor artystyczny Festiwalu Komedii SZPAK.

Na rozpoczęcie zaplanowano Baśniową Paradę z udziałem publiczności, której przewodzić będą artyści z Gwardii Gryfa. Dla najmłodszych przygotowano także interaktywny spektakl „Baśniobór”. Będzie zabawa przy ognisku, a dodatkowo uczestników rozgrzeją gorące rytmy samby w wykonaniu zespołu Bloco Pomerania. Zarówno dzieci, jak i dorosłych do czasów Księstwa Pomorskiego przeniosą historie związane ze szczecińskim dworem. Znani aktorzy lokalnych scen wykonają improwizowane etiudy obrazujące dawne bale hucznie wyprawiane w Zamku.

Nie zabraknie również niespodzianek dla prawdziwych smakoszy. Podczas wydarzenia kucharze warzyć będą zupę gulaszową z dziczyzny. Zaplanowano degustację lokalnych wędlin i bigosu, a także pieczenie kiełbasek przy zamkowym ognisku. Będą stoiska z grzanym winem, regionalnym piwem, gorącą czekoladą, kawą czy herbatą.

Zwieńczeniem Pożegnania karnawału na Zamku będzie kolorowa parada oraz prezentacja najpiękniejszych strojów karnawałowych – warto więc pomyśleć o wyróżniającym się przebraniu. Każdy z uczestników otrzyma maskę karnawałową.

Wydarzenie rozpocznie się w sobotę 10 lutego o godz. 17:00. Wstęp jest bezpłatny.

Szczegółowe informacje oraz program są dostępne na stronie zamek.szczecin.pl

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie