Region

Pociągiem nad morze szybko i bezpiecznie

Zaczynają się wakacje, które będą inne niż zawsze. Pomorze Zachodnie zleciło spółce Polregio znaczne zwiększenie liczby pociągów regionalnych. Będzie wygodnie i bezpieczniej pod względem możliwości zachowania dystansu społecznego. Zmiany dotyczą okresu wakacji, od 27 czerwca do 30 sierpnia 2020 r.

Opublikowane

w dniu

Dni spędzone w domach wyostrzyły apetyt na udane wakacje. Zachęcam do korzystania z uroków Pomorza Zachodniego. Czeka na Was piękny Bałtyk z piaszczystymi plażami, pojezierza z dziewiczą przyrodą, nowe trasy rowerowe, mariny żeglarskie i przystanie kajakowe. Odpoczywajmy odpowiedzialnie, pamiętając o dystansie społecznym i maseczkach w miejscach, gdzie ich noszenie jest wciąż obowiązkowe. Chcemy, aby mieszkańcy naszego regionu i turyści, którzy nas odwiedzają mogli czuć się bezpiecznie, stąd decyzja o rozszerzeniu oferty połączeń kolejowych – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.

Nad morze? – szybkim, wygodnym i bezpiecznym pociągiem regionalnym!

Jak co roku możemy spodziewać się znacznie większego ruchu w kierunku nadmorskim. Dlatego już od najbliższej soboty 27 czerwca br. oferta przewozowa na liniach Szczecin – Świnoujście, Szczecin – Kołobrzeg, Koszalin – Mielno oraz Sławno – Darłowo zostanie rozszerzona na dotąd niespotykaną skalę. Ponadto przywrócono kursowanie wszystkich wcześniej zawieszonych pociągów regionalnych, w tym transgranicznych do Berlina, Szwerina i Lubeki.

Szczecin – Świnoujście – pociągi co godzinę!

W okresie wakacji, tj. od 27 czerwca do 30 sierpnia br., trasę Szczecin – Świnoujście codziennie pokonywać będzie 13 par pociągów regionalnych, czyli łącznie 26 pociągów w obie strony. Oznacza to, że przez większą część dnia pociągi regionalne na tej trasie będą kursowały przeciętnie co godzinę. Najszybszy z nich, odjeżdżający ze Szczecina Głównego o godz. 9:33, trasę Szczecin Główny – Międzyzdroje pokona w 1 godzinę i 12 minut, a Szczecin Główny – Świnoujście w 1 godzinę i 24 minuty (ze stacji Szczecin Dąbie odpowiednio w 58 i 70 minut).

Jedna weekendowa para pociągów do i ze Świnoujścia kursować będzie w relacji wydłużonej do i z Zielonej Góry, zapewniając możliwość wygodnego, bezpośredniego dojazdu nad morze mieszkańcom m.in. Gryfina, Chojny, Kostrzyna, czy Mieszkowic.

Dodatkowe pociągi na trasie Szczecin – Kołobrzeg

W okresie wakacji dodatkowe pociągi wyjadą także na linię Szczecin – Goleniów – Nowogard – Gryfice – Trzebiatów – Kołobrzeg. Na trasie łącznie kursować będzie 9 par pociągów regionalnych, z których najszybszy całą trasę pokona w 2 godziny i 4 minuty. Czas przejazdu większości pociągów na trasie Szczecin – Kołobrzeg wynosi jednak około 2 i pół godziny.

Do Mielna? – pociągiem najszybciej!

Podobnie jak w latach ubiegłych w wakacje na tory wracają pociągi łączące Koszalin z Mielnem. To wspólna inicjatywa Miasta Koszalin, Gminy Mielno i Województwa Zachodniopomorskiego. Trasę obsługiwać będzie do 12 par pociągów dziennie, zapewniających przejazd w czasie 15 minut. Latem to czas nieosiągalny dla innych środków transportu! Pierwszy pociąg z Koszalina do Mielna odjedzie o godz. 9:00 a ostatni o 21:30, natomiast z Mielna do Koszalina odpowiednio o godz. 9:21 i o 21:59.

Pociągi wracają do Darłowa!

Po przerwie związanej z pandemią koronawirusa, pociągi wracają na linię Sławno – Darłowo. W dni robocze relację tę obsługiwać będzie 7 par pociągów, a w weekendy 8 par, których czas przejazdu wynosi zaledwie 23 minuty. Do Sławna, gdzie można wygodnie przesiąść się do pociągu do lub z Darłowa, bardzo łatwo można dojechać licznymi pociągami regionalnymi z Koszalina i Słupska, a także dalekobieżnymi, kursującymi na trasie łączącej Szczecin z Trójmiastem.

Weekend w Berlinie, Brandenburgii albo w Meklemburgii? – pociągiem najtaniej!

Osoby pragnące poznać letnie atrakcje naszych zachodnich sąsiadów mogą to uczynić korzystając z licznych pociągów regionalnych łączących Pomorze Zachodnie z Brandenburgią i Meklemburgią Pomorzem Przednim.

Ze Szczecina do Berlina kursują 3 pary pociągów bezpośrednich (podróż trwa 1 godzinę i 50 minut) oraz 6 par pociągów do i z Angermünde, doskonale skomunikowanych z pociągami do i z Berlina. Całodobowy bilet powrotny dla jednej osoby w ofercie „Szczecin – Berlin” kosztuje równowartość 23,20 euro. Nabyć go można w złotówkach w kasach POLREGIO na dworcu głównym w Szczecinie. Bilet ten uprawnia do podróży pociągiem do Berlina i z powrotem oraz do nieograniczonej liczby przejazdów komunikacją miejską w Berlinie (autobusy, tramwaje i S-bahn).

Nawet 5 osób w grupie może podróżować tanio dzięki biletowi „Brandenburg-Berlin-Ticket”. Bilet ten kosztuje równowartość 35 euro i uprawnia do nieograniczonej liczby podróży wszystkimi środkami transportu publicznego w całej Brandenburgii oraz w Berlinie w dni robocze od godz. 9:00 (w soboty, niedziele i święta od godz. 0:00) do godz. 3:00 dnia następnego. Bilet ten pozwala na rozpoczęcie podróży w dni robocze ze Szczecina pociągiem nr 5807 odjeżdżającym o godz. 8:23.

Do Meklemburgii Pomorza Przedniego oraz do Lubeki położonej 40 minut od Hamburga dojazd zapewnia 9 par pociągów kursujących ze Szczecina Głównego cyklicznie co 2 godziny. Tu także obowiązuje atrakcyjna taryfa promocyjna, dzięki której podróż kilkuosobowej grupy jest naprawdę tania. Bilet w ofercie „Mecklenburg-Vorpommern Ticket” dla grupy do pięciu osób kosztuje równowartość 35 euro (w kasach Polregio płatność w złotówkach) i uprawnia do nieograniczonej liczby podróży wszystkimi środkami transportu publicznego w Meklemburgii Pomorzu Przednim oraz dodatkowo w Lubece i Hamburgu w dni robocze od godz. 9:00 (w soboty, niedziele i święta od godz. 0:00) do godz. 3:00 dnia następnego.

Pociągiem najwygodniej i najbezpieczniej!

Pociągi nie stoją w korkach i nie wymagają czasochłonnego poszukiwania (płatnych) miejsc parkingowych w nadmorskich kurortach, dlatego warto skorzystać z tegorocznej, bardzo bogatej oferty kolei regionalnych.

Wszystkie pociągi regionalne zapewniają bezpłatny dostęp do internetu, możliwość naładowania baterii smartfonu czy laptopa oraz umożliwiają przewóz wózków dziecięcych i rowerów. Pociągi są regularnie myte, dezynfekowane i ozonowane. Podczas podróży obowiązuje konieczność zakrywania ust i nosa maseczką, przyłbicą bądź częścią odzieży.

Szczegółowe informacje dotyczące godzin kursowania pociągów znaleźć można na stronach internetowych: https:/portalpasazera.pl/ https:/rozklad-pkp.pl/ lub https:/koleo.pl a o taryfach promocyjnych kolei niemieckich: https:/bahn.de

Region

Bezpieczeństwo nad wodą – klucz do udanych wakacji

Wysokie temperatury i malownicze plaże przyciągają tłumy spragnionych słońca i odpoczynku nad wodą. Lato w pełni, a mieszkańców i turystów kuszą plaże i woda. Niech relaks nad wodą pozostanie bezpieczny – to przesłanie, które nie traci na ważności w sezonie letnim.

Opublikowane

w dniu

W trosce o bezpieczeństwo nad wodą, warto przypomnieć sobie i bliskim zasady bezpieczeństwa. Pamiętajmy, aby nie przeceniać swoich umiejętności pływackich i nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu. Rodzicom przypominamy o konieczności stałego nadzoru nad swoimi pociechami. Niech nasza czujność i odpowiedzialne zachowanie staną się gwarancją wakacyjnych wspomnień wzmacnianych wyłącznie pozytywnymi przeżyciami.

Pamiętajmy! Żadne działania nie zastąpią rozsądku osób korzystających z kąpieli.

Aby zminimalizować ryzyko utonięcia, stosuj się do kilku zasad bezpiecznej kąpieli:

  • Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik wodny. Informują o tym znaki i tablice;
  • Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz;
  • Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika;
  • Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, pachwiny i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi;
  • Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”;
  • Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań (agresji, rywalizacji i wygłupów, np.: „podtapianie”, spychanie do wody z pomostów, z materacy innych osób korzystających z kąpieliska);
  • Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło;
  • Kąpiąc się na kąpieliskach, zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc, to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach, to zawiadom inne osoby;
  • Nie pływaj na czczo i bezpośrednio po posiłku – wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm, zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może skutkować poważnymi konsekwencjami;
  • Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby lub zaopatrz się w bojkę na szelkach;
  • Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50 m), gdy wieje porywisty wiatr;
  • Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy;
  • Nie pływaj na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
  • Wybierając się nad wodę, pamiętajmy o numerach alarmowych:

112 – numer alarmowy, bezpłatny i dostępny na terenie całej Unii Europejskiej zarówno z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Numer ten można wybrać w telefonie nieposiadającym karty SIM;
601 100 100 – numer alarmowy Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR).

Odwiedź serwis kąpieliskowy i sprawdź, jakie warunki zastaniesz na miejscu.

Ostrzeżenia oraz porady ratowników to drogowskaz bezpiecznego wypoczynku. Korzystajmy z niestrzeżonych kąpielisk wyłącznie w ostateczności i zawsze z rozwagą. Nie lekceważmy siły natury, a słońce i woda dadzą nam to, co w lecie najlepsze – zdrowie, radość i niezapomniane momenty. Nie pozwólmy, aby brawura zamieniła sielankę w tragedię. To lato może być pełne uśmiechu pod warunkiem, że bezpieczeństwo stanowi fundament naszego wakacyjnego wypoczynku.

Czytaj dalej

Region

W Szczecinie powstanie nowoczesna powierzchnia produkcyjno-usługowa. LemonTree rusza ze swoją kolejną inwestycją

Deweloper LemonTree rozpoczyna realizację kolejnej inwestycji, tym razem zlokalizowanej w stolicy Pomorza Zachodniego. WestSide Szczecin dostarczy na rynek niemal 31 tys. mkw. najwyższej jakości powierzchni magazynowej i biurowej, wyposażonej w rozwiązania zmniejszające wpływ obiektu na środowisko. Oddanie do użytku zaplanowane jest na luty 2025.

Opublikowane

w dniu

Nowy obiekt LemonTree powstaje w południowo-zachodniej części Szczecina, obok bezpośredniego zjazdu na nowo wybudowaną obwodnicę Przecławia (DK13). W ciągu kilku minut można dostać się stąd na autostradę A6 i do centrum, a ok. 15 minut dzieli inwestycję od portu morskiego Szczecin-Świnoujście. W bezpośrednim sąsiedztwie obiektu znajduje się również centrum handlowe ze sklepami i licznymi punktami usługowymi.

Dobrze rozwinięta infrastruktura, w tym bliskość portu morskiego, liczne uczelnie i instytucje badawcze, a także wysoko wykwalifikowani eksperci – to wszystko sprawia, że Szczecin jest niezwykle atrakcyjną lokalizacją z punktu widzenia najemców oraz inwestorów. Miejsce z tak dużym potencjałem biznesowym wykazuje jednocześnie stałe zapotrzebowanie na powierzchnie produkcyjno-logistyczne najwyższej jakości, szczególnie na lewobrzeżu Szczecina, gdzie do tej pory nie powstało zbyt wielu obiektów tego typu – mówi Maciej Krawiecki, COO, Head of Development and Leasing w LemonTree. – WestSide Szczecin to nasza odpowiedź na te potrzeby. W obliczu dynamicznych zmian na rynku, dajemy naszym partnerom możliwość rozwijania biznesu w komfortowych, dostosowanych do dzisiejszych realiów warunkach – dodaje Maciej Krawiecki.

Powierzchnia magazynowa w ramach inwestycji WestSide Szczecin została zaprojektowana z myślą o wymaganiach firm z różnych branż i sektorów. Obiekt został podzielony tak, by móc wydzielić minimalny moduł na poziomie 3,2 tys. metrów kwadratowych, do którego dostęp zapewniać będą co najmniej 3 doki przeładunkowe oraz brama z poziomu 0. Aby zwiększyć bezpieczeństwo pracowników obiektu, ruch ciężki został oddzielony od ruchu osobowego, zapewniając przy tym większy komfort pracy w biurowcach, pod którymi nie będzie odbywać się ruch aut ciężarowych.

Inwestycja LemonTree będzie wyposażona w szereg rozwiązań technologicznych, zmniejszających jej wpływ na środowisko naturalne oraz pozwalających zoptymalizować operacje klientów. Zamiast tradycyjnych rozwiązań, jak promienniki gazowe czy wentylatory dachowe, znajdą się tu m.in. pompy ciepła wraz z nawiewno-wywiewnymi centralami wentylacyjnymi. Połączenie tego systemu z instalacją PV na dachu pozwoli zmniejszyć zapotrzebowanie na energię, a to przełoży się na bardzo wymierne korzyści w postaci oszczędności szacowanych na 450 tys. zł. rocznie z tytułu rachunków za prąd.

W ramach procesu budowlanego zostanie wykorzystana również zielona stal, pochodząca w minimum 80% z recyklingu. Będzie ona wypiekana w piecach zasilanych energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych, co w znacznym stopniu obniży ślad węglowy już na początku tej inwestycji.

LemonTree działa w oparciu o zrównoważony model biznesowy. To fundament naszej działalności i przewaga rynkowa, która nie tylko ma przysłużyć się środowisku, ale zapewnia również długoterminowe korzyści ekonomiczne dla wszystkich interesariuszy – mówi Bartłomiej Krawiecki, CEO LemonTree. – W tym duchu chcemy realizować nasze projekty, w tym także WestSide Szczecin. Jestem przekonany, że będzie to dla naszych najemców idealne miejsce do prowadzenia działalności – dodaje Bartłomiej Krawiecki.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Projekt ZULovy WŁĄCZNIK – współpraca na rzecz aktywizacji gmin zachodniopomorskich

W ramach działań na rzecz promowania obywatelskiego zaangażowania i współpracy pomiędzy organizacjami pozarządowymi oraz instytucjami samorządowymi, wystartował projekt „ZULovy WŁĄCZNIK”. Jego celem jest wyłonienie czterech gmin z województwa zachodniopomorskiego, które będą partycypować w inicjatywie mającej na celu zwiększenie społecznego zaangażowania mieszkańców oraz budowanie konstruktywnej współpracy lokalnych podmiotów.

Opublikowane

w dniu

Projekt „ZULovy WŁĄCZNIK”, trwający od 1 marca 2024 roku do 31 grudnia 2025 roku, kieruje swoje działania w sposób szczególny do gmin znajdujących się na terenach Specjalnych Stref Włączenia. Priorytetowo, trzy z czterech beneficjentów muszą spełniać kryterium położenia w wyznaczonych strefach przez Urząd Marszałkowski.

Inicjatywa zakłada szereg działań, takich jak obywatelskie warsztaty partycypacyjne, które umożliwią diagnozę potencjałów i wyzwań gmin. Organizowane będą również szkolenia dla przedstawicieli Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST), organizacji pozarządowych (NGO) oraz społeczników, co będzie sprzyjać profesjonalizacji ich kompetencji w zakresie działalności publicznej.

Dodatkowo zaplanowano warsztaty edukacyjne dla mieszkańców, realizację mikroinicjatyw i innowacji lokalnych w każdej z uczestniczących gmin oraz przygotowanie broszury edukacyjnej „Podręcznik budowania wspólnotowości”, prezentującej dobre praktyki. Projekt zostanie uwieńczony galą obywatelską i podpisaniem porozumień o partnerstwie na rzecz dobra wspólnego i rozwoju.

Projekt „ZULovy WŁĄCZNIK” stanowi realną szansę na wzmocnienie zdolności gmin do samodzielnej poprawy jakości życia ich mieszkańców oraz pobudzenie obywatelskiej aktywności na terenach Specjalnych Stref Włączenia. Gminy z powiatów: polickiego, gryfińskiego, pyrzyckiego, stargardzkiego, myśliborskiego i choszczeńskiego zachęcamy do zgłaszania swojego uczestnictwa.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie