Powiat Policki

Stop nieetycznym zbieraczom poroża

Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze nie naruszają obowiązujących w lasach zasad, a przede wszystkim nie płoszą zwierząt. Od 23 lutego, Lasy Państwowe, także na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, przeprowadzą akcję kontrolno-prewencyjną, która ma zapobiegać takim nieetycznym przypadkom.

Opublikowane

w dniu

Zrzutami nazywamy poroże zrzucane co roku przez zwierzęta jeleniowate – sarny, łosie i jelenie. Te ostatnie pozbywają się poroża właśnie na przełomie lutego i marca. To gratka dla poszukiwaczy. Wielu zbiera je do własnych kolekcji, niektórzy na sprzedaż. Cena zaczyna się od kilkudziesięciu złotych za kilogram, a za największe okazy płaci się dwu-, trzykrotnie więcej. Z poroży wytwarza się oryginalne przedmioty użytkowe i galanterię.

Niestety cześć osób w pogoni za znaleziskami zachowuje się nieodpowiedzialnie. Celowo tropiąc chmary jeleni, zmusza je do ciągłego przemieszczania się. Gruba pokrywa śnieżna, mróz i bardzo ograniczony dostęp do pożywienia to wystarczająco duże trudności dla zwierząt. Zmuszanie ich do ucieczki w takich warunkach, przepędzanie z bezpiecznych i zasobnych w karmę ostoi zakrawa na okrucieństwo.

Zdarzają się przypadki, gdy jelenie wypłaszane są petardami, a chciwy zbieracz „tropi” je quadem. Najprawdopodobniej taka właśnie była przyczyna tragedii w okolicach Ińska w zachodniopomorskim. Wypłoszona chmara przeszło 30 jeleni weszła na zamarznięte jezioro. Lód nie wytrzymał i mimo ofiarnej akcji strażaków 18 zwierząt utonęło.

– To niedopuszczalne, by zwierzęta padały ofiarą zachłanności – mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych. – Ten przypadek skłonił nas do przyjrzenia się problemowi. W najbliższym czasie Straż Leśna przeprowadzi akcję, którą ma na celu przeciwdziałanie nieetycznym występkom.

Akcja o kryptonimie „Wieniec” (tak określa się poroże jelenia) będzie miała charakter ogólnopolski. Weźmie w niej udział ok. tysiąc strażników leśnych. Będą patrolować szczególnie te okolice, skąd pochodzą doniesienia o nieprawidłowym zachowaniu zbieraczy poroży. Chodzi o egzekwowanie zachowań zgodnych z przepisami. O wsparcie będzie proszona Państwowa Straż Łowiecka i Policja.

Celem nieetycznych zbieraczy są przede wszystkim jelenie. Ich krajowa populacja od kilku lat przekracza 200 tys. osobników i jest być może najliczniejsza w historii. Samce posiadają okazałe poroże – jedna tyka może ważyć nawet 5 kg. W trudnych, zimowych warunkach, zwierzęta gromadzą się w duże stada. Tropienie takich chmar na śniegu zwiększa szanse znalezienia zrzutów.

Jednak ciągłe nękanie takich stad nie tylko osłabia i stwarza zagrożenie dla zwierząt. To również potencjalne zagrożenie dla kierowców. Nietrudno o wypadek, gdy na śliską drogę wypadają zwierzęta, spłoszone przez zbieraczy poroży.

Reklama

Powiat Policki

Zamknięcie odcinka drogi powiatowej w Stobnie na czas prac

Mieszkańcy Stobna muszą przygotować się na utrudnienia w ruchu drogowym. Od poniedziałku, 21 października, na potrzeby przeprowadzenia prac bitumicznych zostanie zamknięty dla ruchu odcinek drogi powiatowej znajdujący się między ulicą Osiedle pod Lipami a miejscowością Stobno. Planowane prace dotyczą nie tylko wymienionego odcinka, ale i samej miejscowości Stobno, gdzie ruch pojazdów będzie odbywać się wahadłowo, kontrolowany przez sygnalizację świetlną.

Opublikowane

w dniu

Wykonawcy robót drogowych przewidują, iż utrudnienia te potrwają blisko miesiąc. Kierowcom zaleca się korzystanie z alternatywnych tras, które wyznaczono przez Mierzyn, Skarbimierzyce, Dołuje, wracając na drogę w Stobnie. Zarówno drogi powiatowe, jak i droga krajowa zostały uwzględnione w oznakowanym objeździe. Lokalne władze proszą mieszkańców o wyrozumiałość i dostosowanie się do tymczasowych zmian w organizacji ruchu.

 

Czytaj dalej

Powiat Policki

Poprawa bezpieczeństwa drogowego pomiędzy Warzymicami a Będargowem

Rozpoczynają się prace mające na celu wzmocnienie poboczy kruszywem na drodze łączącej miejscowości Warzymice i Będargowo. Zamierzone działania rozpoczną się i zakończą w listopadzie bieżącego roku, co jest odpowiedzią na liczne zgłoszenia i oczekiwania mieszkańców obszaru powiatu polickiego.

Opublikowane

w dniu

Prace te mają charakter tymczasowy, lecz ich głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa osób korzystających z tego odcinka drogowego. Inicjatywa ta jest efektem aktywnych działań i dialogu pomiędzy władzami lokalnymi, radą rodziców szkoły znajdującej się w tej okolicy, przedstawicielami sołectwa, jak również samorządem gminy.

Równocześnie do działań związanych z utwardzaniem poboczy gmina przygotowuje pełny projekt budowlany, który ma zrewolucjonizować infrastrukturę drogową na ww. odcinku. Przedmiotowy plan inwestycji obejmuje kilka kluczowych elementów: przebudowę konstrukcji jezdnej, wprowadzenie kanalizacji deszczowej, stworzenie dróg dla ruchu pieszego i rowerzystów oraz budowę nowego chodnika. Starania o uzyskanie odpowiedniego finansowania są już w toku. Wszystkie działania są ukierunkowane na realizację remontu w kolejnym roku.

Zdj. Starostwo Powiatowe w Policach

Czytaj dalej

Powiat Policki

Bezpłatne badania profilaktyczne w ramach akcji „Po zdrowie z Powiatem Polickim”

Starostwo Powiatowe w trosce o zdrowie mieszkańców powiatu polickiego zaprasza na spotkania oraz bezpłatne badania profilaktyczne. W październiku mieszkańcy czterech gmin Powiatu Polickiego (Nowe Warpno, Police, Dobra, Kołbaskowo) będą mieć okazję skorzystać z bezpłatnego badania profilaktycznego słuchu w mobilnym gabinecie Audikabus. Nie ma zapisów na badanie.

Opublikowane

w dniu

Dodatkowo Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Policach i Komenda Powiatowa Policji w Policach przeprowadzi stoiska informacyjno-pomiarowe, w których m.in. nauka samobadania piersi w ramach kampanii „Bądź swoją bohaterką”, symulacja z użyciem narko i alkogogli, instruktaże prawidłowego mycia zębów, pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar i analizę składu ciała, profilaktyka uzależnień.

Poniżej harmonogram przeprowadzenia badań w każdej gminie Powiatu Polickiego:

28.10 (poniedziałek) 9.00-14.00

Audikabus (mobilny gabinet do badania słuchu) stanie przy Urzędzie Gminy Nowego Warpna, ul. plac Zwycięstwa 1

29.10 (wtorek) 9.00-14.00

Audikabus stanie na parkingu Starostwa Powiatowego w Policach, ul. Tanowska 8

30.10 (środa) 9.00-14.00

            Audikabus stanie przy Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej

(Klub w Dołujach), ul. Żubrza 7

31.10 (czwartek) 9.00-14.00

Audikabus stanie przy Szkole Podstawowej w Przecławiu, Przecław 27

W listopadzie Stowarzyszenie „FIZJOSPORT” zaprasza na bezpłatne testy PSA dla mężczyzn po 40 r.ż. Dzięki wykonaniu bezpłatnych testów PSA mieszkańcy Powiatu Polickiego będą mieli możliwość sprawdzenia stanu swojej prostaty oraz uzyskania informacji na temat ewentualnych zmian, które mogą wymagać dalszej diagnostyki lub leczenia.

Prowadzimy zapisy pod numerem tel. 91 432 81 56 – Wydział Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Policach.

Dodatkowo Stowarzyszenie Polickie Amazonki w Policach poprowadzi warsztaty upowszechniające samokontrolę badania jąder i instruktaż samobadania z użyciem trenażera do badania jąder.

Poniżej harmonogram przeprowadzenia testów PSA w każdej gminie Powiatu Polickiego:

4.11 (poniedziałek) 14.00-18.00

·       siedziba Nowowarpieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nowym Warpnie, ul. Warszawska 11

13.11 (środa) 14.00-18.00

·       hala widowiskowo-sportowa Zepołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach (pokój pielęgniarki), ul. Siedlecka 6e

18.11 (poniedziałek) 14.00-18.00

·       Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej (Klub w Dołujach), ul. Żubrza 7

25.11 (poniedziałek) 14.00-18.00

·       Szkoła Podstawowa w Przecławiu, Przecław 27 (pokój pielęgniarki)

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie