Powiat Policki

Stop nieetycznym zbieraczom poroża

Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze nie naruszają obowiązujących w lasach zasad, a przede wszystkim nie płoszą zwierząt. Od 23 lutego, Lasy Państwowe, także na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, przeprowadzą akcję kontrolno-prewencyjną, która ma zapobiegać takim nieetycznym przypadkom.

Opublikowane

w dniu

Zrzutami nazywamy poroże zrzucane co roku przez zwierzęta jeleniowate – sarny, łosie i jelenie. Te ostatnie pozbywają się poroża właśnie na przełomie lutego i marca. To gratka dla poszukiwaczy. Wielu zbiera je do własnych kolekcji, niektórzy na sprzedaż. Cena zaczyna się od kilkudziesięciu złotych za kilogram, a za największe okazy płaci się dwu-, trzykrotnie więcej. Z poroży wytwarza się oryginalne przedmioty użytkowe i galanterię.

Niestety cześć osób w pogoni za znaleziskami zachowuje się nieodpowiedzialnie. Celowo tropiąc chmary jeleni, zmusza je do ciągłego przemieszczania się. Gruba pokrywa śnieżna, mróz i bardzo ograniczony dostęp do pożywienia to wystarczająco duże trudności dla zwierząt. Zmuszanie ich do ucieczki w takich warunkach, przepędzanie z bezpiecznych i zasobnych w karmę ostoi zakrawa na okrucieństwo.

Zdarzają się przypadki, gdy jelenie wypłaszane są petardami, a chciwy zbieracz „tropi” je quadem. Najprawdopodobniej taka właśnie była przyczyna tragedii w okolicach Ińska w zachodniopomorskim. Wypłoszona chmara przeszło 30 jeleni weszła na zamarznięte jezioro. Lód nie wytrzymał i mimo ofiarnej akcji strażaków 18 zwierząt utonęło.

– To niedopuszczalne, by zwierzęta padały ofiarą zachłanności – mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych. – Ten przypadek skłonił nas do przyjrzenia się problemowi. W najbliższym czasie Straż Leśna przeprowadzi akcję, którą ma na celu przeciwdziałanie nieetycznym występkom.

Akcja o kryptonimie „Wieniec” (tak określa się poroże jelenia) będzie miała charakter ogólnopolski. Weźmie w niej udział ok. tysiąc strażników leśnych. Będą patrolować szczególnie te okolice, skąd pochodzą doniesienia o nieprawidłowym zachowaniu zbieraczy poroży. Chodzi o egzekwowanie zachowań zgodnych z przepisami. O wsparcie będzie proszona Państwowa Straż Łowiecka i Policja.

Celem nieetycznych zbieraczy są przede wszystkim jelenie. Ich krajowa populacja od kilku lat przekracza 200 tys. osobników i jest być może najliczniejsza w historii. Samce posiadają okazałe poroże – jedna tyka może ważyć nawet 5 kg. W trudnych, zimowych warunkach, zwierzęta gromadzą się w duże stada. Tropienie takich chmar na śniegu zwiększa szanse znalezienia zrzutów.

Jednak ciągłe nękanie takich stad nie tylko osłabia i stwarza zagrożenie dla zwierząt. To również potencjalne zagrożenie dla kierowców. Nietrudno o wypadek, gdy na śliską drogę wypadają zwierzęta, spłoszone przez zbieraczy poroży.

Reklama

Powiat Policki

Powiatowe Obchody Dnia Pracownika Socjalnego w Policach

W Miejskim Ośrodku Kultury w Policach odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Pracownika Socjalnego, które zgromadziły liczne grono pracowników służb społecznych z całego powiatu polickiego oraz gości honorowych, takich jak przedstawiciele samorządu powiatowego i samorządów gminnych. Wśród nich znaleźli się między innymi reprezentanci Gminy Dobra, Gminy Kołbaskowo, Gminy Nowe Warpno oraz Gminy Police.

Opublikowane

w dniu

Podczas wydarzenia Starosta Policki dr Shivan Fate oraz Burmistrz Polic Krystian Kowalewski wygłosili przemówienia pełne uznania dla zaangażowania pracowników socjalnych. Dr Shivan Fate podkreślił: „To, co robicie, to nie jest praca, to jest misja, którą naprawdę wykonujecie znakomicie”. Z okazji tego święta, dyrektorzy i kierownicy ośrodków pomocy społecznej z terenu powiatu otrzymali symboliczne podziękowania.

Uroczystość uświetniła prelekcja Doroty Rybarskiej-Jarosz, Dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, o tematyce społecznej i wspólnocie. Część artystyczną zaś zaprezentował Michał Janicki, aktor Teatru Polskiego w Szczecinie, co dodatkowo wzbogaciło program obchodów.

Czytaj dalej

Powiat Policki

Umowa na przebudowę drogi w Ustowie podpisana. 

W Starostwie Powiatowym w Policach Shivan Fate, Starosta Policki, w obecności Małgorzaty Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo, podpisał umowę z wykonawcą, firmą Strabag. Przekazanie placu budowy odbędzie się 7 listopada, a roboty, które potrwają 12 miesięcy, rozpoczną się po zatwierdzeniu czasowej organizacji ruchu na czas budowy.

Opublikowane

w dniu

To bardzo ważna inwestycja z punktu widzenia Gminy Kołbaskowo. Jestem szczęśliwy, że uda nam się ją doprowadzić do końca. Kosztuje ona prawie 11.5 mln złotych, w czym partycypuje także Gmina Kołbaskowo, za co bardzo dziękuję. – powiedział Shivan Fate, Starosta Policki.

Małgorzata Schwarz podkreślała, że jest to ukoronowanie dwunastoletnich zabiegów Gminy Kołbaskowo o realizację tej inwestycji.

Jest to jednocześnie zakończenie procesu inwestowania na tzw. przyodrzańskiej magistrali, myślę, że dzięki temu mieszkańcy Gminy Kołbaskowo będą poruszali się bezpiecznie, a sami mieszkańcy Ustowa poczują się, że są równie ważni, jak inni z Powiatu Polickiego. – powiedziała Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo.

Zakres tej inwestycji obejmuje przebudowę drogi na odcinku 1 km przez całą miejscowość Ustowo. Ma ona na celu zwiększenie komfortu mieszkańców i poprawy bezpieczeństwa oraz zapewnienia prawidłowego odwodnienia pasa drogowego. Na niniejszym odcinku istniejąca konstrukcja jezdni ma zły stan techniczny – posiada liczne spękania, ubytki, wyboje i zapadnięcia, brak ciągłości chodników oraz brak wymaganej szerokości zarówno jezdni jak i chodników.

Pełny zakres inwestycji obejmuje:

– przebudowę drogi powiatowej na odcinku 1 km (zaprojektowana szerokość jezdni wynosi 6,00 m)

– przebudowę zjazdów, skrzyżowań, zatoki autobusowej oraz przystanków autobusowych;

– regulację wysokościową istniejącej infrastruktury technicznej;

– usunięcie 6 szt. drzew będących w kolizji z inwestycją;

– budowę sieci kanalizacji deszczowej o długości ok. 943,8 m wraz z przyłączami, wpustami i studniami betonowymi;

– likwidację kolizji z siecią oświetlenia drogowego, siecią ENEA Operator Sp. z o.o. i Orange Polska S.A.

– budowę kanału technologicznego.

Łączna kwota przeznaczona na remont to 11,5 mln zł. Na przebudowę tego odcinka drogi Starostwo Powiatowe w Policach otrzymało 50% wartości inwestycji ze środków pochodzących z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – umowa została zawarta w dniu 28 maja tego roku. Druga połowa to wkład własny Starostwa Powiatowego i gminy Kołbaskowo.

Podczas spotkania Starosta Policki podpisał też z Małgorzata Schwarz umowę w zakresie pomocy finansowej w formie dotacji celowej w kwocie 700 tys. zł na dofinansowanie inwestycji rozbudowy drogi powiatowej Szczecin – Warnik na odcinku Szczecin- Stobno.

Czytaj dalej

Powiat Policki

Zamknięcie odcinka drogi powiatowej w Stobnie na czas prac

Mieszkańcy Stobna muszą przygotować się na utrudnienia w ruchu drogowym. Od poniedziałku, 21 października, na potrzeby przeprowadzenia prac bitumicznych zostanie zamknięty dla ruchu odcinek drogi powiatowej znajdujący się między ulicą Osiedle pod Lipami a miejscowością Stobno. Planowane prace dotyczą nie tylko wymienionego odcinka, ale i samej miejscowości Stobno, gdzie ruch pojazdów będzie odbywać się wahadłowo, kontrolowany przez sygnalizację świetlną.

Opublikowane

w dniu

Wykonawcy robót drogowych przewidują, iż utrudnienia te potrwają blisko miesiąc. Kierowcom zaleca się korzystanie z alternatywnych tras, które wyznaczono przez Mierzyn, Skarbimierzyce, Dołuje, wracając na drogę w Stobnie. Zarówno drogi powiatowe, jak i droga krajowa zostały uwzględnione w oznakowanym objeździe. Lokalne władze proszą mieszkańców o wyrozumiałość i dostosowanie się do tymczasowych zmian w organizacji ruchu.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie