Powiat Policki

Nie żyje kajakarz Aleksander Doba

W poniedziałek, 22 lutego, odszedł znany polski podróżnik i kajakarz Aleksander Doba. Jak poinformowała rodzina, 74-latek zmarł podczas zdobywania najwyższego szczytu Afryki – Kilimandżaro. „Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 22 lutego zmarł wielki kajakarz Aleksander Doba. Zmarł śmiercią podróżnika zdobywając najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro spełniając swoje marzenia. Pogrążona w żalu żona, synowie, synowe i wnuczki” – czytamy na oficjalnym profilu Aleksandra Doby na Facebooku.

Opublikowane

w dniu

Ostatni wpis 

Ostatni wpis jaki pojawił się na profilu Doby, poświęcony był zapowiedzi filmu o nim samym „Happy Olo – pogodna ballada o Olku Dobie” . Wpis z 15 lutego informował także o planach kajakarza – zdobycia Kilimandżaro. 

Portal polsatnews.pl poznał szczegóły tej tragicznej sytuacji. Łukasz Nowak, założyciel Klubu Podróżników Soliści i organizator wyprawy na Kilimandżaro, w której brał udział podróżnik, opowiedział o ostatnich chwilach życia Doby. Przede wszystkim potwierdził, że Polak zdobył szczyt. Wszedł na najwyższą górę w Afryce w poniedziałek (22.02.), o godzinie 11.

Doba wchodził w towarzystwie dwóch doświadczonych przewodników. Po wejściu na szczyt mieli mu zrobić zdjęcie. – Przed wykonaniem zdjęcia poprosił o chwilę odpoczynku. Później stracił przytomność, a zaraz później funkcje życiowe – powiedział Nowak.

Wcześniej polski podróżnik czuł się dobrze, nie miał objawów choroby wysokościowej. Uczestnicy wyprawy podzielili się na podgrupy. Część zdobywców mijała Dobę, kiedy ten podchodził pod wierzchołek, rozmawiali z nim. – Mówił, że jest w świetnej formie, krzyczał „Afryka dzika” i że jest szczęśliwy – dodał założyciel Klubu Podróżników Soliści.

Osiągnięcia 

Aleksander Doba swoją przygodę z kajakarstwem turystycznym rozpoczął w 1980 r. W 1989 r. przepłynął Polskę „po przekątnej” – z Przemyśla do Świnoujścia, pokonując 1189 km. Ponadto wśród jego osiągnięć jest również samotne przepłynięcie Bałtyku „z Polic do Polic” w 80 dni, bez zawijania do zatok na dystansie 4227 km. Doba samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki łącznie trzy razy. Po raz pierwszy wystartował ze stolicy Senegalu, Dakaru, 26 października 2010 r. na specjalnym kajaku „Olo”. Zbudowany został w stoczni Andrzeja Armińskiego. Po blisko 99 dniach i przebyciu 5394 km 2 lutego 2011 r. dotarł do Acarau w Brazylii. 

W czasie I Transatlantyckiej Wyprawy Kajakowej przebył ocean w najwęższym miejscu. Ponownie, 5 października 2013 r. wyruszył z Lizbony, aby przepłynąć Atlantyk w jego najszerszej części. 19 kwietnia 2014 r. dotarł na ląd w New Smyrna Beach na Florydzie. Na oceanie spędził wówczas 167 dni, pokonał trasę długości 12 427 km w dwóch etapach. Niestety niekorzystny wiatr na zachodnim Atlantyku wymusił zawinięcie na Bermudy. 3 września 2017 r. w Le Conquet we Francji zakończył trzecią podróż przez Atlantyk, którą rozpoczął 16 maja w Nowym Jorku. Tym razem płynął w stronę przeciwną – z Ameryki do Europy. Ponadto w 2015 roku Doba po głosowaniu na stronie internetowej „National Geographic” otrzymał tytuł „Podróżnika Roku 2015”. Godnym uwagi jest fakt, że podróżnik latał także na szybowcach i skakał ze spadochronem. 

Odznaczenia 

Ponadto został uhonorowany w 2015 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Natomiast w rocznicę 100 lecia Niepodległości – Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Wybory Samorządowe W 2014 r. kandydował do sejmiku województwa zachodniopomorskiego z listy Bezpartyjnych Pomorze Zachodnie, jednak nie uzyskał mandatu. W wyborach samorządowych w 2018 r. otrzymując 9217 głosów, uzyskał mandat radnego wojewódzkiego z listy KWW Bezpartyjni Samorządowcy, jednak tuż po wyborach zrezygnował z niego. 

Aleksander Doba urodził się 9 września 1946 r. Do 1975 mieszkał w Swarzędzu koło Poznania. Ukończył Politechnikę Poznańską, a w 1975 roku osiedlił się z rodziną w Policach.

Gmina Dobra

Konsultacje społeczne dotyczące przebudowy drogi powiatowej w Sławoszewie

Starostwo Powiatowe w Policach ogłosiło konsultacje społeczne odnośnie projektu przebudowy drogi powiatowej łączącej Dobrą z Bartoszewem, przechodzącej przez miejscowość Sławoszewo. Celem spotkania jest zaprezentowanie zakresu planowanej inwestycji oraz zebranie opinii i uwag od lokalnej społeczności.

Opublikowane

w dniu

Spotkanie konsultacyjne odbędzie się 3 października o godzinie 16:00 w świetlicy wiejskiej w Grzepnicy. Wśród obecnych będzie obecny projektant, który szczegółowo omówi założenia projektu budowlanego, a także udzieli odpowiedzi na wszelkie pytania zebranych. To świetna okazja dla mieszkańców, aby wyrazić swoje spostrzeżenia i włączyć się w proces decyzyjny dotyczący ważnej inwestycji, mającej bezpośredni wpływ na jakość ich codziennego życia.

Organizatorzy zachęcają wszystkich zainteresowanych do aktywnego udziału w konsultacjach i wykorzystania szansy na wpłynięcie na finalny kształt projektu. Przebudowa drogi wszak nie tylko zwiększy bezpieczeństwo uczestników ruchu, ale również wpłynie na poprawę komunikacji i estetyki lokalnej infrastruktury.

 

Czytaj dalej

Powiat Policki

Rekordowy wynik Trashmageddonu w Policach: ponad 13 ton odpadów wydobytych z lasu

Piąta edycja Trashmageddonu przyniosła rekordowe wyniki w sprzątaniu terenów leśnych w okolicy byłej fabryki benzyny syntetycznej w Policach. Inicjatywa organizowana przez Stowarzyszenie Wywrotka zgromadziła ponad 65 uczestników z całej Polski, a także z zagranicy. W wydarzeniu wzięli udział lokalni działacze, w tym Zastępca Burmistrza Polic Grzegorz Ufniarz, Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Police Artur Echaust oraz Pełnomocnik Wojewody Zachodniopomorskiego ds. ochrony środowiska i Radny Stargardu Mieczysław Skawiński.

Opublikowane

w dniu

Zawody polegały na zebraniu jak największej ilości śmieci w ciągu trzech godzin. Uczestnicy zmierzyli się z wyzwaniem wydobycia odpadów, w tym starych opon, które niekiedy wymagało użycia kotwicy w kanałach technicznych. Ogólna liczba zebranych śmieci osiągnęła 13235 kg, bijąc tym samym poprzedni rekord Trashmageddonu.

Radosław Pasternak, mieszkaniec Szczecina, zdobył tytuł zwycięzcy w męskiej kategorii, przynosząc na metę imponującą ilość 1180,70 kg odpadów i ustanawiając nowy rekord zawodów. Wśród kobiet najlepszą wynikiem mogła pochwalić się Maria Wolska-Rajchel z Polic, która zebrała 320 kg odpadów.

Trashmageddon to oryginalny projekt Stowarzyszenia Wywrotka, który od 2020 roku zyskuje coraz większą popularność. Zawody łączą elementy biegów, konkurencji siłowych i wytrzymałościowych ze sprzątaniem lasów. Inicjatywa ta została doceniona nagrodą Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Zachodniopomorski Lider NGO 2022 oraz finale konkursu “DNA – bo pomaganie mamy w genach 2023” w ramach Kongresu ESG – Polska Moc Biznesu.

Zdjęcia: Stowarzyszenie Wywrotka

Czytaj dalej

Powiat Policki

Wzmożone działania Straży Leśnej w sezonie grzybobrania

W obliczu nadchodzącego sezonu grzybobrania, Straż Leśna ogłasza intensyfikację działań kontrolno-prewencyjnych na terenach leśnych. Celem akcji jest przeciwdziałanie szkodnictwu leśnemu, ochrona zasobów naturalnych oraz zapewnienie bezpieczeństwa odwiedzającym lasy.

Opublikowane

w dniu

Z poważaniem do przepisów dotyczących poruszania się po terenach leśnych i ochrony przyrody, Straż Leśna będzie prowadzić kontrole w celu egzekwowania zasad właściwego behawioru wśród korzystających z lasów. Nacisk kładziony jest na zwalczanie nielegalnej kradzieży drewna, kontrolę składowisk surowca drzewnego, a także przeciwdziałanie nielegalnym rajdom pojazdów terenowych na niedozwolonych drogach leśnych.

Straż Leśna zwraca uwagę na konieczność przestrzegania zakazu wjazdu pojazdami mechanicznymi na drogi leśne, których używanie nie jest dozwolone. Zakaz ten ma kluczowe znaczenie nie tylko dla zachowania przyrody, ale również dla zapewnienia spokoju oraz bezpieczeństwa turystów i grzybiarzy korzystających z uroków lasu.

Naruszenie przepisów może skutkować nałożeniem mandatów karnych oraz innymi konsekwencjami prawnymi. Akcja Straży Leśnej jest zatem nie tylko działaniem wobec ochrony środowiska, ale i prewencyjnym zabiegiem mającym na celu utrzymanie porządku i bezpieczeństwa na terenach leśnych.

Zakaz wjazdu pojazdami mechanicznymi na drogi leśne

Przypominamy, że zgodnie z przepisami obowiązującymi na terenie Polski, wjazd pojazdami mechanicznymi na drogi leśne, które nie są oznaczone jako udostępnione do ruchu, jest zabroniony. Zakaz ten obowiązuje zarówno samochody osobowe, jak i motocykle oraz quady. Jazda po lasach w miejscach do tego nieprzeznaczonych nie tylko stanowi zagrożenie dla przyrody, ale także stwarza niebezpieczeństwo dla innych osób przebywających na terenach leśnych, w tym grzybiarzy i spacerowiczów.

Straż Leśna będzie szczególnie zwracać uwagę na przypadki nielegalnych rajdów pojazdami terenowymi, które często prowadzą do zniszczenia ściółki leśnej, płoszenia zwierząt oraz tworzenia niebezpiecznych sytuacji. Osoby naruszające przepisy mogą liczyć się z mandatami karnymi oraz innymi sankcjami.

Zasady bezpiecznego grzybobrania

Aby grzybobranie było bezpieczne i przyjemne, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

1. Poznaj przepisy – nie wjeżdżaj pojazdem mechanicznym do lasu, chyba że droga jest wyraźnie oznaczona jako udostępniona. Ostoje zwierząt, uprawy oraz młodniki do 4 m wysokości są objęte całorocznym zakazem wstępu.

2. Oznacz swój pobyt w lesie – jeśli planujesz dłuższą wyprawę, poinformuj kogoś bliskiego o miejscu, w którym będziesz przebywać.

3. Zachowaj ostrożność – pamiętaj, że las to dom dzikich zwierząt; unikaj hałasowania i respektuj naturalne środowisko.

4. Bądź przygotowany – zabierz ze sobą odpowiednie ubranie, wodę oraz naładowany telefon komórkowy.

5. Zbieraj tylko te grzyby, które znasz, a najlepiej skonsultuj zbiory z grzyboznawcą.

Straż Leśna zachęca wszystkich miłośników grzybobrania do przestrzegania tych zasad oraz współpracy w zakresie ochrony naszych lasów. Akcja prewencyjna, prowadzona w całym kraju, ma na celu nie tylko egzekwowanie przepisów, ale również edukację odwiedzających i promowanie odpowiedzialnego korzystania z zasobów przyrodniczych.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie