Gmina Kołbaskowo

Startuje budowa ścieżki po śladzie kolejki wąskotorowej

Co obecnie dzieje się w sprawie budowy ścieżki rowerowej po śladzie kolejki wąskotorowej CPO? Wkrótce ruszą prace w terenie.

Opublikowane

w dniu

Zadanie powstaje w trybie zaprojektuj i wybuduj, przetarg na nie wygrała firma Eurovia. Wykonawca musiał zrobić projekt, a następnie uzyskać pozwolenie na budowę i przystąpić do niej. Projekt budowlany jest gotowy, ale inwestycja zatrzymała się na etapie uzgodnienia pozwolenia wodno-prawnego. Ogromne problemy związane z tym tematem znacznie opóźniły rozpoczęcie prac. W chwili obecnej został złożony nowy wniosek o wydanie pozwolenia na budowę.

Kiedy mogą rozpocząć się prace w terenie?

W momencie uzyskania prawomocnej decyzji pozwolenia na budowę. Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, a także pozwoli pogoda, to może to się zdarzyć w lutym 2023 roku. Prace mają rozpocząć się od strony Barnisławia. Mają potrwać kilka miesięcy. Powstanie około 5 km trasy, od granicy polsko-niemieckiej w rejonie Barnisławia, przez Karwowo do Będargowa.

To pierwszy etap budowy ścieżki rowerowej po śladzie kolejki wąskotorowej CPO (Casekow-Penkun-Oder) w naszej gminie. Docelowo trasa ma mieć ok. 42 km i powstanie po stronie polskiej i niemieckiej. Powstał już pierwszy odcinek, od położonego kilometr od polsko-niemieckiej granicy Ladenthin do leżącego 8 km dalej Hohenholz (patrz zdjęcie).

Temat budowy ścieżki po trasie dawnej kolejki wąskotorowej CPO (Casekow-Penkun-Oder) pojawił się w 2017 roku. Porozumienie pomiędzy Gminą Kołbaskowo, a partnerami niemieckimi z Casekow, Penkun, Grambow i Krackow podpisano 20 marca 2018 roku. Następnie rozpoczęto przygotowywanie wniosku do Programu Współpracy INTERREG V A Brandenburgia – Polska o dofinansowanie.

Trochę historii

Linia CPO powstała w 1899 roku, miała 42 km. Rozpoczynała się na dworcu w Casekow, skąd przebiegała w kierunku północnym docierając do miasta Penkun. Dalej tory biegły przez Krackow oraz Ladenthin, w którego pobliżu przebiega dziś granica państwowa. Na teren Polski, dzisiejszej gminy Kołbaskowo, kolejki wjeżdżały w rejonie Barnisławia, i dalej przez stacje Warnik, Karwowo, Będargowo, Warzymice dojeżdżały do stacji Szczecin Gumieńce, natomiast stacją końcową były Pomorzany Wąsk. w Szczecinie.

Po dawnej linii dziś nie ma śladu, tory zostały po wojnie rozebrane, a stacyjki zniszczone. Podobnie jest po stronie niemieckiej. Zostały tylko nasypy pod tory, dziś miejscami gęsto zarośnięte. W rejonie Karwowa zachował się nasyp, który przeciął duży akwen.

Gmina Kołbaskowo jest liderem projektu, który otrzymał 2,3 mln euro dofinansowania z programu Interreg V A.

Źródło: Gmina Kołbaskowo

Gmina Kołbaskowo

Magda Umer, Czesław Śpiewa i Artur Andrus wystąpią w Moczyłach

Podczas 10. edycji festiwalu Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewana w Moczyłach wystąpią Magda Umer,  Czesław Śpiewa i Artur Andrus. Już teraz rezerwujcie wolny czas: sobota 26 sierpnia, start o 17:00.

Opublikowane

w dniu

Organizatorami festiwalu są Gmina Kołbaskowo i GOKSiR Przecław. Na wydarzenie zaprasza Wójt Gminy Kołbaskowo Małgorzata Schwarz. Wstęp wolny!

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

BikeS także w Kołbaskowie

Od początku kwietnia rowerem BikeS można pojechać ze Szczecina do Kołbaskowa i odwrotnie. System powiększy się o trzy strefy postoju i 30 rowerów.

Opublikowane

w dniu

Gotowe są już dwie strefy postoju:

  • Przecławiu (na przystanku koło kościoła),
  • i w Kołbaskowie (na przystanku)

Trzecia w Warzymicach zostanie uruchomiona w późniejszym terminie.

Dzięki nowym strefom mieszkańcy Szczecina i gminy Kołbaskowo będą mogli podróżować między swoimi miejscowościami rowerami BikeS. To efekt umowy między gminą Dobra a spółką NiOL (operatorem BikeS). Umowa obowiązuje do końca roku, a gmina Dobra na jej realizację przeznaczyła 159,8 tys. zł.

To już druga umowa spółki NiOL na obsługę systemu BikeS z gminą sąsiadującą ze Szczecinem. Na podobnych zasadach BikeS funkcjonuje w gminie Dobra.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

AGA ZARYAN z poezją Sary Teasdale pojawi się w GOKSiR Przecławiu 

Artystka do Kołbaskowa przyjedzie 23 maja, by zaprezentować materiał ze swojej najnowszej płyty „Sara”. Inspiracją dla powstania albumu stała się twórczość wybitnej amerykańskiej poetki Sary Teasdale. Bilety już w sprzedaży!

Opublikowane

w dniu

Twórczość Agi Zaryan to kontynuacja tradycji legendarnych dokonań wokalistek jazzowych. Światowe uznanie artystka zawdzięcza wyjątkowemu stylowi, z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu.

Jako pierwsza polska artystka wydawała płyty pod szyldem legendarnej wytwórni Blue Note Records z Nowego Jorku. Tym samym artystka dołączyła do takich nazwisk jak Norah Jones, Nina Simone, Miles Davis czy Bobby McFerrin.

Na swoją ostatnią płytę Aga Zaryan wybrała bliskie jej sercu wiersze Sary Teasdale, poetki żyjącej na przełomie XIX I XX wieku. Sara była jedną z najbardziej uznanych i popularnych za jej życia poetek. Została uhonorowana w 1918 roku nagrodą Pulitzera w dziedzinie poezji – Love Songs. Była to pierwsza nagroda przyznana w tej kategorii.

Muzyka Agi na najnowszym albumie jest niezwykle intymna. Przenosi słuchacza w świat wysublimowanej harmonii i nietuzinkowych melodii. Ciepłemu brzmieniu głosu artystki towarzyszy dwóch wybitnych gitarzystów, Szymon Mika i David Dorůžka, którzy napisali piosenki na album Agi. Muzycy grają na kilku rodzajach gitar, bawiąc się różnorodnością brzmień.

Zapraszamy wszystkich miłośników twórczości Agi Zaryan i dobrego jazzu do Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Przecławiu we wtorek, 23 maja na godz. 19. Bilety w cenie 120 zł od osoby (z Kołbaskowską Kartą Mieszkańca 100 zł) do nabycia w serwisie www.bilety.fm oraz kasie GOKSiR.

Aga Zaryan: „Sara”
23 maja 2023, godz. 19
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu
ul. Rekreacyjna 1,

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie