Kultura

Spotkanie autorskie z Dianą Brzezińską

Opublikowane

w dniu

[lead]Czwartkowy wieczór – 28. 11. 2019 – w Filii Novej upłynął na rozmowach o twórczości, życiu, pasjach i planach na przyszłość, polickiej pisarki – Diany Brzezińskiej. Autorka już wcześniej dała się poznać czytelnikom polickiej biblioteki, kiedy to gościła promując swoją debiutancką powieść, pt.: „Carpe diem”. Tym razem pretekstem do spotkania z czytelnikami była jej najnowsza książka – „Będziesz moja”. To pierwsza część serii kryminalnej, w której dwójka bohaterów: policjant – Krystian Wilk oraz profilerka – Ada Czarnecka próbują rozwikłać zagadkę zaginięcia mężczyzny oraz sprawę seryjnego mordercy.[/lead]

Lada chwila ukaże się drugi tom serii, pt.: „Zaufasz mi”, a kolejny, choć jeszcze bez tytułu jest już w przygotowaniu.

Zamiłowanie do kryminalnych opowieści autorka czerpie z wielu źródeł, a zapewne największe z nich, to praca zawodowa, w której spełnia się jako prawnik. W zawodzie ma styczność z wieloma sprawami, często trudnymi, nieodgadnionymi do końca, to bardzo ją inspiruje, dostarcza wielu nowych pomysłów. Pomysł wykorzystania w książce wątku zaginięcia zrodził się w niej, kiedy w mediach głośna była sprawa zaginięcia spod Kazimierza Dolnego. Pisarka przyznała, że temat zaginięć ludzi jest dla niej samej bardzo interesujący, podobnie jak inne zagadnienia z zakresu kryminologii, czy profilowania. Poza pracą zawodową autorka wiele pomysłów, które chciałaby wykorzystać w swej twórczości, czerpie z otaczającego świata. Dużo czyta na ten temat i przede wszystkim konsultuje. Jej konsultantami są policjanci, lekarze, psychologowie, a nawet zwyczajni, niewyspecjalizowani w żadnej dziedzinie ludzie, którzy mają ciekawe historie do opowiedzenia. Jak sama przyznała: „często ktoś nawet nie wie, że jest konsultantem!”

Fot.: Marta Juchnowicz

Wątek świata kryminalnego jeszcze wielokrotnie był poruszany podczas spotkania w bibliotece, ale nie tylko. Autorka opowiadała także o swoich licznych pasjach, które realizuje w zależności od nastroju, pory roku, czy ilości czasu wolnego. Z tym ostatnim jest trudno, bo praca zawodowa, pisanie, czy nauka (aplikacja radcowska) pozostawiają niewiele miejsca na pasję. Jednak udaje się jej wygospodarować odrobinę czasu na taniec, gdzie szczególnie ukochała tańce latynoamerykańskie, które gorąco polecała wszystkim. Poza tym pisarka uwielbia też jazdę konną, do której powraca co kilka lat, jak sama przyznała – kocha konie. Kiedyś jej pasją było tworzenie bloga pod nazwą: „Recenzje z pazurem”, jednak dziś z uwagi na nadmiar obowiązków nie może sobie pozwolić na jego kontynuację, z powodzeniem prowadzi go przyjaciółka. I choć musiała zrezygnować z pisania recenzji, to nie zrezygnowała z pisania w ogóle. Z głową pełną pomysłów i marzeń, wsparta motywacją ze strony rodziców, postanowiła wysłać swoją książkę do kilku wydawnictw i tak to wszystko się zaczęło…Ciężka praca, determinacja i niewątpliwie talent sprawiły, że pisarka nawiązała współpracę z wydawnictwem „Otwarte” i z powodzeniem kontynuuje ją do dziś.

Kiedy ze strony zgromadzonej publiczności zaczęły padać pytania, wszyscy dowiedzieli się, że oprócz serii kryminalnej pisarka planuje wydać jeszcze jedną książkę, tym razem będzie to, jak to sama określiła: „Zlepek różnych gatunków, mało popularny w Polsce”.

Lecz to nie wszystko. Autorka w zabawny sposób opowiedziała także jakim jest typem pisarki. Przy jej bardzo zorganizowanym życiu, bo przecież przy tylu obowiązkach nie może sobie pozwolić na działanie bez planu, to pisarką jest wręcz nieprzewidywalną! Pisze bez planu, nie układa historii od początku do końca i tak naprawdę, to sama nie wie jaki los spotka jej bohaterów! Pisze po prostu spontanicznie i może tworzyć wszędzie i w każdych warunkach! Przyznała z rozbrajającą szczerością, że jej pisanie to jest „jeden wielki chaos”! To nie przeszkadza jej jednak w terminowym oddaniu publikacji do redaktora, bo poza tym całym pisarskim chaosem jest po prostu bardzo zdyscyplinowana.

Fot.: Marta Juchnowicz

Całe spotkanie było bardzo energetyczne, przepełnione humorem i otwartością ze strony pisarki. Uczestnicy, oprócz tego że dowiedzieli się bardzo wielu ciekawych informacji o książkach, pasjach i pracy autorki, to mieli możliwość usłyszeć, że lubi „mleko z kawą”, zamiast dżinsów wybiera sukienkę, lubi psy, ale woli koty, a jeśli ma do wyboru zespół Perfect, czy Lady Pank, wybierze oba! A jedną z ważniejszych myśli, które autorka wyraziła tego wieczoru, była odpowiedź na pytanie czytelniczki, które dotyczyło tego, czy nie boi się konkurencji. Pisarka odrzekła ze śmiechem w głosie: „To niech oni się boją!” Dopełniając potem wypowiedź słowami, że nie zwraca uwagi na konkurencję, ona po prostu PISZE.

[signature]Tekst i fot.: Marta Juchnowicz

[/signature]

Reklama

Kultura

Walentynkowy weekend w GOKSiR Przecław: Komediodramat „Boeing, Boeing” na scenie

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu zaprasza na walentynkowy weekend pełen humoru i zabawy. Bałtycki Teatr Dramatyczny na deskach tej placówki przedstawi spektakl „Boeing, Boeing” – komediodramat autorstwa znanego francuskiego dramaturga, Marca Camoletti’ego.

Opublikowane

w dniu

Przedstawienie odbędzie się w sobotę, 15 lutego o godz. 18:00. To niecodzienna sztuka, która zabierze widzów w świat śmiechu i zabawnych perypetii. „Boeing, Boeing” to historia mężczyzny imieniem Maks, który żyje w związku z trzema stewardessami jednocześnie, utrzymując ścisłą tajemnicę swoich wielokrotnych związków.

Rozrywka i emocje zostają spotęgowane gdy, na skutek nieoczekiwanych zmian w rozkładzie lotów, wszystkie trzy kobiety pojawiają się w jego mieszkaniu w tym samym czasie. Spektakl obiecuje porywającą historię, która stawia przed bohaterem wyzwanie utrzymania ładu w nadzwyczaj zaistniałych okolicznościach.

Reżyserią spektaklu zajmuje się Jan Tomasiewicz, a role odgrywają znamienici aktorzy, takich jak Bernadetta Burszta, Adrianna Jendroszek, Katarzyna Lenarcik-Stenzel, Jerzy Dowgiałło, Wojciech Rogowski i Marcin Tomaszewski.

Publiczność będzie miała okazję doświadczyć 140 minut niezapomnianej zabawy z przerwą na kwadrans. To idealna okazja, by spędzić walentynki w niebanalny sposób, dobrze się bawiąc i podziwiając talent artystów Bałtyckiego Teatru Dramatycznego.

Bilety w cenie 60 zł (z Kołbaskowską Kartą Mieszkańca 50 zł) dostępne są w serwisie Biletomat.pl oraz w kasie GOKSiR.

Źródło: https://kolbaskowo.eu/

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Recital Zbigniewa Zamachowskiego w Przecławiu – muzyczne emocje i niepowtarzalna atmosfera

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu ma zaszczyt zaprosić na niezwykły wieczór muzyczny, który odbędzie się w sobotę, 22 lutego. O godzinie 19:00, słynny aktor i artysta estradowy, Zbigniew Zamachowski, wejdzie na scenę, by dostarczyć publiczności muzycznych przeżyć w ramach swojego recitalu.

Opublikowane

w dniu

Publiczność będzie miała okazję posłuchać nie tylko autorskich kompozycji samego Zamachowskiego, ale również interpretacji popularnych utworów, które na trwałe wpisały się w serca miłośników poezji śpiewanej. Wśród nich znajdą się piosenki autorstwa Agnieszki Osieckiej, Jaromíra Nohavicy, Andrzeja Poniedzielskiego, Marka Grechuty, oraz innych cenionych twórców.

Szczególnym momentem wieczoru będzie wykonanie utworu „Kobiety jak te kwiaty”, który zyskał dużą popularność dzięki antenie radiowej „Trójki” oraz spektaklu „Zamach na MoCarta”. Towarzyszyć będzie mu wybitny pianista i kompozytor, Roman Hudaszek, co z pewnością sprawi, że występ nabierze wyjątkowej ostrości dźwięków i emocji.

Bilety na ten jedyny w swoim rodzaju recital są dostępne po cenie 100 złotych. Dla posiadaczy Kołbaskowskiej Karty Mieszkańca przewidziano zniżkę, obniżając cenę biletu do 90 złotych. Nabyć je można przez internet na stronie www.biletomat.pl lub bezpośrednio w kasie GOKSiR Przecław. Warto przypomnieć, że zakup biletów ze zniżką wymaga przedstawienia Karty Mieszkańca oraz dokumentu tożsamości przed wejściem na wydarzenie.

Źródło: https://kolbaskowo.eu/

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

„Kłamca spuszczony ze smyczy” – spotkanie z Jarosławem Dworzyńskim

Miłośnicy literatury mogą cieszyć się nowym tytułem na półkach lokalnych księgarń. „Kłamca spuszczony ze smyczy” to debiutancka powieść, która zadebiutowała na rynku wydawniczym 2 października .Na spotkanie z Jarosław Dworzyńskim, autorem pierwszego thrillera, którego akcja dzieje się w Gminie Kołbaskowo, zaprasza Gminna Biblioteka Publiczna, oddział w Przecławiu. Środa, 23.10, godz. 17

Opublikowane

w dniu

Fabuła książki skupia się na postaci Adama Hala, dziennikarza z gminy Kołbaskowo, który zmaga się z mroczną strona swojej osobowości. Podczas pięciodniowej majówki 2022 roku czytelnik jest świadkiem jego wewnętrznych rozterek oraz tajemniczych wydarzeń, które mogą go zdefiniować jako psychopatę lub po prostu zwykłego człowieka.

Adam Hal posiada mroczną historię; jako dziecko pozbawił życia inną osobę i przez lata utrzymywał tę tajemnicę w ukryciu. Dziś, jako dorosły, prowadzi podwójne życie i przygotowuje się do ryzykownego planu przeprowadzenia intymnych spotkań z kobietami poznanych online podczas nieobecności rodziny. Wszystko zaczyna wymykać się spod kontroli, gdy okazuje się, że jego sekrety nie są już bezpieczne.

Akcja powieści rozgrywa się w malowniczych lokalizacjach gminy Kołbaskowo oraz Szczecina, rzadko spotykanych w literaturze. Autor, korzystając z autentycznych miejscowości takich jak Waliszewo, Moczyły czy Siadło Dolne, ożywia na kartach książki przedwojenną osadę Wilhelmshöhe, tworząc tło dla swojej historii.

Pierwsze recenzje są nad wyraz pozytywne. Zostały wyrażone przez takie osobistości jak Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo, oraz inne osoby z lokalnej społeczności i ze świata literatury, wyróżniają w szczególności wartką akcję i głębokość postaci głównego bohatera.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie