[lead]Czwartkowy wieczór – 28. 11. 2019 – w Filii Novej upłynął na rozmowach o twórczości, życiu, pasjach i planach na przyszłość, polickiej pisarki – Diany Brzezińskiej. Autorka już wcześniej dała się poznać czytelnikom polickiej biblioteki, kiedy to gościła promując swoją debiutancką powieść, pt.: „Carpe diem”. Tym razem pretekstem do spotkania z czytelnikami była jej najnowsza książka – „Będziesz moja”. To pierwsza część serii kryminalnej, w której dwójka bohaterów: policjant – Krystian Wilk oraz profilerka – Ada Czarnecka próbują rozwikłać zagadkę zaginięcia mężczyzny oraz sprawę seryjnego mordercy.[/lead]
Lada chwila
ukaże się drugi tom serii, pt.: „Zaufasz mi”, a kolejny, choć
jeszcze bez tytułu jest już w przygotowaniu.
Zamiłowanie do kryminalnych opowieści autorka czerpie z wielu źródeł, a zapewne największe z nich, to praca zawodowa, w której spełnia się jako prawnik. W zawodzie ma styczność z wieloma sprawami, często trudnymi, nieodgadnionymi do końca, to bardzo ją inspiruje, dostarcza wielu nowych pomysłów. Pomysł wykorzystania w książce wątku zaginięcia zrodził się w niej, kiedy w mediach głośna była sprawa zaginięcia spod Kazimierza Dolnego. Pisarka przyznała, że temat zaginięć ludzi jest dla niej samej bardzo interesujący, podobnie jak inne zagadnienia z zakresu kryminologii, czy profilowania. Poza pracą zawodową autorka wiele pomysłów, które chciałaby wykorzystać w swej twórczości, czerpie z otaczającego świata. Dużo czyta na ten temat i przede wszystkim konsultuje. Jej konsultantami są policjanci, lekarze, psychologowie, a nawet zwyczajni, niewyspecjalizowani w żadnej dziedzinie ludzie, którzy mają ciekawe historie do opowiedzenia. Jak sama przyznała: „często ktoś nawet nie wie, że jest konsultantem!”
Fot.: Marta Juchnowicz
Wątek
świata kryminalnego jeszcze wielokrotnie był poruszany podczas
spotkania w bibliotece, ale nie tylko. Autorka opowiadała także o
swoich licznych pasjach, które realizuje w zależności od nastroju,
pory roku, czy ilości czasu wolnego. Z tym ostatnim jest trudno, bo
praca zawodowa, pisanie, czy nauka (aplikacja radcowska) pozostawiają
niewiele miejsca na pasję. Jednak udaje się jej wygospodarować
odrobinę czasu na taniec, gdzie szczególnie ukochała tańce
latynoamerykańskie, które gorąco polecała wszystkim. Poza tym
pisarka uwielbia też jazdę konną, do której powraca co kilka lat,
jak sama przyznała – kocha konie. Kiedyś jej pasją było tworzenie
bloga pod nazwą: „Recenzje z pazurem”, jednak dziś z uwagi na
nadmiar obowiązków nie może sobie pozwolić na jego kontynuację,
z powodzeniem prowadzi go przyjaciółka. I choć musiała
zrezygnować z pisania recenzji, to nie zrezygnowała z pisania w
ogóle. Z głową pełną pomysłów i marzeń, wsparta motywacją ze
strony rodziców, postanowiła wysłać swoją książkę do kilku
wydawnictw i tak to wszystko się zaczęło…Ciężka praca,
determinacja i niewątpliwie talent sprawiły, że pisarka nawiązała
współpracę z wydawnictwem „Otwarte” i z powodzeniem kontynuuje
ją do dziś.
Kiedy ze
strony zgromadzonej publiczności zaczęły padać pytania, wszyscy
dowiedzieli się, że oprócz serii kryminalnej pisarka planuje wydać
jeszcze jedną książkę, tym razem będzie to, jak to sama
określiła: „Zlepek różnych gatunków, mało popularny w
Polsce”.
Lecz to nie wszystko. Autorka w zabawny sposób opowiedziała także jakim jest typem pisarki. Przy jej bardzo zorganizowanym życiu, bo przecież przy tylu obowiązkach nie może sobie pozwolić na działanie bez planu, to pisarką jest wręcz nieprzewidywalną! Pisze bez planu, nie układa historii od początku do końca i tak naprawdę, to sama nie wie jaki los spotka jej bohaterów! Pisze po prostu spontanicznie i może tworzyć wszędzie i w każdych warunkach! Przyznała z rozbrajającą szczerością, że jej pisanie to jest „jeden wielki chaos”! To nie przeszkadza jej jednak w terminowym oddaniu publikacji do redaktora, bo poza tym całym pisarskim chaosem jest po prostu bardzo zdyscyplinowana.
Fot.: Marta Juchnowicz
Całe
spotkanie było bardzo energetyczne, przepełnione humorem i
otwartością ze strony pisarki. Uczestnicy, oprócz tego że
dowiedzieli się bardzo wielu ciekawych informacji o książkach,
pasjach i pracy autorki, to mieli możliwość usłyszeć, że lubi
„mleko z kawą”, zamiast dżinsów wybiera sukienkę, lubi psy,
ale woli koty, a jeśli ma do wyboru zespół Perfect, czy Lady Pank,
wybierze oba! A jedną z ważniejszych myśli, które autorka
wyraziła tego wieczoru, była odpowiedź na pytanie czytelniczki,
które dotyczyło tego, czy nie boi się konkurencji. Pisarka
odrzekła ze śmiechem w głosie: „To niech oni się boją!”
Dopełniając potem wypowiedź słowami, że nie zwraca uwagi na
konkurencję, ona po prostu PISZE.
Już 20. maja w Miejskim Ośrodku Kultury odbędą się warsztaty salsy, które poprowadzi Alicja Maryś, dyplomowana instruktorka tańca z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.
Będzie to pierwsze spotkanie w ramach Akademii Kreatywnych Kobiet, zupełnie nowego projektu realizowanego przez MOK, którego celem jest zachęcanie kobiet do aktywnego i kreatywnego spędzania czasu, podejmowania nowych wyzwań i działań na rzecz rozwoju osobistego.
Warsztaty są przeznaczone dla kobiet kochających taniec i ruch, bo obok gorących rytmów salsy nie sposób przejść obojętnie. W czasie zajęć uczestniczki będą pracować nie tylko nad nauką podstawowych kroków, ale również nad minichoreografią z porywającą muzyką latynoską w tle. A co najważniejsze nad właściwym sposobem poruszania się, zmysłowością i pewnością siebie, ponieważ salsa do doskonała szkoła wdzięku i seksapilu.
Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich kobiet, również tych, które nigdy wcześniej nie tańczyły. Nie obowiązuje limit wieku – wystarczy zaangażowanie i pozytywna energia!
Dobrą energią uczestniczki zarazi również prowadząca warsztaty Alicja Maryś, której charakterystycznym stylem tańca – pełnym charyzmy, wdzięku i kobiecości – zachwycają się uczestnicy wielu europejskich festiwali tanecznych. Alicja od lat kształci uczniów zachodniopomorskich szkół tańca, a tym, co wyróżnia ją spośród innych instruktorów jest przede wszystkim atmosfera na zajęciach – ciepła, wesoła, a jednocześnie pozwalająca każdemu z uczniów odnaleźć i rozwinąć indywidualny styl, zarówno w tańcu solo, jak i w parach.
Kiedy? 20.05.2023 (sobota), godz. 10:00-13.00
Gdzie? Miejski Ośrodek Kultury w Policach, ul. Traugutta 4
Jak się zapisać? Zapisy przez Strefę Zajęć (www.mokpolice.pl)
W terminie 11-20 sierpnia 2023 roku odbędzie się jubileuszowa edycja Ińskiego Lata Filmowego. Po raz 50. spotkają się w Ińsku miłośnicy kina, którym organizatorzy zaproponują projekcje około 80 filmów z całego świata. Filmowy program festiwalu uzupełnią liczne wydarzenia towarzyszące – spotkania z twórcami filmowymi, wystawy, warsztaty, tematyczne wycieczki po regionie, koncerty oraz konkursy.
Jednym z głównych punktów programu będzie otwarcie archiwum festiwalu oraz galerii sztuki współczesnej O.MEGA, w której to zaprezentowana zostanie historia festiwalu oraz wydarzenia nawiązujące do wieloletniej aktywności artystów związanych z festiwalem. Ińsko odwiedzi blisko 50 twórców filmowych oraz gości specjalnych.
Tegoroczna tematyka imprezy koncentrować się będzie wokół następujących cykli filmowych:
BLIŻEJ NATURY – cykl filmowy poświęcony tematyce ekologicznej i przyrodniczej. Rozwinięciem projekcji będą spotkania z osobami czynnie zajmującymi się ochroną środowiska, jak i liczne spacery z przyrodnikami (ornitologami, botanikami, mykologami itd.).
WOKÓŁ BAŁTYKU – Pomorze Zachodnie od zarania dziejów związane było z morzem, które zmieniało swój charakter, a jednocześnie tworzyło osobliwą tkankę kulturową. Festiwal przygląda
się będzie fenomenom związanym z pomorskością. Pomorze to liczne lądy i wyspy, a także niezliczony archipelag małych krain. Szwecja, Niemcy, Litwa, Łotwa czy Finlandia – wszystkie te kraje mają swoje… pomorza. Główny trzon cyklu stanowić będzie konkurs filmów dla młodych twórców z regionu Morza Bałtyckiego.
DOOKOŁA ŚWIATA – PROWINCJE – Ińsko jestjednym z najmniejszych miejscowości w Polsce, w której mieści się kino i aktualnie rozwija się infrastruktura festiwalowa. To miejsce gdzie film jest pretekstem do przyglądania się społecznościom podobnej wielkości na całym świecie, zwłaszcza w mało popularnych kinematografiach świata takich jak Mongolia, Iran oraz Turcja.
DOKUMENTY ŚWIATA – OBRAZY WSPÓŁCZESNOŚCI – blok filmów, w których zastanawiamy się oraz debatujemy nad bieżącymi sprawami dotyczącymi współczesnej cywilizacji, nowym trendom kulturowym, sztuce, odkryciom w nauce oraz przemianom społecznym.
NAJNOWSZE KINO POLSKIE – przegląd najnowszych filmów polskich – fabuł, dokumentów i animacji. Liczne spotkania z twórcami filmowymi. Pośród tegorocznych gości znajdzie się wielu uznanych twórców filmowych – reżyserów, aktorów, operatorów m.in. Jan Jakub Kolski, Andrzej Mastalerz, Ewa Kasprzyk, Jacek Petrycki i inni.
POMERANIKA – program poświęcony szeroko pojętej, lokalnej, archeologii pamięci, zarówno tej sięgającej zamierzchłych czasów prehistorycznych, kultury Księstwa Pomorskiego, jak i czasów powojennych. Pomeranika to przyglądanie się najważniejszym tematom współczesnym, sztuce regionu i lokalnym inspiracjom.
W sekcji imprez towarzyszących jednym z wydarzeń będzie kolejna odsłona Urodzin Budynia – wieczór pamięci Jacka Szymkiewicza, zmarłego w ubiegłym roku autora tekstów i muzyka pochodzącego z Pomorza Zachodniego. Artysta obchodziłby 17 sierpnia swoje 49. urodziny. Osobny dział wydarzeń poświęcony będzie reportażom dźwiękowym oraz słuchowiskom.
Festiwal zainauguruje długometrażowy film dokumentalny poświęcony 50-leciu Ińskiego Lata Filmowego p.t. „Ińskie lata”. Zdjęcia do niego powstają od dwóch lat, a udział w realizacji wzięła blisko setka rozmówców. Reżyserem filmu jest Katarzyna Hoffmann.
15 maja uruchomiona zostanie sprzedaż karnetów na festiwal. Bieżące informacje o festiwalu można śledzić na stronie www.ilf.org.pl. Głównymi organizatorami imprezy są Stowarzyszenie Ińskie Lato Filmowe oraz Urząd Miasta i Gminy Ińsko.
Młodzi adepci sztuki baletowej będą mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności podczas koncertu finałowego Wiosennych Prezentacji Tanecznych, które w tym roku ponownie odbędą się w międzynarodowym gronie.
Międzynarodowe Prezentacje Taneczne to cykliczne wydarzenie artystyczne, które na stałe wpisało się już w harmonogram polickich imprez kulturalnych. Tym razem, po raz pierwszy, zostanie zrealizowane w edycji wiosennej, a młodzi tancerze będą mogli zaprezentować przed publicznością efekty swojej niemal całorocznej pracy nad doskonaleniem warsztatu artystycznego. Podczas koncertu finałowego, który w tym roku w związku z przebudową siedziby Miejskiego Ośrodka Kultury wyjątkowo odbędzie się na scenie Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu, zaprezentują się zespoły baletowe zaproszone do współpracy przez Companię Baletową: zespoły skupione przy Szkole Kinder-&Jugendtanzensemble w Neuenhagen oraz działające na terenie Szczecina Państwowe Ognisko Baletowe, Fundacja Balet i zespół „Efekt” z Pałacu Młodzieży.
Międzynarodowe Prezentacje Taneczne połączone z warsztatami obejmującymi różnorodne techniki tańca to przedsięwzięcie realizowane z sukcesami od ponad 20 lat, które z każdym kolejnym rokiem przynosi swoim uczestnikom korzyści w zakresie umiejętności nie tylko tanecznych, ale również interpersonalnych. Podczas projektu – realizowanego przy wsparciu finansowym z programu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz lokalnych przedsiębiorstw – odbywa się szereg warsztatów tanecznych, prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów, podczas których uczestnicy uczą się nowych form tańca, współpracują przy tworzeniu prostych choreografii i czerpią od siebie nawzajem artystyczne inspiracje. W tym roku młodzi tancerze będą mogli rozwijać swoje kompetencje w zakresie tańca klasycznego, współczesnego oraz burleski. Poznają również podstawowe pozycje jogi, dzięki którym ich ciało będzie jeszcze lepiej przygotowane do wykonywania skomplikowanych pas baletowych.
Zwieńczeniem pracy uczestników projektu będzie koncert finałowy, który dla młodych tancerzy bedzię wyjątkową okazją do zaprezentowania warsztatu tanecznego i wyrazu artystycznego, a także szansą na wyrażenie, jak bardzo rozwinęli swoją wrażliwość i otworzyli się na przekazywanie emocji ruchem. Tancerze pokażą na scenie swoją ogromną świadomość artystyczną, ale przede wszystkim pasję i wielką miłość do tańca, więc podczas koncertu z pewnością nie zabraknie wzruszeń i wielkich emocji.
Projekt Międzynarodowe Wiosenne Warsztaty Taneczne realizowany jest w ramach Programu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Sponsorami wydarzenia są również: Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Policach, Folwark Podkowa, P.U.P.”TRANS-NET” S.A.
Serwis używa plików cookie aby zachować jego pełne funkcjonowanie. Pliki cookie skategoryzowane jako konieczne do funkcjonowania serwisu przechowywane są w historii Twojej przeglądarki. Korzystamy również z plików cookie firm trzecich (Google, Facebook), informacje te pomagają nam dostarczać najlepsze rozwiązania w celu zapewnienia funkcjonowania serwisu.
Niezbędne pliki cookies są absolutnym minimum potrzebnym do funkcjonowania tego serwisu. Ta kategoria zawiera jedynie pliki cookies potrzebne do podstawowego funkcjonowania serwisu oraz rozwiązań zabezpieczających. Te pliki nie przechowują żadnych prywatnych informacji o użytkowniku.