Kultura

Spotkanie autorskie z Dianą Brzezińską

Opublikowane

w dniu

[lead]Czwartkowy wieczór – 28. 11. 2019 – w Filii Novej upłynął na rozmowach o twórczości, życiu, pasjach i planach na przyszłość, polickiej pisarki – Diany Brzezińskiej. Autorka już wcześniej dała się poznać czytelnikom polickiej biblioteki, kiedy to gościła promując swoją debiutancką powieść, pt.: „Carpe diem”. Tym razem pretekstem do spotkania z czytelnikami była jej najnowsza książka – „Będziesz moja”. To pierwsza część serii kryminalnej, w której dwójka bohaterów: policjant – Krystian Wilk oraz profilerka – Ada Czarnecka próbują rozwikłać zagadkę zaginięcia mężczyzny oraz sprawę seryjnego mordercy.[/lead]

Lada chwila ukaże się drugi tom serii, pt.: „Zaufasz mi”, a kolejny, choć jeszcze bez tytułu jest już w przygotowaniu.

Zamiłowanie do kryminalnych opowieści autorka czerpie z wielu źródeł, a zapewne największe z nich, to praca zawodowa, w której spełnia się jako prawnik. W zawodzie ma styczność z wieloma sprawami, często trudnymi, nieodgadnionymi do końca, to bardzo ją inspiruje, dostarcza wielu nowych pomysłów. Pomysł wykorzystania w książce wątku zaginięcia zrodził się w niej, kiedy w mediach głośna była sprawa zaginięcia spod Kazimierza Dolnego. Pisarka przyznała, że temat zaginięć ludzi jest dla niej samej bardzo interesujący, podobnie jak inne zagadnienia z zakresu kryminologii, czy profilowania. Poza pracą zawodową autorka wiele pomysłów, które chciałaby wykorzystać w swej twórczości, czerpie z otaczającego świata. Dużo czyta na ten temat i przede wszystkim konsultuje. Jej konsultantami są policjanci, lekarze, psychologowie, a nawet zwyczajni, niewyspecjalizowani w żadnej dziedzinie ludzie, którzy mają ciekawe historie do opowiedzenia. Jak sama przyznała: „często ktoś nawet nie wie, że jest konsultantem!”

Fot.: Marta Juchnowicz

Wątek świata kryminalnego jeszcze wielokrotnie był poruszany podczas spotkania w bibliotece, ale nie tylko. Autorka opowiadała także o swoich licznych pasjach, które realizuje w zależności od nastroju, pory roku, czy ilości czasu wolnego. Z tym ostatnim jest trudno, bo praca zawodowa, pisanie, czy nauka (aplikacja radcowska) pozostawiają niewiele miejsca na pasję. Jednak udaje się jej wygospodarować odrobinę czasu na taniec, gdzie szczególnie ukochała tańce latynoamerykańskie, które gorąco polecała wszystkim. Poza tym pisarka uwielbia też jazdę konną, do której powraca co kilka lat, jak sama przyznała – kocha konie. Kiedyś jej pasją było tworzenie bloga pod nazwą: „Recenzje z pazurem”, jednak dziś z uwagi na nadmiar obowiązków nie może sobie pozwolić na jego kontynuację, z powodzeniem prowadzi go przyjaciółka. I choć musiała zrezygnować z pisania recenzji, to nie zrezygnowała z pisania w ogóle. Z głową pełną pomysłów i marzeń, wsparta motywacją ze strony rodziców, postanowiła wysłać swoją książkę do kilku wydawnictw i tak to wszystko się zaczęło…Ciężka praca, determinacja i niewątpliwie talent sprawiły, że pisarka nawiązała współpracę z wydawnictwem „Otwarte” i z powodzeniem kontynuuje ją do dziś.

Kiedy ze strony zgromadzonej publiczności zaczęły padać pytania, wszyscy dowiedzieli się, że oprócz serii kryminalnej pisarka planuje wydać jeszcze jedną książkę, tym razem będzie to, jak to sama określiła: „Zlepek różnych gatunków, mało popularny w Polsce”.

Lecz to nie wszystko. Autorka w zabawny sposób opowiedziała także jakim jest typem pisarki. Przy jej bardzo zorganizowanym życiu, bo przecież przy tylu obowiązkach nie może sobie pozwolić na działanie bez planu, to pisarką jest wręcz nieprzewidywalną! Pisze bez planu, nie układa historii od początku do końca i tak naprawdę, to sama nie wie jaki los spotka jej bohaterów! Pisze po prostu spontanicznie i może tworzyć wszędzie i w każdych warunkach! Przyznała z rozbrajającą szczerością, że jej pisanie to jest „jeden wielki chaos”! To nie przeszkadza jej jednak w terminowym oddaniu publikacji do redaktora, bo poza tym całym pisarskim chaosem jest po prostu bardzo zdyscyplinowana.

Fot.: Marta Juchnowicz

Całe spotkanie było bardzo energetyczne, przepełnione humorem i otwartością ze strony pisarki. Uczestnicy, oprócz tego że dowiedzieli się bardzo wielu ciekawych informacji o książkach, pasjach i pracy autorki, to mieli możliwość usłyszeć, że lubi „mleko z kawą”, zamiast dżinsów wybiera sukienkę, lubi psy, ale woli koty, a jeśli ma do wyboru zespół Perfect, czy Lady Pank, wybierze oba! A jedną z ważniejszych myśli, które autorka wyraziła tego wieczoru, była odpowiedź na pytanie czytelniczki, które dotyczyło tego, czy nie boi się konkurencji. Pisarka odrzekła ze śmiechem w głosie: „To niech oni się boją!” Dopełniając potem wypowiedź słowami, że nie zwraca uwagi na konkurencję, ona po prostu PISZE.

[signature]Tekst i fot.: Marta Juchnowicz

[/signature]

Reklama

Kultura

„Napój miłosny” Gaetana Donizettiego w Operze na Zamku

Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na najbliższy weekend na jedną z najpopularniejszych oper komicznych – „Napój miłosny” Gaetana Donizettiego w reżyserii Jitki Stokalskiej, pod batutą Jerzego Wołosiuka.

Opublikowane

w dniu

„Napój miłosny” Gaetana Donizettiego to opera komiczna, która opowiada historię miłości biednego parobka Nemorina, do wykształconej, majętnej i romantycznej Adiny. Chłopak próbuje zdobyć ukochaną za pomocą „cudownego” eliksiru i tak rodzą się kłopoty. Piękna muzyka, wyraźne charaktery, lekka opowieść tworzą razem arcydzieło włoskiej opery. „Napój miłosny” znajduje się zdecydowanie w czołówce najczęściej wystawianych dzieł operowych. Grają go zarówno najsławniejsze sceny świata, jak i niewielkie teatry o kameralnej obsadzie wykonawczej. Ma wszystko, czego potrzeba, by opera komiczna bawiła

i fascynowała zgromadzoną w teatrze publiczność: skrzące się dowcipem wirtuozowskie arie, błyskotliwe ansamble i pełen werwy finał. Dramatyczna intryga jest zabawną karykaturą toposu miłosnego eliksiru. Miłosny trójkąt Adiny, Nemorina i Belcore’a daje libreciście ogromne pole do manewrowania pikantnymi zwrotami akcji, co kompozytor wykorzystuje z nawiązką, tworząc partyturę melodyjną, pełną lekkości, bezpretensjonalnej wirtuozerii i kompozytorskiego polotu. Szczecińska inscenizacja przenosi widzów do lat 30. XX wieku na włoską prowincję. Na scenie przepiękna scenografia, kostiumy i pojazdy z epoki.

Jitka Stokalska, reżyser: Uniwersalna, nieco umowna przestrzeń, w której osadziliśmy opowieść, ma na celu skupienie uwagi na samej historii. Bo tu najważniejsza jest potęga miłości, która może zbawić, ale też zabić. O tym właśnie jest „Napój miłosny”. Umieszczenie historii w danej przestrzeni scenograficznej, w danej epoce determinuje w pewien sposób reżyserię. Dlatego za każdym razem można opowiedzieć historię Adiny i Nemorina inaczej, mimo że była przedstawiana już tak wiele razy. Tym razem zależało mi, aby wszystko, co zobaczą Państwo na scenie, było prawdziwe i faktycznie mogło się wydarzyć. Postanowiłam tę inscenizację urealnić, bo ta historia może się zadziać w każdym czasie. Stworzyliśmy razem ze scenografem przestrzeń uniwersalną – przypomina wprawdzie włoską prowincję lat 30. ubiegłego wieku, jest spalona trawa, jabłoń, której owoce są symbolem miłości, ale też grzechu, jest podest, który może służyć do tańca i do ślubu Adiny z sierżantem Belcore’em, ale nie jest to przestrzeń stricte realistyczna, raczej uniwersalna. Ma służyć skupieniu uwagi na historii, bo to ona jest najważniejsza. „Napój miłosny” to historia o potędze uczucia, które może zbawić, ale też zabić. Jest kilka scen, które mogłabym nazwać moimi ulubionymi. Na przykład ta, kiedy akcja się klaruje ku końcowi – Nemorino zaciąga się do wojska i jest gotów zginąć na wojnie. Przepiękny jest duet, kiedy Adina wreszcie się otwiera, wyznaje, że go kocha i nie chce go stracić. To scena, w której czuje się chemię między bohaterami. Uwielbiam arię „Una furtiva lagrima” Nemorina. Bardzo lubię też chórek dziewcząt, kiedy okazuje się, że Nemorino odziedziczył spadek i stał się nagle niezłą partią do wzięcia. Muzyka w „Napoju miłosnym” w ogóle jest niezwykle przyjemna, pełna energii, radosna. To zdumiewające, że stworzył ją Donizetti, którego krótkie życie naznaczone było chorobą psychiczną. Choć jest taki moment, kiedy zwiastun choroby kompozytora jest chyba słyszalny. Mam na myśli scenę, w której Nemorino błaga Adinę, by nie wychodziła za mąż za Belcore’a. Jakich emocji mogą się Państwo spodziewać podczas spektaklu? Chciałabym, aby był to wieczór nie tyle wesoły, co refleksyjny, aby komediowość wypływała z akcji, ale nie była groteską. Tak właśnie staraliśmy się to grać.

Realizatorzy:

Kierownictwo muzyczne               Vladimir Kiradjiev

Reżyseria                                             Jitka Stokalska

Scenografia i kostiumy                   Mariusz Napierała

Reżyseria świateł                             Dawid Karolak

Przygotowanie chóru                     Małgorzata Bornowska

Asystent reżysera                            Wiesław Łągiewka

Obsada:

Adina                                                   Victoria Vatutina

Nemorino                                           Łukasz Załęski

Belcore                                                Tomasz Łuczak

Dulcamara                                          Janusz Lewandowski

Gianetta                                               Lucyna Boguszewska

Notariusz                                            Andrzej Kieć

Trębacz                                                Igor Zuzański

Orkiestra, Chór i Balet Opery na Zamku w Szczecinie

Dyrygent             Jerzy Wołosiuk

Inspicjentka       Maria Malinowska-Przybyłowicz

Terminy:

28 stycznia 2023, sobota, godz. 19.00

29 stycznia 2023, niedziela, godz. 18.00

Program spektaklu: https://www.opera.szczecin.pl/sites/default/files/2020-11/Nap%C3%B3j%20mi%C5%82osny.pdf

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=QNwHY1fTkyk&t=9s

Fot.: B. Miedeksza©Opera na Zamku

Czytaj dalej

Kultura

Czesław Mozil ponownie odwiedzi Police, prezentując swój nowy repertuar. Artystyczna uczta już w marcu w hotelu Dobosz

Czesław Mozil to ceniony twórca, który dał się poznać polickiej publiczności jako charyzmatyczny artysta, którego muzyka wzrusza i skłania do refleksji, a niejednokrotnie również bawi i zaskakuje. Muzyk w przenikliwy sposób lawiruje między emocjami odbiorców, prowokując ich do przemyśleń swoimi niezwykle celnymi komentarzami do bieżących spraw. Niejednokrotnie porusza tematy trudne, społecznie ważne i wielowątkowe, które przedstawia w charakterystyczny dla siebie sposób. Jego oryginalny styl da się wychwycić zarówno w warstwie brzmieniowej, jak i językowej tworzonych kompozycji.

Opublikowane

w dniu

Jego koncerty za każdym razem są perfekcyjnie przygotowanym spektaklem, stanowiącym unikatowe połączenie muzycznej uczty ze stand-upem okraszonym błyskotliwymi komentarzami do otaczającej nas rzeczywistości. Nie inaczej będzie tym razem! Publiczność będzie mogła cieszyć ucho utworami znanymi i lubianymi, ale również wsłuchać się w nowe kompozycje pochodzące z dwóch ostatnich albumów wydanych w ciągu minionego roku.

Pierwszy z nich to rewelacyjnie przyjęta przez krytyków muzycznych #IDEOLOGIAMOZILA, drugi to „Inwazja Nerdów” nagrany z udziałem dzieci i młodzieży ze szkół i ognisk muzycznych z całego kraju. Ostatnio wydana płyta to już dziewiąty album w dorobku artystycznym muzyka, który jest absolwentem Duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze, w klasie akordeonu. Mozil to nie tylko autor tekstów i kompozytor, ale również aktor dubbingowy i osobowość telewizyjna, laureat czterech Fryderyków i potrójnej platyny. Na scenie muzycznej występuje już od ponad dwóch dekad, niezmiennie zarażając swoją wrażliwością słuchaczy. Zaplanowany w Policach koncert z pewnością przypadnie do gustu publiczności w każdym wieku. Serdecznie zapraszamy!

Koncert odbędzie 16 marca o 19.00 w hotelu Dobosz. Bilety można kupić za pośrednictwem stron internetowych bilety.fm (https://bilety.fm/pl/muzyka/8111-czeslaw-mozil-solo-hotel-dobosz-police.html) oraz kupbilecik.pl (https://czeslawspiewa.kupbilecik.pl/), a także w Miejskim Ośrodku Kultury (https://kupbilet.mokpolice.pl/). Warto zrobić to już teraz, ponieważ w przedsprzedaży cena biletów to 75 złotych.

Czytaj dalej

Kultura

Pamięci Davida Bowiego. Dodatkowe seanse „Moonage Daydream” w Kinie Zamek

Z powodu wielkiego zainteresowania, jakim cieszą się Kinie Zamek w Szczecinie pokazy filmu dokumentalnego „Moonage Daydream”, którego bohaterem jest David Bowie, zamkowe kino organizuje dodatkowe seanse. Pierwsze z nich odbędą się już w najbliższą sobotę 14 stycznia.

Opublikowane

w dniu

W styczniu obchodzimy dwie ważne rocznice związane z artystą – 8 stycznia przypadała 76. rocznica jego urodzin, a 10 stycznia – siódma rocznica śmierci Davida Bowiego.

Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom widzów Kina Zamek, którzy kierowali do nas liczne zapytania o możliwość obejrzenia filmu w Szczecinie. Dziś w rocznicę śmierci Davida Bowiego możemy już oficjalnie poinformować, że FILM DO NAS POWRÓCI! Najbliższe seanse odbędą się w sobotę 14 stycznia, a potem sprowadzimy ten film ponownie i będzie on prezentowany w Kinie Zamek przez kilka dni na początku lutego – mówi Krzysztof Spór z Kina Zamek w Szczecinie.

Film nominowanego do Oscara Bretta Morgena („Kurt Cobain: Życie bez cenzury”, „Jane”) przybliża geniusz Davida Bowiego, jednego z najbardziej wpływowych artystów naszych czasów. Opowiedziana za pomocą wysublimowanych, kalejdoskopowych, nigdy wcześniej niepublikowanych materiałów filmowych, doświadczalna odyseja filmowa zgłębia twórczą, muzyczną i duchową podróż Davida Bowiego. Z jednej strony jesteśmy tuż obok na scenie, gdy porywa tłumy. Z drugiej mamy wrażenie, że Bowie na ucho dzieli się z nami swoją filozofią życia. I nuci tak, jakby nigdy nie odszedł. W „Moonage Daydream”, artysta dostarcza nam mapę drogową jak przetrwać XXI wiek i zaprasza do swojego wyjątkowego świata.

Reżyser Brett Morgen w „Moonage Daydream” odważnie zmierzył się z tematem, opowiadając o artyście idącym własną drogą i zdecydowanie wymykającym się prostym ocenom. I taki też jest ten film, niełatwy w odbiorze, dynamicznie zmontowany i BARDZO KINOWY! Przede wszystkim jednak, wypełniony muzyką Davida Bowiego, której pozwolono na ekranie wybrzmieć – zachęca Krzysztof Spór, koordynator programu filmowego w Kinie Zamek w Szczecinie. Bardzo się cieszę, że jest w naszym mieście takie zacne grono miłośników Davida Bowiego, ale jeszcze bardziej cieszę się, że jest w Szczecinie widzownia chętna doświadczać tak niezwykłych filmowych propozycji. Tych w kinie Zamek przygotowujemy jeszcze sporo – dodaje Krzysztof Spór.

„Moonage Daydream” znajduje się obecnie na większości list z najlepszymi filmami dokumentalnymi 2022 roku i będzie wkrótce rywalizował o nominację do Oscara. Najbliższe seanse „Moonage Daydream”  w Kinie Zamek 14 stycznia o godzinie 17 i 19:30.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie